Файл: 4 тосан Блім 10. 4А апаратты жйелер саба.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 12.12.2023

Просмотров: 12

Скачиваний: 1

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.


4 тоқсан

Бөлім: 10.4А Ақпараттық жүйелер

САБАҚ: №58

Мектеп: Заңғар ОМ

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 10


Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспаған оқушылар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Дерекқорды әзірлеу

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

10.3.2.2 бір кестеден тұратын дерекқорын жасау (SQL (эс кю эль))


Сабақтың мақсаттары

SQL сұрауларын және конструкторды пайдаланып, бір кесте дерекқорын жасау

Бағалау критерийлері

Білу және түсіну:

- бір кестелік деректер базасымен жұмыс жасау және жұмыс істеу сұрауларын білу;

- жергілікті сервердің не екенін білу, оның мақсаты мен құрамы;

Қолдану:

- бір кесте дерекқорын жасау үшін сұрауды жазу;

- конструктор режимінде бірыңғай мәліметтер базасын құру;

Талдау:

- ұсынылған SQL сұранысына сәйкес құрылған дерекқордың құрылымын түсіндіру.

Тілдік мақсаттар

Пән лексикасы және терминология:

Сұрау, MySQL, phpMyAdmin, жергілікті сервер, бастапқы кілт.

Сабаққа қатысты пайдалы фразалар үшін қарым-қатынас/хат

... үшін сұрауды қолдану керек ...

Кестенің құрылымымен бағанды қосу үшін, сізге ...

Бұл сұрау жасалғаннан кейін ол орындалады...

Құндылықтар

Нәтижеге қол жеткізу үшін командада жұмыс істеу мүмкіндігі.

Басқа адамдардың пікірін құрметтеу.

Өзара құрмет пен қолдау.

Негізгі дағдылар

География

Пән аралақ байланыс

ДҚБЖ MySQL деректер түрлері;

SQL-сұраулар.

Жосапр

Жоспарланатын уақыт

Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер

Дереккөздер

Сабақтың басы
0-2 минут
3-4 минут

5-6 минут

7-12минут

13-14 минут

15-17 минут

Сабақтың ортасы

18-30 минут

31-36 минут

Сабақтың соңы

37-40 минут


Ұйымдастыру кезеңі:

Сәлемдесу, оқушылардың санын тексеру.
Талқылау:

Оқытушы жергілікті сервердің тұжырымдамасымен танысқандығын анықтау үшін сұрақтар қояды. Жергілікті веб-серверлер қандай таныс, олардың мақсаты қандай? (Үй тапсырмасы DENWER орнатуымен байланысты болды). Студенттерді MySQL-пен жұмыс істеу үшін жергілікті сервер қажет етуге шақырыңыз.
Сабақтың тақырыбын, мақсаттарын және бағалау критерийлерін талқылау.
Мұғалімнің түсіндірмесі мен көрсетілімі: жергілікті сервердің қандай екенін түсіндіріңіз, тұжырымдаманы анықтаңыз. Бағдарламалық жасақтама енгізілгенін түсіндіріңіз. Жергілікті веб-серверлердің мысалдарын келтіріңіз, PhpMyAdmin қосымшасының мақсатын түсіндіріңіз, MySQL-мен жұмыс істеу жолдарын түсіндіріңіз.

Жергілікті серверді іске қосыңыз және MySQL дерекқорларымен жұмыс істеу үшін PhpMyAdmin тақтасына кіру үрдісін көрсетіңіз. SQL сұрауларын жазу қажет қойындыны көрсету.
Жұптарға бөлу: сыныптағы студенттерді жұптарға бөлуге арналған онлайндық қызметті пайдалану.
Білімнің өзектілігі: «Аймақтар» кестесін көрсету. Студенттермен бірге өрістер үшін негізгі өрістер мен деректер түрлерін анықтау. Оқушылардың пікірлерін талқылау.
Жұптық жұмыс

Тапсырма: Ұсынылған ресурстардың көмегімен студенттер бір кесте дерекқорын жасау үшін сұрау салу процесін үйренеді.

Жазбаларға сұраулар:

1. Qazaqstan ДБ құру

2. Regions кестесін жасаңыз

3. Regions кестесіне деректер қосу

(Сіз кемінде 5 аймақты қосуыңыз керек)

4. Халық саны 200 000-нан аз болатын жазбаны жойыңыз

5. Деректерді жаңарту (1000 адамға Нұр-Сұлтанның тұрғындарының көбеюі)
Қолдау ретінде мұғалім дайын сұраулардың бланктарын дайындауы немесе жұмыстың жетістігі ретінде әрбір сұранысты сыныппен талқылауы мүмкін.

1. «Qazaqstan»:дерекқорын құру туралы өтініш:

CREATEDATABASEQazaqstan;

2. «Regions» кестені жасау сұрау:

CREATE TABLE Regions (

ID CHAR(2) NOT NULL Primary key,

Region VARCHAR(30) NOT NULL,

Population INTEGER NULL);

3. Кестеге деректер қосу туралы сұрау:

INSERT INTO Regions (ID, Region, Population) VALUES (1,"Нур-Султан",1070196);

4. Кестеден жазбаны жоюға сұрау:

DELETE FROM Regions WHERE Population < 200000;

5. Шарт бойынша кестеде деректерді жаңарту туралы сұрау:

UPDATE Regions SET Population = Population + 1000 WHERE Region = "Нур-Султан";
Саралау тапсырмасы:

Негізгі тапсырманы басқалардан бұрын орындаған студенттер келесі сабақта қолданылатын деректер базасын дербес түрде бастауға мүмкіндігі бар.

1. PhpMyAdmin интерфейсін пайдалану арқылы Mobile_store дерекқорын және «Clients», кестесін жасаңыз.

2. Клиенттер кестесінде өрістерді қамтамасыз етіңіз:

Id, Name, Surname, Gender, Phone
Қалыптастырушы бағалау: студенттер 4 тапсырманы орындайды, оқу деңгейін тексереді. Оқытушыға аяқталған жұмыстарды тапсырады. Мұғалім жазбаша кері байланыс береді және жұмысты келесі сабақта қайтарады.
Рефлексия:

Мұғалім ауызша түрде студенттерді іріктейді:

1. Жұмыс барысында қандай мәселелер туындады?

2. Сабақта сіз не үйрендіңіз?

3. Менің білімімді нақты өмірде қай жерде қолдануға болады?


Презентация (слайд_1)


Презентация (слайды_2-3)
Презентация (слайды_4-6)

Сервис:

https://castlots.org/razdelit-na-gruppy/

Презентация (слайд_8)


Презентация (слайд_9)

https://tproger.ru/translations/sql-recap/
https://php-myadmin.ru/learning/

Презентация (слайд_10)

Презентация (слайд_11)

https://metanit.com/web/php/7.1.php

Презентация (слайд_12)

Документ «Формативное оценивание»
Презентация (слайд_13)


Қосымша ақпарат

Бөлу - Сізге көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлап отырсыз? Сіз неғұрлым қабілетті оқушыларды ынталандыруды қалай жоспарлап отырсыз?

Бағалау - студенттердің білімін қалай бағалайсыз?

Өтпелі жаттығулар

Денсаулығы мен қауіпсіздігін бақылау

АКТ байланыстары

экономикалық үлгілердің байланыстары










Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма?

Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланғануақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма?


Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1:

2:

Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1:

2:

Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым?