Файл: Барлы оушылар орындай алады деби шыармаа сюжеттіккомпозициялы талдау жасайды Оушыларды кпшілігі орындай алады.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 12.12.2023

Просмотров: 25

Скачиваний: 1

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Қызылорда облысының білім басқармасының Қармақшы аудандық білім бөлімінің «№ 277 мектеп-лицейі» коммуналдық мемлекеттік мекемесі

«Бекітілді»

Директордың оқу жұмысы жөніндегі орынбасары _____________Г.Амантаева

Қысқа мерзімді жоспар

Сабақтың тақырыбы

Қажығали Мұханбетқалиұлы «Тар кезең» романы

Бөлім:

Мәңгілік ел-мәңгілік мұрат

Педагогтің аты-жөні:

Абдикалиева Гулхан

Күні:

25.04.2023 жыл

Сынып: 9 «А»

Қатысушылар саны:15 Қатыспағандар саны:

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

9.1.1.1 әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау;

9.2.1.1 эпикалық, поэтикалық, драмалық мәтіндердегі композициялық амалдарды талдау.

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар орындай алады: әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасайды;

Оқушылардың көпшілігі орындай алады: көркем шығармадан алған үзіндінің мазмұны мен идеясын түсініп, шығармашылық жұмыста қолданады;

Кейбір оқушылар орындай алады: эпикалық, поэтикалық, драмалық мәтіндердегі композициялық амалдарды талдайды.







Сабақтың кезеңі

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Ұйымдастыру кезеңі: Ынтымақтастыру атмосфераны орнату.

Үй тапсырмасын талдайды.

Қажығали Мұханбетқалиұлы кім?

Қызметі? Марапаттары ?

Жарық көрген кітаптары ? Қай тарихы батырды зерттеп , шығарма жазған? Кімдердің шығармаларын аударған?

Сабақтың мақсатымен таныстыру.

Оқушылар амандасады.

Үй тапсырмасын талдайды.

Ой шақыру сұрақтарын талдайды.

Сабақ мақсатымен танысады.

Жарайсың!
Керемет!

Видео

Ролик

слайд

Сабақтың

ортасы

1-тапсырма Оқушылар шығармадағы композициялық амалдарды талдау үшін FILA кестесімен жұмыс жасайды.

Мәлімет

тер

Идея

лар

Зерттеуді талап ететін сұрақтар

Шешімдер жоспары

Сіз не білесіз?

Мысалы:отарлау кезіндегі қазақтың көрген қорлықтары туралы

Сіз не ойлайсыз?

Проблеманың шешілуіне көмектесетін сұрақтар қою. Қалай? Қандай жағдайда?

Сізге білу үшін не істеу керек? Жоспар құру

2-тапсырма «Оқиға доғасы» әдісі арқылы шығарманың экспозициясын, оқиғаның дамуы; оқырманды тартатын өрбітуші оқиғалар; шарықтау шегі, ең шешуші дамыған нүкте; шиеленісуі, шарықтау шегі нәтижесінде туындайтын салдар; шешім, оқиға шешімін табатын соңын анықтап, сюжеттік-композициялық талдау жасайды.

Экспозиция – басталу. Сібір және Уфа губерниясының генерал-губернаторы барон Игельстромның Кіші жүзде Ресейдің отаршыл саясатын жүзеге асырып хандық билікті жоюга жүргізген реформасы.

Оқиғаның дамуы. Сырым батырдың отаршылдардың арнайы жазалау жорықтарынан қорганып қарауындагы елді бұрынгы қонысынан кошіріп жаңа қоныстарга орналастыруы.

Оқиғаның байланысуы. Сырым батыр қарауындагыларды сенімді елді мекендерге кошіргеннен кейін ұлттық-азаттық үшін күресетін қазақ қолын әскери-жауынгерлік жагдайга бейімдеп дайындайды.

Шиеленісуі. Сырым Датұлы бастаган ұлт-азаттық қозгалысымен санасуга мәжбүр болган Ресейдің отарлық билеу жүйесінің басшылыгы.

Шарықтау шегі. Кіші жүз руларының сенімді окілі ретінде Сырымның қолы қойылып мрі басылган хаттың генерал-губернатор мен Петербургтегі патшайымга жолдануы.

Шешім. «Халық кеңесінің» шешімімен тақтан тайдырылган Нұралы хан.

3-тапсырма.Құтты мекен ұғымын қалай түсінесіздер? Сызбаны пайдаланып, осы ұғымға жан-жақты сипаттама берейік.

2-тапсырма.Ақпарат көзі: Б.Керімбекова, Ж.Мұқанова 9-сынып Қазақ әдебиеті «Мектеп» баспасы 229-бет бағдарлау бөлімшесінің 6-тапсырмасы: Шығармада қандай жер-су атаулары кездеседі? Дәптерге жазайық.


Оқушылар шығармадағы композициялық амалдарды талдау үшін FILA кестесімен жұмыс жасайды.

Шығарманың экспозициясын, оқиғаның дамуы; оқырманды тартатын өрбітуші оқиғалар; шарықтау шегі, ең шешуші дамыған нүкте; шиеленісуі, шарықтау шегі нәтижесінде туындайтын салдар

Құтты мекен ұғымына түсінік беріңіз.
Шығармада қандай жер-су атаулары кездеседі.


Үш шапалақ

Басбармақ


Екі жұлдыз, бір тілек
Смайлик




Оқулық

Сабақтың соңы

Кері байланыс "Екі жұлдыз, бір тілек" әр топ бір-біріне кері байланыс жасайды.

Рефлексия. "Менің сабақтан кейінгі әсерім" кестесі.

Қандай ой пайда болды?

Не сезіндім?

Не ұнады?










Үйге тапсырма. 3-тапсырма Сырым – тәуекелшіл әрі мінезі қатты кейіпкер дегенге келісесіздер ме? Өз ұстанымдарыңызға шығармадан дәлел келтіре отырып, ойтолғау жазыңыздар. «Дебат әдісі»

Үкімет: Нұралы ханның әрекетін жақтайды

Оппозиция: Нұралы ханның әрекеттерін сынға алады.

Сабақтағы түсінбеген сұрақтарын, ұсыныстарын жазып құпия жәшікке салады

Сабақты

қорытындылайды.

Үйге берілген тапсырманы жазып алады.


Бірін- бірі бағалайды.