Файл: ЫСа мерзімді жоспар 1.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 12.12.2023

Просмотров: 878

Скачиваний: 1

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.



ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАР № 33


Мектеп

2 А.Бөкейханов атындағы мектеп-лицейі

Мұғалімнің аты-жөні

Тилесбаев Берик Аргынбайулы

Сынып

9 «А»

9 «Ә»

9 «Б»

9 «В»

9 «Г»

Күні
















Қатысушылар саны:
















Қатыспағандар саны:
















Бөлім

3-бөлім. Гимнастика арқылы денені басқару дағдылары

Сабақ тақырыбы

Гимнастикалық снарядта жүйелі жаттығулар құру

Спорттық және қозғалмалы ойындар.

Баскетбол ойыны:

Бір орында тұрып допты бір қолмен иықтан торға лақтыру әдісін үйрету;

Қозғалыс кезінде допты бір қолмен иықтан себетке лақтыру әдісін үйрету;

Оқу мақсаттары

9.1.4.1 қимыл-қозғалысты сапалы орындау кезіндегі өзінің және өзгелердің біліктіліктерін бағалай білу;

Спорттық ойын ережелерін және әдіс-тәсілдерін меңгеру

Сабақ мақсаттары

Барлығы: Білім алушылар қимыл-қозғалысты сапалы орындау кезіндегі өзінің және өзгелердің біліктіліктерін түсінеді.

Көбі: Білім алушылар қимыл-қозғалысты сапалы орындау кезіндегі өзінің және өзгелердің біліктілік сапасын жақсартатынын түсінеді, біледі және көрсетеді.

Кейбірі: Білім алушылар қимыл-қозғалысты сапалы орындау кезіндегі өзінің және өзгелердің біліктілік сапасын жақсартатынын түсінеді, айта алады, көрсетеді, басқаларға түсіндіреді және бағалай біледі. Жаттығу тактикасын, стратегиясын және құрылымдық идеяларын сипаттайды.

Бағалау критерийі

Өзінің және өзгенің қимыл-қозғалысының біліктілік сапасын анықтайды.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар: Жеке, жұптық, топтық гимнастикалық жаттығуларын, композициялық элементтер тапсырмаларын талқылайды және көрсетеді.

Пәндік лексика және терминология мыналарды қамтиды:

- Тепе-теңдік, кеңістікте секіру, ауырлық

- көлбеу, созылу, иілу

- итерілу, жерге қону, секіру, тіреліп секіру, жанына қарай аударылып түсу

- кіру, шығу, бастапқы позиция, соңғы позиция

- гимнастикалық снарядтар: шведтік қабырға, секірме, гимнастикалық керме, гимнастикалық ағаш ат, гимнастикалық кіші ағаш ат, гимнастикалық орындықтар, төсеніш

Талқылауға арналған сұрақтар:

- Бір жаттығу түрінен басқа жаттығу түріне өткен жағдайда, неліктен қауіпсіздік ережесі жөніндегі нұсқаулықты тыңдауымыз қажет?

- Гимнастикада жетістікке жету сіз үшін неліктен маңызды?

- Статикалық қалыпты 3 секундтан кем емес ұстап тұру неліктен маңызды?

- Не үшін біз бірінші жерге аяқтың ұшымен сонан кейін аяқтың табанына қонуымыз қажет?

- Не үшін сіздің жаттығулар тізбегінде нақты сөрелік және мәрелік позициялар қажет?

Құндылықтарды дарыту

Ынтымақтастық: өзара жақсы қарым-қатынас орнатады, ынтымақтастық дағдыларын қалыптастырады, бір-біріне көмек көрсетеді.

Академиялық әділдік: бір-бірін әділ бағалайды, идеялары мен ой-пікірлеріне құрметпен қарайды.

Өмір бойы оқу: алған білімін өмірмен байланыстырады, кері байланыс орнатады, білім алуға деген сүйіспеншілікті қалыптастырады.

Патриотизм және азаматтық борыш: отанға деген сүйіспеншілікті, адалдықты, өз іс-әрекеттерімен дәлелдейді.

Өзіне және өзгеге құрмет: топтық жұмыс, жұптық жұмыс кезінде жүзеге асырады.

Еңбек пен шығармашылық: альтернатив ойынды ұйымдастырады, ойын барысында жеңіске талпынады.

Пәнаралық байланыстар

Биология, физика, математика, қазақ тілі, өзін-өзі тану, музыка

АКТ қолдану дағдылары

Ұялы телефон, планшет, ноутбук

Бастапқы білім

Білім алушылар өткен дене шынықтыру сабақтары мен сабақтан тыс уақытта алған гимнастикалық жаттығу дағдылары мен білімдеріне ие.


САБАҚТЫҢ БАРЫСЫ

Сабақтың кезеңдері

Оқушының әрекеті

Педагогтің әрекеті

Оқу ресурстары

Сабақтың басы

10 минут

Дайындық бөлімі: Оқушыларды қатарға тұрғызу. Сәлемдесу. Рапорт қабылдау. Оқушылардың спорттық киімдеріне назар аудару. Сабақтың тақырыбымен және мақсатымен таныстыру. Бағалау критерийлерін анықтау. Техника қауіпсіздігін ескерту. Бой жазу жаттығуларын орындау. Тыныс жолдарын қалпына келтіру.

Оқушылардың қатарда түзу тұруың қадағалау. Келмеген оқушылардың себебін анықтау. Оқушылардың сабақтың тақырыбы мен мақсатын мұқият тыңдауын қадағалау. Бой жазу жаттығуларын ережеге сай орындалуын қадағалау.

Гимнастикалық төсеніш, ағаш ат.

http://www.studfiles.ru/preview/1724175/

Сабақтың ортасы

25 минут

(К, Т, ҚБ) Оқушыларға тіреліп секіру тапсырмасын орындатуға арнайы жаттығуларды жасату. Аяқты ашып секіру(кіші атты көлденеңінен қою).

Жаттығулардың реттілігі.

1. Аяқты жоғары қарай ашып секіру.

2.Еденге жатып тірену. Аяқтың ұшымен итеріліп, жамбас буындарын иіп ұстап тұра тіреніп аяқты ашу.

Секірген кездегі аяқтың бүгілуі. (кіші атты ұзыннан қою)

Жаттығулардың реттілігі.

1. Жатып тірену – отырып секіру.

2. Қолдарыңызды гимнастикалық қабырғаға иық деңгейіне қойып, аяғыңызды алдыға қарай бүгіп секіруді орындаңыз.

3. Үлкен аттан сақтандырудың көмегімен ұзындыққа секіру.

4. Кіші аттан секіру.

Снарядта жасалатын арнайы жаттығулар міндетті түрде жалпы дамыту жаттығуынан кейін жасалады.

Жаттығулардың дұрыс орындалуын бақылаңыз.

(Ж, ЖЖ, Т) Оқушылар топтарда, жұптарда гимнастикалық жаттығуларда секірудің жаттығуларын орындайды. Оқушылар «сақтандыруды» пайдаланады.

Оқушы секірудің тапсырмасын орындайды, ал басқа оқушылар секірудегі «мінсіз» іс-әрекетті жетілдіру үшін сандық бейне құрылғысын пайдаланады . Іс-әрекетті жақсарту үшін оқушылар өз

кезегінде өздерінің қабілеттерімен, басқаның қабілет дағдыларын бағалайды.

Назар аударыңыз, «сақтандыру» техникасы бойынша (қауіпсіздікті қамтамасыз ету бойынша гимнастикалық дағдыларды дамытуға жәрдемдесу) жұптар арасында талқылансын және тәжірибеден өтсін. Секірмеден секірген кезде көмек көрсетуге ниет білдіріңіз. Оқушылардың гимнастикалық снарядтардағы қозғалыс дағдыларының

өсу мүмкіндігін бақылаңыз.


Спорттық және қозғалмалы ойындар.

Баскетбол ойыны:

Бір орында тұрып допты бір қолмен иықтан торға лақтыру әдісін үйрету;

Қозғалыс кезінде допты бір қолмен иықтан себетке лақтыру әдісін үйрету;

Сабақтың соңы

5 минут

Сабақты қорытындылау:

Мақсаты: Қол жеткен нәтижелер туралы ойлану, өзіндік талдау жүргізуге дағдыландыру. Тақырыпты меңгеру деңгейін анықтау.

Сипаттама: Оқушылар өз беттерінше сабақтың басында қойылған сұраққа жауап береді. Өткен тақырып туралы кері байланыс беру үшін мұғалім сұрақ қояды, оқушылар ауызша жауап береді.

Мұғалім әрекеті: Сұрақ-жауап арқылы кері байланыс жүргізеді. Сабақ басында қойылған сұрағына әр оқушыдан жауап сұрайды. Жақсы нәтижеге қол жеткізген оқушылар мен үздіктерді атайды. Жетілдіру жаттығуларын ұсынады.

Оқушының әрекеті: Қиын болған немесе жүзеге асыра алмаған мәселелер бойынша сұрақ қояды. Үздік нәтиже көрсету үшін өзіндік ойлармен бөліседі. Сабақ басындағы мұғалім сұрағына жауап береді.


ҚОСЫМША АҚПАРАТ

Саралау-оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлау?

Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлау?

Бағалау-оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Саралау барысында оқушылардың деңгейін анықтап, деңгейлері бойынша тапсырмалар бердім. Сабаққа белсенді қатысып тапсырманы дұрыс орындаған оқушыларды ауызша мадақтау арқылы бағаладым. Деңгейі жоғары оқушылармен араластырып білім деңгейлерін көтердім.

Оқушылар бір-біріне кері байланыс берді. «Қолмен белгі беру», «Бір минуттық эссе», «Ауызша бағалау» әдісі арқылы рефлексия жасалды.

Тапсырмаларды орындау кезінде спорттық құралдардың дұрыс орналасуына көңіл бөлу. Дене қыздыру жаттығуларының орындалуына аса көңіл бөлу, икемділікті дамытуға септігін тигізеді. Дене қуатын үнемдеу шарттары. Дұрыс тыныс алу. Сабақтың барысында техника қауіпсіздік ережелерін сақтау

Сабақ бойынша рефлексия

-Сабақ мақсаттары, оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?

-Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

-Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

-Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

-Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Сабақ мақсаттары, оқу мақсаттары жоспар бойынша нақты қойылған. Сабақ соңында барлық оқушы оқу мақсатына қол жеткізді. Сабақ соңында саралау жүргізіліп, сабақ қорытындыланды. Кіріспе бөлім 10 минут, негізгі бөлім 25 минут, қортынды 5 минут регламент сақталды. Сабақ жоспарынан ауытқулар болған жоқ

Жалпы баға

Caбaқтың жақсы өткен eкi acпeктici (оқыту туpaлы дa, oқу туpaлы дa ойланыңыз)?

_____________________________________________________________________________________________________

Caбaқты жaқcapтуғa не ықпал ете aлaды (оқыту туpaлы дa, oқу туpaлы дa ойланыңыз)?

_____________________________________________________________________________________________________

Caбaқ бapыcындa cынып туpaлы нeмece жeкeлeгeн oқушылapдың жeтicтiк/қиындықтapы туpaлы нeнi бiлдiм, кeлeci caбaқтapдa нeгe көңiл бөлу қaжeт?

_____________________________________________________________________________________________________

1   ...   29   30   31   32   33   34   35   36   ...   87




ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАР № 35


Мектеп

2 А.Бөкейханов атындағы мектеп-лицейі

Мұғалімнің аты-жөні

Тилесбаев Берик Аргынбайулы

Сынып

9 «А»

9 «Ә»

9 «Б»

9 «В»

9 «Г»

Күні
















Қатысушылар саны:
















Қатыспағандар саны:
















Бөлім

3-бөлім. Гимнастика арқылы денені басқару дағдылары

Сабақ тақырыбы

Топта гимнастика жаттығулар тізбегін құру және бағалау

Оқу мақсаттары

9.2.2.1 көшбасшылық дағдылар мен команда құрамында жұмыс істей білуді бағалау;

Сабақ мақсаттары

Барлығы: Білім алушылар көшбасшылық дағдылар мен команда құрамында жұмыс істей біледі, ойындардағы көшбасшының қасиеттерін түсінеді.

Көбі: Білім алушылар көшбасшылық дағдылар мен команда құрамында жұмыс істей біледі, көрсетеді өзара талқылайды, ойындардағы көшбасшының қасиеттерін түсінеді. Оның қызметін атқарады, командалық стратегия құрай алады

Кейбірі: Білім алушылар көшбасшылық дағдылар мен команда құрамында жұмыс істей біледі, көрсетеді өзара талқылайды, қолданады, ойындардағы көшбасшының қасиеттерін түсінеді, бағалайды. Оның қызметін атқарады, командалық стратегия құрай алады, ойынды бағалай алады, ойыншыларға іс әрекетерін түсіндіре алады.

Бағалау критерийі

Көшбасшылық дағдыларын көрсетіп, командалық жұмысты орындайды.

Жаттығуды көрсетеді, талқылауға қатысады.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар: Жеке, жұптық, топтық гимнастикалық жаттығуларын, композициялық элементтер тапсырмаларын талқылайды және көрсетеді.

Пәндік лексика және терминология мыналарды қамтиды:

- Тепе-теңдік, кеңістікте секіру, ауырлық

- көлбеу, созылу, иілу

- итерілу, жерге қону, секіру, тіреліп секіру, жанына қарай аударылып түсу

- кіру, шығу, бастапқы позиция, соңғы позиция

- гимнастикалық снарядтар: шведтік қабырға, секірме, гимнастикалық керме, гимнастикалық ағаш ат, гимнастикалық кіші ағаш ат, гимнастикалық орындықтар, төсеніш

Талқылауға арналған сұрақтар:

- Бір жаттығу түрінен басқа жаттығу түріне өткен жағдайда, неліктен қауіпсіздік ережесі жөніндегі нұсқаулықты тыңдауымыз қажет?

- Гимнастикада жетістікке жету сіз үшін неліктен маңызды?

- Статикалық қалыпты 3 секундтан кем емес ұстап тұру неліктен маңызды?

- Не үшін біз бірінші жерге аяқтың ұшымен сонан кейін аяқтың табанына қонуымыз қажет?

- Не үшін сіздің жаттығулар тізбегінде нақты сөрелік және мәрелік позициялар қажет?

Құндылықтарды дарыту

Ынтымақтастық: өзара жақсы қарым-қатынас орнатады, ынтымақтастық дағдыларын қалыптастырады, бір-біріне көмек көрсетеді.

Академиялық әділдік: бір-бірін әділ бағалайды, идеялары мен ой-пікірлеріне құрметпен қарайды.

Өмір бойы оқу: алған білімін өмірмен байланыстырады, кері байланыс орнатады, білім алуға деген сүйіспеншілікті қалыптастырады.

Патриотизм және азаматтық борыш: отанға деген сүйіспеншілікті, адалдықты, өз іс-әрекеттерімен дәлелдейді.

Өзіне және өзгеге құрмет: топтық жұмыс, жұптық жұмыс кезінде жүзеге асырады.

Еңбек пен шығармашылық: альтернатив ойынды ұйымдастырады, ойын барысында жеңіске талпынады.

Пәнаралық байланыстар

Биология, физика, математика, қазақ тілі, өзін-өзі тану, музыка

АКТ қолдану дағдылары

Ұялы телефон, планшет, ноутбук

Бастапқы білім

Білім алушылар өткен дене шынықтыру сабақтары мен сабақтан тыс уақытта алған гимнастикалық жаттығу дағдылары мен білімдеріне ие.


САБАҚТЫҢ БАРЫСЫ

Сабақтың кезеңдері

Оқушының әрекеті

Педагогтің әрекеті

Оқу ресурстары

Сабақтың басы

10 минут

Дайындық бөлімі: Оқушыларды қатарға тұрғызу. Сәлемдесу. Рапорт қабылдау. Оқушылардың спорттық киімдеріне назар аудару. Сабақтың тақырыбымен және мақсатымен таныстыру. Бағалау критерийлерін анықтау. Техника қауіпсіздігін ескерту. Бой жазу жаттығуларын орындау. Тыныс жолдарын қалпына келтіру.

Оқушылардың қатарда түзу тұруың қадағалау. Келмеген оқушылардың себебін анықтау. Оқушылардың сабақтың тақырыбы мен мақсатын мұқият тыңдауын қадағалау. Бой жазу жаттығуларын ережеге сай орындалуын қадағалау.

Гимнастикалық кілемшелер, гимнастикалық құрал-жабдықтар

Сабақтың ортасы

25 минут

(Т, К, ҚБ) Сынып бірнеше кіші топқа бөлінеді. Оқушылар жаттығулар кешенінің нұсқалары көрсетілген карталармен ырғақты гимнастика кешенін құрастырады. Бірінші нұсқа: 6-8 жаттығудан тұрады: бастың, қолдың, дененің және жамбас бөлігінің қарапайым, қысқа қозғалысы.

Екінші нұсқа: 8-10 жаттығу түрі партерде икемділік пен күшті жетілдіру;

Үшінші нұсқа: барлық топ бұлшық еттерге арналған жаттығулар; жоғарғы амплитудамен орындалатын және елеулі күш салу жаттығуларын орындау. Тапсырмалардың бірін таңдағаннан кейін, топтар ырғақты гимнастика кешендерін көрсетеді және олардың шығармашылық жұмысын бағалайды.

Оқушылар назарын көркем гимнастика кешенінде қолданылатын жаттығулар олардың жасына сәйкес келу керек екеніне назар аудару.

Оқушылар ритмикалық гимнастика кешендерін әуеннің сүйемелдеуімен орындауға ұсыныс.

Сұраңыз: Дене жаттығуларының денеге әсерін талдай аласыз ба?

Тағы қандай жаттығуларды өз композицияларыңызға қолдана аласыз?

(ЖЖ, ҚБ) Сыныпты жұптарға бөлу. Еркін жаттығулар жасақтау. Ішінде билейтін және акробатикалық элементтері бар жаттығуларды еденде жұптасып жасау. Жұптасқан бір жұп келесі топтың жаттығуын бейне баянға көшіреді де, рөлдерін ауыстырады. Фокус талдауы баяу қозғалыста болуы керек. (яғни композицияның техникалық элементтері қаншалықты жақсы болды)

Сұраңыз: қалай сіз өз жаттығуыңызды икемді жасай аласыз? Қандай қозғалыстар жүйелі түрде бір-біріне сәйкес келеді?

Бір қозғалыстың екіншісіне өтуді қалай жүзеге асыруға болады?

Сабақтың соңы

5 минут

Сабақты қорытындылау:

Мақсаты: Қол жеткен нәтижелер туралы ойлану, өзіндік талдау жүргізуге дағдыландыру. Тақырыпты меңгеру деңгейін анықтау.

Сипаттама: Оқушылар өз беттерінше сабақтың басында қойылған сұраққа жауап береді. Өткен тақырып туралы кері байланыс беру үшін мұғалім сұрақ қояды, оқушылар ауызша жауап береді.

Мұғалім әрекеті: Сұрақ-жауап арқылы кері байланыс жүргізеді. Сабақ басында қойылған сұрағына әр оқушыдан жауап сұрайды. Жақсы нәтижеге қол жеткізген оқушылар мен үздіктерді атайды. Жетілдіру жаттығуларын ұсынады.

Оқушының әрекеті: Қиын болған немесе жүзеге асыра алмаған мәселелер бойынша сұрақ қояды. Үздік нәтиже көрсету үшін өзіндік ойлармен бөліседі. Сабақ басындағы мұғалім сұрағына жауап береді.