Файл: Тедеу, тесіздік, рнек Педагогті атыжні.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 12.12.2023

Просмотров: 34

Скачиваний: 1

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Математика


Бөлім:

Теңдеу, теңсіздік, өрнек

Педагогтің аты-жөні




Күні:

04.04.23

Сынып: 4

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Санды және әріпті өрнектер. Өрнектерді түрлендіру


Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

4.2.1.1 санды және әріпті өрнектерді түрлендіру;

4.2.1.2 әріптердің берілген мәніндегі бірнеше айнымалысы бар өрнектің мәнін табу;

4.2.1.7 төрт амалдан артық жақшалы және жақшасыз өрнектерде арифметикалық амалдардың орындалу тәртібін анықтау, олардың мәнін табу

Сабақтың мақсаты

Санды және әріпті өрнектерді салыстыра алады.

Санды және әріпті өрнектерді түрлендіру жөнінде мағлұмат алады.

Әріптердің берілген мәніндегі бірнеше айнымалысы бар өрнектің мәнін таба алады





Сабақтың барысы

Сабақтың кезең

уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар


Сабақтың

Басы

(10 мин)

Сабақтың

Ортасы

(25 мин)


Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесу. Психологиялық ахуал орнату.

Топтық жұмыс

Өткен тақырыпты қайталау бойынша қазір мен сендерге қағаз парақшаларды тарататын боламын. Яғни сендер берілген өрнектерді қатыстырып мүмкін болатын теңдіктердің бәрін құрастыратын боласыңдар.

7

а) 54
Жауабы: {55, 56, 57}

ә) 82
Жауабы: {83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90}

б) 91
Жауабы: {92, 93, 94}.

Бүгінгі тақырыпты егжей-тегжейлі түсіну үшін интерактивті тақтаға назар аударайық.
8

5х + 8х, мұндағы х = 13

5х + 8х = (5 + 8) * х = 13х =13 * 13 = 169

12у - 6у, мұндағы у= 6

12у + 6у = (12 - 6) * у= 6у = 6 * 6 = 36


9

Теңдеуді шешу алгоритмін толығымен орындамай, х-тің мәнін бірден қай теңдеуде табуға болады?

Шешуі:

1) (х– 7 836) + 7 836 = 20 546 Бұл теңдеуді шешу алгоритмін толығымен орындамай, х-тің мәнін бірден табуға болады.

х = 20 546

х-тің мәнін бірден табуға болады.

2) (х + 4005) – 470 = 4005

Бұл теңдеуді шешу алгоритмін толығымен орындамай, х-тің мәнін бірден табуға болады.

х = 470

3) (87 546 – 4 587) + х = 87 546

Бұл теңдеуді де шешу алгоритмін толығымен орындамай, х-тің мәнін бірден табуға болады.

х = 4 587

10

Армани былай деді: «Фантастикалық фильм көргенді ұнататын менің 18 сыныптасымның тек 12-сі ғана ғылыми-көпшілік фильм көруге қарсы емес. Егер сыныпта әрқайсысы не фантастикалық, не ғылыми-көпшілік фильм немесе екеуін де көргенді ұнататын 25 оқушы бар болса, онда олардың нешеуі тек ғылыми-көпшілік фильмді көреді?

• Фантастикалық фильм (Ф);

• Ғылыми-көпшілік фильм (Ғ)

18-12=6(б.) – тек фантастикалық фильм көреді;

25-18=7(б.) – тек ғылыми-көпшілік фильм көреді.



Өткен тақырып бойынша қайталайды.

Қос теңсіздіктің шешімдер жиынын сан сәулесінде белгілейді және оның шешімдер жиынын фигуралық жақшаның көмегімен жазады
Тақырыпты түсінеді.
Көбейтудің терімділік қасиетін қолданып, өрнекті ықшамдайды.

Теңдеулерді шеше алады.
Теңдеу шешу алгоритмін толық орындамай, х-тің мәнін бңрден таба алады.

Тапсырманы Эйлер дөңгелегінің көмегімен орындайды.

«От шашу»

әдісі

«Үш

шапалақ» әдісі

«От шашу»

әдісі


«От шашу»

әдісі


«Үш

шапалақ» әдісі


Психологиялық ахуал.


Алдыңғы білімді еске түсіру тапсырмалары.

Бейне

материал
Оқылым, жазылым тапсырма

лары.
Оқылым, жазылым тапсырма

лары.

Оқылым, жазылым тапсырма

лары.



Кері байланыс
Сабақтың

соңы

(5 мин)



Кері байланыс:«Табыс сатысы»

Үй жұмысы : №11
Тақтаға назар аударайық.

Тақтада 1 мен 15 аралығында цифрлар берілген. Кез келген цифрда өрнек жасырылған. Санды өрнекке және әріпті өрнекке қай өрнектер жататынын көрсетіңдер.


Санды өрнек пен әріпті өрнекке қай өрнектер жататынын көрсетеді.

«Қорапты аш»

әдісі



Интер

активті тақта