ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 12.12.2023

Просмотров: 12

Скачиваний: 1

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.



Білім беру ұйымының атауы




Пәні:

Математика

Бөлім:

Тағам және сусын

Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сынып:

1 сынып




Сабақтың тақырыбы:

119 (116) сабақ. Есептер шығару

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

1.5.1.2 ** сандарды, заттарды, тауардың құнын салыстыру кезінде қолданылатын ұғымдарды пайдалану/заттар арасындағы арақашықтықты, бағытты, орналасуын анықтайтын терминдер пайдалану

Сабақтың мақсаты

Монеталармен есептеулер орындайды, есептер шығарады

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ

тың басы

5 минут


Өткенді пысықтау

5 минут


Сабақ

тың ортасы

20 минут

Сергіту сәті

2 минут

Сабақты қорыту

6минут

Қосымша тапсырма

2минут
Кері байланыс

5 минут



Психологиялық ахуал қалыптастыру


Өткенді пысықтау

«Теңгелерді танисың ба?» ойыны

Теңгелерді көрсетіп, қанша теңге екенін сұрайды.

Оған не сатып ала алатынын айтқызады

10тнг, 20тнг, 50тнг, 100тнг, 200тнг, 500тнг, 1000тнг.


Тақырыпты ашу

«Қонақ шақыру» ойыны

-Балалар, бүгін бізге келген қонақтарға дастархан жаяйықшы.

Мына ыдыстарды санап, қойып шығайық.

4тәрелке, 2 кесе, 2 қасық, 2 шай қасық, 1 шайнек

Енді дастарқанда барлығы қанша ыдыс тұрғанын табайық.

4+2+2+2+1= 11 ыдыс
Олай болса, біз енді оқулықтағы есепті шығарып көрейік

Жаңа тақырып

Ұжымдық жұмыс

1-тапсырма

Дастарқанда 10 саптыаяқ, 8 тәрелке, 7 қасық бар. 4 орындық тұр, ұлдар тағы 2 орындық әкелді.

- Балалар 10 адамға дастарқан жайды. Қанша асүй құралы жетіспейді?

Қысқаша жазылуы бойынша есептерді құрастырады
Жетпейтін заттар: 2 тәрелке, 3 қасық, 4 орындық.

Топтық жұмыс

Сызба бойынша есеп құрастырып, шығарайық
ЕҚБ

Мұғаліммен бірге сауда жасайды.

Балмұздақ алып, оның ақшасын монеталармен төлейді
ЕБҚ

Анаң дүкенге жұмсай ма?

Не сатып ала аласың?

Қанша теңгеге дейін сауда жасау қолыңнан келеді?

Сауда жасап көрсет


Өзіндік жұмыс

2-тапсырма

Азық-түліктердің бағасын ең қымбатынан бастап

ең арзанына қарай жаз. « ___ қарағанда ___қаншаға қымбат» екенін анықтау қажет болатын есеп құрастыр.
100тнг, 90тнг, 70тнг, 50тнг,30тнг,10тнг

Есеп

Ірімшік-70тнг

Батон нан- 100тнг

Ірімшікке қарағанда батон нан қаншаға қымбат?

100-70=30

Ж: Ірімшікке қарағанда батон нан 30 теңге қымбат тұрады


«Нейрожаттығулар» әдісі бойынша саусақ жаттығуларын жасату


Жұптық жұмыс

3-тапсырма

Есепте. Досыңды тексер.

10 + 5=15 20-2=18 14+2=16

18 – 8=10 15+5=20 18-6=12

19 – 9=10 20-8=12 19-3=16

Топтық жұмыс

4-тапсырма

Теңдеулерді шеш

18-х=8 60+х=100 х-20=40

Х=18-8 х=100-60 х=40+20

Х=10 х=40 х=60




18-10=8 60+40=100 60-20=40

8=8 100=100 40=40

Зерттеушілік тапсырма

Топтық жұмыс

5-тапсырма

Нан өнімдері мен шырындарды таңдаудың қанша нұсқасы бар? Сатып алынған тауардың құны қанша?

1-топ:

Пішінай мен шырындарды есептейді

20+10=30

20+20=40

Құны: 30+40=70

2-топ:

Тоқаш пен шырындарды есептейді

30+20=50

30+10=40

Құны:50+40=70

3-топ:

Бәліш пен шырындарды есептейді

50+20=70

50+10=60

Құны:70+60=130


ҚЖ:

Кәрзеңкеде тұрған жеміс макеттерді алып, оларға баға қояды, құнын шығарады.


Кері байланыс



Шеңбер болып тұрып,

Өлеңді оқиды

Теңгелерді атайды

Қонақтарға дастархан жаяды

1-топ

Тәрелке-8

Саптыаяқ-? 2-еуі артық

8+2=10

Ж: 10саптыаяқ бар

2-топ

Саптыаяқ-10

Қасық-?, 3-уі кем

10-3=7

Ж: 7қасық бар

3-топ

Тәрелке-8

Саптыаяқ-10

Барлығы-?

10+8=18

Ж: Барлығы 10 ыдыс


Сауда жасайды

Жеке жұмыс жасайды


Өзіндік жұмыс жасайды
Есеп құрастырып, шығарады

Жаттығу жасайды


Есептеуді жұппен орындайды

Попкорндағы тапсырманы орындайды


1000 теңгелік ақша купюрасына жазылған теңдеуді шешеді.

Ақшаны банкоматқа апарып салады

Кестемен жұмыс жасайды

Әр топ екі нұсқадан ұсынады
Құнын есептейді


Жемістерге баға қояды

Кері байланыс жасайды



Көңіл күйлерін көтеріп отыру

Тамаша !
«Алтын монета» әдісі арқылы мадақтап отыру


Дескриптор:

Ақшамен жұмыс жасай алады

Теңгені таниды, қолданады


Дескриптор:

Ыдыстарды дастарқанға қояды

Ыдыс санын анықтайды
Дескриптор:

Оқушылар сұрақтарға жауап береді.

Есептер құрастырады және шығарады.




Тамаша сауда болды!



Керемет!


Дескриптор:

Азық-түліктердің бағасын ең қымбатынан бастап

ең арзанына қарай жазады

Арзан мен қымбат ұғымын пысықтайды, біледі, қолданады

Жарайсыңдар!

Дескриптор:

Есептеу жүргізеді

Бір-бірін тексеріп, толықтырады
Дескриптор.

Теңдеулерді шешу жолын біледі

Тапсырманы орындайды


Дескриптор:

Нан өнімдері мен шырындарды таңдаудың қанша нұсқасы барын анықтайды

Сатып алынған тауардың құны қанша екенін табады


Дескриптор:

Ойын арқылы өтілген тақырыптарды пысықтайды

Сан, баға, құн ұғымдарын біледі, қолданады

« Ноутбок» әдісі арқылы сабақ туралы ойларын жазады

Ұнады!

Керемет!

Тамаша!

Рақмет!



Суреттер

Монеталар

Теңгелер


Тиындар

Теңгелер

Ыдыстар макеті

Оқулық




Суреттер


Монеталар
Теңгелер

Қималар







Музыка


Қима парақтар

Кесте ілінген тақта





Кесте

Оқулық


Жемістер суреті


Кәрзеңке

Жеміс макеттері
Кері байланыс тақтасы