Файл: Екі тзуді июшымен ианда пайда болан брыштарды танып білу.docx
ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 12.12.2023
Просмотров: 106
Скачиваний: 1
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Сабақ жоспары
Бекітемін:
Мұғалімнің аты-жөні: | | |||||||||||||
Пән/Сынып: | 7 сынып | |||||||||||||
Күні: | | |||||||||||||
Тарау немесе бөлім атауы: | Түзулердің өзара орналасуы | |||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Үшбұрыш бұрыштарының қосындысы. Үшбұрыштың сыртқы бұрышы | |||||||||||||
Оқу мақсаты: | 7.1.1.16үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы туралы теорема мен оның салдарларын дәлелдеу; 7.1.1.17үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы туралы теорема мен оның салдарларын есептер шығаруда қолдану; | |||||||||||||
Бағалау критериі: | -үшбұрыштың бұрыштарының арасындағы қатынас туралы түсінік алады,осы теореманы пайдаланып есеп шығаруды үйренеді -Оқушылар сыни тұрғыдан ойлайды,өз бетінше ізденеді, өз-өздерін ретке келтіре отырып бағалайды, есептерді практикада орындай алады | |||||||||||||
Саралап оқыту тапсырмалары | ||||||||||||||
Ұжымдық жұмыс Жаңа тақырыптың түсіндірілуі Сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстыру; Бейнероликті қолдана отырып, бекіту тапсырмаларын орындату | Бірлескен жұмыс (1,2 тапсырма) Тапсырманы ұсыну және дұрыс жауапты ұсыну арқылы үйрету Бекітуге арналғантапсырмаларды орындату; Тапсырмалардың жауаптарын жазу. | Жеке жұмыс Тапсырманы ұсыну, оқушылар өз бетімен орындауы | ||||||||||||
Уақыты | Кезең дері | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |||||||||
5 минут | Ұйымдастыру | Сәлеметсіздерме! Бүгін, Үшбұрыш бұрыштарының қосындысы. Үшбұрыштың сыртқы бұрышы тақырыбын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: -үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы туралы теорема мен оның салдары. -үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы туралы теореманы және оның салдарын есептер шығаруда қолдану. "Миға шабуыл" әдісі
Үйге тапсырмасын тексеру. №3.20. | Сұрақтарға жауап береді | | Whatsapp месенжерін қолдану. Презентация | |||||||||
10 мин | Жаңа сабақ | Теорема. Үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы 180°-қа тең. Берілгені: ΔABC. Дәлелдеу керек: ∠CAB + ∠ABC + ∠ACB = 180°. Дәлелдеуі. C төбесі арқылы AB қабырғасына параллель KT түзуін жүргіземіз. Сонда AC қиюшысы жасайтын ішкі айқыш бұрыштар тең болады, яғни ∠CAB = ∠ACK, сол сияқты, BC қиюшы болғандағы ∠ABC = ∠BCT. ∠KCT жазыңқы бұрыш болғандықтан, ∠KCT = ∠ACK + ∠ACB + ∠BCT = 180°. Демек, ∠CAB + ∠ACB + ∠ABC= 180°. Теорема дәлелденді. Салдар. Кез келген үшбұрыштың кем дегенде екі бұрышы сүйір болады. | Видеотүсіндіру қарайды. Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады | Дескриптор: -Үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысын біледі - Теореманы дәлелдейді - Сызбасы | https://onlinemektep.net/schedule/28.01.2021/lesson/d170767d-2809-4354-9b39-b483fc97dfa3 Интернет ресурстары | |||||||||
10 минут | Бекіту тапсырмасы | 1. 2. ∆АВС, АВ = ВС <А = 40 <В=? <С=? 1 Үшбұрыштың ішкі бұрыштарының бірі 50°, ал сыртқы бұрыштарының бірі 85°. Оның қалған ішкі бұрыштарын табыңдар. 2. Үшбұрыштың В төбесіндегі сыртқы бұрышы А төбесіндегі ішкі бұрышынан 3 есе, ал С ішкі бұрышынан 40° артық. Үшбұрыштың барлық бұрыштарын табыңдар. Сұрақтар: 1. Үшбұрыш-тар дегеніміз не? Үшбұрыштың негізгі элементтері 2. Үшбұрыш-тың түрлерін ата?Үшбұрыштың ішкі бұрышы дегеніміз не, нешеу? 3. Үшбұрыш-тың қабырғаларына байланысты түрлері. Үшбұрыштың бұрыштарының шамаларына байланысты түрлері Оқулықпен жұмыс. №3.14, №3.15 | Берілген тапсырмаларды орындайды. Білім алушы берілген дескрипторға сәйкес тапсырмаларды орындайды. Оқулықтан тақырыпқа қатысты есептерді шығарады. | Дескриптор: - есептерді шығарып -жауабын жазады 4-балл Бағалау: Әрбір дұрыс жауапка 1 балл қойылады Дескриптор: -суракка жауап береді Сонымен қатар, өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. | Слайд Жалпы білім беретін мектептің 7–сыныбына арналған оқулық. Оқулық авторлары: Ә.Н.Шыныбеков, Д.Ә.Шыныбеков Алматы «Атамұра» баспасы 2017 жыл | |||||||||
10мин | Жеке жұмыс | | Тапсырманы орындайды | Мониторинг | | |||||||||
5 минут | | Бүгінгі сабақта: -үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы туралы теорема мен оның салдары. -үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы туралы теореманы және оның салдарын есептер шығаруда қолдану Кері байланыс
Үйге тапсырма.№1-2 /есептер жинағынан/ | Тақырыпты меңгергенін анықтау | Кері байланыс | Whatsapp месенжерін қолдану Презентация |
Сабақ жоспары
Бекітемін:
Мұғалімнің аты-жөні: | | |||||||||||||
Пән/Сынып: | 7 сынып | |||||||||||||
Күні: | | |||||||||||||
Тарау немесе бөлім атауы: | Түзулердің өзара орналасуы | |||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Үшбұрыш бұрыштарының қосындысы. Үшбұрыштың сыртқы бұрышы | |||||||||||||
Оқу мақсаты: | 7.1.1.16 үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы туралы теорема мен оның салдарларын дәлелдеу; 7.1.1.17 үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы туралы теорема мен оның салдарларын есептер шығаруда қолдану; | |||||||||||||
Бағалау критериі: | -үшбұрыштың бұрыштарының арасындағы қатынас туралы түсінік алады,осы теореманы пайдаланып есеп шығаруды үйренеді -Оқушылар сыни тұрғыдан ойлайды,өз бетінше ізденеді, өз-өздерін ретке келтіре отырып бағалайды, есептерді практикада орындай алады | |||||||||||||
Саралап оқыту тапсырмалары | ||||||||||||||
Ұжымдық жұмыс Жаңа тақырыптың түсіндірілуі Сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстыру; Бейнероликті қолдана отырып, бекіту тапсырмаларын орындату | Бірлескен жұмыс (1,2 тапсырма) Тапсырманы ұсыну және дұрыс жауапты ұсыну арқылы үйрету Бекітуге арналғантапсырмаларды орындату; Тапсырмалардың жауаптарын жазу. | Жеке жұмыс Тапсырманы ұсыну, оқушылар өз бетімен орындауы | ||||||||||||
Уақыты | Кезең дері | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |||||||||
5 минут | Ұйымдастыру | Сәлеметсіздерме! Бүгін, Үшбұрыш бұрыштарының қосындысы. Үшбұрыштың сыртқы бұрышы тақырыбын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: -үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы туралы теорема мен оның салдары. -үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы туралы теореманы және оның салдарын есептер шығаруда қолдану. "Миға шабуыл" әдісі
Үйге тапсырмасын тексеру. №3.20. | Сұрақтарға жауап береді | | Whatsapp месенжерін қолдану. Презентация | |||||||||
10 мин | Жаңа сабақ | Дәлелдеуі: Теорема. Үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы 180°-қа тең.
Үшбұрыштың екі доғал бұрышы болу мүмкін бе? Тең қабырғалы үшбұрыштың әр бір бұрышы 60 - қа тең екенін көрсетіңдер. төбесіндегі сыртқы бұрыш B Теорема:Үшбұрыштың сыртқы бұрышы онымен сыбайлас емес екі бұрышының қосындысына тең. | Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады | Дескриптор: -Үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысын біледі - Теореманы дәлелдейді - Сызбасы | Интернет ресурстары | |||||||||
10 минут | Бекіту тапсырмасы | № 1.(1,2) 1. Берілгені: АВС Шешуі: C A Табу керек: Жауабы: 100 2. Берілгені: АВС Шешуі: Табу керек: Жауабы: 65 №2(1) 1. Берілгені: АВС Шешуі: Табу керек: DAB Жауабы: 90
І деңгей ІІ деңгей ∆АВС, АВ = ВС <А = 40 <В=? <С=? ІІІ деңгей Үшбұрыш бұрыштарының қатынасы 4:2:3. Оның барлық бұрыштарын табыңдар Оқулықпен жұмыс. №3.14, №3.15 | Берілген тапсырмаларды орындайды. Білім алушы берілген дескрипторға сәйкес тапсырмаларды орындайды. Оқулықтан тақырыпқа қатысты есептерді шығарады. | Дескриптор: - есептерді шығарып -жауабын жазады 4-балл Бағалау: Әрбір дұрыс жауапка 1 балл қойылады Дескриптор: -суракка жауап береді Сонымен қатар, өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. | https://onlinemektep.net/schedule/1612224000/lesson/8c96a284-5949-48c3-8b34-f200716e1ced Слайд Жалпы білім беретін мектептің 7–сыныбына арналған оқулық. Оқулық авторлары: Ә.Н.Шыныбеков, Д.Ә.Шыныбеков Алматы «Атамұра» баспасы 2017 жыл | |||||||||
10мин | Жеке жұмыс | Online-mektep | Тапсырманы орындайды | Мониторинг | https://onlinemektep.net/schedule/1612224000/lesson/8c96a284-5949-48c3-8b34-f200716e1ced | |||||||||
5 минут | | Бүгінгі сабақта: -үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы туралы теорема мен оның салдары. -үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы туралы теореманы және оның салдарын есептер шығаруда қолдану Кері байланыс
Үйге тапсырма.№3.16 | Тақырыпты меңгергенін анықтау | Кері байланыс | Whatsapp месенжерін қолдану Презентация |
Сабақ жоспары
Бекітемін:
Мұғалімнің аты-жөні: | | |||||||||||||
Пән/Сынып: | 7 сынып | |||||||||||||
Күні: | | |||||||||||||
Тарау немесе бөлім атауы: | Түзулердің өзара орналасуы | |||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Үшбұрыш бұрыштарының қосындысы. Үшбұрыштың сыртқы бұрышы | |||||||||||||
Оқу мақсаты: | 7.1.1.18 үшбұрыштың сыртқы бұрышының анықтамасын білу және үшбұрыштың сыртқы бұрышы туралы теореманы дәлелдеу; 7.1.1.19 үшбұрыштың сыртқы бұрышы туралы теореманы қолдану; | |||||||||||||
Бағалау критериі: | -үшбұрыштың бұрыштарының арасындағы қатынас туралы түсінік алады,осы теореманы пайдаланып есеп шығаруды үйренеді -Оқушылар сыни тұрғыдан ойлайды,өз бетінше ізденеді, өз-өздерін ретке келтіре отырып бағалайды, есептерді практикада орындай алады | |||||||||||||
Саралап оқыту тапсырмалары | ||||||||||||||
Ұжымдық жұмыс Жаңа тақырыптың түсіндірілуі Сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстыру; Бейнероликті қолдана отырып, бекіту тапсырмаларын орындату | Бірлескен жұмыс (1,2 тапсырма) Тапсырманы ұсыну және дұрыс жауапты ұсыну арқылы үйрету Бекітуге арналғантапсырмаларды орындату; Тапсырмалардың жауаптарын жазу. | Жеке жұмыс Тапсырманы ұсыну, оқушылар өз бетімен орындауы | ||||||||||||
Уақыты | Кезең дері | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |||||||||
5 минут | Ұйымдастыру | Сәлеметсіздерме! Бүгін, Үшбұрыш бұрыштарының қосындысы. Үшбұрыштың сыртқы бұрышы тақырыбын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз:
Үйге тапсырмасын тексеру. №3.16. | Сұрақтарға жауап береді | | Whatsapp месенжерін қолдану. | |||||||||
10 мин | Жаңа сабақты бекіту | Дәлелдеуі: Теорема. Үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы 180°-қа тең. Теорема:Үшбұрыштың сыртқы бұрышы онымен сыбайлас емес екі бұрышының қосындысына тең. | Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады | Дескриптор: -Үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысын біледі - Теореманы дәлелдейді - Сызбасы | https://onlinemektep.net/schedule/04.02.2021/lesson/ad40f3a2-95b9-4a81-b080-0bfd74e61dcc Интернет ресурстары | |||||||||
10 минут | Бекіту тапсырмасы | Тапсырмалар І 1. Бұрыштары 1) 45°, 35°, 110° 2) 70°, 60°, 50° 3) 90°, 60°, 45° 4) 55°, 45°, 60° болатын үшбұрыштар бола ма? 2.Берілген екі бұрыш бойынша үшбұрыштың үшінші бұрышын табыңдар:
3. Үшбұрыштың сыртқы бұрышының бірі оның ішкі бұрыштарының қосындысының 2/3-не, ал ішкі бұрышының бірі 4/9-не тең. Үшбұрыштың барлық ішкі және сыртқы бұрыштарын табыңдар. 4. Үшбұрыштың бір бұрышы екіншісінен 45° кіші, ал үшіншісінен 15° артық. Үшбұрыштың бұрыштарын табыңдар. ІІ 1 АВС үшбұрышында ∠А+∠В=110° және∠В+∠С=120°. Үшбұрыштың барлық бұрыштарын табыңдар. 2. Үшбұрыштың бұрыштары шамаларының қатынасы 5:7, ал үшінші бұрышы қалған екі бұрыштың кішісінен 44° артық. Үшбұрыштың үшінші бұрышын табыңдар. ІІІ Үшбұрыштың бұрыштарының шамаларының қатынасы 4:2:3. Оның барлық бұрыштарын табыңдар. Қатесі бар геометриялық диктант 1 Үшбұрыштың үш төбесі, үш қабырғасы, үш бұрышы бар. 2. Сыбайлас бұрыштардың қосындысы 180 градусқа тең . 3. Сыбайлас бұрыштар өзара тең болады. 4. Үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы 180 градусқа тең . 5. Үшбұрышта екі тік бұрыш болады. 6. Тең қабырғалы үшбұрыштың бұрыштары тең болады. 7. Үшбұрышта екі доғал бұрыш болады 8. Үшбұрышта бір бұрышы тік, екінші бұрыш доғал болады 9. Үшбұрыштың сыртқы бұрышы онымен сыбайлас емес екі бұрышының қосындысына тең болады. 10. Үшбұрышта бір бұрышы 100 , екінші бұрыш – 120 болады Оқулықпен жұмыс. №3.17 | Берілген тапсырмаларды орындайды. Білім алушы берілген дескрипторға сәйкес тапсырмаларды орындайды. Оқулықтан тақырыпқа қатысты есептерді шығарады. | Дескриптор: - есептерді шығарып -жауабын жазады 4-балл Бағалау: Әрбір дұрыс жауапка 1 балл қойылады Дескриптор: -суракка жауап береді Сонымен қатар, өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. | Слайд Жалпы білім беретін мектептің 7–сыныбына арналған оқулық. Оқулық авторлары: Ә.Н.Шыныбеков, Д.Ә.Шыныбеков Алматы «Атамұра» баспасы 2017 жыл | |||||||||
10мин | Жеке жұмыс | Online-mektep | Тапсырманы орындайды | Мониторинг | https://onlinemektep.net/schedule/04.02.2021/lesson/ad40f3a2-95b9-4a81-b080-0bfd74e61dcc | |||||||||
5 минут | | Бүгінгі сабақта:
Кері байланыс
Үйге тапсырма.№3.22 | Тақырыпты меңгергенін анықтау | Кері байланыс | Whatsapp месенжерін қолдану Презентация |
Сабақ жоспары
Бекітемін:
Мұғалімнің аты-жөні: | | |||||||||||||
Пән/Сынып: | 7 сынып | |||||||||||||
Күні: | | |||||||||||||
Тарау немесе бөлім атауы: | Түзулердің өзара орналасуы | |||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Үшбұрыш бұрыштарының қосындысы. Үшбұрыштың сыртқы бұрышы | |||||||||||||
Оқу мақсаты: | 7.1.1.18 үшбұрыштың сыртқы бұрышының анықтамасын білу және үшбұрыштың сыртқы бұрышы туралы теореманы дәлелдеу; 7.1.1.19 үшбұрыштың сыртқы бұрышы туралы теореманы қолдану; | |||||||||||||
Бағалау критериі: | -үшбұрыштың бұрыштарының арасындағы қатынас туралы түсінік алады,осы теореманы пайдаланып есеп шығаруды үйренеді -Оқушылар сыни тұрғыдан ойлайды,өз бетінше ізденеді, өз-өздерін ретке келтіре отырып бағалайды, есептерді практикада орындай алады | |||||||||||||
Саралап оқыту тапсырмалары | ||||||||||||||
Ұжымдық жұмыс Жаңа тақырыптың түсіндірілуі Сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстыру; Бейнероликті қолдана отырып, бекіту тапсырмаларын орындату | Бірлескен жұмыс (1,2 тапсырма) Тапсырманы ұсыну және дұрыс жауапты ұсыну арқылы үйрету Бекітуге арналғантапсырмаларды орындату; Тапсырмалардың жауаптарын жазу. | Жеке жұмыс Тапсырманы ұсыну, оқушылар өз бетімен орындауы | ||||||||||||
Уақыты | Кезең дері | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |||||||||
5 минут | Ұйымдастыру | Сәлеметсіздерме! Бүгін, Үшбұрыш бұрыштарының қосындысы. Үшбұрыштың сыртқы бұрышы тақырыбын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз:
Үйге тапсырмасын тексеру. №3.22. 1. Өткен сабақта біз қандай тақырып меңгердік есімізге түсірейік? 2. Үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы неше градусқа тең? 3. Доғал бұрышты үшбұрышта неше сүйір бұрыш болады? | Сұрақтарға жауап береді | | Whatsapp месенжерін қолдану. | |||||||||
10 мин | Жаңа сабақты бекіту | Дәлелдеуі: Теорема. Үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы 180°-қа тең. Теорема:Үшбұрыштың сыртқы бұрышы онымен сыбайлас емес екі бұрышының қосындысына тең. | Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады | Дескриптор: -Үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысын біледі - Теореманы дәлелдейді - Сызбасы | https://onlinemektep.net/schedule/04.02.2021/lesson/ad40f3a2-95b9-4a81-b080-0bfd74e61dcc Интернет ресурстары | |||||||||
10 минут | Бекіту тапсырмасы | Тапсырмалар. ΔАВС бұрыштары №1. <А <В <С 1 90° ? 30° 2 ? 45° 55° 3 100° ? 40° 4 60° 60° ? №2. А а=5см; в=6см; с=9см. РАВС=? В а+в=21см; с=(а+в)-6см. РАВС=? С а=2,3м; в=а+1,2м; РАВС=10,2м. с=? №3. А В С І №4. а) Тең бүйірлі үшбұрыштың табанындағы сыртқы бұрыштың шамасы 1120. үшбұрыштың барлық бұрыштарын анықтаңыз. Жауабы: ә) Үшбұрыштың бұрыштары 3:7:8 сандарына пропорционал. Үшбұрыштың ең үлкен бұрышын анықтаңыз. Жауабы: 800 б) Үшбұрыштың бұрыштары 7:5:6 сандарына пропорционал. Үшбұрыштың ең кіші бұрышын анықтаңыз. Жауабы: 500 в) Тең бүйірлі үшбұрыштың табанындағы сыртқы бұрышының шамасы 1400. үшбұрыштың барлық бұрыштарын табыңыз. Жауабы: 400, 400, 1000 Қатесі бар геометриялық диктант 1 Үшбұрыштың үш төбесі, үш қабырғасы, үш бұрышы бар. 2. Сыбайлас бұрыштардың қосындысы 180 градусқа тең . 3. Сыбайлас бұрыштар өзара тең болады. 4. Үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы 180 градусқа тең . 5. Үшбұрышта екі тік бұрыш болады. 6. Тең қабырғалы үшбұрыштың бұрыштары тең болады. 7. Үшбұрышта екі доғал бұрыш болады 8. Үшбұрышта бір бұрышы тік, екінші бұрыш доғал болады 9. Үшбұрыштың сыртқы бұрышы онымен сыбайлас емес екі бұрышының қосындысына тең болады. 10. Үшбұрышта бір бұрышы 100 , екінші бұрыш – 120 болады Оқулықпен жұмыс. №3.20. | Берілген тапсырмаларды орындайды. Білім алушы берілген дескрипторға сәйкес тапсырмаларды орындайды. Оқулықтан тақырыпқа қатысты есептерді шығарады. | Дескриптор: - есептерді шығарып -жауабын жазады 4-балл Бағалау: Әрбір дұрыс жауапка 1 балл қойылады Дескриптор: -суракка жауап береді Сонымен қатар, өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. | Слайд Жалпы білім беретін мектептің 7–сыныбына арналған оқулық. Оқулық авторлары: Ә.Н.Шыныбеков, Д.Ә.Шыныбеков Алматы «Атамұра» баспасы 2017 жыл | |||||||||
10мин | Жеке жұмыс | Online-mektep | Тапсырманы орындайды | Мониторинг | https://onlinemektep.net/schedule/04.02.2021/lesson/ad40f3a2-95b9-4a81-b080-0bfd74e61dcc | |||||||||
5 минут | | Бүгінгі сабақта:
Кері байланыс
Үйге тапсырма.№3.24. | Тақырыпты меңгергенін анықтау | Кері байланыс | Whatsapp месенжерін қолдану Презентация |
Сабақ жоспары
Бекітемін:
Мұғалімнің аты-жөні: | | |||||||||||||
Пән/Сынып: | 7 сынып | |||||||||||||
Күні: | | |||||||||||||
Тарау немесе бөлім атауы: | Түзулердің өзара орналасуы | |||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Үшбұрыш бұрыштарының қосындысы. Үшбұрыштың сыртқы бұрышы | |||||||||||||
Оқу мақсаты: | 7.1.1.18 үшбұрыштың сыртқы бұрышының анықтамасын білу және үшбұрыштың сыртқы бұрышы туралы теореманы дәлелдеу; 7.1.1.19 үшбұрыштың сыртқы бұрышы туралы теореманы қолдану; | |||||||||||||
Бағалау критериі: | -үшбұрыштың бұрыштарының арасындағы қатынас туралы түсінік алады,осы теореманы пайдаланып есеп шығаруды үйренеді -Оқушылар сыни тұрғыдан ойлайды,өз бетінше ізденеді, өз-өздерін ретке келтіре отырып бағалайды, есептерді практикада орындай алады | |||||||||||||
Саралап оқыту тапсырмалары | ||||||||||||||
Ұжымдық жұмыс Жаңа тақырыптың түсіндірілуі Сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстыру; Бейнероликті қолдана отырып, бекіту тапсырмаларын орындату | Бірлескен жұмыс (1,2 тапсырма) Тапсырманы ұсыну және дұрыс жауапты ұсыну арқылы үйрету Бекітуге арналғантапсырмаларды орындату; Тапсырмалардың жауаптарын жазу. | Жеке жұмыс Тапсырманы ұсыну, оқушылар өз бетімен орындауы | ||||||||||||
Уақыты | Кезең дері | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |||||||||
5 минут | Ұйымдастыру | Сәлеметсіздерме! Бүгін, Үшбұрыш бұрыштарының қосындысы. Үшбұрыштың сыртқы бұрышы тақырыбын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз:
Үйге тапсырмасын тексеру. №3.24. 1. Өткен сабақта біз қандай тақырып меңгердік есімізге түсірейік? 2. Үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы неше градусқа тең? 3. Доғал бұрышты үшбұрышта неше сүйір бұрыш болады? | Сұрақтарға жауап береді | | Whatsapp месенжерін қолдану. | |||||||||
10 мин | Жаңа сабақты бекіту | Теорема. Үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы 180°-қа тең. Теорема:Үшбұрыштың сыртқы бұрышы онымен сыбайлас емес екі бұрышының қосындысына тең. | Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады | Дескриптор: -Үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысын біледі - Теореманы дәлелдейді - Сызбасы | https://onlinemektep.net/schedule/04.02.2021/lesson/ad40f3a2-95b9-4a81-b080-0bfd74e61dcc Интернет ресурстары | |||||||||
10 минут | Бекіту тапсырмасы | Тапсырмалар. №1.Үшбұрыштың екі төбесіндегі сыртқы бұрыштары 110° және 160°. Үшбұрыштың барлық бұрыштарын табыңдар. №2. Теңбүйірлі үшбұрыштың табанындағы бұрышы 49˚. Төбесіндегі бұрышын табыңдар. №3.Үшбұрыштың бір бұрышы екіншісінен 45° кіші, ал үшіншісінен 15° артық. Үшбұрыштың бұрыштарын табыңдар. Шешімі: ∠1+45=∠2 ∠1-15=∠3 ∠1+∠2+∠3=180 Осы теңдеулерден: 2*∠1+30=∠2+∠3; ∠2+∠3=180-∠1 180-∠1=2*∠1+30 3*∠1=150 ∠1=50˚ №4. Үшбұрыштың сыртқы екі бұрышы 1000-қа және 1500-қа тең. Үшінші сыртқы бұрышын табыңыз. Жауабы: 1100 №5. Үшбұрыштың сыртқы бұрышы 1120-қа тең. Осы бұрышпен сыбайлас емес екі ішкі бұрыштарының бірі 370. үшбұрыштардың ішкі бұрыштарын есептеңіз. Жауабы: 680, 370, 750 Оқулықпен жұмыс. №3.25. | Шешімі: a=180-110=70˚ b=180-160=20˚ a+b+c=180˚ c=180-70-20=90˚ a=70˚, b=20˚, c=90˚ Берілген тапсырмаларды орындайды. №2.Шешімі: Теңбүйірлі үшбұрыштар теоремасы бойынша ∠В=∠С ∠A+∠B+∠C=180˚ ∠A=180˚-∠B-∠C ∠A=180˚-49-49=82˚ ∠A=82˚ ∠2=∠1+45=50+45=95 ∠2=95˚ ∠3=35˚ Білім алушы берілген дескрипторға сәйкес тапсырмаларды орындайды. Оқулықтан тақырыпқа қатысты есептерді шығарады. | Дескриптор: - есептерді шығарып -жауабын жазады 4-балл Бағалау: Әрбір дұрыс жауапка 1 балл қойылады Дескриптор: -суракка жауап береді Сонымен қатар, өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. | Слайд Жалпы білім беретін мектептің 7–сыныбына арналған оқулық. Оқулық авторлары: Ә.Н.Шыныбеков, Д.Ә.Шыныбеков Алматы «Атамұра» баспасы 2017 жыл | |||||||||
10мин | Жеке жұмыс | Online-mektep | Тапсырманы орындайды | Мониторинг | https://onlinemektep.net/schedule/04.02.2021/lesson/ad40f3a2-95b9-4a81-b080-0bfd74e61dcc | |||||||||
5 минут | | Бүгінгі сабақта:
Кері байланыс
Үйге тапсырма. №1. 1) Үшбұрыштың бұрыштары мына сандарға пропорционал 4, 5, 9. Бұрыштарды табыңдар. Берiлгенi: АВС <1:<2:<3=4: 5: 9 табу керек: <1;<2;<3 | Тақырыпты меңгергенін анықтау Шешуі: <1=4х;<2=5х;<3=9х Үшбұрыштың бұрыштарының қосындысы теоремасы бойынша <1+<2+<3=1800 4х+5х+9х=1800 18х=1800 х=100 <1=400;<2=500;<3=900 | Кері байланыс | Whatsapp месенжерін қолдану Презентация |