ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 12.12.2023
Просмотров: 24
Скачиваний: 1
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Білім беру ұйымының атауы | | |||||
Пәні: | Ана тілі | |||||
Бөлім: | Сөз және оның мағынасы | |||||
Педагогтің аты-жөні: | | |||||
Күні: | | |||||
Сынып: | 1 сынып | | ||||
Сабақтың тақырыбы: | №77 (73) сабақ. Заттың қимылын білдіретін сөздер. Табиғат құбылыстары | |||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: | 1.3.5.1 мұғалімнің қолдауымен сөз, сөйлем, мәтінді тексеру, қатені түзету; 1.4.2.1* заттың атын, қимыл-әрекетін, сынын, санын білдіретін сөздерді ажыратып, орынды қолдану; | |||||
Сабақтың мақсаты | Заттың қимылын білдіретін сөздермен танысады, сөздерді өз орнына дұрыс қоюды біледі Адамгершілік құндылығын түсінеді, біледі Табиғатты қорғау адамдық парыз екенін ұғынады | |||||
Сабақтың барысы | ||||||
Сабақтың кезеңі// уақыты | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 6минут Қосымша тапсырма 2минут Кері байланыс 5 минут | Психологиялық ахуал қалыптастыру Табиғатқа баламыз Табиғатты қорғаймыз Заттар сырын ұғынып Ажырата аламыз Байлығымыз табиғат Қорғағанды қалайды Осының бәрін меңгертер Ана тілі сабағы Өткенді пысықтау «Қолшатырдағы тамшылар» әдісі Сұрақтар: 1.Бас әріппен қандай сөздер жазылады? 2. Қарағанды ненің атауы 3.Қараторғай қандай құс? 4. Бәсіре қандай дәстүр? 5. Өз атыңды жазып көрсетші 6.Ауыл сөзі бас әріппен жазыла ма? Тақырыпты ашу Табиғат құбылыстары туралы суреттермен жқмыс жасайды. Олар туралы өз ойларын айтады Жаңа тақырып 1-жаттығу Мәтінді түсініп оқы Табиғатта қандай өзгерістер болады? Табиғат құбылыстарына нелер жатады? Сөздік жұмыс найзағай, жаңбыр, қар, бұршақ, жел. Берілген сөздерді партаның үстінен алып, тақтадағы суретінің жанына іледі. 2-жаттығу Көп нүктенің орнына керекті сөзді қойып жаз. . Жазған сөздеріне сұрақ қойғызады. Ол сөздер нені білдіретінін сұрайды. Күн мен түн алмасады. Жаңбыр, қар жауады. Күн кіркірейді. Найзағай жарқылдайды. Ереже шығару Заттың қимылын білдіретін сөздерге не істеді? не қылды? қайтті? деген сұрақтар қойылады: ұшты, жүргізді, барды, оқыды. Бірлескен жұмыс ЕБҚ және ЕҚБ «Кемпірқосақ» ойыны Кемпірқосақтың жолақтарын парақ бетіне жапсырып. Оған табиғат құбылыстарының атауларын жазады «Біз қандаймыз?» әдісі арқылы жаттығу жасату Жұптық жұмыс 3-жаттығу Сөйлемдерді тиісті сөздермен толықтырып айт. Қазақ тілінде қимылды білдіретін сөздер сөйлемнің соңында тұратынын түсіндіреді. Тиін жаңғақ жейді Піл тышқаннан қорқады Түлкі арыстаннан қорқады ҚЖ: Топтық жұмыс « Мозайка» ойыны Сурет бөліктерін плакатқа жапсырады. Соңында көктемгі табиғат бейнесі шығады 1-топ: Шөптердің , ағаштың суреттерін жапсырады 2-топ: Киіз үйдің суреттерін жапсырады 3-топ: Гүлдердің суреттерін жапсырады Кері байланыс | Шеңбер болып тұрып өлеңді хормен оқиды Қолшатырда ғы тамшылар артындағы тапсырманы орындайды Сабақтың тақырыбын ашады Мәтінді оқиды Жеке оқушылар тақтаға орындайды. . Ережемен танысады Жеке жұмыс жасайды Жаттығу жасайды Сәйкестенді ру жасайды Топтық жұмыс жасайды Табиғат картинасын құрастырады Кері байланыс жасайды | Көңіл күйлерін көтеріп отыру Тамаша ! «Гүл жинау» әдісі арқылы мадақтау Дескриптор: Өткен тақырыпарды біледі Тапсырмаларды талапқа сай орындайды Дескриптор: Суреттермен танысады Табиғат құбылыстыры туралы түсініктері бар Дескриптор: Мәтінді түсініп оқиды Мазмұнымен жұмыс жасайды Сөздік жұмыс жүргізеді Дескриптор: Көп нүктенің орнына керекті сөзді қойып жазады Жазған сөйлемдерін оқиды Жазған сөздеріне сұрақ қояды Ол сөздер нені білдіретінін айтады Дескриптор: Табиғат құбылыстарын біледі Өз білімін тапсырма орындағанда қолданады Тамаша! Дескриптор: Сөйлемдерді тиісті сөздермен толықтырып айтады. Қазақ тілінде қимылды білдіретін сөздер сөйлемнің соңында тұратынын түсінеді Дескриптор: Сурет бөліктерін құрастырады, жапсырады Табиғатты қорғау керектігін түсінеді «Тик ток» әдісі | Суреттер Табиғат суреттері Қолшатыр Тамшы парақшалар Суреттер Суреттер Жұмыс дәптері Табиғат құбылыста рының суреттері Ереже жазылған плакаттар Тапсырмаға байланысты суреттер Балалардың қимылы Сәйкестендіру парақтары Суреттер Плакат Суреттер Кері байланыс тақтасы |
Ресурстар:
Білім беру ұйымының атауы | | |||||
Пәні: | Ана тілі | |||||
Бөлім: | Сһз және оның мағынасы | |||||
Педагогтің аты-жөні: | | |||||
Күні: | | |||||
Сынып: | 1 сынып | | ||||
Сабақтың тақырыбы: | №78 (74) сабақ. Заттың қимылын білдіретін сөздер Тау | |||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: | 1.2.5.1.мұғалімнің қолдауымен мәтіннің, сюжетті суреттің мазмұны бойынша сұрақ қою, сұраққа жауап беру; 1.4.1.3.бас әріппен жазылатын сөздерді (кісі аттары, жер-су атаулары, жануарларға арнайы қойылған аттар) анықтау; 1.4.2.1* заттың атын, қимыл-әрекетін, сынын, санын білдіретін сөздерді ажыратып, орынды қолдану; | |||||
Сабақтың мақсаты | Тақырыбы бойынша мәтін мазмұнын болжайды. Орны ауыстырылып берілген сөздерден сөйлем құрап жазады. Заттың атын, қимылын білдіріп тұрған сөздерді сұрақ қою арқылы ажыратып, орынды қолданады. | |||||
Сабақтың барысы | ||||||
Сабақтың кезеңі// уақыты | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 6минут Қосымша тапсырма 2минут Кері байланыс 5 минут | Психологиялық ахуал қалыптастыру Күндей жадырап, Жұлдыздай жарқырап, Судай таза көңілмен, Таудай биік талаппен Бүгінгі сабағымызды бастайық! Өткенді пысықтау «Табиғат құбылыстары» мәтінімен жұмыс жасату Табиғат құбылыстарын атап, оларды сипаттайды Тақырыпты ашу – Тау дегенде көз алдымызға не елестейді? – Тауға шығып көрдіңдер ме? Сабақтың тақырыбымен таныстыру. Бірлесіп мақсат қою. Жаңа тақырып ФС тапсырмасы Оқулықпен жұмыс 1-жаттығу. Өлеңнің мазмұнына байланысты жүргізілетін жұмыстар: 1.Мұғалім оқушылардың назарын өзіне аударады. 2. Өлеңді мәнерлеп оқып береді 3. Мәнерлеп оқуға қойылатын талаптарды балалармен бірге айтып шығады (слайд). 4. Оқушыларға жеке оқытады. «Ойлан, бірік, бөліс». «Түрткі сұрақтар» – Өлең неліктен «Тау» деп аталған? – Өлеңде тау қалай суреттелген? – Тауда нелер бар? ЕБҚ Мына өлеңді мәнерлеп оқы Міне биік тау Етегі бақша-бау Тауға шығып демалсаң Болар денің сау ЕҚБ Орны ауысқан сөздерден сөйлем, мәтін құра. Тауға, менің, барды, ағам. Тұрады, тауда, атам. Қой, атам, бағады.Әдемі, тауда, бар, қозылар. 2-жаттығу Орны ауыстырылып берілген сөздерден сөйлем құрап жазғызады. Заттың атын білдіретін сөздер мен қимылын білдіретін сөздерді тауып, оларға сұрақ қойғызады. Не? Қандай? Тау іші әдемі. Сылдырап бұлақтар ағады. Таудың ауасы таза болады «Нейрожаттығу» әдісі 3-жаттығу Суреттер мен сөздерді сәйкестендіріп айт Бұлбұл сайрайды. Арыстан ақырады. Қасқыр ұлиды. Бүркіт шаңқылдайды ҚЖ: Диктант Орманда Таң атты. Тоқылдақтың даусы естіледі. Тиін ағаш қуысына тығылды. Айнала тамаша боп тұр. Тапсырма: Заттың атын білдіретін сөздерді тауып астын бір рет сыз. Заттың қимылын білдіретін сөздердің астын екі рет сыз Кері байланыс | Өлең жолдарын хормен оқиды Өткенді пысықтайды Сабақ тақырыбын ашады Жаңа тақырыппен танысады Өлеңді мәнерлеп оқиды Жеке жұмыс жасайды Сөйлем құрайды Сөйлем құрап жазады Жаттығу жасайды Сәйкестенді ру жасайды Диктант жазады Кері байланыс жасайды | Көңіл күйлерін көтеріп отыру Тамаша ! «Сағат» әдісі бойынша мадақтап отыру Дескриптор: Тау сөзінің мағынасын түсінеді Сұрақтарға жауап береді Дескриптор: Өлеңді мәнерлеп оқиды Мазмұнына байланысты сұрақтарға жауап береді Тамаша! Керемет мәтін болды! Дескриптор: Орны ауысты- рылып берілген сөздерден сөйлем құрап жазады. Сөздерге талдау жасайды Тамаша! Дескриптор: Суреттер мен сөздерді сәйкестендіріп айтады Жануарлардың дыбыстауын біледі Дескриптор: Есту бойынша сөздерді жазады Берілген тапсырмаларды орындайды «СМС» әдісі арқылы сабақ туралы ойларын жазады | Суреттер Табиғат құбылыста ры туралы суреттер Тау суреттері Оқулық Оқулық Оқушы жұмысы Қима парақтар Музыка Оқулық Жұмыс дәптері Кері байланыс тақтасы |
Білім беру ұйымының атауы | | |||||
Пәні: | Ана тілі | |||||
Бөлім: | Сөз және оның мағынасы | |||||
Педагогтің аты-жөні: | | |||||
Күні: | | |||||
Сынып: | 1 сынып | | ||||
Сабақтың тақырыбы: | №79 (75) сабақ. Заттың қимылын білдіретін сөздер. Ағаштар | |||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: | 1.2.5.1.мұғалімнің қолдауымен мәтіннің, сюжетті суреттің мазмұны бойынша сұрақ қою, сұраққа жауап беру; 1.4.1.3.бас әріппен жазылатын сөздерді (кісі аттары, жер-су атаулары, жануарларға арнайы қойылған аттар) анықтау; 1.4.2.1* заттың атын, қимыл-әрекетін, сынын, санын білдіретін сөздерді ажыратып, орынды қолдану; | |||||
Сабақтың мақсаты | Мұғалімнің қалауымен мәтіннің, сюжетті суреттің мазмұны бойынша сұрақ қою, сұраққа жауап береді. Қимылды білдіріп тұрған сөздерді орынды қолданып, мазмұнын жүйелі жеткізеді. Сөйлемдегі айтылуы мен жазылуы бірдей сөздерді қатесіз көшіріп жазады. | |||||
Сабақтың барысы | ||||||
Сабақтың кезеңі// уақыты | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 6минут Қосымша тапсырма 2минут Кері байланыс 5 минут | Психологиялық ахуал қалыптастыру «Біз қандаймыз?» әдісі -Біз қандаймыз? -Әдептісің, тәртіптісің -Біз қандаймыз -Талаптысың, сенімдісің -Біз бәріміз қандаймыз? -Тәп-тәттіміз, балдаймыз! Өткенді пысықтау «Қолшатырдағы тамшылар» әдісі Табиғат құбылыстарын түсіндір
Тақырыпты ашу Тақтада ілулі тұрған ағаш түрлерінің суреттерімен танысады, олар туралы білімдерін ортаға салады Мысалы: Мынау алма ағашы. Алма жазда, күзде піседі. Ал мынау шие ағашы. Шие көктемде піседі. Бүгін біз ағаштар туралы сабақ өтеміз. Жаңа тақырып Ұжымдық жұмыс. ФС тапсырмасы Тыңдалым. Айтылым 1-жаттығу «Ағаштар» әңгімесі. Мәтінмен жүргізілетін жұмыстар: 1.Мұғалім оқушылардың назарын өзіне аударады. 2.Мәтінді өзі оқиды. 3.Сөздік жұмысын жүргізеді. Қиын сөздердің мағынасын түсіндіреді. Мысалы: орманды алқап. 4. Мәтіннің мазмұнын айтады Сұрақ-жауап –Ағаштардың қандай пайдасы бар? –Шырша қандай ағаш? (Мұғалім оқушылардың жауабын толықтырады). Жазылым 2-жаттығу Сөйлемдерді көшіріп жаз Оқулықпен салыстырып тексертеді. Сөйлемдегі сөздерге сұрақ қойып, олардың байланысын тапқызады. Сөйлемдегі сөздердің байланысын сызбамен көрсетеді. Қайың тез өседі. ЕБҚ Өзің көріп жүрген ағаштарға сипаттама жаса. «Нейрожаттығу» әдісі арқылы саусақ жаттығуларын жасату Жұптық жұмыс 3-жаттығу. Көп нүктенің орнына тиісті әріптерді қойып оқытады. Шыққан сөздер туралы не білетінін сұрайды. Шырша, қарағай, емен, қайың Сабақты қорыту «Жеміс жинау» ойыны Әр жемістің суретін кәрзеңкеге салады 1-топ: Бас әріппен басталып жазылатын сөздерді жаз 2-топ: Заттың атын білдіретін сөздерді жаз. 3-топ: Заттың қимылын білдіретін сөздерді жаз. Кері байланыс «Ноутбок» әдісі | Шеңбер болып тұрып, бір-біріне сұраққа жауап ретінде жақсы мінездерді айтады Қолшатырда ілінген тамшыларды алып тапсырманы орындайды Ағаштарға сипаттама береді Мәтінмен жұмыс жасайды Тақтадан шарша ағашының суретін алып, ол туралы айтады Дәптерге көшіріп жазады Тақтаға бір сөйлемді жазып, сөздердің байланысын көрсетеді Жеке жұмыс жасайды Жаттығу жасайды Араласып жатқан әріптерден тиістісін алып, көп нүктенің орнына қояды Әр жемістің суретін өз ағашына апарып жапсырады Кері байланыс жасайды | Көңіл күйлерін көтеріп отыру Тамаша ! «Шие тергенде» әдісі арқылы мадақтап отыру Дескриптор: Табиғат құбылыстарын түсіндіреді Өтілген тақырыпты меңгерген Дескриптор: Ағаштардың түрлерімен танысады Жеміс ағаштары туралы айтады Дескриптор: Мәтінді тыңдайды, мазмұнын айтады Сұрақтарға жауап береді Дескриптор: Сөйлемдерді көшіріп жазады Сөйлемдегі сөздердің байланысын сызбамен көрсетеді Тамаша! Дескриптор: Көп нүктенің орнына тиісті әріптерді қойып оқиды Шыққан сөздер туралы не білетінін айтады Дескриптор: 1-топ: Бас әріппен басталып жазылатын сөздерді жазады 2-топ: Заттың атын білдіретін сөздерді жазады. 3-топ: Заттың қимылын білдіретін сөздерді жазды. «Ноутбок» әдісі арқылы сабақ туралы бір ауыз сөз жазады Күшті! Ұнады! Рақмет! | Суреттер Табиғат туралы суреттер Қолшатыр Тамшылар Ағаш суреттері Суреттер Оқулық Жұмыс дәптері Музыка Кеспе әріптер Жемістер суреті Тапсырманы орындауға арналаған суреттер Кері байланыс парағы |