Файл: ЗА мерзімді жоспарды тарауы 1 вблім. Интернеттегі ауіпсіздік Мектеп Малімні атыжні.docx
ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 09.01.2024
Просмотров: 20
Скачиваний: 1
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
ҰЗАҚ МЕРЗІМДІ ЖОСПАРДЫҢ ТАРАУЫ: 5.1 В-бөлім. Интернеттегі қауіпсіздік Мектеп: Мұғалімнің аты-жөні: Набиева Г.Р. Күні: Қатысқандар: Қатыспағандар: Сынып: 5 | |||||||||||||||||||||||||||
САБАҚ ТАҚЫРЫБЫ: | Компьютердегі деректеріңізді қалай қорғауға болады? | ||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары: | 5.4.2.2 -құжатқа құпиясөз орнату 5.1.3.1 -ортақ қолжетімді файлдарды орналастыру, өзгерту, жүктеу | ||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаты | Барлық оқушылар: | ||||||||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||||||
Оқушылардың көпшілігі: | |||||||||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||||||
Кейбір оқушылар: | |||||||||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийі: | Компьютерлік вирустардың пайда болу себептерін түсінеді. Ақпараттарды вирустардан қорғайды және зақымдалған файлдарды өшіре алады. Құжаттарға құпия сөз орнату және алып тастау, файлдарды ортақ қолжетімді ету әдістерін практика жүзінде орындай алады. | ||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар істей алады: Деректерді қорғау ұғымына байланысты терминдерді есте сақтайды және дұрыс қолданады. | ||||||||||||||||||||||||||
Пәндік лексика мен терминология: Компьютерлік вирус, ақпаратты қорғау, антивирус, құпия сөз, Eset Nod32, Kaspersky, Doctor Web, Avast т.б. Сұқбатқа/хатқа арналған пайдалы сөздер:
| |||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу: | Іздену, өмір бойы білім алу дағдыларын қалыптастыру. Функционалдық сауаттылықты арттыру. Жеке және топпен жұмыс істей білу қабілеттерін дамыту. Ұлттық қауіпсіздікті және ақпараттардың құпиялылығын сақтауға үйрету, бөгде адамдардың құжаттарын рұқсатсыз қолдану заңсыз екендігін ұғындыру. | ||||||||||||||||||||||||||
Пән аралық байланыс: | Шет тілі, қазақ тілі, тарих | ||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы білім: | Компьютерлік желілер, олардың түрлерін, вирустар,олардың пайда болу белгілерін, антивирустық программалар ұғымдарын, құжаттарға құпия сөз орнату және алып тастау әдістерінің теориялық негіздерін біледі. | ||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы: | |||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар | |||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 3 минут 7 минут | Ұйымдастыру кезеңі: Тренинг «Сиқырлы қобдиша» /Мақсаты: қобдишаға салынған таратпа қағаздардағы сұрақтарға жауап беру мен терминдердің мәнін ашу арқылы алдыңғы білімді тексеру және топтарға бірігу. Қобдишаға таратпа қағаздар салынады. Таратпа қағаздарға үйге берілген тапсырмаға қатысты сұрақтар мен терминдер жазылады.Оқушылар сол терминдердің мағынасын ашып, сұрақтарға жауап беру арқылы топтарға бірігеді. 1 топ – Компьютерлік вирустар, 2 топ – Антивирустар, 3 топ – Бұйрықтар. Таратпа қағазға жазылған сөздер:
және жою үшін қолданылатын программа
ету бұйрығы «Пікір алмасу (ShowDown)» әдісі /Мақсаты: алдыңғы білімді тексеру, оқушылардың топта жұмыс істеу, көшбасшылық қабілеттерін дамыту. Әрбір топ үйге берілген тақырыпқа қатысты 5 сұрақ дайындайды. Əрбір сұрақты стикердің бірінші жағына, ал жауабын екінші жағына жазып, келесі топпен стикерлерін ауыстырады. Топ басшысы стикердегі сұрақтарды оқиды, топ мүшелері жауаптарын жазып дайындайды. Көшбасшы белгі бергенде, барлығы өз жауабын ашады жəне жауаптарды талқылап, дұрыс жауаппен салыстырады./ Топтар бір-бірін бағалайды /смайликтер арқылы/ | Қобдиша, сұрақтар мен термин сөздер жазылған таратпа қағаздар Стикерлер, смайликтер | |||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 4 минут 5 минут 15 минут 5 минут | «Атаулар туралы үш сұрақ» әдісі /Мақсаты: тақырыпқа байланысты терминдерді берілген сұрақтар негізінде талдау, жинақтау, оқушылардың сөйлеу мәдениетін дамыту/ Тақырыпқа қатысты үш термин беріледі, оқушыларға осы атауларға қатысты мынадай сұрақтарға жауап беру ұсынылады.
Терминдер:
Ынталандырушы бағалау (ауызша мадақтау) «Ротация» әдісі /Шағын топтармен жұмысты ұйымдастыру. Ашық сұрақтар қою арқылы білімдерін талдау, жинақтау. А3 қағазына талқыланатын сұрақ жазылады. Әр топ өз жауаптарын сәйкес бағанға толтырады және үштіктер бір-бірімен сұрақ алмасады. Талқыланатын сұрақтар:
«Үш шапалақ» әдісі арқылы бағалау 1 деңгей.
Бос орынға тиісті сөздерді жазып қой.
2-деңгей.
_____________________________________________________ _____________________________________________________ _____________________________________________________ _____________________________________________________ _____________________________________________________
Құжатқа құпия сөз орнату бұйрығы: ________________________________________________________ ________________________________________________________ Құпия сөзді алып тастау бұйрығы: ________________________________________________________ ________________________________________________________ 3-деңгей. Компьютермен жұмыс: І. 1. Жұмыс үстелінен антивирустық программаны табыңдар. 2. Компьютерді вирусқа тексеріңдер. Дискіден зақымдалған файлдарды өшіріңдер. ІІ. Компьютерге «информатика» сөзімен құпия сөз орнатыңдар. ІІІ. «Ақпараттық қауіпсіздік» туралы құжат дайындаңдар және оған құпия сөз орнатыңдар. Осы құжатқа ортақ қатынас құрыңдар. Мұғалім бағалауы /Түрлі-түсті стикерлер арқылы бағалау/ Қалыптастырушы бағалау тапсырмалары: 1. Жалпы қолданысқа рұқсат етілген бума белгісін көрсетіңіз. 1. 2. 3. 2.Файлдарды жалпы қолданысқа рұқсат етілген бумаға орналастыру үшін орындалатын әрекеттер ретін көрсетіңіз.
Жұптық бағалау /смайликтер арқылы/ | Термин сөздер жазылған қағаздар А3 қағаздар, маркерлер Таратпа қағаздар, компьютер, түрлі түсті стикерлер | |||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 3 минут | «Желкенді кеме» әдісі:
| «Желкенді кеме» таратпа қағазы, түрлі түсті қарындаштар | |||||||||||||||||||||||||
Саралау – Сіз қандай тəсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? | Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? | Денсаулық жəне қауіпсіздік техникасын сақтау | |||||||||||||||||||||||||
Оқушылардың жеке қабілеттерін, ерекшеліктерін ескере отырып, деңгейлік тапсырмалар құрастырылды. 1 және 2 деңгей тапсырмаларында тақырып бойынша теориялық мәліметтерді меңгеру қарастырылып, оны көпшілік оқушылар орындай алады деп жоспарлап отырмын. Ал қабілетті оқушылар теория мен практиканы ұштастырып, білімдерін практика жүзінде қолданады деген ойдамын. | Алдыңғы білімді тексеру мақсатында «Сиқырлы қобдиша», «Пікір алмасу (ShowDown)» әдістерін қолдандым. Берілген тақырыпты меңгерту кезеңінде «Атаулар туралы үш сұрақ», «Ротация» әдістері және шығармашылық диктант, сәйкестендіру кестесі, компьютермен жұмыстар, қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырмалар жүргізілді. Сабақ соңында кері байланыс «Желкенді кеме» әдісі арқылы ұйымдастырылды. | Компьютермен жұмыс жасау барысында қауіпсіздік ережелерін сақтау, компьютерде дұрыс отыру, уақытты шектеу. | |||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия | Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. | ||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба?Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма жəне неліктен? | | ||||||||||||||||||||||||||
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нəрсеге назар аудару қажет? |