ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 09.01.2024
Просмотров: 24
Скачиваний: 1
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Сабақтың тақырыбы: «Ж» дыбысын буындарда, сөздерде, сөйлемдерде, байланыстырып сөйлеу тілінде машықтандыру.
Бөлім | |
Педагог-логопедтің Т.А.Ә. | Сәдуахасқызы Ә |
Күні | |
Сынып: 1 «З» | Қатысушылар саны: 1 |
Сабақтың тақырыбы | «Ж» дыбысын буындарда, сөздерде, сөйлемдерде, байланыстырып сөйлеу тілінде машықтандыру. |
Сабақтың мақсаты |
|
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі | Логопедтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||||||||
І. Кіріспе кезеңі 5 минут | - Сәлемдесу. - Баланың сабаққа дайындығын тексеру - Оқушының зейінін сабаққа аудару. - Психологиялық дайындық. | Амандасады | | | ||||||||||
Сабақтың басы 20 мин Сабақтың ортасы 20 минут | -Ал, сабаққа деген көңіл - күйің жақсы болса, онда алдыңғы өткен сабағымызды еске түсірейікші. Біз «Ж» дыбысын буында айтып үйренген болатынбыз.
Өткенді қайталау Артикуляциялық жаттығу Барлық жаттығулар айнаның алдында орындалады. Жаңа сабақта: - Біз сенімен өткен сабақта [Ж] дыбысын қандай буындарда кездесетінін білдік ? – Иә, сен дұрыс айтасың мен саған бүгін тапсырмалар беремін сен сол тапсырмаларды орындаймыз. 1 тапсырма. . [Ж] дыбысы бар қысқа сөздерді мүдірмей айтып көр. [Ж] дыбысын дұрыс айтылуын мұқият қадағалаңыз!
2 тапсырма. Ж] дыбысы сөздің басында келетін сөздерді қайталау. [Ж] дыбысын созып, анық айту. жа-жа-жаға жа-жа-жақын жа-жа-жанат же-же-жебе же-же-жеті жи-жи-жидек жи-жи-жинақ жи-жи-жиһаз жұ-жұ-жұма жы-жы-жылан жі-жі-жібек 3 тапсырма. "Дыбысты іздеу" ойыны деп аталады. Мына дүрбімен төменде берілген сөздердегі [Ж] дыбысының орнын іздеп табуың керек. [Ж] дыбысы сөздің басында, ортасында, соңында келуі мүмкін. Зерек бол! 4 тапсырма. Әр сөз тіркесін 3-4 рет айту. Жаңа жиһаз Жылы көже Жұмсақ жастық Жабайы жидек Жайлы жер Жомарт әже Жабайы жануар Жедел жәрдем Жарық жұлдыз Жалқау жігіт Ержүрек жауынгер Жалған құжат Жауапты жұмыс 5 тапсырма. Әр сөйлемді 3-4 рет айту. Жамал ереже жаттап жатыр. Көктемде жаңбыр жиі жауады. Жаяу жүру жүрекке пайдалы Жеңгем көже жасап жатыр. Жаңа үйге жаңа жиһаздар кіргізілді. Жайна жарыста жүлделі орын алды. Балжан жаңғақты жақсы көреді. | «Ж» дыбысының артикулциялық қалпын есіне түсіреді, айтады. Бала өткен сабақтарды есіне түсіріп, [C] дыбысын ашық, тұйық, бітеу буындарда кездесуі туралы өткендігін айтады. Жауабы: СА, СО, СУ,СЕ,СЫ,СҰ Ашық буында Жауабы: АС, ӘС, ЕС, ҮС, ҰС,ЫС ОС, ӨС, ІС, УС Тұйық буында АСА, ӨСЕ, УСА, АСЫ ҰСЫ, ЫСЫ, УСЫ Бітеу буында Бала берілген тапсырмаларды тақтада орындайды және [C] дыбысын қандай буында айтылғанын айтады Бітеу буындарды оқи алады Бала тапсырманы орындауға тырысады, суреттерді пайдаланады, тапсырманы өз деңгейінде орындайды. Сөздегі буындардың санын айтады. Дыбыстардың реттілігін анықтайды. Бала санамақты мұқият тыңдап жауабын айтады 8 дос | | | ||||||||||
Сабақтың соңы Бағалау Үйге тапсырма | Ұсақ қол маторикасына арналған жұмысты Ермексазбен тақташасын пайдаланып, [C] дыбысын ашық, тұйық, бітеу буындарды жазу. \бұл жұмысты сабақтың кез-келген жеріне ауыстырсаңыз болады\ Баланың жұмысына қарай «Бас бармақ», «Бағдаршам» әдістері бойынша бағалауға болады. С дыбысы бар буындарды үйден қайталап келу. Жаттап алайық Нан- ардақты, адал ас. Нан- ардақты, адал ас, Кәрі, жас оны аттамас. Ақ дастархан үстінде, Қол жумай оны ұстамас. | Бала тапсырманы үлгіге қарай отырып орындайды. Үй тапсырмасын жазып алады. | | |