Файл: Сабаты технологиялы картасы Пні Жобалау ісрекеті негіздері.docx
ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 10.01.2024
Просмотров: 28
Скачиваний: 1
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Сабақтың технологиялық картасы №
Пәні: «Жобалау іс-әрекеті негіздері»
Топ: | | | | |
Күні: | | | | |
Тақырыбы: Оқытуда жобалау әдістемесі – XXI ғасырдың білім технологиясы.
Сабақтың мақсаттары: Жобалау әдістемесінің пәні, мазмұны, ерекшеліктері жайлы біліктілігін арттыру.
Сабақтың міндеттері:
Білімділік: Жобалау әдістемесінің түрлері, деңгейлері туралы түсініктерін қалыптастыру
Дамытушылық: Оқушыларды меңгерген білімдерін практикада қолдана білу қажеттілігіне баули отырып, зерттеу мен жоба жасауға мақсатты әрі жүйелі түрде бағыттау;
Тәрбиелілік: Жобалау технологиясын және студенттерді әр жұмысын жоспарлауға үйрету
Сабақтың типі: Жаңа білімді қалыптастыру
Сабақтың түрі: дәріс
Оқыту әдіс-тәсілдері: ақпараттық оқыту әдісі (әңгімелесу, топтық оқыту, демонстрациялау, ақыл-кеңес, дәріс)
Оқыту технологиясы: дамыта оқыту технологиясын АКТ-ға негіздеу
Пән аралық байланыс: педагогика
Сабақтың жабдықталуы: Интерактивті тақта.
Көрнекі құралдар: презентация
Қосымша тапсырмалар:
Сабаққа қажетті әдебиеттер тізімі:
негізгі:
-
Громыко Ю.В. Проектирование и программирование развития образования.-М., 1996. -
Колесникова И.А. Основы технологической культуры педагога.-М.; СПБ., 2003. -
Педагогические основы проектирования образовательных систем нового вида.-СПБ, 1995.
Қосымша:
-
КрюковаЕ.А. Введение в социально-педагогическое проектирование.-Волгоград, 1998. -
Заир-Бек Е.С. Основа педагогического проектирования.-СПБ,.1995. -
Караев Ж.А., Кобдикова Ж.У. Педагогическая технология в контексте гуманизации образования в школьного образования в Казахстане.-Алматы, 1999.
Сабақтың жоспары:
1. Ұйымдастыру кезеңі - 2 мин.
2. Сабақ мақсатын қою - 1 мин.
3. Білімді өзектілендіру- 2 мин.
«Естігенімді – ұмытамын , көргенімді — есте сақтаймын , өз істегенімді- меңгеремін»,- деп Конфуций айтқандай, жобалау технологиясы – оқушылардың жоспарлау және күрделене беретін тапсырмаларды орындау арқылы меңгеретін білімі. Балаларды өз жұмысының жемісін көруге ынталандыру арқылы үлкен өмірге дайындау бүгінгі тақырыптың өзектілігі.
.
4. Үй тапсырмасын сұрау - 35 мин.
Жоба әдістемесі негізін салушы Дж.Дьюидің көзқарастары. (1-2 оқушыдан ауызша сұрау)
1 тапсырма Жоба фазалары
№ | Мәселе | Іс-әрекет | Мазмұны |
1 | Проблема | | |
2 | Жұмысты жоспарлау | | |
3 | Жобаны өткізу | | |
4 | Презентация | | |
5 | Бағалау | | |
6 | Жоба құжаттарын аяқтау | | |
2-ші тапсырма Жобалау технологиясын оқытуда мұғалім мен оқушының іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті | Мұғалімнің іс-әрекеті |
| |
| |
3-ші тапсырма
№ | Жоба жұмысы кезеңдері | Жұмыстың мазмұны | Мұғалімнің тәрбиелік мақсатты шешудегі негізгі іс-әрекеттрері | Оқушылардың іс-әрекеті |
1 | Дайындық кезеңі | | | |
2 | Жоспарлау | | | |
3 | Зерртеу жұмысы | | | |
4 | Нәтижені талқылау | | | |
5 | Жұмыстардың тұсау кесері | | | |
| Бағалау және жоспарлау | | | |
4-ші тапсырма Фронтальды сұрақ:
-
Жобалау қандай мағына береді? -
Жобалау технологиясы дегеніміз? -
Жобалау әдістемесі қай кезеңде дамыды? -
Негізін салған кім?
5. Жаңа білімді хабарлау - 25 мин.
Тақырыбы: Оқытуда жобалау әдістемесі – XXI ғасырдың білім технологиясы.
(тіркемеде көрсетілген)
Жоспары:
1. Педагогикалық жобалаудың мәні
2. Педагогикалық жобалаудың түрі және жобалау іс әрекетінің қызметтері.
3. Педагогикалық жобалаудың деңгейлері.
6. Білімді бірінші бекіту кезеңі - 5 мин.
7. Білімді жүйелеу-2 мин.
Жобалау технологиясы қандай ғылымдармен байланысты?
8. Екінші білімді бекіту кезеңі - 5 мин.
Фронтальды сұрақ:
-
Жобалау қандай мағына беред? -
Жобалау технологиясы дегеніміз? -
Жобалау әдістемесі қай кезеңде дамыды? -
Негізін салған кім?
9. Қорытындылау - 5 мин. « Эссе жазу»
3 минут ішінде өтілген тақырып бойынша не түсінгенін жазады.
10. Білім, білік, дағдының қалыптасуын бақылау, бағалау - 1 мин.
11. Үй тапсырмасын беру – 2 мин.
Глоссариймен жұмыс. Жобалау жұмысының тақырыбын беру. Материал қарастыру, жинақтау.
-
«Жасыл экономика» жобасы -
«Казіргі заман педагогы» жобасы -
«Семей қаласының болашағы» жобасы -
«ЭКСПО - 2017» жобасы -
«Мен болашақ мұғалім» жобасы -
Жобалау жұмысына қажетті оқушылар құзіреттіліктері -
«Мектеп оқушыларының бос уақытын жаңаша ұйымдастыру » жобасы -
«Жастар этикасы» жобасы -
«Экскурсия жобалары» жобасы -
«Ойын жобалары» жобасы -
«Құрастыру жобалары» жобасы -
«Хабарлама жобаларының» жобасы
12. Рефлексия – 5 мин. Оқытушыға хат жазу әдісі.
Менің бүгін білгенім.....
Мен мынаны түсіндім....
Маған түсініксіз болғаны..
Тақырыбы: Оқытуда жобалау әдістемесі – XXI ғасырдың білім технологиясы.
Жоспары:
1. Педагогикалық жобалаудың мәні
2. Педагогикалық жобалаудың түрі және жобалау іс әрекетінің қызметтері.
3. Педагогикалық жобалаудың деңгейлері.
1. Педагогикалық жобалаудың мәні
Педагогтың жобалық әрекетін талдау үшін болмысты тану мен қайта
Жобалық әрекет қоғамдық сипатты айқын көрсетеді.
Жобалаудың ерекшелігі-жаңа өнім құру және тек көрінуі мүмкін екендігін өз мезгілінде тану. Ол шынайылықтың ғылыми-болжамдық елестетудің типі болып табылады және оны тәжірбие дамуның талаптарына сәйкес қамтиды және өзгертеді. Жобалық әрекет - бұл толық аяқталмаған әрекетті(сол мезеттегі) өзгертуге әрдайым талаптанушылық және сол сияқты жобалау авторларының пікірі бойынша келешекке баңытталушылық.
Педагогикалық жобалаудың пайда болуы. Зерттеушілікке бағытталған жобалау әрекеттері педагогикалық белсенділіктің қайнар көзі ретінде мәдениет тарихында ұзақ жылдар бойы қалыптасып келді. Педагогикалық теорияның негізін қалаушы Я.А.Коменский мұғалім әрекетінде зерттеушілік бағыттар болуы оқытудың табысты болуына ықпал ететіні туралы былай дейді: «адамдарды оқытқанда олардың кітаби білімді алуына емес, олардың өздеріне аспан мен жерді, түрлі ағаштарды бақылап, заттарды зерттеу мен тануға үйреткен жөн, сонда олар біреулердің бақылағаны мен түсіндіргенін ғана есте сақтап отырмайды».
Осы идея кейін көптеген белгілі философтар мен педагогтардың еңбектерінде одан әрі жалғастырылды. Мысалы, француз философы Ж.Ж.Руссо баламен қарым –қатынаста оның шамасы жететін мәселелерді қойып, оны өз бетімен шеше білуге үйретудің маңызын айтады, ол туралы «бала үлкендердің айтуымен емес, өзі түсінуіне, білімді жаттап алу емес, өзі ойлап шығаруға» мүмкіндік жасалуын қолдайды.
Оқушының зерттеушілік ойлау әрекеттері арқылы айналадағы құбылыстарды танып білуінің маңыздылығын швейцар ғалымы И.Г.Песталлоци да атап өткен. Оның айтуынша, адамның ақыл –ойы әрекет барысында дамиды, өйткені, тәжірибеде қателіктер мен олқылықтар оңай байқалады деп, оқытудағы көрнекілік пен тәжірибенің ролін негізгі талаптар ретінде қарастырған.
Өткен ғасырдың екінші жартысында жобалау әрекетінәлеуметтік және білім саларында ғылыми – әдістемелік тұрғыдан қамтамасыз етуге ғылымның әртүрлі салалары өкілдері үлес қосты. Олардың ішінде Дж.Дьюи, К.Поппер, Г.Саймон, В.Х.Килпатрик және т.б. бар. Атап айтқанда, Д.Дьюи еңбектерінде педагогикада «жобалау» әдіс түсінігінде қолданылса, В.Килпатрик «жоба» түсінігін әрекет нәтижесі ретінде қарастырған.
В. Килпатриктің айтуынша, кез келген әрекет, егер ол белгілі бір мүддені көздей отырып бірлескен және жоғары деңгейдегі өз бетіндік жұмыс ретінде орындалған білім алушылар тобының әрекеті болса, онда ол жоба болып есептеледі. Килпатрик жобаның үш негізгі компоненттерін бөліп көрсетті. Олар:
-
Оқушылардың табиғаты мен қызығушылығына құрылған оқу материалдары; -
Мақсатқа бағытталған әрекет; -
Оқытуды – өмірді үздіксіз жаңғырту және одан жоғары сатыларға көтеру құралы ретінде қарастыру.
Жобалау әрекеті оқушының нақты ситуацияларда жол таба білуіне бағытталған мақсатты іс–әрекеттерді ұйымдастырудан көрініс табады. Осыдан шығатын оқыту мақсаты – оқушыларды проблеманы шешудің, ізденіс–зерттеулердің әдіс–тәсілдерімен қаруландыру. В.Х.Килпатрик еңбектерінде жобаның төрт түрі көрсетілген:
-
өндірістік, немесе жасампаздық; -
тұтынушылық; -
интеллектуалдық, немесе басқа да проблемаларды шешуге бағытталған; -
жоба–жаттығулар.
Білім беруді басқарудағы жобалауға туралы зерттеушілер пікірлері төмендегідей болып келеді. «Педагогикалық жобалау» түсінігі В.Безруковтың анықтамасы бойынша «гуманистік мазмұндағы білімді гуманистік әдістер мен тәсілдер арқылы игеру негізінде белгіленген білім өнімін алудағы оқушылардың білім нәтижелері мен мақсатына болжам жасау және оны модельдеу».
И.А.Колесникова: «жобалау – тәжірибеде бұрын болмаған білім беру мен педагогикалық әрекет түрлерін жаңадан құрастыру мақсатындағы тәжірибелік -бағдарлы әрекет»;
А.П.Тряпыцина: «жобалау – білім берудің дамытудың жаңа саласы, педагогикалық әрекетті түсіндірудің жаңа амалы»;
Е.С.Заир-Бек: «жобалау– қазіргі білім беру жүйелерін дамыту, жаңарту, жетілдіру және ондағы қайшылықтарды болдырмау міндеттерін орындауға бағытталған педагогикадағы және ұйымдастырылатын практикалық әрекеттердегі қолданбалы ғылыми бағыт»;
Н.А.Масюкова; «жобалау – педагогикалық және ғылыми–зерттеу әрекеттерінің берілуін реттеп отыру құралы»;
Осылайша, қазіргі заманғы әдіснамалық, мәдениеттанымдық, ғылымтанымдық және психологиялық–педагогикалық–әлеуметтік ғылымдар қағидаларына сүйене отырып, жобалау – педагогикалық феномен дей аламыз және оның негізгі сипаттамаларын төмендегідей көрсетуге болады:
-
жобалаудың мақсаты мен соған сай педагогикалық іс -әрекеттер қайта жаңартуларды көздейді; -
жобалау педагогикалық рефлексия арқылы қамтамасыз етілетін болашақтың нақты бейнесін жүзеге асырады; -
педагогикалық жобалау жобалау нысанын ғана емес, оған қатысушы жобалау субъектілерін дамытуға бағытталады.
Жобалаудың мүмкіндіктері педагогикадағы ақпараттық - комуникативтік технологияның дамуымен де кеңейеді, сөйтіп, білім беру үрдісіне қатысушылардың жобалау кеңістігі одан әрі дами түседі деп айта аламыз.
3.3. Педагогикалық жобалаудың түрі және жобалау іс әрекетінің қызметтері.
Жобалау іс әрекетіндегі негізгі ұстанымдары деп зерттеушілік, аналитикалық, болжам жасау, қайта өңдеу, нормаға келтіретін принциптерді атайды.Сонымен қоса жобалауға білімді болжау негізінде практика үшін тиімді нәтижені беретін ұлттық және құрушы ұстанымдарға сәйкес келеді.
1-кесте. Педагогикалық жобалардың түрлері.
Әлеуметтік-педагогикалық жобалар | Психология-педагогикалық жобалар | Білім берушілік жобалар. |
Педагогикалық құралдармен әлеуметтік жағдайларды өзгерту. | Оқыту мен тәрбиелеу мақсаттарын қайта жасау. | Білім беруге мемлекеттік- қоғамдық талаптарды қалыптастыру. |
Педагогикалық құралдармен әлеуметтік мәселелерді шешу. | Оқыту мен тәрбиелеу амалдарын жасау және модификациялау. | Жобалау білім берудің сапасы. |
| Педагогикалық іс- әрекетті ұйымдастырудың формасын жасау. | Білім беру институттарын құрастыру. |
| Педагогикалық қарым-қатынас жүйесін қайта жасау. | Білім беру стандарттарын жасау. |