Файл: ыса мерзімді жоспар Сабаты таырыбы Жай механизмдер.doc

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 10.01.2024

Просмотров: 44

Скачиваний: 1

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Қысқа мерзімді жоспар

Сабақтың тақырыбы: Жай механизмдер


Бөлімі:

Физика

Мұғалімнің аты-жөні:

Сағындықова Индира Қуантқанқызы

Күні:

13.04.2023

Сыныбы: 7а,ә,б

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Жай механизмдер

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

7.2.4.1 – «Механиканың алтын ережесін» тұжырымдау және қарапайым механизмдердің қолданылуына мысалдар келтіру;

7.2.4.2 – күш моменті ұғымының физикалық мағынасын түсіндіру

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар істей алады: - Механиканың алтын ережесін тұжырымдайды

Көптеген оқушылар істей алады: - Күш моменті ұғымын түсінеді

Кейбір оқушылар істей алады: - есеп шығару кезінде тепе-теңдік шартын қолданады;

Бағалау критерийлері


Оқушы

  • Қарапайым механизм дегеннің не екенін және оның қандай түрлерінің болатынын біледі;

  • күш моменттерін дұрыс түсіндіреді.

  • Күнделікті өмірдегі механизмдерден бес мысал келтіріп, олардың әрқайсысында күш моменті ұстанымының қалай пайдаланылатынын түсіндіреді.

  • Моменттер ережесін дұрыс түсіндіреді және күнделікті өмірден мысалдар келтіреді;

  • Тепе-теңдік шартын түсіндіруде сызбалық суретті қолданады

Құндылықтарға баулу


Жалпыға бірдей еңбек қоғамы құндылығын дарытуда оқушыларға оқу үдерісінде бақылау жүргізуге, топтастыруға, зерттеуді жүйелеуге, құбылыстарды бір-бірімен байланыстыру мен оларға түсінік беруге үйрету.


Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/

Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

10 минут



Сабақтың басында мынаған тоқталу керек:

- оқушылардың назарын сабаққа аудару;

- оқушылармен бірлесіп сабақ пен оқытудың мақсатын анықтау;

- бағалау критерийімен таныстыру.

«Миға шабуыл» . Осы жұмыстың орындалуы кезінде:

  1. Минерал суының бутылкасын ашу,

  2. тақтадан шегені суырып алу,

  3. бір кесек қантты шағу,

  4. сыныптың бір шетінен екінші шетіне ауыр портфельді апарып келу үшін қандай күшті қандай денеге түсіруіміз қажет?

Кері байланс

Оқу мақсатымен танысады

Оқушылар қойылған сұрақтарға жауап береді


Оқушылардың сұрақтарға дұрыс жауап беруіне байланысты бағаланады.


Презентация немесе таратпа материал

Сабақтың ортасы
15 минут

15 мин

) Жаңа сабақты түсіндіру



Иіндік – жай механизм, жылжымайтын тіреуден айнала қозғала алатын қатты дене

Күш иіні – тіреу нүктесі мен күштің иіндікке әсер ету бағытын көрсететін түзудің ең қысқа ара қашықтығы ( күштің иінін табу үшін тіреу нүктесінен күштің әсер ету сызығына перпендикуляр жүргізу керек).

Блок — жай механикалық құрылғы, күштің бағытын өзгертуге мүмкіндік береді. Айнала шетінде науасы бар, өзі құрсауға орнатылған тегершік.науасы арқылы трос,шынжыр тасталады.

Көлбеу жазықтық — жұмыс істегенде жұмсалатын күштен ұтыс алу үшін қолданылатын жай механизм.

Механиканың алтын ережесі: күштен қанша есе ұтсақ, орын ауыстырудан сонша есе ұтыламыз.


Сабаққа дидактикалық материалдар

W) Есептер шығару

Есептер шығару

1. Иіндіктің кіші иініне 300Н, ал үлкен иініне 20Н күш әсер етеді. Кіші иінің ұзындығы 6 см. Егер иіндік тепе-теңдікте болса, онда үлкен иіннің ұзындығын қандай болады?

  1. Күш моментінің формуласын жазады

  2. Тепе теңдік шартын жазады

  3. Үлкен иіннің ұзындығын анықтайды


2. Массасы 40 кг қыз бала, иіндіктің көмегімен пілді қалай тепе-теңдікте ұстап тұруға болатынын ойластырды. Иіндіктің бір ұшында 10 м қашықтықта массасы 4 т піл тұрса қыз бала тіреу нүктесінен қандай қашықтықта тұруы керек болар еді?

  1. Күш моментінің формуласын жазады

  2. Үлкен иіннің ұзындығын анықтайды

  3. Тепе теңдік шартын жазады

  4. Кіші иіннің ұзындығын анықтайды

3. Иіндіктің ұштарына 4Н және 36Н күш әсер етеді. Иіндіктің ұзындығы 2 м. Егер иіндік тепе-теңдік қалыпта болса, оның тіреу нүктесі қай жерде болғаны?

  1. Күш моментінің формуласын жазады

  2. Тепе теңдік шартын жазады

  3. Тіреу нүктесін дұрыс анықтайды

4. Ұзындығы 1 м иіндіктің ұштарына салмақтары 2 Н және 18 Н жүктер ілінген. Иіндік тепе-теңдікте болу үшін тіреу нүктесі қай жерде болу керек? Күш моментінің формуласын жазады

  1. Тепе теңдік шартын жазады

  2. Тіреу нүктесін дұрыс анықтайды

Кері байланыс

Презентация

Сабақтың соңы.

5 мин


Рефлекция

Бағалау

Үй тапсырмасы

Рeфлексия пирамидаcы: Қарастырылған мәселелерді қаншалықты ұққандығыңды өзің бағалап, пирамиданы толықтыр:


Сабақ соңында әр тапсырманың бағалау критериилері бойынша жалпы баллдық жүйемен бағалау

-Тақырып соңындағы сұрақтарға жауап жазу.

Сабақты қорытындылау барысында оқушылар өз ойларын үлестірме қағаздарға жазып, пирамиданы кім қай мәселені ұққандығына қарай толтырады.

Жалпы сабақты бағалау критерийлер бойынша ең жоғарғы 10 балл


Үлестірме стикерлер

Дескриптор


Оқулық


Жалпы бағалау