ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 10.01.2024
Просмотров: 19
Скачиваний: 1
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
| Мектеп:№19 М.Мақатаев жалпы орта мектебі КММ | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Шора А | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
СЫНЫП:7 | Қатысқандар : | Қатыспағандар: | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Сілтілік металдар | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 7.1.2.8-Жердегі элементтердің басым бөлігі планеталардың қалыптасуы кезінде пайда болған изотоптар қоспасы түрінде кездесетіндігін түсіну; | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жердегі элементтердің басым бөлігі планеталардың қалыптасуы кезінде пайда болған изотоптар қоспасы түрінде кездесетіндігін түсінеді.Изотоптар туралы білімдерін қолдана алады. Салыстырмалы атомдық массаның анықтамасын біледі | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқушылардың басым бөлігі: | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Табиғи изотоптары бар химиялық элементтердің атомдық массалары бөлшек сан болатындығын түсінеді | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Кейбір оқушылар: | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Математикалық амалдарды пайдаланып табиғаттағы изотоптардың орташа салыстырмалы атомдық массаларын есептей алады ,олардың бөлшек сан екенін түсініп бүтін санға айналдырады. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Жоғары деңгей дағдылары | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийі | Жердегі элементтердің басым бөлігі планеталардың қалыптасу кезінде пайда болған изотоптар қоспасы түрінде кездесетіндігін түсіндіреді. Табиғатта кездесетін табиғи изотоптарға мысал келтіреді Химиялық элементтердің атомдық массаларын олардың изотоптары массасының санын арифметикалық орта ретінде есептейді Химиялық элементтердің салыстырмалы атомдық массасы жайлы анықтаманы тұжырымдайды | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар орындай алады: Д.И.Менделеевтің периодтық жүйесін пайдаланып элементтердің салыстырмалы атомдық массасын жуықтай алады. Периодтық жүйемен жұмыс істей алады. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Негізгі сөздер мен тіркестер:массаның атомдық бірлігі, атомдық масса, салыстырмалы атомдық масса.. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік тіркестер, саралау, жорамалдау,байланыстыру. \ Қазіргі кезде массаның атомдық бірлігіне ...... бөлігі алынады Химиялық элементтердің салыстырмалы атомдық массасы деп берілген элементтің ..... қатынасын айтады. Салыстырмалы атомдық масса ...... деп белгіленеді. Мұндағы « r » индексі ағылшынның ....... қазақша салыстырмалы деген сөзінің бас әрпі. 1 м.а.б. массасы ........ кг-ға тең Химиялық элементердің салыстырмалы атомдық массаларын олардың ............. құрамымен есептейді | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу | Бірлесе жұмыс жасау, сын тұрғысынан ойлау, топтық жұмыс барысында өзара сыйластық, құрметпен қарау, ынтымақтастық, белсенді болу, жауапкершілікті сезіну, білім алуға дайын болу. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс | Математика, Физика | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы оқу | 7.2.1.2-периодтық кестенің құрылымын біледі және сипаттайды;топтар мен периодтарды; 7.1.2.7-изотоп түсінігін біледі; 7.1.2.5-протон,электрон,нейтрондыжәне олардың атомдағы орналасу тәртібін,зарядын біледі; | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
СабақтыСабақ басы 6 мин | 1 мин 5мин | Ұйымдастыру кезеңі Сыныпта психологиялық ахуал тудыру Оқушыларды топқа бөліп аламын; «атом», «молекула», «зат», «изотоп». Үй тапсырмасын сұрау «мен саған,сен маған»әдісі 1.Периодтық кестені кім жасады. 2.Периодта қанша топ бар 3.Атом дегеніміз не 4Молекула дегеніміз не. 5.Изотоп дегеніміз не Оқушылардың назарын сабаққа шоғырландыра отырып, үй тапсырмасымен жаңа сабақты байланыстырып тақырыпты ашамыз | Д.И.Менделеев-тің периодтық жүйесі | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ-тың ортасы 30 мин | 5 мин 5мин 5мин 15мин | Алғашқы екі кестені, яғни «не білемін», «не білгім келедіні»оқушылар жаңа тақырып басталмас бұрын толтырады.Жаңа білімнің маған берер пайдасы қандай болмақ деген сұрақтарға жауап беруге ұмтылады. Барлық топқа жалпылама сұрақ: «Ой қозғау» Атомның массасын өлшейтін таразы бар деп ойлайсыздар ма? Оқушылар өз жауаптарын айтады. Мұғалім оның дұрыс не бұрыс екендігін түзетіп жаңа тақырып бойынша мәлімет беріп өтеді. Тапсырма 1. (Т) «Ойды түйінде» әдісі. Салстырмалы атомдық массаның анықтамасын қорытып шығару:_______________________________________________________________________________________ және төменде берілген элементтерің салыстырмалы атомдық массаларын тауып жазып, дөңгелектеу: Ar(O)=, Ar(S)=, Ar(K)=, Ar(C)=, Ar(Fe)=; Әр топ өз жазбаларын түсіндіреді, барлық топты тыңдалғаннан кейін қорытынды дәптерге жазылады. (Б) Дискриптор
№2 тапсырма «Сәйкестендіру әдісі» жұптық жұмыс Салыстырмалы атомдық массаларын сәйкестендіріңіз
Алынған жауаптарын сағат тілімен бір біріне беріп тексереді Дескриптор - Салыстырмалы атомдық массаларды сәйкестендіре алады «Шапалақтау» әдісі арқылы бағаланады
қойылады: неге химиялық элементтердің салыстырмалы атомдық массалары бөлшек санмен 3-тапсырма «Адасқан атом» әдісі. Мына элементтердің атом массасын анықта 1-топ Na,Mg,Al,Ag,Cd 2-топ Si, P ,S, C,l Pb, At 3 –топ Mn1,K,Ca, Fe,Br,As
Дескриптор Оқушылар атом массасыны анықтай алады Бағалау Топ аралық бағалау,топпен бағалау, бірін-бірі бағалайды. Қорытынды 4-мин. «Кім білімді» әдісі сәйкестендіру кесте
Дескриптор Оқушылар сәйкестендіре алады. Бағалау Смаликтер арқылы бағалау берілген? /табиғи изотоптары бар химиялық элементтердің орташа салыстырмалы атомдық массаларын есептейді/ 2-тапсырма Элементтердің салыстырмалы атомдық массасын олардың табиғи изотоптары құрамымен есептеңіз. Изотоптардың мольдік үлесі 24Mg , 25Mg және 26Mg болады,демек олардың таралуы 79,7 ;және9,8 және 10,5%.Магнийдің орташа салыстырмалы атомдық массаларын олардың табиғи изотоптары құрамымен есептейді. Дескриптор. -Элементтердің салыстырмалы атомдық массаларын олардың табиғи изотоптары құрамымен есептейді. «Басбармақ» әдісі арқылы бағалау | АКТ Периодтық жүйе Периодтық жүйе Оқулық Үлестірме қағаздар Периодтық жүйе | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы | 6мин | Рефлексия Кері байланыс Фрейер моделі әдісі бойынша БББкестесімен жұмыс жасаймыз
| | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 3мин | Үйге тапсырма . 1 .Атомдық массаны өлшеу үшін қандай шама қабылданған және оның мәні неге тең? 2 .Периодтық кестеден сутегі ,оттегі ,азот, күкірт және фосфордың салыстырмалы атомдық массаларын тауып ,бүтін санға дейін дөңгелекте. 3 .Периодтық жүйеден ; А) салыстырмалы атомдық массаларының мәні 20,40, 80 ге тең элементердің Ә) салыстырмалы атомдық массаларының қатынасы 1:4 ,1:2 ге тең элементтерді тап 4.Қандай да бір молекула құрамында оттегімен күкірттің : а)8 м.а.б ,ә)64.м.а.б б)24.м.а.б кіруі мүмкін бе? | | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қосымша ақпарат | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? | Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тапсырманы орындау қабілеттеріне байланысты (ауызша,жазбаша,өз бетінше әр түрлі дереккөздер арқылы); Ой қозғау проблемалық сұрақтар қою арқылы күрделендіремін. | Сабақ барысында оқушылардың белсенділігін арттыру үшін қалыптастырушы бағалау ретінде «өзара өзін өзі бағалау», «Басбармақ», «шапалақтау»әдісі, стикер ұсыну арқылы. Оқушылардың үйренгенін тексеруді тиімді бағалау әдістері арқылы жоспарлаймын кері байланыс жасаймын | Оқушылардың денсаулығын сақтауда психологиялық жағымды ахуал туғызу | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Рефлексия Сабақ \оқу мақсаттары шынайы ма?Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? | Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|