ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 10.01.2024
Просмотров: 22
Скачиваний: 1
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: | Мектеп: | |||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімніңаты-жөні : | |||||||||||||||||||
Сынып: | Қатысқандар: Қатыспағандар саны: | | ||||||||||||||||||
Сабақтақырыбы: | Белгісіз амал таңбаларын табу | |||||||||||||||||||
Осы Сабақта Қолжеткізілетін Оқу мақсаттары (оқубағдарламасынасілтемеу) | Сандар мен операциялар | |||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Амалдарды орындау тәртібін анықтау, 2-3 амалдардан тұратын мәндерді табу (жақшамен немесе жақшасыз) | |||||||||||||||||||
Жетістік критерилері | Егертөмендегіжетістіккритерийлерінорындаса,оқушыоқумақсатынажетеді
| |||||||||||||||||||
Тілдікмақсаттар | • Жауаптың негізділігін талқылау • Қойылған сұраққа берілген жауаптың дұрыстығы туралы айту | |||||||||||||||||||
Құндылықтардыдарыту | Сыйластық Жауапкершілік. Еңбекқорлық | |||||||||||||||||||
Пәнаралықбайланыстар | Қазақ тілі,дүниетану. | |||||||||||||||||||
Алдыңғы меңгерілген білім | Көбейтуді түсіну; бөлудің көбейтуге кері амал екенін ұғыну; көбейту және бөлу кестелерін білу. | |||||||||||||||||||
Сабақ барысы | | | ||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарлан ған кезеңдері | Сабақтажоспарланғаніс-әрекет | Ресурстар Суреттер, өрнектер, презентация | ||||||||||||||||||
Сабақтың басы 5 мин | 1. Ұйымдастыру кезеңі Психологиялық дайындық: Сабақта көздеріміз ықыласпен қарайды , Құлақтарымыз мұқият тыңдайды . Басымыз өте жақсы ойлайды Қолдарымыз жақсы жұмыс жасайды. Оқушылар шеңберге тұрады 1,2 сандарын айтады. 1 сандары-сыртқы шеңбер құрады 2сандары-ішкі шеңбер құрады «Мен-саған.сен-маған» ойыны арқылы көбейту кестесіне қайталау жасау. | | ||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 5 мин 5 мин 2 мин 2мин 7 мин 3мин 5мин 3мин | Қызығушылықты ояту. Математикалық диктант (жасыл тақтаға тек жауаптарын жазады) Бағалау критерийлері: «1-2» қате –жетті «3-4 » қате -талпынады 1) 81 санын 9 есе кеміт 1) 9 2) 5 санын 7 есе арттыр 2) 35 3) 42-ні 7-ге бөл 3) 6 4) 4-т і 3-ее көбейт 4) 12 5) 2-ні 9 есе арттыр 5) 18 6) 16 мен 4 санын қосып, 5-ке бөл 6) 4 Жұпта өзара тексеру жасау, мұғалімнің жауабымен салыстыру, бағалау. «Кім тапқыр?» ойыны арқылы бастау. (10х4): 5 10:5х4 Балалар, мына екі өрнекті салыстырыңдаршы? Ұқсастығы неде? Айырмашылығы неде? Оқушылардың жауаптарын тыңдау. Ұқсастығы: сандары бірдей, жақшалары бар, таңбалары бірдей. Айырмашылығы: бірінші жақшада көбейту, екіншіде жақша жоқ ,мәндері әр түрлі Оқушылардың жауаптарын тыңдау. (10х4):5=8 10:5х4=8
Жақшамен өрнек-міндетті түрде жақша ішін бірінші орындалады,,содан кейін жақшаның сыртын орындаймыз. Жақшасыз өрнек-амалдар ретімен орындалады Ал енді бұл екі өрнектің мәндерінің бірдей болу себебін түсіндіре аласыңдар ма? Оқушылардың жауаптарын тыңдау. Мұғалімнің іс-әрекеті: Мына суреттерден қандай қорек тізбегін құруға болады? Қорек тізбегі Мұғалімнің іс әрекеті: Бұғы шөп жейді. Бұғының өзі – қасқырдың жемі. «Шөп - бұғы - қасқыр» қорек тізбегі пайда болды. Бұл табиғат заңдылығы. Егер табиғатта бұлардың біреуі жойылып кетсе, тіршілік болмайды. Сол сияқты амалдарды орындау тәртібінде бір жерінен қате жіберсек, біздің барлық есептеуіміз қате болады екен. Сондықтан амал таңбаларына байланысты белгілі бір тәртіппен орындау қажет. Сонымен бүгінгі сабағымыз не жайлы болмақшы? Сабақтың тақырыбы: Амалдарды орындау тәртібі. Ал сабаққа қандай мақсат қоямыз?
Жетістік критерийлері: 1) Амалдарды орындау тәртібін білемін. 2) Амалдарды орындау тәртібін сақтай отырып, өрнектің мәнін анықтай аламын. Топтық жұмыс.Әр топқа деңгейлік тапсырмалар беру 1-топ Мына өрнектегі амалдардың орындалу ретін түсіндір: 6х4+8х7= 1)6x4=24 2) 8 x7=56 3) 24+56=80 2-топ Мына өрнектегі амалдардың орындалу ретін түсіндір. (6х4)+8х7= 1) 6x4=24 2) 8x7=56 3) 24+56=80 3-топ Мына өрнектегі амалдардың орындалу ретін тҥсіндір (6х4) +(8х7)= 1) 6x4=24 2) 8x7=56 3) 24+56=80 Оқушылар топта жұмыс жасайды. Галереяға саяхат жасау арқылы жұмыстарына өзара бағалау жасайды. Тақтамен жұмыс. 4-топ 6, 4, 8, 7 сандарын және таңбаларды пайдаланып , жақшамен өрнек құрастырып мәнін табыңдар? 5-топ 6, 4, 8, 7 сандарын және таңбаларды пайдаланып , жақшасыз өрнек құрастырып,мәнін табыңдар? Мұғалімнің іс-әрекеті: Балалар қазақ тілінен қандай тарауды аяқтап жатырмыз. Саяхаттың қандай түрлерін өттік? Ендеше сабақ басында көрсетілген аңдарды қайда кездестіруге болады ? Осы аңдарға байланысты қазір сөзді есеп шығарамыз. Есеп: Оқушылар орманға саяхатқа барғанда 6 қасқыр және одан 2 есе артық бұғылардың жүргенін көрді. Олар орманнан барлығы қанша аңдардың жүргенін көрген? Сызбамен шығарып көрсет: қасқыр 6 Бұғы ? аң 2 есе артық? Шешуі:
Жауабы: барлығы 18 аң жүрген Логикалық тапсырма: Арифметикалық амалдарды пайдалана отырып, 100 санын есептеп шығар:
| | ||||||||||||||||||
Сабақтың соңы-3 мин | Қорытынды жасау.
Сабақта қандай жұмыс түрлерін жасадық? 1) Көбейту кестесін қайталау 2) Математикалық диктант 3) «Кім тапқыр?» ойыны 4) Қоректік тізбекпен жұмыс жасадық. 5) Амалдарды орындау тәртібін білдік. 6) Топпен жұмыс жасадық. 7) Сөзді есеп шығардық. 8) Логикалық тапсырманы орындадық Сабақта осы кезеңдердің қайсысы ұнады? Оқушы өзіне ұнаған кезеңді айтады. | | ||||||||||||||||||
Дифференциация – қабілеті жоғары оқушыларға деңгейлік тапсырмалар беру. | Өзін-өзі бағалау. Кестені толтыру
| Денсаулық және қауіпсіздік техникасы ның сақталуы | ||||||||||||||||||
| | | |