Файл: Зерттеу сраы Неліктен xx асырды 20шы жылдарында азастанда кімшілік реформалар жргізілді.docx
ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 10.01.2024
Просмотров: 20
Скачиваний: 1
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Білім беру ұйымының атауы | | ||||||||||||||
Пәні: | Қазақстан тарихы | ||||||||||||||
Бөлім: | 7.2 Отарлау және ұлт-азаттық күрес | ||||||||||||||
Педагогтің аты-жөні: | | ||||||||||||||
Күні: | 29.11.22 | ||||||||||||||
Сынып: 7г | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | |||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | 1822-1824 жылдардағы патша реформалары. Зерттеу сұрағы: Неліктен XX ғасырдың 20-шы жылдарында Қазақстанда әкімшілік реформалар жүргізілді? (1-сабақ) | ||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: | 7.3.1.4 Патша үкіметі реформалары нәтижесіндегі әкімшілік-аумақтық өзгерістерді түсіндіру 7.1.2.1 дәстүрлі қазақ қоғамындағы өзгерістерді өткен тарихи кезеңдермен салыстыру арқылы анықтау | ||||||||||||||
Сабақтың мақсаты: | 1822-24 жж жарғылары нәтижесінде Қазақстанда болған әкімшілік-аумақтық өзгерістерді түсіну | ||||||||||||||
Тарихи ойлау дағдысы: | Тарихи талдау мен түсіндіру | ||||||||||||||
Тарихи концептісі: | Себеп пен салдар | ||||||||||||||
Бағалау критерийі: | Әкімшілік аумақтық өзгерістерді біледі; Әкімшілік аумақтық өзгерістерді және салдарын түсіндіреді; | ||||||||||||||
Сабақтың барысы | |||||||||||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |||||||||||
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру | Сәлемдесу. Оқушыларды түгендеу Сыныпта жағымды атмофера қалыптастыру. Оқушыларды топқа бөлу: 1-топ. Сырым Датұлы 2-топ. Кенесары Қасымұлы 3-топ. исатай Тайманұлы 4-топ. Махамбет Өтемісұлы Алдыңғы білімді еске түсіру. Тест 1.Қай жүзде Сырым Датұлы бастаған көтеріліс болған жүз? А)Кіші Жүзде В)Орта жүзде С) Ұлы жүзде 2.Сырым Датұлының негізгі қозғаушы күштері кімдер? А)Старшындар В)Шаруалар С) Ақсүйектер 3.1784ж Сырым Датұлының қарамағында қанша адам болды? А)1000-ға жуық В)2000-ға жуық С) 4000-ға жуық 4.1785ж жылы Кіші жүздің ақсүйектері не үшін құрылтай өткізді? А)Айшуақ ханды тақтан тайдыру үшін В)Ералы ханды тақтан тйдыру үшін С)Нұралы ханды тақтан тайдыру үшін 5.1791жылы Нұралы ханның орнына Кіші жүздің ханы кім болды? А)Нұралы В)Айшуақ С)Ералы 6. 1802 жылы Сырым Датұлы қай жерде қайтыс болды? А)Хиуада В)Уфада С)Орынборда . Тарихи концепт пен зерттеу сұрағына назар аударылады.
Зерттеу сұрағы: Неліктен XX ғасырдың 20-шы жылдарында Қазақстанда әкімшілік реформалар жүргізілді? | Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу | Мадақ тау | Қазақстан тарихы (көне заманнан бүгінге дейін) 3-том. – Алматы, 2010. | |||||||||||
Жаңа білім | Жаңа сөздермен жұмыс Сабақ барысында кездесетін жаңа ұғымдардың мағынасын оқушылардың алдын-ала түсінуіне жағдай жасалады.. Дәстүрлі билік -қазақ хандығындағы хан билігі Генерал-губернаторлық -Ресей империясының әкімшілік-территориялық бөлік Жарғы -заңдар жинағы Округ-әкімшілік-аумақтық бөлік атауы Округтық приказ -мекеме Дистанция- Кіші жүздегі әкімшілік-территориялық бөлік Заседатель -Ресейлік шенеунік Ішкі күзет -Сібір казактарынан құралған күзет Қазақ хандығындадәстүрлі билік жүйесінің жойылу себептерін қысқаша тоқталып, 1822 ж реформаның нәтижесінде Қазақ хандығында пайда болған округ → болыс → ауыл - жаңа әкімшілік бөліну сызбасын/схемасын интерактивті тақтадан шығарып көрсетіледі. Зерттеу мен талдау 1-тапсырма. Топтық жұмыс Бейнематериалмен жұмыс Оқушыларға реформаның толық мазмұны бойынша интерактивті түсіндіруі тыңдатылады.. 1-топ. Сырым Датұлы Хан билігін жоюдың себептері мен алғышарттары 2-топ. Кенесары Қасымұлы “Сібір қырғыздары( қазақтары) туралы Жарғы” 3-топ. Исатай Тайманұлы 1822 жылғы реформа бойынша Орта жүздің әкімшілік құрылымы мен басқару жүйесі 4-топ. Махамбет Өтемісұлы Сыртқы округтерді сайлау тәртібі: 2-тапсырма Жұптық тапсырма.Зертеу мен талдауға арнаған түсіп қалған сөздерді берілген кілт сөздері арқылы толықтыру 3-тапсырма Жеке тапсырма.1822-1824 жылдардағы реформалардың жағымды және жағымсыз тұстарын анықта. Ұяшыққа дұрыс жауаптың номерлерін жаз.
| Мәтінмен жұмыс. Мәтіндегі термин сқздермен жұмыс Бейне жазба көреді Дескриптор: Білім алушы 1-ші себебін анықтайды; 2-ші себебін анықтайды; 3-ші себебін анықтайды; Дескриптор: Білім алушы -Жарғы қай жылы бекітілгенін табады; -Жасаған авторын анықтайды; -Мақсатын анықтайды Дескриптор:Білім алушы -Реформаға сәйкес орта жүздегі әкімшілік құрлымды анықтайды; -Әкімшілік бірлестіктердің басшыларын сипаттайды; -Сайлану мерзімін табады Дескриптор:Білім алушы Ауыл старшындарын кім сайлайтынын анықтайды; Болыс сұлтандарын құқығын анықтайды; Округ басшысы кімдер сайлайтынын анықтайды. Дескриптор: 1822-1824жылдары қабылданған реформаның авторын және жүзеге асырудағы географиялық аумағын біледі Дескриптор: Білім алушы - 1822-1824 жылдардағы реформалардың жағымды түстарын анықтайды -1822-1824 жылдардағы реформалардың жағымсыз түстарын анықтайды | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Ең үздік жауап» «Бағалау парағы» ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады Әр топ бірін-бірі бағалайды ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады Өзін -өзі бағалайды | Презентация Қазақстан тарихы (көне заманнан бүгінге дейін) 3-том. – Алматы, 2010. Оқулық Қабылдинов З.Е., Қайыпбаева А.Т. Қазақстан тарихы 8-сыныбына арналған оқулық. Алматы: Атамұра, 2012. Слайдқа сабақтың тақырыбы, оқу мақсаты, бағалау критерийлері, тарихи концепт пен зерттеу сұрағы жазылып көрсетіледі Кестелер Таратпа материалдар слайд сызбалар | |||||||||||
Бекіту | Сабақты қорытындылау Үйге тапсырма «Өз жетістігіңді бағала» -Ұнаған тапсырма -Қиындық тудырған тапсырма -Қандай қиыншылықтар болды? | Сабақтың тақырыбын қорытындылау | «Ең үздік жауап» | Ақпараттық карточка | |||||||||||
Кері байланыс | «Бағдаршам» -Мен барлығын түсіндім-жасыл -Мен орташа түсіндім-сары -Ешнәрсе түсінбедім-қызыл | Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады | Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды | А4, конспект |