Файл: Блім Экология ядролы жне мнай ндірістері.doc

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 10.01.2024

Просмотров: 45

Скачиваний: 1

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Бөлім:

Экология: ядролық және мұнай өндірістері.

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 11

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Семей полигонының зардабы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

11.3.4.1 - оқылым және тыңдалым материалдары бойынша түртіп жазудың (конспектілеудің) әртүрлі жолдарын меңгеру арқылы негізгі ақпаратты іріктеу;

11.2.6.1 - БАҚ, энциклопедиялық, ғылыми - көпшілік, ғылыми еңбектерден деректерді ала білу, сілтеме жасау жолдарын білу, дәйексөз келтіру.

Сабақтың мақсаттары

Оқылым мәтіні бойынша конспектілеу арқылы негізгі ақпаратты іріктеу, БАҚ, энциклопедиялық, ғылыми - көпшілік, ғылыми еңбектерден деректерді ала білу, сілтеме жасау жолдарын білу, дәйексөз келтіру.

Бағалау критерийлері

  • мәтінді оқиды, негізгі ақпараттарды табады;

  • негізгі, қосымша ақпараттарды ажыратады, конспектілейді;

  • негізгі ақпараттарды жазып алады;

  • автор идеясын білдіретін сөздер мен тіркестердің астын сызады.

  • деректерді анықтайды, сілтеме жасайды, дәйексөз келтіреді.

Жоспар

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Сабақтың ортасы


Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен сәлемдесіп, зейінін сабаққа аудару.

І. Ой шақыру

- Адам қолынан жасалып жатқан қандай табиғи зардаптарды білесің?

- Табиғат адам игілігі үшін жаралған жаратылыстың сыйы дегенді қалай түсінесің?

- Адамсыз табиғат, табиғатсыз адамның өмір сүруі мүмкін бе? Неліктен?

- Мынау суретте не бейнеленген?



- «Полигон» сөзінің шығу тарихы жайында не білесіңдер?

- Семей өңірі неліктен экологиясы нашар аймаққа жатады? Суреттен қандай ой түйдіңдер?

ЖАЗЫЛЫМ АЛДЫ.

https://www.youtube.com/watch?v=gKy4Z-6UkI4

Мәтіннен қандай ой түйдіңдер?
ІІ. ЖАЗЫЛЫМ ТАПСЫРМАСЫ

Төмендегі теориялық ақпаратты оқы. Маңызды тұстарын дәптеріңе түртіп ал. Берілген нұсқаулыққа назар аудар. Келесі тапсырмаларды орындауда басшылыққа ал.




Тапсырма нұсқаулықты басшылыққа алып, тыңдалым мәтінімен жұмыс істе.




Дескрипторлар:

  • мәтінді оқиды, негізгі ақпараттарды табады;

  • негізгі, қосымша ақпараттарды ажыратады, конспектілейді;

  • негізгі ақпараттарды жазып алады;

  • автор идеясын білдіретін сөздер мен тіркестердің астын сызады.

ҚБ


ІІІ. ЖАЗЫЛЫМНАН КЕЙІН.


5-тапсырма. Дүниежүзіндегі сынақ өткізілген полигондар туралы қосымша әдебиеттерден мәлімет жинақтаңдар. Сілтеме жасай отырып,шолу жасаңдар.

Дескрипторлар:

  • қосымша әдебиеттерден мәлімет жинақтайды;

  • Сілтеме жасайды;

ҚБ

«Соңғы сөзді мен айтайын...» әдісімен Жұрт алдында

сөйлеуге дайындалып, «Қазақстан – ядролық сынақтар мекені

емес» тақырыбында қорытынды ой айтады.

Оқушылармен сәлемдесіп, зейінін сабаққа аудару.
Оқушылар сұрақтарға жауап беру арқылы өз пікірлерін білдіреді, ой түйіндейді. Бүгінгі тақырыппен байланысын анықтайды.


Бейнематериалды көріп, ой түйіндейді.


Мәтінді оқып, негізгі ақпараттарды табады;

негізгі, қосымша ақпараттарды ажыратады, конспектілейді;

негізгі ақпараттарды жазып алады;

автор идеясын білдіретін сөздер мен тіркестердің астын сызады.

Грамматикалық мәлімет алады.

Қосымша әдебиеттерден мәлімет жинақтайды;

Сілтеме жасайды.

«Соңғы сөзді мен айтайын...» әдісімен «Қазақстан – ядролық сынақтар мекені

емес» тақырыбында қорытынды ой айтады.


ҚБ



ҚБ «Түстер»






ҚБ «Түстер»




11-сынып «Қазақ тілі» оқулығы


https://www.youtube.com/watch?v=gKy4Z-6UkI4



Сабақтың соңы
Үй тапсырмасы:

ІІІ. Ойтолғаныс

Оқушы жазбасы жүргізіледі. Үйренгендері туралы ойланады, өзіне қажетті ақпараттарды дәптерге жазып алады.

  • Жұмыс барысында қандай қиындық болды?

  • Жұмыс барысынан өзіңіз үшін қандай жаңа ақпарат алдыңыз?

  • Жұмыстың мұндай түрі сіз үшін қаншалықты пайдалы деп ойлайсыз?

7-тапсырма