Файл: за мерзімді жоспарды тарауы а компьютер жне ауіпсіздік.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 10.01.2024

Просмотров: 67

Скачиваний: 1

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 5.1.А Компьютер және қауіпсіздік

Мектеп:

Күні: Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 5

Қатысқандар: Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы:
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
Сабақтың мақсаты

Компьютерде қандай маңызды құрылғылар бар?
5.1.1.1. Процессор мен қатты дискінің қызметін

қарапайым деңгейде түсіндіру
Барлық оқушылар:процессор мен қатты дискінің қызметін атап көрсетеді.

Оқушылардың басым бөлігі: процессор мен қатты дискінің қызметін қарапайым түрде өңдеу жұмысын нақтылайды.

Кейбір оқушылар: Компьютерге жүктелген барлық бағдарламалар қатты дискте сақталатынын анықтайды.

Бағалау критерийі

Процессор және қатты дискінің қызметін анықтайды.



Тілдік мақсаттары

Диалог құруға:

Пәнге қатысты лексика мен терминологиясы:

Жүйелік блок, қатқыл диск, аналық тақша, монитор, пернетақта




Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер.

Процессор ... қатқыл диск...

Компьютердің ақпараттады өңдейтін бөлігін... деп атаймыз.

...-дерек жазуға және ақпаратты ұзақ мерзімде сақтауға арналған құрылғы

Талқылауға арналған сұрақтар:

  1. ДК-дің түрлері

  2. ДК-дің негізгі құрылғылары

  3. ДК-дің қосымша құрылғылары

Жазылымға арналған тапсырмалар

«Ойлан тап» оқыта үйрену ойыны


Құндылықтарға баулу

Cын тұрғыcынaн ойлaу, жауапкершілік, өзгелердің көз қарасына құрметпен қарау, қарым қатынас жасау, өмір бойы оқуға дайын болу

Пән аралық байланыс

Ағылшын тілі, орыс тілі

Сабақ барысы

Алдыңғы білім

Компьютердің ішкі-сыртқы құрылғыларын біледі. Интернетті қолдана алады.

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

Ұйымдастыру кезеңі. 3мин

7 мин.
5 мин
Cабақтың ортасы

15 мин
12 мин

Сабақтың соңы

Рефлексия 3 мин

Үй тапсырмасы

Сәлемдесу. Сынып оқушыларының назарын сабаққа аудару. ТоптастыруСанау арқылы оқушыларды бөлемін

«Мозаика» әдісі арқылы оқушылар топ аттарын анықтайды

(Ж)

Үй тапсырмасын сұрау «Автор орындығы» әдісі

ҚБ Фишкалар

Қызығушылықты ояту. «Миға шабуыл стратегиясы»

«Stop-кадр» әдісі. Жаңа тақырып бойынша видеоролик көрсетіледі

(Т)

«Елшілер» әдісі

ҚБ «Қосу, алу, қызықты»

(Жт)

«Солай ма?... » әдісі.

ҚБ фигуралар

(Ж)

«Ойлан тап» оқыта үйрену ойыны

ҚБ смайлик
«БББ» әдісі
Қалыптастырушы бағалау тапсырмасы

Тақырып «Қандай маңызды құрылғылар компьютерде бар?»
Оқу мақсаты5.1.1.1 Процессор мен қатты дискінің қызметін бастауыш деңгейде түсіндіру.
Ойлау дағдыларыныңБілу және түсіну
деңгейі
Бағалау критерийі Білім алушы
 Процессор және қатты дискінің қызметін анықтайды.
Тақырыпты оқу. Тестке дайындалу


Қима қағаздар

Интерактивті тақта

Bilimland.kz сайты
Таратпа қағаздар

Плакат, маркер, стикер

Стикер


Қалыптастырушы бағалау парақтары



Саралау-Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз?

Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау-Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

Оқушыларды деңгейлеріне қарай топқа бөліп, оқушылардың жас ерекшеліктері мен қажеттілігіне қарай тапсырмаларды деңгейлеп беруді және тапсырмалар беру арқылы және орындату арқылы оқушыларға кері байланыс беру арқылы жетістікке жетуге қолдау көрсетемін

Топтық жұмыс, жеке жұмыс және Оқыта үйрену ойыны арқылы тапсырмаларды орындатып фишкалармен, «қосу ,алу, қызықты», фигуралармен, смайликтермен бағалай отырып, қалыптастырушы бағалау тапсырмасы арқылы оқушылардың бүгінгі сабақты қандай деңгейде меңгергенін анықтаймын.

АКТ қолданған кезде оқушылардың қауіпсіздік ережелерін сақтау ескертіледі. Компьютермен жұмыс жасау арқылы оқушылар ойын жинақтап дене жаттығулары жасалады. топтық жұмыс жасау ақылы оқушылардың бір біріне деген қарым қатынасы нығая түседі. тапсырманы орындау арқылы барлық қиындықты жеңіп ойларын ашық жеткізеді.


Сабақбойынша
рефлексия




Сабақ мақсаттары
немесе оқу
мақсаттары шынайы,
қолжетімді болды ма?
Барлық оқушылар оқу
мақсатына қол
жеткізді ме? Егер
оқушылар оқу
мақсатына жетпеген
болса, неліктен деп
ойлайсыз? Сабақта
саралау дұрыс
жүргізілді ме?
Сабақ кезеңдерінде
уақытты тиімді
пайдаландыңыз ба?
Сабақжоспарынан
ауытқуларболдыма
жəненеліктен?

Бүгінгі тақырып бойынша қойылған оқу мақсаттарым шынайы қол жетімді болды. Жан-жақты түсіндірілді. Жаңадан ақпараттар берілді. Оқушылар тапсырма орындау барысында түсінбеген сұрақтарын қою арқылы өз мақсаттарына жетті. Сабақта саралау жүргізіліп, деңгейлік сұрақтар қойылды. Жас ерекшеліктеріне байланысты тапсырмаларды жүйелі түрде орындады. Уақыт жаңартылған білім мазмұны бойынша тиімді жүргізілді. Сабақ кезінде сабақ жоспарынан тыс сергіту сәті ұйымдастырылды. Себебі оқушылардың демалдыру, тынықтыру мақсатында жасалды.

Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?
1: Топтық жұмыста оқушылар компьютердің негізгі және қосымша құрылғыларымен танысып, қызметін орындап шықты
2: Жұптық тапсырма аясында оқушылар жалған тұжырымдарды табу арқылы оларды атап шықты
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?
1: Төмен деңгейдегі оқушылар дарынды деңгейдегі оқушылармен бірлесе отырып бірдей тапсырмалар орындаса, сабағым бұданда жақсы өтер еді.
2: Күрделі тапсырмаларды жазбаша орындамай, ауызша жауап беру арқылы оқушылар жақсы жетістікке жетсе сабақ қызықты өтер еді.
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың
жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нəрсеге
назар аудару қажет?

Сыныптағы оқушылардың жас ерекшелігі мен деңгейіне қарамай араластыра отырып, топқа бөліп жұмыс жасау