ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 10.01.2024

Просмотров: 64

Скачиваний: 1

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Бөлім:

Кабдышева Б.Т.

Педагогтің аты-жөні

11.04

Күні:

Қатысушылар саны: 5

Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:1

Сабақтың тақырыбы

Жай және құрама есептер.

Екі амалмен шығарылатын есептер

Оқу бағдарлама- сына сәйкес

оқыту мақсаттары

        1. Санды бірнеше есе арттыру/кемітуге, еселік салыстыруға берілген есептерді талдау және шығару, кері есептерді құрастыру және салыстыру.

        2. ** Тура және жанама тұжырымдармен «артық/кем», «бірнеше есе артық/кем» қатынастарымен берілген есептерді талдау және шығару.

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар екі амалмен орындалатын есептерді шығарады, кері есептер құрастырады.

Көптеген оқушылар сұрақтары тура және жанама түрде тұжырымдалған құрама есептерді шығарады. Екі амалмен шығарылатын кері есептер құрайды.

Кейбір оқушылар берілген сызбаны пайдаланып, екі амалмен шығарылатын есептер құрастырады, кері есептер екенін дәлелдейді.

Сабақтың кезеңі/уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Кіріспе-қызықтырушылық кезең 116-сабақ бойынша

1–2-тапсырмалардағы екі амалды есепті амалдар бойынша түсіндірулерімен жазады.

1) 5 · 9 = 45 – тоғыз қалташадағы самса саны.


1-тапсырмаларда құрама есепті амалдар бойынша

сұрақтарымен және


Сөзбен бағалау. Бұл сабақтың кез келген

кезеңінде тиімді мұғалім мен оқушы


Оқулық




185

Қалташа саны

Бір қалташадағы

самса саны

Барлық самса

9 дана

5 самса

Желінді – 36 самса

Қалды – ? самса




1-тапсырма

2-тапсырма

3-тапсырма

Белгілі санды деректер

9 қалташа саны

5 – бір

9 қалташа саны

5 – бір

қалташадағы самса

36 желінген

қалташадағы самса

саны

самса саны

саны

36 желінген

9 қалған самса

36 желінген

самса саны




самса саны

9 қалған самса




Белгісіз санды деректер

? қалған самса

? қалташа саны

? – бір

қалташадағы самса









2) 45 – 36 = 9 – қалған самса саны.

Кесте түрінде модельдейді.

Мақсат қою

Екі амалмен шығарылатын кері есептерді құрастыруды,

шығаруды жалғастырасың.

кесте түрінде модельдеп шығарады.

арасындағы ауызша кері байланыс.




Сабақтың ортасы

Операционалдық-танымдық кезең

2, 3-тапсырмалар. Әртүрлі жай есептердің комбинациясынан екі амалмен шығарылатын кері есептер құрайды және шығарады.


1–3-есептердің шарттарын, сұрақтарын, шешулерін салыстырады және қорытынды жасайды.

«Бұл есептер өзара кері болып табылады, өйткені біреуінде белгілі болған санды дерек басқасында белгісізге айналған, біреуінде белгісіз болған санды дерек басқасында белгілі дерекке айналған» деген тұжырым жасауға бағыттау.

3, 4-тапсырмалар екі амалмен шығарылатын кері есептер құрайды және шығарады. Есептердің шарттарын, сұрақтарын, шешулерін салыстырады, қорытынды жасайды.


1–10-тапсырмаларда:

  • жай және құрама есептерді шығарады, оларға кері есептер құрастырады, есептердің шартын, шешуін, жауабын салыстырады, бұл есептердің өзара кері есептер екенін түсіндіреді;

  • берілген сызбалар бойынша есеп құрастырады;

  • геометриялық тапсырманы орындайды;

  • арифметикалық амалдар орындайды;

  • тура теңдік шығатындай тиісті амал таңбалары мен сандарды анықтайды;



  • өрнектердің мәнін





Әртүрлі қатынастарға берілген тура және жанама түрде тұжырымдалған жай есептерді шығару үлгілері көрсетілген суретті сызбалар.


















186









Саяхатқа балалар 35 шоколад алып

шықты. Олардың 8 шоколадын қыздар жеді. Қалған шоколадтарды 9 ұл теңдей бөліп алды.

Әр ұл неше шоколад алды?

Барлық шоколадтың 8-ін қыздар жеді, қалғанын 9 ұл 3- тен бөліп алды. Барлық шоколад саны нешеу?

Барлық 35 шоколадтың бірнешеуін қыздар жеді. Қалғанын 9 ұл 3-тен бөліп алды. Қыздар неше шоколад жеді?




тауып, оған сәйкес

әріптерді кестеге қояды. Жасырын сөзді оқиды. Ол туралы білетінін айтып, пікірлеседі.


117-сабақ_бойынша'>117-сабақ бойынша 1–10-тапсырмаларда:

  • екі амалды құрама есепті амалдар бойынша түсіндірулерімен жазады;

  • берілген сызбаларды зерделей отырып, есеп мәтінін құрастырады,

Қалыптастырушы

бағалау:

«Бағалау экраны». Арнайы қабырғада оқушыларға әрбір тапсырма үшін әртүрлі жетондар қойылады. Бағалау экраны әрбір оқушының жетістігін көруге мүмкіндік береді.

Оқушы қандай тапсырманы пысықтау қажеттігін көреді.




Ш.: 35 – 8 = 27

27 : 9 = 3

Ш.: 9 · 3 = 27

27 + 8 = 35

Ш.: 9 · 3 = 27

35 – 27 = 8

Ж.: Әр ұл 3 шоколадтан алды.

Ж.: Барлығы 35 шоколад.

Ж.: Қыздар 8 шоколад жеді.

5-тапсырмада берілген есепті х · 2 = 18 түрінде теңдеу құрып шығарады.

Геометриялық тапсырмалар орындау білімін пысықтау үшін берілген 6-тапсырмада ұзындығы 2 см, 4 см, 3 см болатын сынық сызықтар сызады, ұзындығы осы сынық сызықтың ұзындығына тең кесінді сызады.

7, 8-тапсырмаларды орындау барысында өрнектеп жазады және тура теңдік шығатындай тиісті амал таңбалары мен сандарды табады.

  1. тапсырма үй тапсырмасы. Оқушылар өз таңдаулары бойынша құрама есептің шешуін санды өрнек түрінде, жекелеген амалдар бойынша немесе сызба түрінде модельдеп шығарады.

  2. тапсырмада өрнектердің мәнін тауып, оған сәйкес әріптерді кестеге қояды. Жасырын сөзді оқиды. Ол туралы білетінін айтып, пікірлеседі.

117-сабақ бойынша.

Оқушылардың әртүрлі қатынастарға берілген, тура түрде тұжырымдалған жай есептерді талдауға, салыстыруға және шығаруға қатысты дағдыларды дамыту мақсатында берілген 1-тапсырмада екі амалды есепті амалдар бойынша түсіндірулерімен жазады.

  1. 4 + 2 = 6 – елік саны;

  2. 4 + 10 = 10 – арқар саны.

2, 3-тапсырмаларда берілген сызбаларды зерделей