Файл: Ж. Аймауытов жоббм кмм ыса мерзімді жоспар.doc

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 11.01.2024

Просмотров: 21

Скачиваний: 1

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

«Ж. Аймауытов ЖОББМ » КММ

Қысқа мерзімді жоспар

      Жаратылыстану 12-сабақ

kairshanz@mail.ru

Бөлім:

Мен зерттеушімін. Өсімдіктер

Мұғалімнің аты-жөні

Сартаева Жанар Байгабыловна

Күні:11.10.22ж




Сынып: 3

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Омыртқалы және омыртқасыз жануарлар

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

3.2.2.1 жануарларды омыртқалыларға және омыртқасыздарға жіктеу;

3.2.2.2 жануарларды тіршілік ортасы бойынша ажырату;

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар:омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың құрылысының ерекшеліктерін сипаттайды.

Көптеген оқушылар: омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың құрылысының ерекшеліктеріне мысалдар келтіреді.

Кейбір оқушылар: омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың маңызын түсіндіреді.

      Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

7 мин

Ұйымдастыру кезеңі

Психологиялық ахуал

Музыка ойнап тұрады. Балалар өздері таңдаған сурет арқылы мұғаліммен амандасады.

«Жалған альтернатива» әдісі

-Шырша ағашының жапырағы қандай? Бүйрек пішінді, әлде жебе тәрізді ме?

- Солтүстікте қандай жануарлар тіршілік етеді: ақ аю ма әлде ақбөкен бе?

ширату жаттығулары арқылы жүреді.

«Мен саған, сен маған» әдісі

-өсімдіктер жануарлардың көмегімен не таратады?

-Жануарлар немен қоректенеді?

- Жануарлар нені баспана ретінде пайдаланады?

- өсімдіктер фотосинтез кезінде қандай газды оттекке айналдырады?

- Қай жануар қысқа құрғақ жеміс жинайды?

«Мозайка құрастыр» топқа бөлу.

-Ендеше бүгінгі сабақта омыртқалы және омыртқасыз жануарлар және олардың тіршілік ортасын ажырату туралы оқып түсінетін боламыз.



  1. Ой қозғау

Балалар өздері таңдаған сурет арқылы мұғаліммен амандасады.




  1. Сұрақтарға жауап береді.



Үй тапсырмасын сұралады

3- топқа бөлу

1-Омыртқалылар

2Омыртқасыздар

3-Жануарлар
Оқу мақсатын анықтайды.

ҚБ: Смайлик


Доп лақтыру арқылы

Сурет қиындысынан мозайка құрастыру

Сабақтың ортасы
20-25 мин

2 мин

18 мин

(Ұ) 1- тапсырма «Топтастыр» әдісі арқылы жүзеге асады.

А) Суреттегі жануарларды қандай ортақ белгісіне қарап топтастыруға болады?

-Сендер қанша топ құрастыра алдың?

1-топ:жылқы, құмырсқа, медуза, үйрек

2-топ: теңіз жұлдызы, қой, жауынқұрт,қоян

3-топ: көбелек, балық, қаз, ұлу
Ә) Жұмбақ.

Неліктен жоғарғы сөреде төртінші жануардың қаңқасы жоқ? Қаңқаның қызыл сызықпен көрсетілген бөлігі қалай аталады?

Омыртқа – сүйекпен бұлшық етті біріктіріп ұстап тұратын тірек. Алайда жануарлардың бәрінде бірдей омыртқа болмайды.

Дәптермен жұмыс Жеке жұмыс

Сергіту сәті
(Т) 2- тапсырма «Зерттеу» әдісі арқылы жүзеге асады. Мәтінмен жұмыс жүреді.

А) Сөзді тап.

Суреттегі жануарлардың қайсысында омыртқа жоқ? Оларға сәйкес келетін әріптерден сөз құра. Бұл сөз омыртқаның басты қызметін білдіреді. Қорытынды жаса: қандай жануарларда омыртқа болмайды?
«Серуен» ойыны

Оқушылар жұптасып, «серуенге» шығады. Сыныпты аралап, әңгімелеседі. Қоңырау соғылысымен жұптар бір-біріне тақырып бойынша сұрақ қояды.

Ә) Зертте.

Мектеп алаңынан немесе саябақтан қандай омыртқалы және омыртқасыз жануарларды кездестіруге болады?

Суреттердің қаңқасы арқылы қай жануарлар екенін анықтайды.
Б) Ойлан. Омыртқасыз жануарлар қалай қорғанады? Олар тіршілік ету ортасына қалай бейімделген?

Дескриптор:

-Суреттегі жануарардың қайсысында омыртқа жоқ екенін айтады.

- Жануарларға сәйкес келетін әріптерден сөз құрайды.

-Қорытынды жасайды.

- Мектеп алаңынан немесе саябақтан қандай омыртқалы және омыртқасыз жануарларды кездестіруге болатынын айтады.

- Омыртқасыз жануарлар қалай қорғанатынын айтады.

Олар тіршілік ету ортасына қалай бейімделгенін әңгімелейді.

-Суреттегі жануарларды ортақ белгісіне қарап топтастырады.
Дескриптор:

- Неліктен жоғарғы сөреде төртінші жануардың қаңқасы жоқ екенін айтады.

- Қаңқаның қызыл сызықпен көрсетілген бөлігі-омыртқа екенін айтады.

(әр балаға жекелей беріледі)
Билеп сергиді.
-Суреттегі жануарардың қайсысында омыртқа жоқ екенін айтады.

- Жануарларға сәйкес келетін әріптерден сөз құрайды.

-Қорытынды жасайды.

Сұрақ –жауап

- Мектеп алаңынан немесе саябақтан қандай омыртқалы және омыртқасыз жануарларды кездестіруге болатынын айтады.

- Омыртқасыз жануарлар қалай қорғанатынын айтады.

Олар тіршілік ету ортасына қалай бейімделгенін әңгімелейд

-Сұрақтарға жауап беріп, постер құрады.


Бас бармақ

«Қошемет» әдісі

Жапондық әдіс

ООО-керемет

ЕЕЕ-жақсы

МММ-толықтыру керек


12 сурет
Оқулық


Тақтаға суреттер ілу

Видео арқылы

Қоңырау
Оқулық

Сабақтың соңы

7-10 мин

Кері байланыс: «Чемодан, Еттартқыш, Себет» әдісі бойынша өтеді.

Үйге тапсырма: 34-35 б маз-у

Кері байланыс жасайды.

ҚБ қойыла-ды.

Суреттер

Стикер тарату


     

Келісемін: _________ Бекітемін: ___________

Мектеп директорының Мектеп директоры:

ОІЖ орынбасары С.М. Сайфулин Н.В.Тегай


Жаратылыстану пәні

(Ашық сабақ)

Тақырыбы: «Омыртқалы және омыртқасыз жануарлар »

Сынып: 3 «А»

Дайындаған: Ж.Б. Сартаева

Семей, 2022ж