Файл: Директорды оу ісі жніндегі орынбасары ыса мерзімді жоспар.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 11.01.2024

Просмотров: 27

Скачиваний: 1

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Бекітемін: .

Директордың оқу ісі жөніндегі орынбасары

Қысқа мерзімді жоспар

Сабақтың тақырыбы: Гидростатикалық қысым


Бөлімі:

7.3А Қысым

Педагогтің аты-жөні:



Күні:



Сыныбы:

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Гидростатикалық қысым

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

7.3.1.5 – сұйықтардағы гидростатикалық қысымның формуласын шығару және оны есептер шығаруда қолдану

Сабақтың мақсаты:

  • Сұйықтар мен газдардағы қысым, Паскаль заңының ұғымдарының теориялық негізгі мағынасын білу;

  • сұйықтардағы гидростатикалық қысымның формуласын есептер шығаруда қолдану;

  • сұйықтардағы гидростатикалық қысымның қалай таралатынын біліп өмірмен байланыстыра алу.


Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/

Уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы



Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару.

Үй тапсырмасын тексеру

Тапсырма 1.

БББ кестесі

Білемін

Білгім келеді

Білдім










  1. Физикалық шамаларды өлшем бірліктерімен сәйкестендіріңдер:

  2. Физикалық диктант

Кері байланыс беру.

Сәлемдеседі, сабаққа назарын аударады.

Берілген сұрақтарға жауап береді.

Жауаптарын жанында отырған оқушы тексереді. Шеңбер бойымен қағазды ауыстыру арқылы. Яғни, оқушылар бірін-бірі бағалайды.


Дескриптор:

-Паскаль заңының ережесімен мен формуласын, ХБЖ-дегі өлшем бірлігін біледі

-Қысымды өлшейтін аспапты біледі;

- Физикалық шамаларды өлшем бірліктерімен сәйкестендіреді;

- сұрақтарға жауап береді.

Жалпы балл-6


Экран

Презентация
Оқулық 7– сынып

Қосымша-1

Қосымша-2


Сабақтың ортасы
Топтық жұмыс


Тапсырма 2.

Есептер шығару

3 топқа ұсынылған есептер бойынша оқушыларға есептің шығару барысын постерге түсіруді және тақтада қорғауды ұсыну.

1-топ

  1. Цистернадағы мұнай бағанының биіктігі – 10 м, оның тығыздығы – 800 кг/м3. Мұнайдың цистерна түбіне түсіретін қысымын анықтау керек.

  2. Дөңгелек рельспен жанасу ауданын 4 см2 деп алып, массасы 32 кг жүк тиелген төрт осьті вагонның рельске түсіретін қысымын анықтаңдар

2-топ

  1. 0,6 м тереңдіктегің судың, керосиннің ішіндегі қысымды табыңдар.

  2. 200см2 ауданға түсірілген күш 100Н болса, қысым қандай болар еді?

3-топ

  1. Сынаптың 7 м биіктіктегі қысымын табыңдар?

  2. 10 балдық дауыл желінің тосқауылға түсіретін қысымы 1100 Па. Ауданы 24 м2 үй қабырғасына желдің түсіретін күші?




Оқушыларға есептің шығару барысын постерге түсіруді және тақтада қорғауды ұсыну.

Оқушылар топтық жұмыс жасап, алған теориялық білімдерін практикада есеп шығаруда қолданады.

Дескриптор:

- Есеп шарты бойынша шамалар физика тілінде дұрыс жазылған

-Өлшем бірлік түрлендірілген, формула жазылған.

-Жауабы сәйкес, толық өлшем бірлігімен

Жалпы балл-4




Қосымша-3


Ерекше білімді қажет ететін оқушымен жұмыс

Тапсырма 1. «Қар үйіндісі» әдісімен өткен сабақты қайталау.

Қысым деп нені айтады?




Қысымды қалай анықтайды?




Қысымның формуласы?




Қысымның қандай

бірліктерін  білесің?




Тапсырма 2. «Маған көрсет» әдісі.

Формулаларды сәйкестендіру:

Жылдамдық

p= pgh

Тығыздық

Fа=mg

Ауырлық күші

р= m/V

Салмақ

P= F/S

Серпімділік күші

P= mg

Қысым

F=kx

Гидростатикалық қысым

V=S/t

Тапсырма 3. «Жүйрік болсаң, есептеп көр»

№ 1 есеп.

  1. Па қысымға 3 кН күш әрекет етеді. Ауданын анықтаңдар.

№ 2 есеп.

Мұзға күрек қандай күшпен әрекет етеді. Егер күректің ұшының ауданы 0,2м². болса, оның мұзға түсіретін қысымы 8кПа.


Дескриптор:

-қысым туралы біледі;

-физикалық шамалардың формуласын біледі;

- дұрыс ажыратады;

- сәйкестендіреді.
Жалпы: 6 ұпай
Дескриптор:

1. Есептің шартын түсініп, берілгенін жаза алады.

2. Шамаларды ХБЖ айналдыра алады.

3. Формуланы біледі, есептеулер жүргізе алады.

Жалпы: 4 ұпай


Кеспе қағаздар

Сабақтың соңы.

Рефлексия


Кері байланыс және рефлексия: БББ кестесі (Білемін, Білгім келеді, Білдім)

Олар нені біледі;

Олар нені білгісі келеді;

Олар нені білді.

Үйге тапсырма: § 24.

Нәтижені талдайды.


Оқушылар-дың сабаққа қатысу белсенділігі-не қарай мадақтау әдісі арқылы бағаланады.

Экран




1 - қосымша
Физикалық шамаларды өлшем бірліктерімен сәйкестендіріңдер:

Қысым

t

Па

Жылдамдық

ϑ

кг/м3

Дене көлемі

F

с

Тығыздық

р

Н

Масса

V

Па

Уақыт

ρ

м3

Сұйықтардағы қысым

m

м/с

Күш

р

кг

2 - қосымша

Физикалық диктант

  1. Дененің бір өлшем бетінің ауданына перпендикуляр бағытта түсетін күш.......... деп аталады.

  2. Сұйыққа немесе газға түсiрiлген қысым барлық бағыт бойынша өзгерiссiз берiледi. Бұл қағида .........деп аталады.

  3. Бір заттың молекулаларының екінші бір зат молекулаларына еніп кету құбылысы ........ деп аталады.

  4. ........ тұрақты көлемі мен нақты пішіні болмайды, ол берілген көлемді түгел қамтиды.