ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 11.01.2024
Просмотров: 65
Скачиваний: 1
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Мектеп: «Манашы орта мектебі» КММ | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қысқа мерзімді жоспар Сабақ жоспары
Сабақ тақырыбы: Нобай және материалды таңда | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің есімі: Айтпаганбетов Т.Ш. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 8 | Қатысқандар саны | Қатыспағандар саны | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабаққа негізделген оқу мақсаты | 8.1.5.2. Әртүрлі графика тәсілдерін қолданып, бұйым дайындаудың реттілігі мен мен тиімді тәсілін анықтай отырып ( оның ішінде ақпараттық комуникативтік технологияны қолданып ), графикалық және технологиялық құжаттар дайындау | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары: | Барлық оқушылар: Нобай түсінігімен танысады және түрлерімен танысады Оқушылардың басым бөлігі: Тиімді,түрлі әдістерді пайдалану арқылы нобайын жасай алады.Графикалық және технологиялық құжаттар жасай алады Кейбір оқушылар: Ақпараттық технологияларды пайдалана отырып берілген жұмыстың заман талабына сай жаңаша,ұтымды және тиімді жолдарын пайдаланады. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері: | Нобай,нобай түрлерін біледі Ақпараттық технологияларды пайдалана алады Үлгінің нобайын жасау үшін тиімді,ұтымды, сапалы әдістерін пайдалана алады және қажетті құралдарын біледі | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Тілдік дағдылар: нобай,долбар | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Терминология: Этюд,штрих,дақ,силуэт | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сөз тіркестері: Нобайды салу | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Информатика , сызу | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Интерактивті тақта, интернет желісі | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы оқу/ Бастапқы білім | Cұрак-жауап әдісімен өткен тақырыптарды пысыктау | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жоспар | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жоспарланған уақыт | Жоспарланған жаттығулар | Ресурстар | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Басталуы | -Қолдарыңдағы сурет туралы не айтар едіңдер? -Бұл суреттер немен салынған? | | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ортасы | Нобай туралы түсінік,нобай түрлері, материалдар таңдау Нобай , эскиз (фр. esguisse - алғашқы долбар сурет ) - көркем сурет туындыларының , құрылыстардың, механизимдердің тұтас немесе жеке бөліктерінің алдан-ала жасалған жоба суреті.Қолмен, масштабы көз мөлшерімен есептелініп жасалатын сызба Нобай еркін және жылдам салынады.Ежелгі суретшілер,сәулетшілер әр алуан қимыл-қозғалыстағы денелердің қайталанбас сәтін дәл бейнелеп,долбар суреттерді,сызбаларды көптеп салған Кескіндер мен мүсіндер өнеріде де Нобай қолданылады Осындай суреттерді қазақтың ұлы ғалымы Шоқан Уалиханов көп салған ( "Ұйғырдың бейнесі" 1856," Қоғадай мен Тоғалдай" 1863, т.б. М.Кенбаев, Қ.Телжанов, т.б Қазақстан суретшілерінің Декоративті әдістер Шығармашылық тапсырма: штрих,тушевка,декоративті сызыктар аркылы кез келген заттың эскизін жасау.(карындаш,калам,фломастер) Силуэт сурет Адам не заттың өз көлеңкесіне ұқсас етіп,бір түспен жазықтыққа салынған бейне Этюд-бұл көлемі шағын, нұсқадан орындалатын көмекші сипаттағы сурет Штрих,дақ,нүкте- суреттің басты мәнерлеу құралы Нобай салуға және жасауға қажетті материалдар Қылқалам әдісімен,мүсіндеу әдісімен және табиғи,жасанды материалдар көмегімен жасалынады (пласмас,пеноплекс,ағаш т.б) | Видеоролик: https://youtu.be/OeAvccpzsrQ Програмалармен таныстыру | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Аяқталуы | Сарамандық жұмыс: Балықтың нобайын салу Топпен жұмыс Үш топка үш түрлі сурет беріледі Әр топ өзіне тиеслі суреттің нобайын салады Бағалау: Әр топ жауаптан кейін бірін-бірі жемістер арқылы бағалайды. Жеке жұмыс 10 сұрактан тұратын тест тапсырмаларын орындайды Рефлексия: 1.Нобай дегеніміз не? 2.Ш.Уалиханов салған нобай суреттерінің атауын айтыныз? 3Силуэт сурет дегеніміз не Түсіндім Сұрағым бар Түсінбедім | Қыл қалам, ақ парақ |
Сабақ жоспары
Мектеп: : № 1 мектеп-гимназия | |||||||||||
Сабақ тақырыбы: Мозаикалық панноға арналған негіз дайындау | |||||||||||
Күні | Мұғалімнің есімі: Орманова Ақбаян | ||||||||||
Сынып 8 | Қатысқандар саны | Қатыспағандар саны | |||||||||
Сабаққа негізделген оқу мақсаты | 8.1.6.4-Шығармашылық жұмыстар жасау үшін әртүрлі технологиялар мен өнер материалдарын өз бетінше анықтау, таңдау, біріктіру. | ||||||||||
Сабақ мақсаттары: | Барлық оқушылар: Қауіпсіздік ережелерін сақтай отырып жұмыс жасау Оқушылардың басым бөлігі: Шығармашылық идеялар зерттеу және дамыту,әр түрлі материалдарды құрастыра отырып мозаикалық панноға арналған негіз жасау Кейбір оқушылар: Күрделі бұйымдар жасау | ||||||||||
Бағалау критерийлері: (жетістік критерийлері, табыс критерийлері, күтілетін нәтиже) | Қауіпсіздік техникасы ережесін біледі Материалдарды қасиеттеріне қарай қолданылуын түсінеді Бұйым жасау кезінде өздерінің шығармашылық идеяларын қосады Алған білімдері болашақта басқада бұйымдар жасау үшін қажет болады, | ||||||||||
Тілдік мақсаттар | Тілдік дағдылар:
| ||||||||||
Терминология: ДВП , Багет, жиектеме | |||||||||||
Сөз тіркестері: | |||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Құрмет, ынтымақтастық, ашықтық, қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік, Еңбек және шығармашылық, өмір бойы білім алу, Өмір бойы білім алу, құрмет, ынтымақтастық, ашықтық | ||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Физика, геометрия, сурет,сызу және бейнелеу өнері пәндерімен байланысты | ||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Сабақ барысында ноутбуктер, және интерактивті тақтамен және интернетті пайдаланамыз | ||||||||||
Алдыңғы оқу/ Бастапқы білім | Еске түсіру, қайталау, пәнге қатысты терминологиямен таныстыру | ||||||||||
Жоспар | |||||||||||
Жоспарланған уақыт | Жоспарланған жаттығулар | Ресурстар | |||||||||
Басталуы | Сабақты бастау,өткен тақырыпты сұрақ жауап ұйымдастыру арқылы қысқаша қайталау керек және оқу материалын бекіту. Сұрақтары: 1.Өткен сабақта мозаикалық панноны жасау үшін қандай материалдарды таңдадық? 2.Ол материалдардың өзара қандай айырмашылықтары бар? 3.Әр материалдың қасиеттерін атап өт Жаңа сабақтың мақсатымен таныстырамын. Бүгінгі сабақта өзіміз таңдап, дайындап қойған материалдарды бір-біріне құрастыру арқылы мозайка панносына арналған негізді құрастырып шығу. Үлгі ретінде дайын бұйымды көрсету: Қажетті материалдар:1. Жиектеме(Рамка,богет) 2.Маталар(әртүрлі) 3. ДВП Оқушыларға теріс бетінде топтың номері жазылған түрлі түсті стикерлер тарату арқылы 4 топқа бөлемін. | | |||||||||
Ортасы | Сабақ барысында топтық жұмыстар тапсырылады.
Қажет болған жағдайда көмек көрсетемін, оқушыларға материалдарды таңдау кезінде, шығындарды анықтау және өзіндік құнын шығаруды үйретемін. Жұмысты аяқтау | | |||||||||
Аяқталуы | Әр топ жасаған бұйымдарына презентация жасайды.Оқушылар нәтижелерімен бөліседі сыныппен жұмысын талқылайды ақпарат алып алмасады және жұмысты жақсарту бойынша ұсыныстарын айтады | | |||||||||
Қосымша ақпарат | |||||||||||
Саралау - Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлайсыз? | Оқушыларға жеке қолдау көрсету арқылы саралау Топтық тапсырма: Постер қорғауда сараланған тәсілдердің «тапсырма» тәсілі негізге алынады себебі әртүрлі негіздер Жасаумен қатар оларды таныстыруда оқушылар бірлесе Отырып тапсырманы орындау мақсатына жетеді | ||||||||||
Бағалау - Оқушылардың үйренгенін, материалды меңгергенін тексеруді қалай жоспарлайыз? | Үй тапсырмасын «Зымыран сұрақтар»әдісі арқылы мадақ Сөздермен бағалаймын Пазылдарды жинау әдісін екі жұлдыз бір тілек жұптар бір бірін бағалайды Бағдаршам арқылы қарсылас топтар бағасын береді | ||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақтың оқу мақсаты шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен орындаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен бүкіл уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? | | ||||||||||
Қорытынды бағамдау | |||||||||||
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1. 2. Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1. 2. Сабақ барысында сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиындықтары туралы не білдім? Менің келесі сабағымды жетілдіруге не көмектеседі, неге көңіл бөлу керек? 1. 2. |
Сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 1-бөлім: Сәндік қолданбалы өнер | Мектеп: | ||||||
Кү ні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||
Сынып: | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | ||||||
Сабақ тақырыбы | Мозаика панносын орындау | ||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 8.1.6.4 Шығармашылық жұмыстар жасау үшін әр түрлі технологиялар мен өнер материалдарын өз бетінше анықтау, таңдау және біріктіру 8.2.1.1 Күрделі шығармашылық идеялары мен сезімдерін білдіру үшін өз бетінше өнердің көркем құралдарын анықтау, таңдау және қолдану 8.2.6.1 Техника қауіпсіздігін қадағалап, оның маңыздылығын сезіне және демонстрациялай отырып, материалдар мен құралдарды қолдану | ||||||
Сабақ мақсаттары |
| ||||||
Бағалау критерийлері | Білім алушы
| ||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар:
Пәндік лексика және терминология:
Сөйлемге қажетті сөз тіркестері:
| ||||||
Құндылықтарды дарыту | Сабақ барысында еңбектену және эстетикалық құндылығын бойына сіңіреді. Оқушы бір-бірімен ынтымақтастықпен ашық пікір бөлісіп, шығармашылық көзқараспен еңбектенеді. | ||||||
Пәнаралық байланыстар | Өнер, тарих, технология пәндері бойынша пәндік теорияны қолдану | ||||||
АКТ қолдану дағдылары | Берілген сабақ барысында оқушылар қажетті ақпарат жинау үшін АКТ дағдыларын қолдана алады. | ||||||
Бастапқы білім | Мозаика панносын орындау. Өткен сабақта мозайканың алғашқы кезеңдерін орындалған болатын. | ||||||
Сабақ барысы | |||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||
Сабақтың басы 5 мин. | Ұйымдастыру кезеңі. Сабақтың басында оқушылар назарын аударуға екпін жасау. Өткен сабақта оқушылар өз мозаика панноларының негізгі элементтері мен жан жағындағы фонды және жиектемелерін біріктіру және жабыстыру арқылы орындаған болатын. Бүгінгі сабақта осы жұмыстарын толығымен аяқтау мақсатында жұмыстар орындайтын болады. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады. Сабақтың мақсатына сәйкес бағалау критерийлері таныстырылады. | | |||||
Сабақтың ортасы 10 мин. 20 мин | Өткен тақырып бойынша жұмыстарын жалғастыру. Практикалық сабақтардың жұмыс нәтижелерін топ арасында талқылай отырып, жұмыстың соңғы кезеңдерін орындаймыз. Тәжірибелік жұмыс жасау кезінде оқушыларға техника қауіпсіздігін сақтауын ескертіңіз. Мозаика панносын дайындау барысында техника қауіпсіздігін сақтау:
Музыка ырғағымен тәжірбиелік жұмыс жасау. Тапсырма. Топтық жұмыс Мозайка жұмысының соңғы кезеңін орындау. 4 кезең.
Тапсырманы бағалау критерийлері:
| https://www.youtube.com/watch?v=pevb12ysEW8 мозайкадағы саңылауларын арнайы сүрткішпен (затирка) толтыру тәсілдері. Керамикалық плиталарға арналған сүрткіш. Плиткаларға арналған сүрткіштің (затирка) түрлері. https://pol-master.com/pol-pokritiya/plitka/kak-vybrat-zatirku-dlya-plitki.html Музыка ырғағымен практикалық жұмыс жасау. https://www.youtube.com/watch?v=bGu9cwsirT0 | |||||
Сабақтың соңы 5 мин. | Рефлексия: Post-It «Жапсырмалар» Стикерді (жапсырылатын қағаздар) кері байланыс алу үшін қолдану. Топтық жұмысты өзара бағалау жүргізу үшін қолдануға болады. | | |||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||
Жұмыс барысында оқушылар түрлі іс шараларға қатысады. Қажет болған жағдайда мұғалім және басқа да оқушылар тарапынан қолдау қарастырылған. Топтық жұмыс қарастырылған. Топта ролдердің бөлінуі әрбір оқушының жұмысқа белсенді араласуын және өзара қолдау мен көмекті көздейді. | Бақылау, Кері байланыс Бағалау критерийлері Жұмысын қорғау кезіндегі бағалау. | Денсаулық сақтау технологиялары. Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері. Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары Құралдарды ұқыпты қолдана білу, жұмыс орнын бейімдеу. | |||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. | ||||||
| |||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |