Файл: Блім Сз жне оны маынасы Педагогті атыжні.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 11.01.2024

Просмотров: 20

Скачиваний: 1

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Бөлім:

Сөз және оның мағынасы

Педагогтің аты-жөні:

Конаккалиева А.Н

Күні:

10.04.2023ж

Сынып:

Қатысушылар саны: 19

Қатыспағандар саны: 1

Сабақтың тақырыбы

Қолыңды жу. Заттың атын білдіретін сөздер

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

1.2.5.1 мұғалімнің қолдауымен мәтіннің, сюжетті суреттің мазмұны бойынша сұрақ қою, сұраққа жауап беру;

1.4.2.1 заттың атын, қимыл-әрекетін, сынын, санын білдіретін сөздерді ажыратып, орынды қолдану;

1.3.6.1 жазу жолын, жоларалықты, жолдың жоғарғы және төменгі сызықтарын сақтап, әріп элементтерін, әріптердің бір-бірімен байланысын көркем жазу талаптарына сай жазу

Сабақтың мақсаты

Өлең мазмұны бойынша сұрақтар қояды, қойылған сұрақтарға толық жауап береді. Сұрақ қою арқылы заттың атын білдіріп тұрған сөздерді табады.

Жазу жолын, жоларалықты, жолдың жоғары және төменгі сызықтарын сақтап, көркем жазады.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы

Психологиялық ахуал қалыптастыру Балалар сынып ішін аралап, мына заттардың суретін жинайды:

  • тазалық құралдарыныңсуреті;

  • спорт түрлерініңсуреті;

  • пайдалы тағамдар мен дәрумендерсуреттері

Психологиялық ахуалға берілген жаттығуларды орындау арқылы жаңа сабаққа назар аудару.




Таныстырылым тапсырмалары. Суреттер

Ортасы

Мұғалім тақтаға тазалық бұрышын іледі. Ол тақтадағы суреттерді көрсетіп:

  • Балалар, бұлардың барлығын бірауыз сөзбен қалай айтуғаболады?

  • Адамға денсаулығына ең пайдалы, қажеттіне?

  • Олай болса, жұмбақтардышешейік.

Жұмбақ шешу

  1. Жуыныпболғанда

Жүреді қолдарда. (орамал)

  1. Түйістіреді көзіңді көзіңе, Жолықтырады өзіңді өзіңе.(айна)

Сұрақтарға жауап береді.


Жұмбақтарды шешеді.

ҚБ. «Отшашу» арқылы бір-бірін бағалау.

Оқылым, жазылым тапсырмалары








  1. Қалтамда жатыр тісі бар, Тістемей-ақ істер ісі бар.(тарақ)

  2. Қант та емес, ұн да емес, Ұқсастық бар ептеген. Тістің бәрін аппаққып,

Тигізеді септігін. (тіс пастасы)

  1. Өзі кірдіашады,

Суға салса қашады. (сабын)

  1. Дәмі де жоқ, түсі жоқ, Пайдаланбас кісі жоқ.(су)

  2. Емханадаотырады

Жәнеоләрнауқасқаайтады

Қандайдәріішукерек

Тезірексау болу үшін.(дәрігер)

– Балалар, сабын мен судың арасында қандай достық болуы мүмкін? Олар балалармен достаса ала ма? Қалай?

Балалардың ойын тыңдайды.

«Тазалық» бейнебаяны ұсынылады.

Заттың атын білдіретін сөздерге арналған бейнебаян.

Оқулықпен жұмыс.Оқылым

1-жаттығу. Өлеңнің мазмұнына байланысты жүргізілетін жұмыстар:

  1. Мұғалім оқушылардың назарын өзіне аударады.

  2. Өлеңді мәнерлепоқиды.

  3. Мәнерлеп оқуға қойылатын талаптарды балалармен бірге еске түсіреді Өлеңдімәнерлеп оқу үшін қалай оқукерек?

(Осы талаптарды мұғалім слайд ретінде дайындап, күнделікті сабағында қолдануға болады.)

  1. Жеке оқушыларғаоқытады.

  2. Мазмұнына байланысты сұрақтарқояды.

  • Өлең нетуралы?

  • Сабынның қандай пайдасыбар?

  • Тазалықты үнемі сақтау үшін неістеу керек?

  • Заттың атын білдіретін сөздердітап.



Балалар өз ойларын айтады.







Өлеңді мәнерлеп оқиды.

Мәнерлеп оқуға қойылатын талаптарды мұғаліммен бірлесе отырып құрады:

  • өлеңді дауыстап оқукерек;

  • тыныс белгілеріне назар аударуқажет;

  • анық оқукерек;

  • қатесіз (дұрыс) оқуқажет;

  • шапшаң оқу керек. Парақтағы кеңістікті бағдарлай білу. Жазу жолының жоғары және төменгі сызықтары мен тік көлбеу сызықтарынан шықпау. Әріптерді байланыстырыпжазу.


197



198






Дәптермен жұмыс

Жазылым

Жазылым ерекшелігі: дұрыс отырғызу, дәптердің көлбеу орналасуы және жазу кезінде қаламды ұстай білуді қалыптастыру.

(Оқушылардың партада дұрыс отыруын қадағалау.

– Балалар, кеудемізді көтеріп, иығымызды тік ұстаймыз. Аяғымызды жерге тигізіп, партада түзу отырамыз.

Дәптер көлбеулігін сақтау. Дәптерімізді партаға қоямыз. Бір ұшы кеудеміздегі түймеге қарама- қарсы және көлбеу жату керек. Дәптеріміз парта- ның шетіне екі саусақ жетпей тұрады. Жазған сайын дәптерімізді жылжытып, кітаптың астына кіргізіп отырамыз.)

1-жаттығу. Өлеңнің ішінен заттың атын білдіретін сөздерді табады. Оларға дыбыстық талдау жасайды.

ҰЖ.Оқушыларға тазалыққа қатысты бірнеше суреттер көрсетіледі. Сол суреттегі заттардың атауын тауып, дәптерге жазады.Олар қандай сұрақтарға жауап беріп тұрғанын айтады.

Сергіту сәті. «Қолыңды жу»

3жаттығу. Жеке оқушыларға ауызша дыбыстық талдау жасатады. Көркемжазғызады.

4-жаттығу. Сурет атауларының алғашқы әріптерінен сөз құрап айтады: тарақ, айна, зымыран, алма, лақ, ыдыс,қоян.

Шығатын сөз: тазалық.



Көркем жазу

Мөлдір, көбік сөздерін көркем жазады.

2-жаттығу. Балалар жұмбақтың шешуін табады.

3-жаттығу. Көркем етіп көшіріп жазады.

Дыбыстық талдау жасайды.

Жылдам, ұшқыр жауап береді.



ҚБ. «Отшашу» арқылы бір-бірін бағалау.




















Соңы

Топтық жұмыс.

«Не артық?» ойыны

І –топ-Кім? Сұрағына жауап беретін суреттер

ІІ-топ-Не? Сұрағына жауап беретін суреттер

ІІІ-топ-Нелер? Сұрағына жауап беретін суреттер

Оқушылар жұптасып ұсынылып отырған сауалдарды өзара орындап, бір-біріне түсіндіреді.



ҚБ. «Бас

бармақ» арқылы бір-бірін бағалау.




Кері байланыс








Мен барлығын түсіндім

Маған әлі де болса қиындықтар туынддады, әлде де оқимын

Түсінбедім



Рефлексия.

Сабақтан алған әсерлерін стикермен рефлексия тақтайшасындағы суретке жапсырады.

«Рефлексия»

Кері байланыс тақтайшасы


199


І-топ: «Не?» деген сұраққа жауап беретін суретті қорша.



ІІ-топ: «Не?» деген сұраққа жауап беретін суретті қорша.





ІІІ-топ: «Не?» деген сұраққа жауап беретін суретті қорша.




Тазалық бұрышы
Кім? Не ?