Файл: Сабаты таырыбы Рентгендік сулелену.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 11.01.2024

Просмотров: 72

Скачиваний: 1

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Сабақтың тақырыбы: Рентгендік сәулелену

Бөлімі:

11.3.С Атомдық физика

Педагогтің аты-жөні:

Ербулекова А

Күні:

11.04.2023ж.

Сыныбы: 9 «А»

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Рентгендік сәулелену

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

11.8.1.9 - компьютерлік және магниттік-резонанстық томографияны салыстыру

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар істей алады: рентген сәулесінің ашылу тарихын біледі;

Көптеген оқушылар істей алады: рентген сәулесінің қасиеттерін сипаттайды;

Кейбір оқушылар істей алады: рентгендік сәуленің қолданылу аймағын біледі;

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

3 мин.

Сәйкестендіру әдісі

7 мин

Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын бақылау.

33 жаттығудың 1 есебін тексеру және сәйкестендіру арқылы бағалау жүргізу.

I=Nhν




Фотоэффект үшін Эйнштейн формуласы

p=(1+ρ)w




Сәулелену қарқындылығы

E=Aшк




Жарық қысымы

p=




Фотон энергиясы

Aш=




Фотон импульсі

m=




Фотоэффектінің қызыл шекарасы

E=




Фотон массасы




Оқушылар

Фотоэффект және жарық қысымы, фотон тақырыбында өткен формулаларды олардың физикалық шамалармен сәйкестендіреді

Дескриптор:

Формулаларды дұрыс сәйкестендіру

Жалпы балл – 4

Интерактивті тақта,

11 сынып оқулығы,

Сәйкестендіру парағы

Сабақтың ортасы.

«Мен зерттеуші» әдісі

15 мин



Белсенді оқыту: 1-тапсырма «Мен зерттеуші» әдісі арқылы

мұғалім жаңа сабақ мағынасын ашу үшін оқушыларға қалаған тақырыпта мәлімет жинақтап, ортада талқылауға тапсырма береді.

- Рентген сәулелерінің ашылуы.

- Рентген сәулелерінің қасиеттері.

- Рентген сәулелерінің қолданылуы.

- Рентген сәулелерінің қолданылуы.

Мұғалім оқушы жауабын тыңдап, жетелеуші сұрақтар арқылы жаңа тақырып мағынасын ашады.

Оқушылар «рентген» тақырыбына оқулықты және қалта телефондарын пайдаланып мәлімет жинап мұғаліммен бірге талқылайды.

Дескриптор:

-Рентген сәулесінің ашылу тарихын біледі;

Рентген сәулелерін сипаттайды

Жалпы ұпай-2

Интерактивті тақта;

Презентация;

Оқулық 11-сынып


Жеке жұмыс

«Ой қозғау» әдісі

16 мин


«Ой қозғау» әдісі арқылы рентген сәулелері, фотоэффект тақырыбында есептер беріледі.
1 есеп. Толқын ұзындығы 720 нм қызыл сәуле толық жұтылған кездегі фотонның импульсі?

2 есеп. Электронның тыныштық массасына тең массаға ие болу үшін фотон энергиясы (me=9.1*10-31кг; с=3*108м/c)

3 есеп. Сәуленің толқын ұзындығы 400нм болса, импульсінің шамасы қандай?

4 есеп. Калий үшін фотоэффект байқалатын жарықтың ең үлкен толқын ұзындығы 6,2*10-5см. Электрондардың калийден шығу жұмысын табыңыз.

5 есеп. Электрондардың металдан шығу жұмысы 3,3*10-19Дж. Фотоэффектінің қызыл шекарасы?

6 есеп. Фотоэлектрон жылдамдығы 3000 км/c болу үшін, металл бетіне қандай жиіліктегі жарықпен әсер ету керек? Электронның металл бетінен ұшып шығу жұмысы 10-18Дж.

7 есеп. Белгілі бір атом фотонды жұтады, соның салдарынан энергиясы 3,4эВ деңгейдегі электрон атомнан 6*105м/c жылдамдықпен ұшып шығады. Фотонның жиілігі неге тең?

Оқушылар рентген сәулелерінің қасиеттеріне байланысты есеп шығарады.

Дескриптор

Есептердің берілгенің жаза алады-1 ұпай;

ХБЖ айналдыра алады-0,5 ұпай;

рентген түтігіндегі рентген сәулелерінің толқын ұзындығын,жиілігін анықтау формулаларын біледі -1 ұпай; Формуланы қолданып есепті шығарады-1,5 ұпай.

Жалпы ұпай-4

Интерактивті тақта

Презентация

11-сынып оқулығы.


Сабақтың соңы.
Рефлексия

4 мин

Рефлексия Мұғалім тапсырманың орындалу деңгейін талқылай отырып, сабақ мақсатына оралады. Келесі сабақты жоспарлау үшін оқушыларға сұрақтар қойылады:

- нені білдім, нені үйрендім

- нені толық түсінбедім

- немен жұмысты жалғастыру қажет.

Үйге тапсырма: 34 жаттығу 204 бет

Оқушылар қиындық тудырған сұрақтарды стикерге жазады

Жалпы бағалау критерийлер бойынша 10 ұпай

Стикерлер






1 есеп. Толқын ұзындығы 720 нм қызыл сәуле толық жұтылған кездегі фотонның импульсі?

2 есеп. Электронның тыныштық массасына тең массаға ие болу үшін фотон энергиясы (me=9.1*10-31кг; с=3*108м/c)

3 есеп. Сәуленің толқын ұзындығы 400нм болса, импульсінің шамасы қандай?

4 есеп. Калий үшін фотоэффект байқалатын жарықтың ең үлкен толқын ұзындығы 6,2*10-5см. Электрондардың калийден шығу жұмысын табыңыз.

5 есеп. Электрондардың металдан шығу жұмысы 3,3*10-19Дж. Фотоэффектінің қызыл шекарасы?

6 есеп. Фотоэлектрон жылдамдығы 3000 км/c болу үшін, металл бетіне қандай жиіліктегі жарықпен әсер ету керек? Электронның металл бетінен ұшып шығу жұмысы 10-18Дж.

7 есеп. Белгілі бір атом фотонды жұтады, соның салдарынан энергиясы 3,4эВ деңгейдегі электрон атомнан 6*105м/c жылдамдықпен ұшып шығады. Фотонның жиілігі неге тең?

Бағалау критерийі

дескриптор

Жарық қысымының формуласын біледі, есептер шығаруда қолданады

A. Берілгенін жаза алады. ХБЖ келтіреді

В. Формуланы қолданады

С. Формуланы қолданып есептеп шығарады



I=Nhν




Фотоэффект үшін Эйнштейн формуласы

p=(1+ρ)w




Сәулелену қарқындылығы

E=Aшк




Жарық қысымы

p=




Фотон энергиясы

Aш=




Фотон импульсі

m=




Фотоэффектінің қызыл шекарасы

E=




Фотон массасы



I=




Жарық қысымы

p=




Фотон массасы

E=Aшк




Беттен шағылған фотон импульсі

p=(1+ρ)




Фотон энергиясы

Aш=min




Сәулелену қарқындылығы

E=hν




Фотоэффект үшін Эйнштейн формуласы

m=




Фотоэффектінің қызыл шекарасы