ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 12.01.2024

Просмотров: 25

Скачиваний: 1

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.


_______________№175 орта мектеп____________________________

(білім беру ұйымының атауы)
Орта білім беру ұйымдарының педагогіне арналған сабақ жоспары немесе қысқа мерзімді жоспар

Эмбрионалдық даму кезеңдері: бластула, гаструла, нейрула.

(сабақтың тақырыбы)

Тексерілді: Смагулова А.А.

Бөлім:

8.4В Өсу және даму

Педагогтің аты-жөні

Атабаева Гулназ.

Күні:




Сынып: 8

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Эмбрионалдық даму кезеңдері: бластула, гаструла, нейрула

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

Барлық оқушылар: Эмбрионалдық даму кезеңдерін атайды;

Көптеген оқушылар: Кезеңдердің түрлерін ажыратады;

Кейбір оқушылар: Ұрықтың қалыптасуын даму кезеңдерімен байланыстырады.

Сабақтың мақсаты

8.2.3.1 Эмбрионалдық даму кезеңдерін сипаттау

Тілдік мақсаты



Пәнге қатысты лексика мен терминология:

эмбрион, бластула, гаструла, нейрула, зигота, эктодерма, мезодерма, энтодерма, бөлшектену, постэмбриогенез

Құндылықтарды дарыту

Құндылық: Жалпыұлттық «Мәңгілік Ел» идеясының құндылықтары /«Болашаққа бағдар: Рухани жаңғыру» · Индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсу (Қазіргі таңдағы дамудың алғашқы сатылары кезінде түрлі аурулардың алдын-алу шаралары қарастырылуда )

Бастапқы білім

7.4Д Өсу және даму. Ағзалардың жеке даму түсінігі.


   

 Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру кезеңі

5 мин

Сабақтың басы

Сабақтың ортасы

Сабақтың соңы

1. Оқушылармен амандасу, түгендеу.

2. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру

«Миға шабуыл» әдісі арқылы алдыңғы білімге шолу жасау

1. Көбею дегеніміз не?

2. Көбею түрлерін ата

3. Гамета дегеніміз не?

4. Өзгергіштік қандай құбылыс?

5. Жыныссыз көбеюде қандай кемшілік бар?

6. Жынысты көбеюдің артықшылығы неде?

Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады

Жұптық жұмыс.1-тапсырма.«Суреттерді сөйлету»

1. Ұрық жапырақшалары мен олардан түзілетін мүшелердің арасында

қандай байланыс бар екенін анықтайды.
2. Бластула, ерте және соңғы гаструла қандай жасушалардан тұрады?
3. Суретті қарайды. Онда эмбрион дамуының қандай сатылары бейнеленгенін анықтайды.


Дескриптор: .

- Тапсырмаларға жауап береді

-Суретпен жұмыс жасайды.
Тапсырма-2. Кесте толтыру


Дескриптор:

-Тапсырманы талдайды және түсіндіреді.

-Кестені түсіндіреді

Жеке жұмыс. Айырмашылығы мен ұқсастықтарын табыңыздар.


Бластула


гаструла



Ұқсастығы



нейрула


Тапсырма-2. Мақсаты: Кестедегі кезеңдерді сипаттайды. Берілген кестедегі әрбір кезеңдегі 3 сөздерді алып тастаңыз


Зигота

Аталық, аналық жыныс жасушалары қосылады. Шашы, тырнағы, саусақтары дамиды.

Бластула

Көзі, жыныс мүшесі, жүрек, жүйке жүйесі дамиды.

Гаструла

3 қабат түзіледі. Ми, мұрын, құлақтары дамиды.

Нейрула

Ас қорыту жүйесі, зигота, өкпе, аталық жасуша, аналық жасуша, бауыр және т.б. дамиды.


Тапсырма-3. Мақсаты: Ұрықтың даму кезеңдерін салыстыруға көмектеседі. Сәйкестендір

Бластула

Организмдердің жеке мүшелерінің дамуы жүреді.

Гаструла

Зигота түзілгеннен соң бөлшектену процесі жүреді.

Нейрула

Эктодерма,энтодерма,мезодерма қабаты түзіледі.

Энтодерма

Бұлшық еттер, шерміршіктер, буындар, қаңқа сүйектер, жүрек, қан тамырлар, зәр шығару, жыныс мүшелер жүйесі түзіледі.

Мезодерма

Ас қорыту жүйесі, өкпе және де басқа тыныс алу мүшелері қалыптасады.

Эктодерма

Тері, шаштың тері бездері, шаш, тырнақ, жүйке жүйесі және барлық сезім мүшелері түзіледі.


Рефлекция



Мұғаліммен амандасу арқылы өз көңіл- күйлерін білдіреді.

.

Жұптық жұмыс тапсырмаларын орындайды, таныстырылым жасайды.


Мақсаты: Оқушылар бір-біріне тілек білдіреді, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады, сондай-ақ барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі артады.

Тиімділігі: Оқушылар бір-біріне тілек айту арқылы жақындасады, көңіл-күйін көтереді және бауырмалдығын оятады.

Саралау: Бұл жерде саралаудың «Жіктеу» тәсілі көрінеді. Оқушылардың оқуға деген қызығушылығын арттыру мақсатында мүмкіндігінше оларға таңдау еркіндігі беріледі

Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту.

Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді.

Саралау: Бұл жерде саралаудың «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі көрінеді. Дұрыс мағынада жауап беруге бағыттау мақсатында кейбір оқушыларға ашық сұрақтар, ал кейбір көмек қажет ететін оқушыларға жетелеуші сұрақтар қойылады.

Мақсаты: Өз мүмкіндіктері мен мен қызығушылықтарына қарай тапсырмалар орындау барысында нәтижелі білім алу

Тиімділігі: Білім алушылардың мамандыққа бағдарлану дағдысы қалыптасады, сабақ мақсатына тиімді жолмен жетеді.

Саралау: «Топтық саралау». Топтар бір-бірін бағалайды, ашық сұрақтар қояды.

Мақсаты: Алған білімдерін қорытындылайды

Тиімділігі: Уақытты тиімді пайдаланып бағаланады.


Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру

ttps://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfC4NxXtjSw-KR8hcHBeWnR6EE7KJFUVcPAqu7FpGSdIKzp2A/viewform?usp=sf_lin