Файл: Ксіби ызметтегі апаратты технологиялар атты авторлы бадарлама.docx
ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 12.01.2024
Просмотров: 219
Скачиваний: 1
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Сабақ №5-6
Бөлім | | |
Мұғалім аты-жөні | | |
Күні | | |
Сынып | қатысушылардың Саны: | жоқ: |
Сабақтың тақырыбы | Бұлтты технологияларды iскерлік салада қолдану | |
Сабақтың мақсаты | - Бұлтты технологиялар түрлерін білу; - Бұлтты технологиялардың артықшылықтары мен кемшіліктерін білу; | |
| |
Сабақтың барысы
Сабақтың барысы | Мұғалім іс-әрекеті | Оқушылардың іс-әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||||
сабақтың Басталуы | Орг момент. Эмоционалды көңіл-күй Ақылды шар» әдісі әр оқушы көзін жұмып отырып, өз-өздеріне тілек тілейді, үріп отырып, үріп аяқтағаннан кейін оқушылар шарларын жарады, шардың ішінен қағаз шығады, үй тапсырмасына арналған сұрақтар, әр оқушы өзіне шыққан сұрақты оқып, өз жауабын айтады, қағаздың екінші бетін аударғанда сөз тұрады, Шынайы өмір Виртуалды өмір Осы екі сөз бойынша 2 топқа бөлінеді. Ақылды шар арқылы 3 амал орындаймыз
| Оқушылар өз-өздеріне аффирмация жасайды. Сұрақтарға жауап береді. | | Музыка, стикерлер, плакаттар, суреттер | ||||||
Ортасы сабақтың | Видеоны қарау. https://youtube.com/watch?v=pGamoFOUeU8&feature=shares Талқылау. Сұрақ: Бұлтты технологияны қолданудың маңыздылығын сипаттаңыз? Танымал бұлтты қызметтердің түрлерін тізімдерін атаңыз. Бұлтты технологиялар - бұл компьютерлік ресурстар Интернет-пайдаланушыға онлайн-қызмет ретінде ұсынылатын деректерді өңдеу технологиялары. Бұлт технологиясы - бұл қызмет көрсетуге арналған көптеген әр түрлі ұғымдарды қамтитын бір үлкен ұғым. Мысалы, бағдарламалық жасақтама, инфрақұрылым, платформа, мәліметтер, жұмыс орны және т.б. Бұлтты технологиялардың артықшылықтары:
Бұлтты технологиялардың кемшіліктері
1 Тапсырма
2 Тапсырма Мәтіндік редакторда іздеу жүйелеріндегі ақпараттарды пайдаланып, бұлтты технологиялардың дамуы туралы кесте жасаңыз. 3 Тапсырма Бұлт технологиясы тақырыбы үшін терминдер мен анықтамаларға сәйкес тапсырма жасаңыз. 4 Тапсырма. Практикалық тапсырма Презентация жасаңыз. Қажетті құралдарды пайдаланыңыз Google Drive, Яндекс дискісі, One Drive. Өз презентацияңызды PDF, PPT немесе TXT түрінде экспорттаңыз. Презентацияда бұлтты технологияның дескрипторларына сәйкес артықшылықтары мен кемшіліктері сипатталуы керек. Презентацияңызға кескіндер мен бейнелерді қосуды ұмытпаңыз. Сілтемемен бөлісіңіз. 1– топ. Google Drive https://drive.google.com/ 2– топ. Яндекс Диск https://disk.yandex.kz/ 3– топ. One Drive. https://onedrive.live.com/
| Видеоны қарап. Талқылайды. Сұрақтарға жапуап береді Оқушылар 3 топқа бөлініп, келесі тақырыптар бойынша постерлер жасайды Презентацияны топта көрсету. | "Екі жұлдыз, бір ұсыныс" топ арасындағы бағалау балл қою арқылы және де мұғалім тарапынан жарайсың, жақсы, ойланып көр деп ауызша бағалау Өзара бағалау балл қою арқылы Өзін-өзі бағалап, бүгінгі мақсатқа жету деңгейіне қарай бағалайды Дескриптор бойынша өзара бағалау. | | ||||||
Соңында сабақтың | Рефлексия "Чемодан, еттартқыш, себет" интерактивті тақтада шабадан, ет, себеттер суреті бейнеленген Чемодан -барлық ақпарат түсінікті. Ет тартқыш – ақпаратты қайтып өңдеймін Қоржын – барлығын лақтыру. Оқушыларға таңдау ұсынылады, олар ақпаратпен сабақта қалай жұмыс жасағаны. | Бағалай отырып, өз жұмысын белгілі бір критерийлер бойынша жазады рефлексия | | стикер, плакаттар, суреті үшін рефлексия |
Сабақ №7-8
Бөлім | | |
Мұғалім аты-жөні | | |
Күні | | |
Сынып | қатысушылардың Саны: | жоқ: |
сабақтың Тақырыбы | Элементтік база туралы ақпараттық технологиялар | |
Сабақтың мақсаты | Элементтік база туралы ақпараттық технологиялар түсіндіру | |
| |
Сабақтың барысы
Сабақтың барысы | Мұғалім іс-әрекеті | Оқушылардың іс-әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
сабақтың Басталуы | Ұйымдастыру кезеңі; Сәлемдесу, баяндауды қабылдау, түгелдеу, журнал толтыру Топқа бөлу; Компьютердің «Негізгі бөліктері» арқылы топқа бөлу: Пернетақта, монитор, тышқан. Топқа біріктіру және топ басшыға бағалау кестесін беру | Дайындалып, оң эмоциялық ностроям басында сабақ сабақтың Туғызады оң, сыныпта | | Музыка, стикерлер, плакаттар, суреттер | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ортасы сабақтың | Мұғалім түсіндірмесі. Бағдарламалық қамтамасыз ету-ақпаратты өңдеу жүйесінің барлық бағдарламалары мен тиісті құжаттамаларының жиынтығы. Бағдарламалық жасақтаманы шартты түрде үш санатқа бөлуге болады:
Операциялық жүйе (ОЖ) — бұл пайдаланушы мен компьютер арасындағы делдал функциясын орындайтын бағдарлама. Компьютерлер үшін ең танымал үш операциялық жүйе бар: Microsoft Windows, Apple Mac Os және Linux. https://www.youtube.com/watch?v=8aFjqKxnNLs&feat бейнені көрсету № 1 тапсырма. Топтық жұмыс. Келесі жағдайларда қандай адамдар қажет екенін көрсетіңіз:
Дескрипторлар:
№ 2 тапсырма. Топтық жұмыс. «Операциялық жүйе» тақырыбына Интеллект карта жасау. Интеллект-карта-бұл радиантты құрылым түріндегі (орталықтан шетке қарай), яғни орталықтан шетке қарай шығатын, бірте-бірте кіші бөліктерге тарайтын құрылым түріндегі материалдардың жазуының ерекше түрі. Интеллект-карталар дәстүрлі мәтінді, кестелерді, кестелерді және сызбаларды ауыстыра алады. Әр топ өзінің интеллект-картасын қорғайды. Дескриптор: Операциялық жүйелердің артықшылықтары мен кемшіліктерін атап көрсетуді біледі. № 3 тапсырма. Жұппен жұмыс Оқушылар коммерциялық, медицина, білім беру салаларының бірін жұпта таңдап, әр түрлі жағдайларды шешу үшін жүйелік немесе қолданбалы программалар ұсынуға кеңес береді. | А3 форматы | Өзін -өзі бағалау “Үш М” Білім алушыларға оқу процесінде жақсы көрсеткішке жетелеген үш моментті, қиындық туғызған екі моментті, іс-әрекетті жақсартуға арналған бір ұсыныс айту қажет | | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Соңында сабақтың | |
Рефлексия "Еркін микрофон"
Сабақ №13-14
Бөлім | | |
Мұғалім аты-жөні | | |
Күні | | |
Сынып | қатысушылардың Саны: | жоқ: |
сабақтың Тақырыбы: | MS Excel электрондық мәліметтеріндегі экономикалық көрсеткіштерді талдау технологиясы | |
Сабақтың мақсаты | электрондық кесте туралы түсінігін қалыптастырып, электрондық кестенің ұяшық, ұяшық диапазондары, деректер түрлері, терезе элементтерімен, бағана мен қатарлар арқылы орындалатын амалдар, деректер типтері жайлы алғашқы ұғымдарды беру | |
| |
Сабақтың барысы
Сабақтың барысы | Мұғалім іс-әрекеті | Оқушылардың іс-әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||||||||||||
сабақтың Басталуы | Ынталандыру. «Ойлан – жұптас - бөліс» тәсілі Қабырғаға бірнеше сөздер, суреттер ілінген және үстелде доп орналасқан. Сіздер осыларды мұқият көріп, біреуін таңдап, топтастыруларыңыз керек. Ат беріңіздер?
Нысандардың 2D және 3D модельдерінің қандай айырмашылығы мен ұқсастықтары бар? | Дайындалып, оң эмоциялық ностроям басында сабақ сабақтың Туғызады оң, сыныпта | | Музыка, стикерлер, плакаттар, суреттер | ||||||||||||||
Ортасы сабақтың | Өткен сабақты қайталау: Өткен материалдарға шолу жасау. «Миға шабуыл» әдісі арқылы сұрақ – жауап
Жаңа тақырыпты түсінідру. Жаңа мағынаны тану кезеңі. Тарихи шолу: Microsoft Excel - сандық кестелермен жұмыс істеуге арналған Microsoft Office - тің құрамына кіретін программа MS Excel - сандық кестелермен жұмыс істеуге арналған Microsoft Office – тің құрамына кіретін программа. MS Excel - дегі ыңғайлы аспаптардың көмегімен алынған сандық мәндерді талдауға, сонымен қатар олардың нәтижесін кесте түрінде беруге болады. Есептеу кезінде 400 - ден аса математикалық, статистикалық, қаржылық және басқа да арнаулы функцияларды, әр түрлі кестелердің өзара байланыстарын қарастыруға болады. 1985 жылдың мамыр айында Мicrosoft компаниясы өздерінің электрондық есептеулерге арналған кестелік бағдарламасы МICROSOFT ЕXCEL ойлап шығарды. Үш айдан соң - ақ бұл бағдарлама барлық есеп жүргізушілерге таным болып қолданысқа енді . Microsoft Excel - ді іске қосу үшін келесі тізбектерді орындаймыз
Жұмыс кітабы. MS Excel файлы жұмыс кітабы деп аталады. Жұмыс кітабы терезенің төменгі жағына аттары таңбаша арқылы берілген парақ қаттамасының (Лист - 1, Лист - 2,...) жұмыс парағынан тұрады. Таңбашаны ашып, жұмыс кітабының ішінде парақтан - параққа ауысуға болады. Жұмыс парағы 256 бағаннан және 65 536 жолдан тұратын кесте түрінде беріледі. Жолдар сандармен нөмірленген, ал бағандар әріптерден және әріп комбинацияларынан тұрады. Алфавиттің 26 әрпінен кейін АА, АВ, т. с. с. әріп комбинациялары басталады. Терезе мынадай бөліктерден тұрады. 1. Тақырып жолы. 2. Бас меню де, негізінен басқа да Microsoft Office программаларындағы бөлімдерден құрылған. Оның Word менюінен айырмашылығы Кесте орнына Мәлімет алмастырылған. 3. Стандартты аспаптар. 4. Пішімдеу панелі. 5. Жұмыс істеп тұрған ұяшықтыңаты 6. Формула жолы. 7. Жұмыс парағы8. бағандар аты Латынның А, В, С, D…F 26 әрпінен тұрады. 9. Жол нөмірі 65 536 жолдан тұрады 10. Таңбашалар немесе парақ 11. Айналдыру жолағы 12. Басқа параққа ауысу батырмасы. 13. Қалып - күй жолағы Пуск - Программы - Кесте дегеніміз - бұл жолдар мен бағандарда реттеліп бірілген ақпарат. Практикалық жұмыстар. 1-тапсырма: Медицина колледжінің топтардағы студенттер санына арналған есептеуді жүргіз. «Барлық студент саны» деген жолды Автосумма батырмасы арқылы қосып есептеуді шығарыңыз. 2-тапсырма Төмендегі у= х 2 функцияға диаграмманың Графиктік типін таңдап графигін тұрғызыңыз. Осы орындалған тапсырмаларыңызды «Графика» атты файлмен сақтаңыз. 3 –тапсырма. Төмендегі кестедегі мәліметтермен - гистограмма типін таңдап диаграмма тұрғыз және оны «Гистограмма»атты файлға сақта. Файлдың сақталу жолдарын атап, көрсет. Жұмыстың орындалуын тақтада көрсет. 4- тапсырма Төмендегі науқастың апталық дене көрсеткішін пайдалана отырып график типін таңдап диаграмма тұрғыз. Осы орындалған тапсырмаларыңызды «График» атты файлмен сақтау. | Оқушылар мәтінмен танысады жұптық жұмыс орындау Бірлескен жұмыс орындау Редактордың берілген құрал-саймандарын тиімді қолданады. 3D модельдер құрастырады. 3D модельді сақтайды. Берілген құрал – саймандарды жүйелі қолдану Баспалдақ моделін құрастыру 3D модельді сақтау Кірпіш өлшемінің нақтылығы Кірпіш моделін пайдаланып қабырға құрастыру; Қабырғалар көшірмесін қою; | Мадақтау. Бірін – бірі бағалау «Ең әдемі баскиім» Бағалау парақшасы | | ||||||||||||||
Соңында сабақтың | Кері байланыс: «Смайлдер» әдісі Оқушылар сабақтан алған әсерін смайлдер арқылы білдіреді. | Бағалай отырып, өз жұмысын белгілі бір критерийлер бойынша жазады рефлексия | | стикер, плакаттар, суреті үшін рефлексия |
Сабақ №15-16
Бөлім | | |
Мұғалім аты-жөні | | |
Күні | | |
Сынып | қатысушылардың Саны: | жоқ: |
сабақтың Тақырыбы | MS PowerPoint бағдарламасындағы компьютерлік презентацияларды дайындау | |
Сабақтың мақсаты | PowerPoint туралы мағлұматтар бере отырып, іскерлік пен дағдыларын, тапсырмалар беру арқылы білімдегі жетістіктерін қалыптастыру. | |
| |