Файл: Сабаты ыса мерзімді жоспары.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 18.01.2024

Просмотров: 52

Скачиваний: 1

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.


Сабақтың қысқа мерзімді жоспары





Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

7.4В Алгебралық бөлшектер

Мектеп: С.Мәуленов атындағы орта мектебі

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Балдикова.Анаргүл Бакитжановна

Сынып: 7

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Алгебралық бөлшек және оның негізгі қасиеті

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.2.1.16

алгебралық бөлшектерді танып білу;

7.2.1.17

алгебралық бөлшектегі айнымалылардың мүмкін мәндер жиынын табу;

7.2.1.18

алгебралық бөлшектің негізгі қасиетін қолдану: ;

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар:

- алгебралық бөлшектерді тану

- алгебралық бөлшектегі айнымалылардың мүмкін мәндерін табу

- алгебралық бөлшектің негізгі қасиеттерін қолдану.

Кейбір оқушылар:

  • алгебралық бөлшектің негізгі қасиеттерін қолданып, өрнектерді ықшамдау және тепе-теңдіктерді дәлелдеу

Бағалау критерийі

  • Алгебралық бөлшектерді біледі.

  • Алгебралық бөлшектердің мүмкін мәндерін табады.

  • Алгебралық бөлшектің негізгі қасиетін қолданып, өрнекті ықшамдайды.

  • Алгебралық бөлшектің негізгі қасиетін пайдаланып, тепе-теңдікті дәлелдейді

Ойлау дағдыларының деңгейі

Білу, түсіну, қолдану, талдау

Тілдік мақсаттар


Оқушылар :

- алгебралық бөлшектің мүмкін мәндер жиынын табуды түсіндіреді;

Пәндік лексика және терминология

-алымы,бөлімі;

- мүмкін мәндер жиыны;

- рационал өрнек;

-бөлшек өрнек;

- алгебралық бөлшек;

-бөлшекті қысқарту;

-бөлшектің негізгі қасиеті;

-өрнектің мәні.

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

-.... бөлшектің мағынасы жоқ;

- егер ....., сонда бөлшек нөлге тең;

- Мәндер жиының табу үшін .... керек;

Құндылықтарға баулу



Өздігінен, жұппен және топпен жұмыс істеу арқылы жауапкершілік, бастамашылдық, табандылық, шыдамдылық сияқты тұлғалық қасиеттерін дамыту.

Пәнаралық байланыс

информатика

Алдыңғы білім


Жай бөлшек, жай бөлшектің негізгі қасиеті,алгебралық бөлшектің анықтамасы және оның негізгі қасиеті.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар

Сабақтың басы

1 мин

Ұжымдық жұмыс

2 минут


Топтық жұмыс

1 минут

Ұжымдық жұмыс

2 мин


1.Сәлемдесу, сынып оқушыларын түгелдеу, оқу құралдарына және көңіл-күйлеріне назар аудару.

Психологиялық ахуал

«Тәттіні сыйла». Қорабшадан бір бір тәтті алып, кімге сыйлағыңыз келеді, сол адамға сыйлаңыз, бірақ мәндетті түрде айту керек «Мен саған сыйлаймын, өйткені сен ең ....». (тәтті сыйлықсыз қалған оқушыларға мұғалім оқушының жақсы қасиеттерін атап, өзі береді)
Топқа бөлу

Ортаға түймедақ гүлі қойылады

Балалар, бүгінгі сабақта армандары орындалу үшін түймедақтың бір-бір гүлін жұлып алады

Артындағы 1,2,3 сандары бойынша топтасады

Бүгінгі сабақ «Алтын қақпа» ойыны түрінде өтеді. Біз кезекпен тапсырмаларды орындап тас, күміс және алтын қақпаларды ашу керекпіз.

Бағалау парағы (А деңгейінің тапсырмасы -1 ұпай, В деңгейі -2 ұпай, С деңгейі – 3 ұпай)

Оқушы

Үй жұмысын тексеру

Тірек білімді өзектендіру

Тас қақпа

Күміс қақпа

Алтын қақпа

Қорытынды


№1


№2


№1


№2


№1


№2


№1

1оқушы




























2 оқушы




























10-14 ұпай – «төмен»

15-19 ұпай – «орташа»

20-24 ұпай – «жоғары»
Үй жұмысын тексеру:

38.3



Қалыптастырушы бағалау: Оқушылар үй жұмысын слайдта көрсетілген жауаптары арқылы дәптерлерін ауыстырып бір бірлерін тексереді.

«Бағдаршам әдісі»:

«жасыл» - егер қате болмаса;

«сары» - 1-2 қате болса;

«қызыл» - 2-ден көп қате.

Кері байланыс: «Мұғалім оқушымен»

Қандай тапсырманы орындауда қиналдыңыздар?

Келесі жолы қате жібермеу үшін қандай ережені қайталау керек?







1 слайд



2 слайд

Сабақтың ортасы

Жеке жұмыс

2 мин

Жеке жұмыс

5 мин

Сергіту сәті

2 мин

Топтық жұмыс

10 мин

Жұптық жұмыс

7 мин

Шығармашылық топпен жұмыс

7 мин

Тірек білімді өзектендіру:

1 тапсырма

«Ия, жоқ» семантикалық картасы

Оқу мақсаты: - алгебралық бөлшектерді танып білу

Бағалау критерийі: алгебралық бөлшекті біледі, ажырата алады.

Ойлау дағдыларының деңгейі: білу.


Тұжырымдама

Ия

Жоқ

Кез келген бөлшекті өрнек рационал өрнек болады







Кез рационал бөлшек бөлшекті өрнек болады







Кез келген рационал өрнек бүтін өрнек болады







Кез келген бүтін өрнек рационал өрнек болады







Кез келген алгебралық бөлшек бөлшекті өрнек болады







Дескриптор:

  • алгебралық бөлшекті біледі

  • бүтін, рационал, бөлшек, алгебралық өрнектерді ажырата алады

Қалыптастырушы бағалау: Интербелсенді тақтада слайд арқылы дұрыс жауаптарымен өзін-өзі тексереді. Әр тұжырымдама 1 ұпай. Ұпайларын бағалау парақшасына толтырады.

«Бағдаршам әдісі»

Кері байланыс: жауабы дұрыс емес тұжырымдамаларды қысқаша талдайды.
2 тапсырма «Шағын тест»

Оқу мақсаты:

- алгебралық бөлшектегі айнымалылардың мүмкін мәндер жиынын табу;

- алгебралық бөлшектің негізгі қасиетін қолдану.

Бағалау критерийі: Айнымалының қандай мәнінде бөлшектің мағынасын болатынын анықтайды,негізгі қасиетін пайдаланып бөлшекті қысқартады.

Ойлау дағдыларының деңгейі: Қолдану




1 нұсқа

2 нұсқа

1

а-ның қандай мәндерінде

а-1

а2+4

бөлшегінің мағынасы болады?

А) 4-тен басқа барлық сандар;

В) 1-ден басқа барлық сандар

С)-2 және 2-ден басқа барлық сандар;

Д) а- кез келген сан

Айнымалының қандай мәнінде

х-3

х+3

бөлшегінің мағынасы болмайды

А) 9

В) 3

С) 0

Д) -3

2

2-4ху

у-2х бөлшегін қысқартыңыз
А) 4

В) -4х

С) 4х

Д) -4

3 бөлшегіне тең

у – х бөлшекті табыңдар

А ) В)



С) Д)



3

Айнымалының қандай мәнінде бөлшектің мағынасы болмайды


А) -3-тен басқа барлық сандар

В) 3

С) 3-тен басқа барлық сандар

Д) -3

Айнымалының қандай мәнінде бөлшек нольге тең?



А) -8-тен басқа барлық сандар

В) 8

С) 8-тен басқа барлық сандар

Д) -8

Дескриптор:

  • Айнымалының қандай мәнінде бөлшектің мағынасын

болатының анықтайды

  • Алгебралық бөлшектің негізгі қасиетін қолданады;

  • Бөлшекті қысқартады.

Қалыптастырушы бағалау:

Интербелсенді тақтада көрсетілген жауаппен, әрбір оқушы өз есебін тексереді, бағалау парақшасын толтырады.

«Бағдаршам» әдісі

Кері байланыс: «Мұғалім оқушымен». Қай тапсырма қиын болды? Қандай ережені пайдаландық? «Қыдырып қайтайық» әуеніне сергіту сәтін өткізу
Мақсаты: Дене мүшелерін сергіту (видеоны көріп, сергіту жаттығуларын орындау)
Тас қақпа тапсырма. «Ойлан, топтас, бөліс»

Тапсырма бойынша және диалогпен қолдау көрсету арқылы саралау. С деңгейінің тапсырмасын дұрыс орындаған оқушылар В деңгейінің оқушыларына, В деңгейінің тапсырмасын орындаған оқушылар А деңгейінің оқушыларына, ал мұғалім С деңгейінің оқушыларына көмек көрсетеді.
Оқу мақсаты:

- алгебралық бөлшектерді танып білу

- алгебралық бөлшектегі айнымалылардың мүмкін мәндер жиынын табу;

Бағалау критерийі: алгебралық бөлшектерді таниды, мүмкін мәндер жиының таба алады, түсініктеме бере алады.

Ойлау дағдыларының деңгейі: білу, түсіну, қолдану, талдау.
Оқушыларға әр түрлі деңгейдегі тапсырма беріледі. Оқушылар өз деңгейлері бойынша тапсырмаларды таңдайды.

1.Өрнектердің қайсысы алгебралық бөлшек емес? Жауабын түсіндіріңіз (топтан бір оқушы түсіндіреді)

А деңгейі: В-деңгейі: С деңгейі




1-топ: 1) 1) 1)



2-топ 2) х+5 2) 2)



3-топ 3) 3) 3)


2.Айнымалының мумкін мәндер жиының табыңыз

Үш топқа бірдей тапсырма беріледі

А деңгейі: В-деңгейі: С деңгейі







Дескриптор:

  • Алгебралық бөлшектерді таниды

  • Оған түсініктеме бере алады;

  • Мүмкін мәндер жиының табады

  • Жауабын жазады

Қалыптастырушы бағалау: Интербелсенді тақтада көрсетілген жауаппен сәйкестендіріп, топтар өзара ауысып тексереді. Ұпайларын бағалау парақшасына толтырады.

«Бағдаршам» әдісі

Кері байланыс: «Мұғалім оқушымен» Қандай тапсырмалар қиын болды?

Тапсырма бойынша және қарқынды саралау

Күміс қақпа тапсырмасы: Оқулықпен жұмыс. Оқушылар топта жұппен тапсырманы орындайды. Барлық оқушылар А деңгейінің тапсырмадан бастайды, уақыт қалса кейбір оқушылар келесі деңгейлерді орындайды.

Оқу мақсаты: алгебралық бөлшектің негізгі қасиетін қолдану: ;

Бағалау критерийі: алгебралық бөлшектердің негізгі қасиетін пайдаланады, бөлшектерді ықшамдайды, тепе-теңдіктерді дәлелдейді

Ойлау дағдыларының деңгейі: қолдану, талдау

А деңгейі № 38. 4




  1. бөлшегін бөлімі (а-в)2;





  1. бөлшегін бөлімі х33





  1. бөлшегін бөлімі 10-х болатын бөлшекке

келтіріңдер
Дескриптор:

  • Алгебралық бөлшектің негізгі қасиетін падаланады;

  • Белгілі бір бөлімге келтіре алады

  • Жауабын жазады


В деңгейі № 38.5




  1. 2) 3)


бөлшек-рационал өрнектерін ықшамдаңыз.

Дескриптор:

  • Ортақ көбейткішті жақша сыртына шығара алады;

  • Алгебралық бөлшектің негізгі қасиетін пайдаланып өрнекті ықшамдайды.

  • Жауабын жазады



С деңгейі: Тепе-теңдікті дәлелдеңдер:


  1. =







Дескриптор:

  • Ортақ көбейткішті жақша сыртына шығарады;

  • Бөлшектерді қысқартып, тепе-теңдікті дәлелдейді (алгебралық бөлшектің негізгі қасиетін пайдаланады).

  • Жауабын жазады



Қалыптастырушы бағалау: Интербелсенді тақтада слайдта көрсетілген жауаптарына сәйкес әр топ мүшелері бірін бірі тексереді. Алған ұпайларын бағалау парақшасына толтырады

«Бағдаршам» әдісі.

Кері байланыс:

Қай мысал шығарғанда қиындық туғызды? Бұл тапсырмаларды орындауда қандай ережелерді еске түсірдіңдер?

Алтын қақпа тапсырмасы:

Оқушылар топпен орындап, жауабын парақта көрсетеді дұрыс болған жағдайда шығару жолын түсіндіреді. Мұғалім әр топқа көмек көрсетеді.
Оқу мақсаты: Алгебралық бөлшектердің негізгі қасиетін қолдану

Бағалау критерийі: алгебралық бөлшектердің негізгі қасиетін пайдаланып, өрнектің мәнін табады

Ойлау дағдыларының деңгейі: қолдану, талдау
а+2с = 7 екенін ескере отырып, төмендегі бөлшек рационал өрнегінің мәнін табыңдар.

1 топ 2 топ 3 топ

Қалыптастырушы бағалау: Интербелсенді тақтадағы жауаппен сәйкестендіріп топтар өздерін тексереді. Ұпайларын бағалау парақшасына толтырады.

«Екі жұлдыз, бір тілек». Әр топ бір – бірінің жұмысына екі мадақ, бір сын айтады.

Кері байланыс: «Мұғалім-оқушы» бұл тапсырманы орындау барысында не түсініксіз болды? Қай ережелерды немесе тақырыпты қайталау керек?



Үлестірме матераил

3 слайд

Үлестірме материал

4 слайд
https://www.youtube.com/watch?v=SCvZLP26q0E


Үлестірме материал

Үлестірме материал

5 слайд



Оқулық Алгебра 7-сынып А.Е.Әбілкасымова, Т.П.Кучер, В.Е.Корчевский, З.Ә.Жұмағұлова


Оқулық Алгебра 7-сынып А.Е.Әбілкасымова Т.П.Кучер, В.Е.Корчевский, З.Ә.Жұмағұлова

2017 ж

Оқулық Алгебра 7-сынып Шыныбеков А.Н., Шыныбеков Д.А. 2017 ж Алматы «Атамұра»

6 слайд


Сабақтың соңы

2 мин


Ұжымдық жұмыс

1 мин

Рефлексия: 1 мин

Сабақты қорытындылау:

Топ басшылары әр оқушының баллын санайды.

Топ мүшелерінің баллдарын қосу арқылы жеңімпаз топты анықтайды. Шапалақтау арқылы мадақтайды.

Үй жұмысы: Тапсырма бойынша саралау
10-14 аралығында алған бал оқушыларына: Бөлшекті қысқартыңыз:




; ; ; .

15-19 аралығында алған бал оқушыларына: : айнымалының мүмкін мәндер жиының табыңыз:




; .

20-24 аралығында алған бал оқушыларына: Өрнекті ықшамда:
;
Сабақ түймедақ гүлдеріне пікірлерін жазып, қайтадан гүлді қалпына келтіріп кетеді.



Үлестірме материал





Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау




Тапсырма бойынша саралау

Диалог пен қолдау көрсету арқылы саралау

Қарқынды саралау

Өзін-өзі бағалау,

жұптық бағалау,

топтық бағалау.

Қалыптастырушы бағалау «Бағдаршам»

Кері байланыс

Екі жұлдыз, бір тілек

Бағалау парақшасы

психологиялық ахуал

Сергіту сәті

Сабақбойыншарефлексия
Сабақмақсаттарынемесеоқумақсаттарышынайы, қолжетімдіболдыма?

Барлықоқушылароқумақсатынақолжеткіздіме?Егероқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз?Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?

Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.




Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:
2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:
2:
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?