ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 18.01.2024
Просмотров: 40
Скачиваний: 1
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Қысқа мерзімді жоспар | |
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: Тығыздық Мектеп: №147 гимназия Мұғалімнің аты жөні: Сатыбалды Айгерім Күні. Сынып: 7 Қатысқандар: Қатыспағандар: | |
Сабақтың тақырыбы | Берілген екі сұйықтың тығыздықтарының қатынасын анықтандар |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына Сілтеме) | 5.10. - Берілген екі сұйықтың тығыздықтарының қатынасын анықтайды |
Сабақтың мақсаты | Барлығы: Тығыздықтың формуласын есептер шығаруда қолдану. Басым бөлігі : Тәжірибе жүзінде әр түрлі денелердің тығыздықтарын анықтау. Кейбір оқушылар: Сапалық есептерге логикалық анализ жасау, есептер құрастыру. |
Бағалау критерийі | Қолдану: 1.Тығыздықтың формуласын есептер шығаруда қолданады. 2.Әр түрлі денелердің тығыздықтарына тәжірибе жүзінде анықтайды. Талдау: сапалық есептерді талдайды, тәжірибелік есептер құрастырып, шығарады. |
Тілдік мақсаттар | Оқушылар не істей алады? Өз ойларын анық жеткізу, сараптама анализ жасау. Негізгі сөздер мен тіркестер: масса, көлем, тығыздық |
Құндылықтарға баулу | 4. Индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсу жаһандық бәсекеге қабілетті жоғары кәсіби маман даярлауға және өмір бойы оқып үйренуге баулу. |
Пәнаралық байланыс | Жаратылыстану, математика |
Алдыңғы білім |
|
Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтың жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар | ||||||||||||||||||
Сабақтың басы 10 мин | Оқушылармен амандасып , түгендеу. Жағымды психологиялық ахуал тудыру. Егер сіз мектепке көтеріңкі көңілмен келсеңіз
Егер сіз адамның адалдығын бағаласаңыз
Егер сіз өз біліміңе сенсеңіз
Егер сізге физика пәні ұнаса
Болашақ біздің қолымызда деп сенсеңіз , қол ұстасыңыз. Бүгінгі сабаққа сәттілік. Топқа бөлу: 1,2,3, сандары арқылы топқа бөлінеді. Күтілетін нәтиже: Тығыздықтың формуласын және оны түрлендіруді біледі. Тығыздық формуласын қолданып есептер шығарады, қорытынды жасайды. Сапалық есептерді талдайды және түсіндіреді. Тәжірибе жасайды, есептер құрастырады. Үй тапсырмасын тексеру. I. (Адасқан сөздер) 1. Заттың тығыздығы деп сол заттың масса бірлігіндегі көлемге тең физикалық шаманы айтады (заттың тығыздығы деп сол заттың көлем бірлігіндегі массасына тең физикалық шаманы айтады) 2. Заттың тығыздығын табу үшін дененің көлемін оның массасына бөлу керек. (Заттың тығыздығын табу үшін дененің массасын оның көлеміне бөлу керек.) 3. Заттың тығыздығының формуласы ρ=m/v? 4. Заттың тығыздығының ХБЖ гі бірлігі г/см3 (кг/м3) Қалыптастырушы бағалау «Бас бармақ» | Түрлі –түсті қима қағаздар 1-қосымша Интер белсенді тақта « Бас бармақ » 2-қосымша | ||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 25мин | Деңгейлік тапсырмалар : «Ойлан,жұптас, бөліс» стратегиясы
Формула бойынша есептер
( Жауабы: 800 кг/ м3)
( Жауабы: 216кг)
Мұнай тығыздығы 800 кг/м3 (Жауабы: 50)
Сапалық есептер 1. Темір және қорғасын білеушелердің массасы бірдей. Осылардың қайсысының көлемі үлкен болады? (Жауабы : темір 7900 кг/м3, қорғасындыкі 11400 кг/м3 , яғни темір тығыздығы аз болғандықтан, темір білеушенің көлемі үлкен болады.) 2. Бензин мен судың көлемдері бірдей. Қайсы сұйықтың массасы көп болады және не себепті? (Жауабы: Бензин тығыздығы 710 кг/м3 , ал судың тығыздығы 1000 кг/м3 , ал екі сұйықтың көлемдері бірдей болғандықтан судың массасы бензиндікінен көп болады Қалыптастырушы бағалау «Екі жұлдыз бір тілек» Сергіту сәті: дене мүшелерімен ауада 1,2,3,4,5 сандарын жазу
«Қатты дененің тығыздығын анықтау» Тапсырмалар: (Зерттеу әдісі) (Топтар сызба түрінде көрсетеді) І –топ: массалары тең, бірақ көлемдері әртүрлі денелердің; ІІ – топ: көлемдері тең, бірақ массалары әртүрлі денелердің; ІІІ - топ: ермексаздың ІVАғаш білеушенің (білеуше берілген. Сызғышты және таразыны пайдаланып) тығыздығын анықтау. V- топ Сынып бөлмесіндегі ауа массасын анықтау Жұмыстың орындалуы: оқушыларға тапсырма ұсынылған соң, олар жұппен талдап, жұмыс барысын жоспарлайды. Бір жұп өлшеу жұмыстарын жүргізеді, келесі жұп оларды бағалайды. Мұғалім оқушыларды бақылап, жұпта, топта жұмыстануын қадағалайды. Оқушылардың түсінбеген тұстары болса, бағыт береді. Бағалау үшін дескрипторларды алдын-ала дайындалып, ұсынылады. Егер оқушылар дескрипторға өзгертулер енгізуді қаласа, қосуға болады.
Бұл тапсырманы 1-топтағы жұптар орындайды. Ал 2-топ жұптары 1-топ оқушыларының тапсырманы орындағанын бақылап, бағалайды. 1-топ оқушылары тығыздық мәнін анықтап, нәтижені алған соң, бақылаушы оқушылар оларға өз бағаларын береді, ұсыныс айтады. Қалыптастырушы бағалау «Блоб» ағашы | 3-қосымша Ойлан, жұптас бөліс. 4-қосымша Кесте 6 Кесте 7 Екі жұлдыз бір тілек 5-қосымша «Блоб» ағашы | ||||||||||||||||||
Сабақ соңы 10 мин. | Үйге тапсырма беру: 1. Оқушыларға үйдегі өлшеуге келтін заттар арқылы дене массасын, көлемін анықтау қортынды жасау Кері байланыс Рефлексия «Аяқталмаған сөйлем» Бүгінгі сабақ мен үшін .... Мен бүгін өзім үшін тың дүниелерге көз жеткіздім... | тазалық | ||||||||||||||||||
Саралау- Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар берсіз? | Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау | Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау | ||||||||||||||||||
Қабілеті жоғары оқушыларға жеке ақпарат көздері арқылы дене массасын, анықтауға есептер құрастырып келу. Қабілеті орташа оқушыларға Дене көлемін анықтауға есептер құрастырып келуге тапсырма. | 1. Дәлелдер келтіре отырып өз ойларын жеткізе білуі. 2. Есеп шығаруда есептің берілгенін дұрыс жазуы, бір-бірлерінің жауаптарын мұқият тыңдауы.Кейбір есептің берілгендері арқылы оқушылардың білімдерінің толықтырылуы байқалды . Тәжірибелік есептер құрастырып шығаруы оқушыларда қызығушылық тудырды. Әр тапсырманы орындағаннан кейін оқушылар бағалап отырады. | АКТ- оқушылар жоғарыда келтірілген сілтемелер бойынша жұмыс жасайды. Сабақта сергіту жаттығулары , белсенді жұмыс түрлерін қолдандым. Бұл оқушылардың денсаулығына кері әсерін тигізбейді. | ||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия | «Тығыздықты есептеу » тақырыбына өткізілген сабақта оқытудың белсенді әдіс-тәсілдері кубизм, ойлан,жұптас ,бөліс, элективті тест, деңгейлік тапсырмалар қолданылды. Топтағы оқушылар есеп шығаруда ізденушіліктері, білмеген нәрселерін білуге , зерттеушілік талпыныстары бар тапсырмалар орындады , есептер құрастырып оны шешу арқылы қызығушылық танытты. Сабақтың әр тапсырмасы бас бармақ,жұлдызша, табыс баспалдағы,екі жұлдыз ,бір тілек арқылы бағаланды.
|
1-қосымша
Физика 7 cынып
Бөлім Тақырып | Тығыздық . Тығыздықты есептеу. | |
Оқу мақсаты | Барлығы: Тығыздықтың формуласын есептер шығаруда қолдану. Басым бөлігі : Тәжірибе жүзінде әр түрлі денелердің тығыздықтарын анықтау. Кейбір оқушылар: Сапалық есептерге логикалық анализ жасау, есептер құрастыру. | |
Ойлау дағдыларының деңгейлері | Қолдану,талдау | |
Бағалау критерийлері | Қолдану: 1.Тығыздықтың формуласын есептер шығаруда қолданады. 2.Әр түрлі денелердің тығыздықтарына тәжірибе жүзінде анықтайды. Талдау: сапалық есептерді талдайды, тәжірибелік есептер құрастырып, шығарады. | |
Үй тапсырмасы | ||
I. Адасқан сөздер 1. Заттың тығыздығы деп сол заттың масса бірлігіндегі көлемге тең физикалық шаманы айтады (заттың тығыздығы деп сол заттың көлем бірлігіндегі массасына тең физикалық шаманы айтады) 2. Заттың тығыздығын табу үшін дененің көлемін оның массасына бөлу керек. (Заттың тығыздығын табу үшін дененің массасын оның көлеміне бөлу керек.) 3. Заттың тығыздығының формуласы ρ=m/v 4. Заттың тығыздығының ХБЖ гі бірлігі г/см3 (кг/м3) | ||
Бағалау критерийі | Дескриптор | |
Дене тығыздығын сипаттайды | 1. Заттың тығыздығының анықтамасын біледі. 2.Зат тығыздығының физикалық мағынасын түсінеді. 3. Шамаларды ХБЖ–да айта алады 4.Тығыздықтың формуласын ажырата алады |
2-қосымша
Бөлім Тақырып | Тығыздық . Тығыздықты есептеу. | |
Оқу мақсаты | Барлығы: Тығыздықтың формуласын есептер шығаруда қолдану. Басым бөлігі : Тәжірибе жүзінде әр түрлі денелердің тығыздықтарын анықтау. Кейбір оқушылар: Сапалық есептерге логикалық анализ жасау, есептер құрастыру. | |
Ойлау дағдыларының деңгейлері | Қолдану,талдау | |
Бағалау критерийлері | Қолдану: 1.Тығыздықтың формуласын есептер шығаруда қолданады. 2.Әр түрлі денелердің тығыздықтарына тәжірибе жүзінде анықтайды. Талдау: сапалық есептерді талдайды, тәжірибелік есептер құрастырып, шығарады. | |
Деңгейлік тапсырмалар | ||
1. 125 л сұйықтың массасы 100 кг . Оның тығыздығын табыңдар. 2. Көлемі 0,08 м3 мәрмәр тақтаның массасын анықтаңдар ? 3. Әрбір цистернаның сыйымдылығы 25 м3 болса, 1000 т мұнайды тасу үшін қанша цистерна керек? Мұнай тығыздығы 800 кг/м3 | ||
Бағалау критерийі | Дескриптор | |
Тығыздық формуласын есептер шығаруда қолданады | Физикалық шамаларды ХБЖ—ға келтіреді 2.Тығыздық фомуласын қолданады 3.Формуланы түрлендіреді. 4.Физикалық шамаларды есептейді |
3-қосымша
Бөлім Тақырып | Тығыздық . Тығыздықты есептеу. | |
Оқу мақсаты | Барлығы: Тығыздықтың формуласын есептер шығаруда қолдану. Басым бөлігі : Тәжірибе жүзінде әр түрлі денелердің тығыздықтарын анықтау. Кейбір оқушылар: Сапалық есептерге логикалық анализ жасау, есептер құрастыру. | |
Ойлау дағдыларының деңгейлері | Қолдану,талдау | |
Бағалау критерийлері | Қолдану: 1.Тығыздықтың формуласын есептер шығаруда қолданады. 2.Әр түрлі денелердің тығыздықтарына тәжірибе жүзінде анықтайды. Талдау: сапалық есептерді талдайды, тәжірибелік есептер құрастырып, шығарады. | |
Деңгейлік тапсырмалар | ||
II. Б тобы Сапалық есептер
5. Бензин мен судың көлемдері бірдей. Қайсы сұйықтың массасы көп болады және не себепті? | ||
Бағалау критерийі | Дескриптор | |
Қатты денелердің, сұйықтардың тығыздықтарын сипаттайды | 1.Тығыздықтар кестесін қолданады 2.Тығыздық формуласын қолданып қорытындылайды |
4-қосымша
Бөлім Тақырып | Тығыздық . Тығыздықты есептеу. | |
Оқу мақсаты | Барлығы: Тығыздықтың формуласын есептер шығаруда қолдананады. Басым бөлігі : Тәжірибе жүзінде әр түрлі денелердің тығыздықтарын анықтайды. Кейбір оқушылар: Сапалық есептерге логикалық анализ жасайды, есептер құрастырады. | |
Ойлау дағдыларының деңгейлері | Қолдану,талдау | |
Бағалау критерийлері | Қолдану: 1.Тығыздықтың формуласын есептер шығаруда қолдану. 2.Әр түрлі денелердің тығыздықтарына тәжірибе жүзінде анықтау. Талдау: сапалық есептерді талдау, тәжірибелік есептер құрастыру, шығару. | |
Деңгейлік тапсырмалар | ||
Практикалық тапсырма «Қатты дененің тығыздығын анықтау» Тапсырмалар: (Зерттеу әдісі) (Топтар сызба түрінде көрсетеді) І –топ: массалары тең, бірақ көлемдері әртүрлі денелердің; ІІ – топ: көлемдері тең, бірақ массалары әртүрлі денелердің; ІІІ - топ: ермексаздың ІV- топ Ағаш білеушенің (білеуше берілген. Сызғышты және таразыны пайдаланып) тығыздығын анықтау. V- топ Сынып бөлмесіндегі ауа массасын анықтау Тәжірибелік есептер құрастыру
Сынып бөлмесіндегі ауа массасын анықтаңдар . Берілген құрал: өлшеуіш таспа. | ||
Бағалау критерийі | Дескриптор | |
Денелердің тығыздығын тәжірибе жүзінде анықтайды | 1.Құралдарды, ағаш білеушені, таразы , мензурканы қолданады 2. Қажетті өлшеулерді жасайды 3. Физикалық шамаларды анықтайды. 4. Кестені толтырады 5. Қорытынды жасайды |
Алтын | Алюминий | Қорғасын |
Қалайы | Мыс | Мырыш |
Спирт | Су | |
Май | Мұнай | |
Алтын | Алюминий | Қорғасын |
Қалайы | Мыс | Мырыш |
Спирт | Су | |
Май | Мұнай | |
А тобы (жеке жұмыс)
І топ 1. 125 л сұйықтың массасы 100 кг . Оның тығыздығын табыңдар.
ІІ топ 2. Көлемі 0,08 м3 мәрмәр тақтаның массасын анықтаңдар ?
ІІІ топ 3. 1000 т мұнайды тасу үшін цистернаның сыйымдылығы қанша болу керек?
Бағалау критерийі | Дескриптор |
Тығыздық формуласын есептер шығаруда қолданады | Физикалық шамаларды ХБЖ—ға келтіреді 2.Тығыздық фомуласын қолданады 3.Формуланы түрлендіреді. 4.Физикалық шамаларды есептейді |
А тобы (жеке жұмыс)
ІV топ 4. 125 л сұйықтың массасы 100 кг . Оның тығыздығын табыңдар.
V топ 5. Көлемі 0,08 м3 мәрмәр тақтаның массасын анықтаңдар ?
Бағалау критерийі | Дескриптор |
Тығыздық формуласын есептер шығаруда қолданады | Физикалық шамаларды ХБЖ—ға келтіреді 2.Тығыздық фомуласын қолданады 3.Формуланы түрлендіреді. 4.Физикалық шамаларды есептейді |
А тобы (жеке жұмыс)
І топ 1. 125 л сұйықтың массасы 100 кг . Оның тығыздығын табыңдар.
ІІ топ 2. Көлемі 0,08 м3 мәрмәр тақтаның массасын анықтаңдар ?
ІІІ топ 3. 1000 т мұнайды тасу үшін цистернаның сыйымдылығы қанша болу керек?
Бағалау критерийі | Дескриптор |
Тығыздық формуласын есептер шығаруда қолданады | Физикалық шамаларды ХБЖ—ға келтіреді 2.Тығыздық фомуласын қолданады 3.Формуланы түрлендіреді. 4.Физикалық шамаларды есептейді |
А тобы (жеке жұмыс)
ІV топ 4. 125 л сұйықтың массасы 100 кг . Оның тығыздығын табыңдар.
V топ 5. Көлемі 0,08 м3 мәрмәр тақтаның массасын анықтаңдар ?
Бағалау критерийі | Дескриптор |
Тығыздық формуласын есептер шығаруда қолданады | Физикалық шамаларды ХБЖ—ға келтіреді 2.Тығыздық фомуласын қолданады 3.Формуланы түрлендіреді. 4.Физикалық шамаларды есептейді |
Б тобы (жұппен жұмыс)
Сапалық есептер
І топ
1. Темір және қорғасын білеушелердің массасы бірдей. Осылардың қайсысының көлемі үлкен болады?
Бағалау критерийі | Дескриптор |
Қатты денелердің, сұйықтардың тығыздықтарын сипаттайды | 1.Тығыздықтар кестесін қолданады 2.Тығыздық формуласын қолданып қорытындылайды |
Б тобы (жұппен жұмыс)
Сапалық есептер
ІІ топ
-
Бензин мен судың көлемдері бірдей. Қайсы сұйықтың массасы көп болады және не себепті?
Бағалау критерийі | Дескриптор |
Қатты денелердің, сұйықтардың тығыздықтарын сипаттайды | 1.Тығыздықтар кестесін қолданады 2.Тығыздық формуласын қолданып қорытындылайды |
Б тобы (жұппен жұмыс)
Сапалық есептер
ІІІ топ
-
Бетон және болат білеушелердің массасы бірдей. Осылардың қайсысының көлемі үлкен болады?
Бағалау критерийі | Дескриптор |
Қатты денелердің, сұйықтардың тығыздықтарын сипаттайды | 1.Тығыздықтар кестесін қолданады 2.Тығыздық формуласын қолданып қорытындылайды |