Файл: Мектеп М.уезов атындаы жом.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 03.02.2024

Просмотров: 22

Скачиваний: 1

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.


11.4A Металдар өндірісі


Мектеп: М.Әуезов атындағы ЖОМ

Күні: 27/03

29/03

Мұғалімнің А.Ә.Т: Умарова Гулбахор Абдукаюмқызы

Сыныбы: 11

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Тақырыбы:

Электролизді өнеркәсіпте қолдану.

Оқу мақсаты:

11.2.3.4 металдарды электролизбен алу әдісін түсіндіру;


Сабақтың мақсаты

Оқушылар:

Зарядталған иондары бар ерітінді арқылы электр тогы өткен кезде орын алатын процестерді зерделеу

Тілдік мақсат:


Оқушылар орындай алады:

Ауызша немесе жазбаша түрде деректерге сәйкес қорытынды жасай алады

Пәнге қатысты лексика мен терминология:

анод, катод, электролиттік қаптау, электролиз, ток, элементтер (батареялар), реакция өнімі, үлгілер, тұтану, иондар, болжау, арқылы өту

Сұхбат/хат үшін фразалардың пайдалы топтамасы

Иондық қосылыс суда еріген кезде, онда …

Ток ерітінді арқылы өтетін кезде, X болады

X болды, сондықтан Y болуы керек/ бола алады Z

Біздер X болжадық, бірақ Y болды

Бұндай нәтиже ... білдіреді

Бағалау критерийі

Балқыма және ерітінді электролиз өнімдеріндегі ерекшеліктерді ажыратады

Алюминий, хлор, натрий гидроксиді өндірісінің ерекшеліктерін анықтайды

Дескриптор

  • Электролиттердің диссоциация теңдеулерін құрастырады

  • Катодта жүретін жартылай реакция теңдеуін құрастырады

  • Анодта жүретін жартылай реакция теңдеуін құрастырады

  • Тотығу/тотықсыздану процестерін анықтайды

  • Молекулалық теңдеуін заттардың агрегаттық күйлерін көрсете отырып құрастырады

  • Алюминий, хлор, натрий гидроксиді өндірісінің ерекшеліктерін анықтайды

Алғашқы білім:

7.4А Атом құрылысы

7.3C Ерітінді мен ерігіштік

8.2А Металдардың белсенділік қатары

9.3А Еру және ерітінділер

10.1B Тотығу және тотықсыздану

Құндылықтармен байланыс

Бір-біріне деген құрмет, адалдық, өмір бойы оқу құндылықтары.

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған әрекеттер (төмендегі жазбаларды өзіңіздің жоспарлаған әрекеттеріңізбен алмастырыңыз)

Ресурстар

Басы

1-5 мин


Ұйымдастыру кезеңі

Тапсырма №1. Натрий гидроксидінің балқыма және ерітінді электролиз сызбанұсқасын құрыңыздар

Сабақтың тақырыбы мен мақсаттары нақтыланады.

Слайд

1-2



Ортасы

6 – 16 мин

18- 35 мин


Электролиз дегеніміз не?

Электролиз әдісі арқылы мыс, хлор және натрий гидроксидін қалай алуға болады?

Тапсырма №2

Берілген электролиттердің ерітінді электролизінің сызбанұсқасын құрастырыңыздар

NaCl, KCl, СuCl2, СuSO4

Дескрипторлар:

  • Электролиттердің диссоциация теңдеулерін құрастырады

  • Катодта жүретін жартылай реакция теңдеуін құрастырады

  • Анодта жүретін жартылай реакция теңдеуін құрастырады

  • Тотығу/тотықсыздану процестерін анықтайды

  • Молекулалық теңдеуін заттардың агрегаттық күйлерін көрсете отырып құрастырады

Дұрыс жауабы арқылы өзін-өзі бағалау

Мұғалімнің түсіндіруі.
Тапсырма №3.

Бейнекөріністерді көріңіз, алған мәліметтерді №4 тапсырманы орындауда қолданыңыз

Алюминийдің конвертерлік өндірісі

https://bilimland.kz/kk/subject/ximiya/10-synyp/shojyn-men-bolat-ondirisi-alyuminij-ondirisi?mid=029ad5f6-9d5a-11e9-be78-49d30a05e051

Алюминий өндірісі

https://twig-bilim.kz/film/extraction-of-aluminium-5742/
Бейнекөріністерді көріп, №5-ші тапсырманы орындаңыздар

Тапсырма №4

а) Алюминий оксидінің электролизі енгізілмегенде, алюминийді алу үшін мына әдіс қолданылуы мүмкін еді:

6Na(қ) + Al2 O3 (қ) → 2Al(қ) + 3Na2 O(қ)

Не себепті бұл әдіс қымбат болады?

Таза натрийді тек электролиз арқылы алуға болады. Сондықтан ол қымбат металл болар еді. Сонымен қатар, реакцияның жүруі үшін жоғары температура қажет. Себебі алюминий оксиді өте жоғары температурада балқиды.

в) Алюминий – өте белсенді металл.

Не себепті алюминий жұқалтырын тағамдарды орау үшін және тамақ дайындайтын ыдыс жасау үшін қолдануға болады?

Алюминийдің беті өте жұқа, тығыз алюминий оксидінің қабатынан тұрады. Ол кедергі рөлін атқарып, ауа мен судың алюминийдің ішкі қабаттарына енуіне жол бермейді. Сол себепті алюминий белсенділік қатарындағы орнына сай белсенді бола алмайды.



Слайд 3-15

Слайд

Слайд 26-28

Соңы

36-40 мин

Үйге тапсырма: таратпа материалмен жұмыс: берілген диаграммаларды толтырыңыз

Рефлексия

  • . Бүгінгі сабақтан қандай жаңа ақпарат алдыңыз?

  • 2. Сабақта нені өзгерткіңіз келеді?

  • 3. Не түсініксіз болды?

  • 4. Не пайдалы болды?




Слайд29


Қосымша ақпарат

Дифференциалды оқыту – көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз?

Бағалау – оқушылардың берілген материалды меңгеру деңгейін қалай тексересіз?

Пәнаралық байланыс

Денсаулық және қауіпсіздік ережелері

АКТ

Құндылықтармен

байланыс

Барлық оқушылар:





Өзгенің пікіріне деген құрмет. Өз ісіне жауапкершілік құндылықтары.

Рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқыту мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Менің бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты ма? Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?

Төменде берілген бос орынды өз сабағыңызға рефлексия жүргізу үшін пайдаланыңыз. Сабағыңызға қатысты сол жақта келтірілген сұрақтарға жауап беріңіз.




Қорытынды бағалау

Ең жақсы өткен екі тапсырманы атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты)

1:
2:

Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқытуға және үйренуге қатысты)?

1:
2:

Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпаратты білдім?

1:
2: