ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 03.02.2024
Просмотров: 42
Скачиваний: 1
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Бөлім: Мемлекет және құқық | 17 сабақ 11 «А»-07.10.2020ж 11 «Ә»-08.10.2020ж | ||||
Педагогтің аты-жөні: С.Өтегенова | Пәннің атауы: Құқық негіздері | ||||
Сабақтың тақырыбы: | Қазақстан Республикасында адам және азаматтың құқықтары мен бостандықтарының қорғалу механизмі | ||||
Сабақтың мақсаты: | 11.1.3.1 - нақты мысал келтіре отырып, Қазақстан Республикасының адам және азаматтың құқығы мен бостандықтарын қорғау механизмін түсіндіру; | ||||
Сабақтың барысы:Құқықтық мемлекет – азаматтардың қажеттіліктері мен мүдделеріне бағытталған мемлекет.Құқықтық мемлекетте азаматтардың құқығын қорғайтын арнайы институттар қызмет атқарады.Адам құқығын қорғау механизмі екі бөлімнен тұрады.Адам құқықтарын мемлекеттік қорғау билік өкілеттілігі бар мемлекеттік органдардан құралады.Мұнда Сот және құқық қорғау органдары басты орын алады.Ал мемлекеттік емес қорғауды қоғамдық немесе үкіметтік емес ұйымдар жүзеге асырады. Мемлекеттің органдардың, олардың лауазымды тұлғаларының азаматтардың құқықтарын бұзатын іс-әрекеттеріне немесе шешімдеріне шағымдану үшін омбудсменге жүгінуге болады. Қазақстанда омбудсмен институттарының бірнеше түрі құрылды. Қазақстан Республикасының Президенті – адам құқықтары мен бостандықтарының кепілі. Қазақстан Республикасының Президенті жанында Адам құқықтары жөніндегі комиссия, сондай – ақ кешірім жасау мәселелері жөніндегі комиссия жқмыс жасайды.Үкіметтік емес ұй ымдар арқылы азаматтық қоғам мемлекеттік билікті бақылайды. | |||||
Сабақ барысында орындалатын тапсырмалар: 1-тапсырма: Адам құқығын қорғау механизмінің бөлімдері:
2 –тапсырма:Қазақстандағы омбудсмен түрлері: Қазақстандағы омбудсмен түрлері: 2 1 3 4 5 3 –тапсырма:Қазақстан Республикасында адам және азаматтың құқықтары мен бостандықтарының қорғалуы.(50 сөзден тұратын эссе жазу) | |||||
Сабақты қорытындалау:
|
Бөлім: Мемлекет және құқық | 19 сабақ 11 «А»-13.10.2020ж 11 «Ә»-14.10.2020ж | ||||
Педагогтің аты-жөні: С.Өтегенова | Пәннің атауы: Құқық негіздері | ||||
Сабақтың тақырыбы: | Қазақстан Республикасындағы ювеналды юстиция. | ||||
Сабақтың мақсаты: | 11.1.3.3 - Қазақстан Республикасындағы кәмелетке толмағандардың құқығын қорғау механизмдерін нақты жағдаяттар мысалында түсіндіру | ||||
Сабақтың барысы:Балалар мен жастар – кез келген қоғамның құнды капиталы.Қандай ел болмасын оның болашағы өсіп келе жатқан ұрпақтың даму деңгейіне байланысты.Кәмелетке толмағандар қоғамның ересек мүшелеріне қарағанда осал болып келеді.Себебі олардың жастарына сәйкес өзіндің психологиялық, физиологиялық ерекшеліктер тән.Сондықтанда балалар қорғауды қажет етеді.Бұл үшін мемлекетте ювеланды юститция құрылады. Қазақстандағы ювеланды юститцияға кіретіндер:
Бұл – Қазақстан қосылған халықаралық актілер, сонымен қатар арнайы заңнамалық актілер:2002 жылғы 8 тамыздағы «Қазақстан Республикасының баланың құқықтары туралы»Заңы; Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 9 шілдедегі «Кәмелетке толмағандардың арасындағы құқықбұзушылықтың профилактикасы мен балалрдың қадағалаусыз жіне панасыз қалудың алдын алу туралы» Заңы.Сонымен қатар көптеген қосымша басқа да заңдық нормалар мен актілер бар. Кәмелетке толмағандар өздерінің құқықтары бұзылған жағдайда жалпы адам құқығын қорғау туралы қарастырылған механизмдерден басқа,қосымша мүмкүндіктерді де пайдалана алады.Олар қамқорлық жасайтын, білім және тәрбие беретін, мүдделері мен құқығын қорғайтын ата-аналар, асырап алушылар, қамқоршылыр, жанашырлар, патронатты тәрбиешілір және оларды алмастырушы басқа да тұлғалар. | |||||
Сабақ барысында орындалатын тапсырмалар: 1 -тапсырма: Қазақстан Республикасының кәмелетке толмағандардың құқығын қорғайтын мемлекеттік органдар мен мекемелер жүйесі: 1 2 6 5 3 4 2 –тапсырма:Төмендегі терминдердің мағанасын ашып, жазыңыздар:
3 –тапсырма:Ювеланды юстиция – кәмелетке толмағандар құқықтарын қорғау кепілі.(50 сөзден тұратын эссе жазу) | |||||
Сабақты қорытындалау:
| |||||
|
Бөлім: Мемлекет және құқық | 24сабақ 11 «А»-26.10.2020ж 11 «Ә»-26.10.2020ж | ||||||||||||||||
Педагогтің аты-жөні: С.Өтегенова | Пәннің атауы: Құқық негіздері | ||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Құқықтық мемлекеттегі сот пен сот төрелігі | ||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты: | 11.1.4.1 - сот жүйесі элементтерін анықтау және оны графикалық түрде көрсету | ||||||||||||||||
Сабақтың барысы:Сотқа мемлекет атынан сот шешімдерін қабылдауға ерекше құқық берілген.Сот төрелігі – заңда белгіленген азаматтық, қылмыстық және өзге де істердің іс жүргізу нысанын, құқық нормалары негізінде құқықтық жанжалдарды шешуге бағытталған арнаулы мемлекеттік органдар. Қазақстандағы сот жүйесінің дамуын үш кезеңге бөлуге болады.Бірінші кезең 1991 жылғы 16 желтоқсандағы «Қазақстан Республикасының мемлекеттік тәуелсіздігі туралы» Конститутциялық заңның қабылдануынан басталады.Онда алғаш рет мемлекеттік билікті заң шығарушылық, атқарушылық және сот қызметіне бөлу қағидаты белгіленді.Екінші кезең 1993 жылғы 28 қаңтарда Қазақстан Республикасы Конститутциясының қабылдануымен байланысты, оған сәйке үш Жоғарғы сот қарастырылады: Жоғарғы сот, Жоғары Төрелік сот және Қазақстан Республикасының Конститутциялық соты. Үшінші кезең 1995 жылғы 30 тамызда Қазақстан Республикасының Конститутциясын қабылдауынан басталады. Онда Қазақстан Республикасының Жоғарғы соты қарастырылып, Конститутциялық Кеңес құрылды.Қазіргі кезде елімізде келесі сот жүйесі жасалды:Жоғарғы сот, облыстық және оларға теңестірілген соттар( Нұр – Сұлтан және Алматы қалалық соты), аудандық және оған теңестірілген сот (аудандық сот), мамандандырылған соттар. Судья – сот төрелегін жүзеге асыру өкілеттігі берілген мемлекеттік лауазымды тұлға.Судья өз міндеттерін тұрақты негізде орындайды және сот билігін жүргізуші болып табылады.Судьяларға олардың қызметіне қандай – да бір араласудан және сыртқы қысымнан қорғайтын жоғары мәртебе берілген. | |||||||||||||||||
Сабақ барысында орындалатын тапсырмалар: 1 -тапсырма: Қазақстан Республикасы Сот жүйесінің атқаратын қызметі:
2 –тапсырма:Төмендегі терминдердің мағанасын ашып, жазыңыздар:
3 –тапсырма:Судьяның міндеттері: 1. 2. 3. 4. 5. | |||||||||||||||||
Сабақты қорытындалау:
|
(сабақтыңтақырыбы)
Бөлім: | | |
Педагогтіңаты-жөні: С.Өтегенова | | |
Күні: 22.10.2020ж | | |
Сынып: 10 «А»-22.10. 10 «Ә»-21.10 | | |
Сабақтыңтақырыбы | Тоқсандық жиынтық бағалау | |
Оқубағдарламасынасәйкесоқытумақсаттары | | |
Сабақтыңмақсаты | |
Сабақтыңбарысы
Сабақтыңкезеңі/ уақыт | Педагогтіңәрекеті | Оқушыныңәрекеті | Бағалау | Ресурстар |
| | | | |
| | | | |