Файл: Компьютерде зіе зиян келтірмей алай жмыс істеуге болады.docx
ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 04.02.2024
Просмотров: 88
Скачиваний: 1
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Құрметті әріптес!
Қазақстан Республикасының «Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы» заңына сәйкес авторлық құқық заңмен қорғаланатынын ескертеміз. Сатып алған ҚМЖ – ны тарату туралы факт анықталған жағдайда әкімшілік айыппұл салынады.
«USTAZ tilegi» ғылыми әдістемелік орталығының әкімшілігі
№472 бұйрығы бойынша жасалған ҚМЖ келесі бетте
Бұл ҚМЖ ust.kz сайтында жасалынған. «USTAZ tilegi» ғылыми-әдістемелік орталығының сайтынының ҚМЖ бөлімінде кез-келген пән, кез-келген сынып бойынша ҚМЖ және презентацияны жүктеп ала аласыз. Ол үшін сілтеме арқылы өтіңіз.
https://ust.kz/qmg
5-бөлім. Компьютер және қауіпсіздік Тақырыбы: Компьютерде өзіңе зиян келтірмей қалай жұмыс істеуге болады? | ||||
Күні: | 28.03-5Е,З 30.03-5Е | Мұғалімнің аты-жөні:Болтекова К | ||
Сынып:5 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||
Оқу мақсаттары | 5.4.1.1 қауіпсіздік ережелерін бұзу салдары туралы талдау. | |||
Сабақтың мақсаттары | Барлық оқушылар:
| |||
Көптеген оқушылар:
| ||||
Кейбір оқушылар:
| ||||
Сабақ кезеңі | Педагог әрекеті | Оқушы әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Сабақтың басы | Ұйымдастыру кезеңі Сәлемдесу, түгендеу. Сыныпта көңілді ахуал орнату. Өткен сабақты пысықтау «Сынған вагон» ойыны. Оқушылар арасынан төрт сарапшы тағайындалады. Оқушылар нөмірленеді. Нөмірленген оқушылар вагон болып саналады. Сарапшылар нөмір бойынша вагондарды шақырады. Вагондар тараудың басынан білгендерін айтады, сарапшылар тоқтатып сұрақ қояды. Сұраққа жауап бере алмаған оқушы сынық вагон болып табылады. Ол оқушыға соңына дейін жөнделуге мүмкіндік беріледі. Барлық сұрақтарға жауап берген вагон рельске қосылады. Ауызша мадақтау, қолдау көрсету. | Жаңа тақырып туралы білім деңгейлерін анықтау үшін ынталандыру сұрақтарын қою
«Иә және жоқ» ойыны. Оқушылар «Иә» немесе «Жоқ» деп жауап береді. 1. Компьютермен қанша уақыт болса да жұмыс жасай беруге болады. (Жоқ) 2. Компьютердің алдында сусын ішіп, тамақтануға болады. (Жоқ) 3. Компьютер құрылғылары электр тогымен жұмыс істейді. (Иә) 4. Кабинетте техникалық қауіпсіздік ережесі бар ма? (Иә) | Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай қалыптастырушы бағалау арқылы бағаланады. | Тапсырма орындауға қажетті, қолжетімді құралдар. |
Сабақтың ортасы 3 мин | Оқулықпен жұмыс Оқушылар оқулықтағы мәліметтермен танысады. Мұғалім оларды жаңа ақпаратпен таныстырады, бірге талдайды (бейнежазба, презентация, флипчарт қолдануға болады). Топтық жұмыс Бүгінгі таңда балаларды компьютер алдында тапжылмай отыруға тәуелді ететін қандай программалар бар (ойын, әлеуметтік желі және т.б)? Талдаңдар. Себебін түсіндіріңдер. Дескриптор:
| Жұптық жұмыс Оқушылардың білімдерін жинақтау үшін қолданылады. Төмендегі сұрақтарға өз жауаптарыңды ұсыныңдар:
адамға қалай әсер етеді?
Дескриптор:
зиянды әсерлерден қорғану жолын анықтайды. | Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай қалыптастырушы бағалау арқылы бағаланады. | Тапсырма орындауға қажетті, қолжетімді құралдар. |
Сабақтың соңы 5 мин | Жеке жұмыс Өзіңнің компьютер алдында бір күнде, бір аптада, бір айда өткізетін уақытыңды есепте. Компьютерді пайдалану уақытың компьютерді пайдаланудың қауіпсіздік ережесіне қайшы келмей ме? Бағала. Kahoot, plickers программалармен тест дайындап орындату. | «Тазалық» әдісі. Оқушылар өте қажет ақпараттарды чемоданға, ойланатын ақпараттарды еттартқышқа, қажет емес ақпараттарды қоқысқа салады. | Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай қалыптастырушы бағалау арқылы бағаланады. | Тапсырма орындауға қажетті, қолжетімді құралдар. |
|
5-бөлім. Компьютер және қауіпсіздік 5.3. Интернетте жұмыс істеу қаншалық қауіпті? | Мектеп: | |||
Күні: | | Мұғалімнің аты-жөні: | ||
Сынып: | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||
Оқу мақсаттары | 5.4.2.1 біреудің жұмысын көшіру заңсыздығы туралы айту; | |||
Сабақтың мақсаттары | Барлық оқушылар:
| |||
Көптеген оқушылар:
| ||||
Кейбір оқушылар:
| ||||
Құндылықтарға баулу | «Мәңгілік ел» ұлттық идеология құндылықтарын іске асыру. | |||
Сабақ кезеңі | Педагог әрекеті | Оқушы әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Сабақтың басы | Ұйымдастыру кезеңі Сәлемдесу, түгендеу. Сыныпта көңілді ахуал орнату. Өткен сабақты пысықтау: «Автор орындығы» әдісі. Оқушылар үй тапсырмасына берілген «Цифрлық технологиялар адамға және адамның өмір сүру салтына қаншалықты әсер етті?» тақырыбында жазған эссені орындықта отырып оқып береді. Ауызша мадақтау, қолдау көрсету. | Жаңа тақырып туралы білім деңгейлерін анықтау үшін ынталандыру сұрақтарын қою
| Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай қалыптастырушы бағалау арқылы бағаланады. | Тапсырма орындауға қажетті, қолжетімді құралдар. |
Сабақтың ортасы | Оқулықпен жұмыс Оқушылар оқулықтағы мәліметтермен танысады. Мұғалім жаңа ақпаратпен таныстырады, бірге талдайды (бейнежазба, презентация, флипчарт қолдануға болады). Практикалық жұмыс орындау Тапсырма Отан, туған жер туралы өлең және отанымыздың кең байтақ жерін, табиғатын суреттейтін сурет кірістірілген мәтіндік құжат дайындаңдар. Практикалық тапсырманы орындау алгоритмдері: 1. Мәтіндік редакторды іске қосыңдар. Браузерді іске қосыңдар. 2. Браузер көмегімен интернетке кіріп, іздеу серверінің мекенжайын жазыңдар. Мысалы, www.yandex.kz . 3. Іздеу жолағына «Отан, туған жер» туралы өлеңдер деп жазып, Найти (Іздеу) батырмасын басыңдар. Браузер терезесінде пайда болған сайттар арасынан өздеріңе ұнаған өлең шумақтарын тінтуір көмегімен көшіріп алып, тікелей мәтіндік редакторға сақтаңдар. 4. Дәл осы әдіспен суреттерді іздеу алаңына «Отан, туған жер» туралы суреттер деп жазып, 3-пункттегі тапсырманы қайталаңдар. 110 111 5. Дайындалған мәтіндік құжаттың төменгі жағына ақпаратты көшіріп алған сайт мекенжайына сілтеме жасаңдар (2-сурет). Сілтеме жасамай пайдаланған ақпараттың плагиат екенін естен шығармаңдар. Дескриптор:
| Топтық жұмыс Ақпаратты заңсыз көшіру (плагиат) мен авторлық құқық жайлы талдай отырып, құрдастарыңның плагиат жасамауы үшін бірнеше қадамдардан тұратын ереже жобасын дайындап, оны ұсыныңдар. Дескриптор:
плагиат пен авторлық құқықты бұзбау ережесін ұсынады. | Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай қалыптастырушы бағалау арқылы бағаланады. | Тапсырма орындауға қажетті, қолжетімді құралдар. |
Сабақтың соңы | 1. Плагиат жайлы не білесіңдер? 2. Егер досың фотосуретіңді сенің рұқсатыңсыз әлеуметтік желідегі парақшасына орналастырса, онда не істер едіңдер? 3. Не үшін интернеттен біреудің еңбегін рұқсатсыз көшіруге болмайды деп ойлайсыңдар? 4. Егер интернеттен алынған деректерді өз сайтыңа жариялағаннан кейін ғана барып плагиат екенін білсең, ары қарайғы іс-әрекеттерің қалай болады? | Рефлексия: «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі. Оқушылар сабақта жақсы түсінген екі ақпарат және түсінбеген бір сұрақпен бөліседі. | Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай қалыптастырушы бағалау арқылы бағаланады. | Тапсырма орындауға қажетті, қолжетімді құралдар. |
|
Желідегі жалпыға қолжетімділік берілген бумаларды пайдалану
Дескриптор:
| Топтық жұмыс. Теориялық материалды талдаңдар. Белгілі бір тақырып бойынша жоба жұмысын жоспарлаңдар. Таңдап алған жобаларыңды желіде бірлескен жұмыс арқылы ұйымдастырудың қадамдарын орындаңдар:
Дескриптор:
Жұптық жұмыс Жалпыға қолжетімді бума және файлдарды жасаудың маңызын бағалаңдар. Артықшылығы мен кемшілігі жайлы пікір алмасыңдар. Дескриптор:
жалпыға қолжетімді файлдар мен бумаларды салыстырады. | Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай қалыптастырушы бағалау арқылы бағаланады. | Тапсырма орындауға қажетті, қолжетімді құралдар. | Сабақтың соңы 5 мин | «Файл» сөзіне синквейн жасау. | «Смайликтер». Оқушылар сабақтан алған әсерлерін смайликтер арқылы көрсетеді. | Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай қалыптастырушы бағалау арқылы бағаланады. | Тапсырма орындауға қажетті, қолжетімді құралдар.
|