ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 04.12.2023
Просмотров: 115
Скачиваний: 2
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Құрметті әріптес!
Қазақстан Республикасының «Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы» заңына сәйкес авторлық құқық заңмен қорғаланатынын ескертеміз. Сатып алған ҚМЖ – ны тарату туралы факт анықталған жағдайда әкімшілік айыппұл салынады.
«USTAZ tilegi» ғылыми әдістемелік орталығының әкімшілігі
№472 бұйрығы бойынша жасалған ҚМЖ келесі бетте
Бұл ҚМЖ ust.kz сайтында жасалынған. «USTAZ tilegi» ғылыми-әдістемелік орталығының сайтынының ҚМЖ бөлімінде кез-келген пән, кез-келген сынып бойынша ҚМЖ және презентацияны жүктеп ала аласыз. Ол үшін сілтеме арқылы өтіңіз.
https://ust.kz/qmg
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Электромагниттік толқындардың жұтылуы мен шығарылуы
Бөлімі: | |
Педагогтің аты-жөні: | |
Күні: | |
Сыныбы: | Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: | Электромагниттік толқындардың жұтылуы мен шығарылуы |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты | 11.5.1.1 - электромагниттік толқындардың пайда болу шарттарын түсіндіру және олардың қасиеттерін сипаттау |
Сабақтың мақсаты: | Барлық оқушылар істей алады: сабақ соңында оқушылар электромагниттік толқындарды шығарып алу тәжірибелерін біледі Көптеген оқушылар істей алады: сабақ соңында берілген формулаларды қолданып есептер шығара алады Кейбір оқушылар істей алады: 2 оқушы Герц вибраторының макетін жасайды |
Бағалау критерийлері |
|
Құндылықтарға баулу | Тақырып бойынша меңгерген білімдерін өмірдегі қолдану аймағын, қайда қолданылатындығы және дамытатындығы туралы түсіндіру арқылы өмір бойы білім алу құндылығы қалыптасады. |
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі/Уақыты | Педагогтің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||||
Сабақтың басы 5 мин. «Жақсартуға арналған уақыт»-әдісі 5 мин | Ұйымдастыру кезеңі
Қандай толқынды электромагниттік толқын деп атайды? Электромагниттік толқынның вакуумдағы және ортадағы таралу жылдамдығы қандай? Гармоникалық электромагниттік толқындардың электрлік және магниттік векторлары толқын көзіне r қашықтықта қалай өзгереді? | Оқушылар бұрынғы білімдерін жаңғыртып еске түсіреді . | Дескриптор -сұрақтарға жауап береді Жалпы балл -2 | Оқулық 11 – сынып | ||||||
«Миға шабуыл» әдісі 5 мин | Сабақтың тақырыбы мен мақсаты нақтыланады D W: Оқушылар жұптасады. Бейнематериалдан көрген мәліметін талқылайды. Герцтің электромагниттік толқынды қоздыру және тіркеу бойынша тәжірибесін сипаттап, талдаңдар? Электромагниттік тербеліс кезінде неліктен энергия шығыны болады? ҚБ: «Жапондық бағалау» әдісі (бір бірін бағалау) Сергіту сәті. «Сандар сөйлейді» әдісі 97-Астанадағы «Бәйтерек» монументінің биіктігі 16- 16 желтоқсан 1991 жыл, ҚР тәуелсіздік күні 175 – Абай атамыздың биыл 175 жылдығы 9 –Қазақстан жер көлемі бойынша 9 орын алады | Оқушылар бұрынғы білімдерін пайдалана отырып, берілген графикке талдау жасайды. | Дескриптор: - Сабақтың тақырыбы мен мақсаты нақтыланады -Бейнематериал дан көрген мәліметін талқылайды. Жалпы балл - 2 | ДЭ Презентация Оқулық 11-сынып. | ||||||
Сабақтың ортасы. «кім жылдам»-әдісі 10 мин | I: «Кім жылдам» әдісі деңгейлік есептер
| Оқушылар берілген теңдеуден туынды алады, дәптерге жазады. | Дескриптор: -Гармоникалық тербеліс теңдеуінен туынды алады. Жалпы балл -2 | ДК экраны 11-сынып оқулығы | ||||||
Жұптық жұмыс жұмыс 15 мин | «Жасырын конверт» әдісі» Ашық тербелмелі контур дегеніміз не? Жабық тербелмелі контур мен ашық тербелмелі контурдың айырмашылығы неде? Герц қабылдағышы дегеніміз не? Кітаппен жұмыс: кітаптағы мәтінді оқып, берілген сұрақтарға жауапты жазады. | Гармоникалық тербеліс теңдеуін пайдалана отырып бірі –біріне көмек беру арқылы есепті шығарады. | Дескриптор: -Гармоникалық тербелістердің уақытқа x(t) қатысты дененің ығысуын біледі. - гармоникалық тербеліс теңдеуін есеп шығарғанда қолдана алады. Жалпы балл -3 | ДК экраны 11-сынып оқулығы. | ||||||
Сабақтың соңы. «Білгеніңмен бөліс»әдісі Жеке жұмыс 2мин Рефлексия 3 мин | Білім дағдысы: Түсіну Кестені толтырыңыз.
«Бағдаршам» әдісі арқылы кері байланыс. Бүгінгі сабақта қандай жаңа, қызықты нәрселер білдіңдер? Сабақ кезіндегі белсенділігіне қарай бағдаршам түстерін таңдаймыз. | Оқушылар берілген кестені толтырады. | Дискриптор: -тербеліс түрлерін ажырата алады. Жалпы балл -1 | ДК экраны 11-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері. |
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Радиобайланыс
Бөлімі: | |
Педагогтің аты-жөні: | |
Күні: | |
Сыныбы: | Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: | Радиобайланыс |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты | 11.5.1.2 - жоғары жиілікті электромагниттік тербелістердің модуляциясы (АМ және FM) мен детектрленуін сипаттау; 11.5.1.3 - радиоқабылдағыштың жұмыс істеу принципін түсіндіру |
Сабақтың мақсаты: | Барлық оқушылар істей алады: Оқушы білімін, іскерлігін, дағды деңгейін бақылау, бағалау. Радиобайланыс принциптерімен модуляция және детекторлеумен таныстырып солар жайлы түсінік қалыптастырады. Көптеген оқушылар істей алады: Оқушылардың білім деңгейін және білім мазмұнының тұрақтылығы мен оны игерудегі іскерлік пен дағдыны бақылайды. Кейбір оқушылар істей алады: Адамгершілікке, ұқыптылыққа, алғырлыққа, отансүйгіштікке, табиғатты аялауға, сыйластық пен әдептілікке баулыйды. |
Бағалау критерийлері | -Толқындық процестердің көптеген заңдылықтарының универсал қасиеттері табиғаты әртүрлі болып келетін серпімді ортадағы механикалық толқындарда, су бетіндегі толқындарда және т.б. бірдей болады; - Бұл қасиет электромагниттік өріс тербелістерінің таралу процесі болып табылатын электромагниттік толқынға да тән; - Бірақ толқындардың өзге түрлерінің таралуы белгілі бір материялық ортада ғана мүмкін болса, электромагниттік толқын тек вакуумда емес, әр заттың ішінде де тарала алады; -Радиотолқындар, инфрақызыл, ультракүлгін, рентген сәулелері, көрінетін жарық т.б. электромагниттік толқындар болып табылады; |
Құндылықтарға баулу | Тақырып бойынша меңгерген білімдерін өмірдегі қолдану аймағын, қайда қолданылатындығы және дамытатындығы туралы түсіндіру арқылы өмір бойы білім алу құндылығы қалыптасады. |
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі/Уақыты | Педагогтің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Сабақтың басы 3 мин. «Кім алғыр» әдісі 5 мин | Ұйымдастыру кезеңі Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу, сыныпты жаңа сабақ өтуге даярлау. Мұғалім «Кім алғыр» әдісі бойынша өткен материалдарды еске түсіруге сұрақтар береді: Сұрақтарға жауап беру: -Фарадейдің қандай идеялары Максвеллдің теориясында жалғасын тапты? -Құйынды электр өрісінің көзі не? -Магнит өрісін тек қозғалыстағы зарядтар ғана емес, уақыт бойынша өзгеретін электр өрісі де тудыратынын қалай түсіндіруге болады? | Оқушылар бүгінгі сабақтың тақырыбымен, мақсатымен танысады. Мұғалім өткен сабақты сұрау мақсатында оқушыларға сұрақтар қояды.Дайын оқушы қойылған сұраққа жауап береді. | Дискриптор: Оқушы сұрақтарға жауап береді Жалпы балл -2 | Презентация |
Сабақтың ортасы 15 мин | 1-тапсырма Берілгені: Шешуі: Imax= UmахC ɷ L= 1,6мГн = 1,6•10-3Гн С = 0,04мкФ = 0,04•10-6ф Imах= U_m/ɷL Umах= 200в Табу керек: Imах - ? | 1.1.Тербелмелі контурдың индуктивтілігі L=1,6мГн, электр сыйымдылығы С=0,04мкФ,ал конденсатордағы ең үлкен кернеу Um=200В.Контурды идеал деп есептеп,ондағы ток күшінің максимал мәнін анықтаңдар. | Дескриптор: - Контурды идеал деп есептеп,ондағы ток күшінің максимал мәнін анықтайды | ДЭ Презентация |
Жұптық жұмыс. 13 мин. | 2-тапсырма ɷ = = = = = = 1,25•105 Гц. Imax= UmахС ɷ= 200в•0,04•10-6 ф•1,25•105Гц = 10•10-1 А = 1А Жауабы: Imax= 1А. | Оқушылар жұпта отырып есептер шығарады. Мұғалім жауаптарын тексереді, кері байланыс береді. | Дескриптор: -Есептерді шығарады Жалпы-8 | ДК экраны Жұмыс парағы |
Сабақтың соңы. Рефлексия 9 мин | Рефлексия.
| Берілген сұрақ бойынша жалпы сынып болып өз ойларын айтады. Сабақты түсіну деңгейіне байланысты бас бармақтарын көтереді. | Оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай мадақтау әдісі арқылы бағаланады. | ДК экраны Тапсырма орындауға қажетті құралдар. |
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Радиобайланыс
Бөлімі: | |
Педагогтің аты-жөні: | |
Күні: | |
Сыныбы: | Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: | Радиобайланыс |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты | 11.5.1.2 - жоғары жиілікті электромагниттік тербелістердің модуляциясы (АМ және FM) мен детектрленуін сипаттау; 11.5.1.3 - радиоқабылдағыштың жұмыс істеу принципін түсіндіру |
Сабақтың мақсаты: | Барлық оқушылар істей алады: Оқушы білімін, іскерлігін, дағды деңгейін бақылау, бағалау. Радиобайланыс принциптерімен модуляция және детекторлеумен таныстырып солар жайлы түсінік қалыптастырады. Көптеген оқушылар істей алады: Оқушылардың білім деңгейін және білім мазмұнының тұрақтылығы мен оны игерудегі іскерлік пен дағдыны бақылайды. Кейбір оқушылар істей алады: Адамгершілікке, ұқыптылыққа, алғырлыққа, отансүйгіштікке, табиғатты аялауға, сыйластық пен әдептілікке баулыйды. |
Құндылықтарға баулу | Тақырып бойынша меңгерген білімдерін өмірдегі қолдану аймағын, қайда қолданылатындығы және дамытатындығы туралы түсіндіру арқылы өмір бойы білім алу құндылығы қалыптасады. |
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі/Уақыты | Педагогтің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Сабақтың басы 3 мин. «Өткенге шолу» 5 мин | Ұйымдастыру кезеңі Амандасу және түгелдеу -Сыныпта ынтымақтастық атмосфера қалыптастыру -Оқушылардың көңілін сабаққа аудару, құралдарын тексеру -Оқу мақсаттарымен таныстыру және бағалау критерийлерін айту -Сабақтың тақырыбын таныстыру 1. ЭМ толқын ағынының тығыздығы толқынның қандай сипаттамасы болып табылады? 2. Толқынның энергиясының ЭМ тербеліс жиілігіне тәуелділігі қандай? 3. Не себепті ЭМ толқындар металл бетінен жақсы шағылады? 4. Толқындардың интерференциясы дегеніміз не? 5. Толқындардың поляризациясы дегеніміз не? | Оқушылар бүгінгі сабақтың тақырыбымен, мақсатымен танысады. Берілген сұрақтарға жауап береді. | Дискриптор: Электромагниттік индукция заңын біледі. Жалпы балл-1 | Презентация |
Сабақтың ортасы 9 мин |
| Жаңа сабақты түсінеді . | | ДЭ Презентация |
Жеке жұмыс 10 мин. | 1-тапсырма (f) 1.2.Тербелмелі контур сыйымдылығы С= 8пФ конденсатор мен индуктивтігі L=0,5мГн катушкадан тұрады. Катушкадағы ток күшінің максимал мәніт Imax=40мА болса , конденсатордағы максимал кернеу Umax қандай? | Берілгені: С = 8пФ= 8•10-12 ф L= 0,5мгн = 0,5•10-3 Гн I mах= 40мА = 40•10-3A Табу керек: Umах -? Шешуі:Imах= UmахСɷ; ɷ = ; Umах= = = = = = = = = =3,17•10-10•1012в = 3,17•102в= 317в Жауабы: Umax= 317В | Дескриптор: - Катушкадағы ток күшінің максимал мәніт Imax=40мА болса , конденсатордағы максимал кернеу Umax қандай екенін табады. Жалпы-2 | ДК экраны Презентация |
Жұптық жұмыс «Ойланайық» әдісі 15 мин | 3-тапсырма (f) Идеал тербелмелі контурдағы электромагниттік тербелістердің толық энергиясы 0,2мДж,кернеудің максимал мәні 100в,ал ток күшінің ең үлкен мәні 1А. Контурдың индуктивтігі мен сыйымдылығын анықтаңдар. | Берілгені: W=0,2мДж=0,2•10-3Дж Umax=100B Imах=1A Табу керек С -? L-? Шешуі: = ; L = = = 0,4•10-3Гн =0,4мГн. W = С= = = 0,4•10-3•10-4= 0,04•10-6=0,04мкф Жауабы: 0,04мкФ ; 0,4мГн | Дескриптор: - Айнымалы тоқ генераторының жұмыс істеу принципін сипаттайды. Жалпы балл -7 | ДК экраны Жұмыс парағы |
Сабақтың соңы. Рефлексия 3 мин | Рефлексия. Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:
| Сабақ соңында жұптар бір-біріне баға береді. | Оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай мадақтау әдісі арқылы бағаланады. | ДК экраны Тапсырма орындауға қажетті құралдар. |
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Аналогты-сандық түрлендірулер. Байланыс арналары
Бөлімі: | |
Педагогтің аты-жөні: | |
Күні: | |
Сыныбы: | Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: | Аналогты-сандық түрлендірулер. Байланыс арналары |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты | 11.5.1.4 - аналогтықпен салыстырғанда сандық форматтағы сигналды берудің артықшылықтарын түсіндіру |
Сабақтың мақсаты: | Барлық оқушылар істей алады: аналогтықпен салыстырғанда сандық форматтағы сигналды жіберудің артықшылықтарын түсіндіре алады Көптеген оқушылар істей алады: компьютерлік өңдеу үшін аналогты сигналды кодтай біледі; Кейбір оқушылар істей алады: сигнал түрлерін біледі. |
Бағалау критерийлері | - Сандық сигнал арнайы деректер ағыны болып табылады, ол дискретті функциялармен сипаттай алады. - Аналогты-сандық түрлендіру әдістерін біледі - Аналогты-Цифрлық түрлендіргішiн қолданылуын біледі; |
Құндылықтарға баулу | Есеп мазмұны бойынша ортақ шешім қабылдау, топта айтылған пікірдің дұрыстығын дәлелдеу үшін тез ой қорытуда ынтымақтастық құндылығы қалыптасады. |