ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 04.12.2023
Просмотров: 117
Скачиваний: 2
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Дифракциялық торлар
№ 2 Зертханалық жұмыс:
"Дифракциялық тордың көмегімен жарықтың толқын ұзындығын анықтау"
Бөлімі: | |
Педагогтің аты-жөні: | |
Күні: | |
Сыныбы: | Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: | Дифракциялық торлар № 2 Зертханалық жұмыс: "Дифракциялық тордың көмегімен жарықтың толқын ұзындығын анықтау" |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты | 11.6.1.2 – дифракциялық торды толқын ұзындығын анықтау үшін қолдану |
Сабақтың мақсаты: | Барлық оқушылар істей алады: жарықтың интерференция, дифракция құбылысын бақылау шарттарын анықтауды біледі; Көптеген оқушылар істей алады: жарықтың толқын ұзындығын дифракциялық тордың көмегімен сипаттайды; Кейбір оқушылар істей алады: жарықтың поляризация құблысын эксперимент арқылы зерттеуді сипаттайды; |
Бағалау критерийлері | - Интерференция құбылысын сипаттайды; -Дифракция құбылысын сипаттайды; -Дифракциялық тор формуласын қолданады. |
Құндылықтарға баулу | Тақырып бойынша меңгерген білімдерін өмірдегі қолдану аймағын, қайда қолданылатындығы және дамытатындығы туралы түсіндіру арқылы өмір бойы білім алу құндылығы қалыптасады. |
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі/Уақыты | Педагогтің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Сабақтың басы 2 мин. 8 мин | Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын бақылау. Өткенге шолу. Бірнеше сұрақ беру арқылы өткен сабақты қайталаймыз. (W) Үй тапсырмасын келесі сұрақтарды қою арқылы сұрау: 1. Дифракциялық тор дегеніміз не? 2.Оның түрлері қандай? 3.Тор периоды дегеніміз не? 4. Дифракциялық тордың максимум шарты қандай? | Берілген сұрақтарға жауап береді. | Дискриптор: Дифракциялық тор формуласын қолданады. Жалпы балл -3 | Оқулық 11 – сынып |
Сабақтың ортасы 20 мин | Білім дағдысы: 1 тапсырма: 1.ДТ экранға параллель одан 0,7 м қашықтықта орналасқан. Осы ДТ-дың 1 мм үшін штрихтар Санын анықтаңдар. Толқын ұзындығы 430 нм жарық шоғының Қалыпты түсуі кезінде Бірінші дифракциялық максимум центрлік Жолақтан 3 см арақашықтықта орналасады. sinj ≈ tgj деп алыңдар. 2. Төртінші ретті Максимумға сәйкес Келетін толқын ұзындығы 440 нм жарық үшін бесінші ретті максимум Сызығына сәйкес Келетін жарық торына Қалыпты түсетін Толқын ұзындығын анықтаңдар. | | Дескриптор - Екінші ретті спектрді көру үшін торға бақылауды қандай бұрышпен жүргізу керектігін табады. Жалпы балл -2 | Презентация Оқулық 11 – сынып |
Жеке жұмыс 16 мин | 2-тапсырма 3.Егер ДТ тұрақтысы d = 2 мкм болса, онда толқын ұзындығы 589 нм сары түс спектірінің ең үлкен k ретін табыңдар. 4. Тұрақтысы d = 0,01 мм ДТ-мен алынған бірінші ретті спектрдің ені неге тең? Толқын Ұзындықтарының диапазоны 0,38 мкм-ден 0,76 мкм аралығында болады. ДТ-дан экранға дейінгі қашықтық L = 0,5 м. | Дескриптор: - толқын ұзындығы 589 нм сары түс спектірінің ең үлкен k ретін табады Жалпы балл -5 | ДК экраны Презентация ДМ | |
Сабақтың соңы. Рефлексия 9мин | Оқушыларға нұсқаулық Төмендегі сұрақтарды жұбыңмен пікір алмасып жауап бер: A. Бүгінгі сабақтан қандай маңызды мәлімет алдыңыз? B. Бүгінгі сабақтан алған білімді күнделікті тұрмыста қалай қолданған болар едіңіз? C. Қай тақырыпты игеру оңай болды? D. Егер сізде қиындық тудырған, игерілмей қалған ақпарат болса оны игеруді қалай жүзеге асырар едіңіз? Үйге тапсырма: (Қазақстандағы электр энергиясын тарату туралы эссе жазу) | Нәтижені талдайды. | Оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай мадақтау әдісі арқылы бағаланады. | ДК экраны Тапсырма орындауға қажетті құралдар. |
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Дифракциялық торлар
№ 2 Зертханалық жұмыс:
"Дифракциялық тордың көмегімен жарықтың толқын ұзындығын анықтау"
Бөлімі: | |
Педагогтің аты-жөні: | |
Күні: | |
Сыныбы: | Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: | Дифракциялық торлар № 2 Зертханалық жұмыс: "Дифракциялық тордың көмегімен жарықтың толқын ұзындығын анықтау" |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты | 11.6.1.2 – дифракциялық торды толқын ұзындығын анықтау үшін қолдану |
Сабақтың мақсаты: | Барлық оқушылар істей алады: жарықтың интерференция, дифракция құбылысын бақылау шарттарын анықтауды біледі; Көптеген оқушылар істей алады: жарықтың толқын ұзындығын дифракциялық тордың көмегімен сипаттайды; Кейбір оқушылар істей алады: жарықтың поляризация құблысын эксперимент арқылы зерттеуді сипаттайды; |
Бағалау критерийлері | - Интерференция құбылысын сипаттайды; -Дифракция құбылысын сипаттайды; -Дифракциялық тор формуласын қолданады. |
Құндылықтарға баулу | Тақырып бойынша меңгерген білімдерін өмірдегі қолдану аймағын, қайда қолданылатындығы және дамытатындығы туралы түсіндіру арқылы өмір бойы білім алу құндылығы қалыптасады. |
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі/Уақыты | Педагогтің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||
Сабақтың басы 2 мин. 8 мин | Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын бақылау. Өткенге шолу. Бірнеше сұрақ беру арқылы өткен сабақты қайталаймыз. (W) Үй тапсырмасын келесі сұрақтарды қою арқылы сұрау: 1. Дифракциялық тор дегеніміз не? 2.Оның түрлері қандай? 3.Тор периоды дегеніміз не? 4. Дифракциялық тордың максимум шарты қандай? | Берілген сұрақтарға жауап береді. | Дискриптор: Дифракциялық тор формуласын қолданады. Жалпы балл -3 | Оқулық 11 – сынып | ||||
Сабақтың ортасы 20 мин | Білім дағдысы: 1 тапсырма: Тұрақтысы 0,004 мм дифракциялық тор толқын ұзындығы 687 нм жарықпен жарықтандырылады. Екінші ретті спектрді көру үшін торға бақылауды қандай бұрышпен жүргізу керек? | | Дескриптор - Екінші ретті спектрді көру үшін торға бақылауды қандай бұрышпен жүргізу керектігін табады. Жалпы балл -2 | Презентация Оқулық 11 – сынып | ||||
Жеке жұмыс 16 мин | 2-тапсырма Периоды d дифракциялық торға толқын ұзындығы λ параллель жарық сәулелері перпендикуляр түседі. Егер түскен сәуленің толқын ұзындығын арттырсақ, онда бақыланатын дифракциялық максимумдар саны және дифракциялық сурет центрі мен бірінші дифракциялық максимум арасындағы қашықтық қалай өзгереді. Әр шама үшін өзгеріс сипаттамасын анықтаңыз: 1) артады; 2) кемиді; 3) өзгермейді. Кестеге сандарды сәйкес ретпен орналастырыңыз:
| Дескриптор: -Толқын ұзындығын анықтады және өлшем бірлігін көрсетті Жалпы балл -5 | ДК экраны Презентация ДМ | |||||
Сабақтың соңы. Рефлексия 9мин | Оқушыларға нұсқаулық Төмендегі сұрақтарды жұбыңмен пікір алмасып жауап бер: A. Бүгінгі сабақтан қандай маңызды мәлімет алдыңыз? B. Бүгінгі сабақтан алған білімді күнделікті тұрмыста қалай қолданған болар едіңіз? C. Қай тақырыпты игеру оңай болды? D. Егер сізде қиындық тудырған, игерілмей қалған ақпарат болса оны игеруді қалай жүзеге асырар едіңіз? Үйге тапсырма: (Қазақстандағы электр энергиясын тарату туралы эссе жазу) | Нәтижені талдайды. | Оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай мадақтау әдісі арқылы бағаланады. | ДК экраны Тапсырма орындауға қажетті құралдар. |
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Жарықтың поляризациясы. № 3 Зертханалық жұмыс:
"Жарықтың поляризациясын бақылау"
Бөлімі: | |
Педагогтің аты-жөні: | |
Күні: | |
Сыныбы: | Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: | Жарықтың поляризациясы. № 3 Зертханалық жұмыс: "Жарықтың поляризациясын бақылау" |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты | 11.6.1.3 - жарықтың поляризация құбылысын эксперимент арқылы зерттеу |
Сабақтың мақсаты: | Барлық оқушылар істей алады: жарықтың интерференция, дифракция құбылысын бақылау шарттарын анықтауды біледі; Көптеген оқушылар істей алады: жарықтың толқын ұзындығын дифракциялық тордың көмегімен сипаттайды; Кейбір оқушылар істей алады: жарықтың поляризация құблысын эксперимент арқылы зерттеуді сипаттайды; |
Бағалау критерийлері | - Интерференция құбылысын сипаттайды; -Дифракция құбылысын сипаттайды; -Дифракциялық тор формуласын қолданады. |
Құндылықтарға баулу | Тақырып бойынша меңгерген білімдерін өмірдегі қолдану аймағын, қайда қолданылатындығы және дамытатындығы туралы түсіндіру арқылы өмір бойы білім алу құндылығы қалыптасады. |
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі/Уақыты | Педагогтің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Сабақтың басы 2 мин. 8 мин | Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын бақылау. Өткенге шолу. Бірнеше сұрақ беру арқылы өткен сабақты қайталаймыз. (W) Үй тапсырмасын келесі сұрақтарды қою арқылы сұрау: 1. Көлемді көрініс алу көздің қандай қасиеттеріне негізделген? 2. Неліктен көзілдіріксіз көргенде экрандағы көрініс бұлдырлап көрінеді? | Берілген сұрақтарға жауап береді. | Дискриптор: Дифракциялық тор формуласын қолданады. Жалпы балл -3 | Оқулық 11 – сынып |
Сабақтың ортасы 20 мин | Білім дағдысы: 1 тапсырма: Су бетінен шағылған жарық жартылай поляризацияланған болып табылады. Поляроид арқылы бұған қалай көз жеткізуге болады? | Оқушылар сұрақтарға жауап береді | Дескриптор -Поляроид арқылы бұған қалай көз жеткізуге болатынын табады Жалпы балл -2 | Презентация Оқулық 11 – сынып |
Жеке жұмыс 16 мин | 2-тапсырма Жарық толығымен өшетіндей пағдарланған екі поляроидқа табиғи жарық түседі. Олардың арасына үшінші поляройдты орналастырса не болады? | Дескриптор: -Тапсырманы орындайды Жалпы балл -5 | ДК экраны Презентация ДМ | |
Сабақтың соңы. Рефлексия 9мин | Оқушыларға нұсқаулық Төмендегі сұрақтарды жұбыңмен пікір алмасып жауап бер: A. Бүгінгі сабақтан қандай маңызды мәлімет алдыңыз? B. Бүгінгі сабақтан алған білімді күнделікті тұрмыста қалай қолданған болар едіңіз? C. Қай тақырыпты игеру оңай болды? D. Егер сізде қиындық тудырған, игерілмей қалған ақпарат болса оны игеруді қалай жүзеге асырар едіңіз? Үйге тапсырма: (Қазақстандағы электр энергиясын тарату туралы эссе жазу) | Нәтижені талдайды. | Оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай мадақтау әдісі арқылы бағаланады. | ДК экраны Тапсырма орындауға қажетті құралдар. |
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Геометриялық оптика заңдары
Бөлімі: | |
Педагогтің аты-жөні: | |
Күні: | |
Сыныбы: | Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: | Геометриялық оптика заңдары |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты | 11.6.2.1 - шынының сыну көрсеткішін эксперименттік жолмен анықтау; 11.6.2.2 - жарық сигналдарын тасымалдауда оптоталшықты технологияның артықшылығын түсіндіру |
Сабақтың мақсаты: | Барлық оқушылар істей алады:жарық сигналдарын тасымалдауда оптоталшықты технологияның артықшылығын түсіндіруді біледі; Көптеген оқушылар істей алады:шынының сыну көрсеткішін эксперименттік жолмен сипаттайды; Кейбір оқушылар істей алады:телескоп, микроскоп және лупадағы сәуленің таралу жолын салуды және оны түсіндіруді үйренесіңдер; |
Бағалау критерийлері | - Снеллиус заңын қолданады; -Оптоталшықтардың қолданылуын түсіндіреді; -Оптикалық құралдарда сәулелер жолын салады. |
Құндылықтарға баулу | Тақырып бойынша меңгерген білімдерін өмірдегі қолдану аймағын, қайда қолданылатындығы және дамытатындығы туралы түсіндіру арқылы өмір бойы білім алу құндылығы қалыптасады. |
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі/Уақыты | Педагогтің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Сабақтың басы 2 мин. 8 мин | Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын бақылау. Өткенге шолу. Бірнеше сұрақ беру арқылы өткен сабақты қайталаймыз. (W) Үй тапсырмасын келесі сұрақтарды қою арқылы сұрау: 1. Оптикалық талшықтың жұмыс істеу принципі қандай құбылысқа негізделген? 2. Оларды қандай материалдардан дайындайды? | Берілген сұрақтарға жауап береді. | Дискриптор: Оптикалық тығыздықты ескере отырып, сәулелер жолын анықтады . Жалпы балл -3 | Оқулық 11 – сынып |
Сабақтың ортасы 20 мин | Білім дағдысы: 1 тапсырма: Эксперимент барысында жарық сәулесі ауадан шыныға өткен. Оқушының эксперимент нәтижесі бойынша алған суретін қолдана отырып, шынының сыну көрсеткішін анықтаңыз. D=3.3 см | Оқушылар сұрақтарға жауап береді | Дескриптор -Снеллиус заңын қолданды Жалпы балл -2 | Презентация Оқулық 11 – сынып |
Жеке жұмыс 16 мин | 2-тапсырма Су бетіне ауадан жарық сәулесі түседі. Судың төменгі қабатында шыны орналасқан. Шынының сыну көрсеткіші судың сыну көрсеткішінен жоғары екені белгілі. Қайсы суретте жарық сәулесінің жүру жолы дұрыс көрсетілгенін анықтаңыз | Дескриптор: Оптикалық талшықта іске асатын құбылысты сипаттады Жалпы балл -5 | ДК экраны Презентация ДМ | |
Сабақтың соңы. Рефлексия 9мин | Оқушыларға нұсқаулық Төмендегі сұрақтарды жұбыңмен пікір алмасып жауап бер: A. Бүгінгі сабақтан қандай маңызды мәлімет алдыңыз? B. Бүгінгі сабақтан алған білімді күнделікті тұрмыста қалай қолданған болар едіңіз? C. Қай тақырыпты игеру оңай болды? D. Егер сізде қиындық тудырған, игерілмей қалған ақпарат болса оны игеруді қалай жүзеге асырар едіңіз? Үйге тапсырма: (Қазақстандағы электр энергиясын тарату туралы эссе жазу) | Нәтижені талдайды. | Оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай мадақтау әдісі арқылы бағаланады. | ДК экраны Тапсырма орындауға қажетті құралдар. |