ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 04.12.2023
Просмотров: 33
Скачиваний: 2
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Қазақтың тұңғыш жиһанкезі. Шоқан-зерттеуші
Бөлім: | 10-бөлім. Саяхат және демалыс |
Педагогтің аты-жөні: | Жузбаева Салтанат |
Күні: | 03.05.2023 жыл |
Сыныбы: 5 «Б» | Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: | Қазақтың тұңғыш жиһанкезі. Шоқан-зерттеуші |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: | 5.Т/А5.Тыңдалған мәтін мазмұны негізінде сұрақтарға жауап беру,көтерілген мәселе бойынша өз ойын білдіру; 5.ӘТН5.5.Төл сөз,төлеу сөз автор сөзінің жасалу жолдарын,қызметін білу,төл сөзді төлеу сөзге айналдыру. |
Сабақтың мақсаты: | -тыңдалған мәтін мазмұны негізінде сұрақтарға жауап береді, көтерілген мәселе бойынша өз ойын білдіреді. -төл сөз,төлеу сөзавтор сөзінің жасалу жолдарын, қызметін біледі, төл сөзді төлеу сөзге айналдырады. |
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі/Уақыты | Педагогтің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 5 минут | (Ұйымдастыру кезеңі: (Ұ) “Ыстық алақан” әдісі арқылы оқушылардың бір-біріне жақсы тілек айту арқылы жағымды ахуал қалыптастыру.. | Шеңбер бойынмен тұрған оқушылар бір-біріне тілектерін айтып,орындарына орналасады | Мақсаты: Оқушылар бір-біріне тілек білдіреді, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады, сондай-ақ барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі артады. | |
Жаңа сабаққа кіріспе 5 минут | Ұ) «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Сұрақтар: 1.Саяхат деген не? 2.Саған саяхаттау ұнай ма? 3.Қай жерлерге саяхаттағың келеді? 1.Бос уақытыңда саяхатқа шығуды мақсат етесің бе? 2.Қазақстанның қандай көрікті жерлерін білесің? 3.Жиһанкез деген кім? 4.Қазақтың тұңғыш жиһанкезін білесіңдер ме? 5.Жиһанкез болу үшін не істеу керек? 6.Суретте кім бейнеленген? | Сыныптастырының пікірін толықтырады. Өз ойымен бөліседі. Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады. | Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту. Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді. | Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 10 мин. | Жазылым №5-тапсырма. Төменде берілген сөйлемдердің төл сөзге қатысты тыныс белгілерін қойып жаз.Қойылу себебін парталасыңа түсіндір. | Төменде берілген сөйлемдердің төл сөзге қатысты тыныс белгілерін қойып жазады.Қойылу себебін парталасыңа түсіндіреді. | Дескриптор: - тыныс белгілерін қойып жазады. -қойылу себебін парталасына түсіндіреді. | 5-сынып оқулығы,жұмыс дәптері |
Жеке жұмыс 20 минут | Оқылым Мәтінді зейін қойып оқы. Айтылым 7-тапсырма. Мәтінге ат қой. Не үшін олай атағаныңды түсіндіріп айт. 8-тапсырма. Қарамен берілген сөйлемдерді алдымен төл сөзге,одан кейін төлеу сөзге айналдырып жаз.Тыныс белгілерін дұрыс қой. Жазылым 9-тапсырма Мәтіннен тірек сөздерді теріп алыңдар. Сол сөздерге сүйеніп, «Өмір баспалдақтары» тақырыбына баяндамалық сипаттағы қысқаша мәтін жазыңдар. Мәтінде сан есімнің мағыналық түрлерін кеңінен қолданыңдар. Үйге тапсырма: 10-тапсырма. Мәтін мазмұны бойынша Шоқанның саяхатшы ретінде өсу баспалдақтарын төмендегі сызба түрінде жаз.Дерексіз зат есімдерді қолдан. | Мәтінді зейін қойып оқиды. Мәтінге ат қояды. Не үшін олай атағаныңды түсіндіріп айтады. Қарамен берілген сөйлемдерді алдымен төл сөзге,одан кейін төлеу сөзге айналдырып жазады.Тыныс белгілерін дұрыс қояды. Мәтіннен тірек сөздерді теріп алады.Сол сөздерге сүйеніп, «Өмір баспалдақтары» тақырыбына баяндамалық сипаттағы қысқаша мәтін жазады.Мәтінде сан есімнің мағыналық түрлерін кеңінен қолданады. | Дескриптор: -мәтінді оқиды - мәтінге ат қояды - төлеу сөзге айналдырады. -тыныс белгілерін дұрыс қояды. -баяндамалық сипаттағы қысқаша мәтін жазады | Оқулық, жұмыс дәптерлері |
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 5 минут | «Аяқталмаған сөйлем» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды. Мақсаты:Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады. | Жеке жұмыс: - бүгінгі сабақта мен....түсіндім, ...білдім, ....көзімді жеткіздім. - бүгін сабақта қуантқаны..... - мен өзімді.....үшін мақтар едім. - маған ерекше ұнағаны..... - сабақтан соң маған........келді - бүгін маған..........сәті түсті. - қызықты болғаны..... - ......қиындық тудырды. - менің түсінгенім..... - енді мен......аламын. | Мұғалім оқушылардың сабаққа қатысқан белсенілігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша әр оқушының өзіне тиісті баллын қойып бағалайды. СОнымен қатар, оқушыларды ынталандыру үшін «Қошеметтеу» әдісі арқылы бағалайды. | |
Бағалау критерийі | Тапсырма № | Дескриптор | Балл |
Үзіндіні ғаламдық мәселелермен байланыстырады | 1 | -өлеңдегі көтерілген мәселені көрсетеді; -кілт сөздер арқылы дәлелдейді; -1-2 мысал келтіреді; | 2 |
Үзіндіден шығармашылық жұмыста қолданады | 2 | -шығармашылық жұмысын үзінді идеясымен байланыстырады; -өз ойын анық береді; кретивтілік танытады | 2 |
Шығарманы әлем әдебиетімен,ортақ бағытын құндылықтарды анықтайды | 3 | -шығарманың әдеби ағымын анықтайды; -шығарманың әдеби бағытын анықтайды; -автордың үні мен ойын шығармалардан мысал келтіреді; -шығармалардың жалпы адамзаттық құндылықтары жайлы пікірін білдіреді; | 4 |
Барлығы | | | 8 |