ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 12.01.2024

Просмотров: 59

Скачиваний: 1

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.


Құрметті әріптес!

Қазақстан Республикасының «Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы» заңына сәйкес авторлық құқық заңмен қорғаланатынын ескертеміз. Сатып алған ҚМЖ – ны тарату туралы факт анықталған жағдайда әкімшілік айыппұл салынады.

«USTAZ tilegi» ғылыми әдістемелік орталығының әкімшілігі







472 бұйрығы бойынша жасалған ҚМЖ келесі бетте

Бұл ҚМЖ ust.kz сайтында жасалынған. «USTAZ tilegi» ғылыми-әдістемелік орталығының сайтынының ҚМЖ бөлімінде кез-келген пән, кез-келген сынып бойынша ҚМЖ және презентацияны жүктеп ала аласыз. Ол үшін сілтеме арқылы өтіңіз.

https://ust.kz/qmg
Қысқа мерзімді жоспар

7– сынып, 2-тоқсан

1-сабақ

      Сабақтың тақырыбы: Атмосфера және оның құрамдас бөліктері

Бөлім

3.2 Атмосфера

Педагогтың аты-жөні




Күні




Сынып: 7

Қатысушылар саны

Қатыспағандар саны

Сабақтың тақырыбы


Атмосфера және оның құрамдас бөліктері

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.3.2.1- атмосфераның құрамын сипаттайды

7.3.2.2- атмосфераның құрылысы мен қабаттарының ерекшеліктерін графикалық түрде бейнелеп, түсіндіреді

Сабақтың мақсаты


Барлығы: Атмосфераның құрамын анықтайды

Көпшілігі: Атмосфера қабаттарының ерекшеліктерін талдайды және графикалық түрде бейнелейді

Кейбіреулері:Озон қабатының тіршілік үшінмаңыздылығын сипаттайды

Бағалау критерииі

Түсіну– ауа, ауаның құрамдас бөліктерін және терминдерді түсінеді.

Талдау– Атмосфера қабаттарының ерекшеліктерін кесте бойынша талдайды.

Жинақтау – Озон қабатынның тіршілік үшін маңыздылығы жайлы білімдерін жинақтайды.

Сабақтың кезеңі/ уақыты

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Ұйымдастыру

Кезеңі

Қызығушылықты ояту

8 мин


Салемдесу.

2.Оқушыларға жағымды орта

қалыптастыру.

3.Атмосфера қабаттары бойынша

топтарға бөлу.

Топ басшысы тағайындалып, бағалау парағы таратылады.
1. Оқушылармен амандасу, түгендеу

2.Топқа бөлу. «Мозайка» әдісі арқылы

1 топ – Озон

2 топ – Оттегі

3 топ – Көмірқышқыл

3. Оқушыларға психологиялық ахуал туғызу.

«Шаттық шеңбері»

Жарқырап күн де ашылды,

Айналаға нұр шашылды.

Қайырлы күн! Біз - көңілді баламыз,

Қайырлы күн! Сәлемдесіп аламыз.

Мақсаты: бір-біріне сыйластықтары артады, жақсы көңіл күй қалыптасады.

Оқушы өз жұбын табады

Әдіс арқылы қайталау

Сұрақ жауап орындайды

Қалыптастырушы бағалау

Кері байланыс


АКТ

Видеоролик
Қағаз қималары

«Фишбоун»


Сабақтың ортасы

Жаңа сабақ

30 мин

  1. Оқулық мәтінімен жұмыс (Джигсо әдісі,) терминдерді дәптерге жазу.Бір біріне түсіндіру.

  2. Визуальді көру арқылы есте ұзақ сақтау мақсатында бейнеролик көрсету:Атмосфераның құрылысы және озон қабаты туралы

  3. Қосымша мәлімет беру Өскемн қаласының атмосферасының ластану жайлы

  4. Тапсырма(Ж) Атмосферадағы газдар үлесін диаграмма түрінде көрсетіп сипаттау


Таза ауаның компоненттері

Компоненттер

Мөлшері %

азот

78.08

оттегі

20.94

Инертті газдар

0.93

Көміртегі диоксиді

0.03

Озон

0.00005 аз

Қалыптастырушы бағалау қол шапалақтау арқылы
Тапсырма Атмосфера қабаттарының ерекшеліктерін талдай отырып, 29 сурет пайдаланып кесте толтыру

Атмосфера

геог

биология

химия

Физика

тропосфера













стратосфера













Мезосфера













Термосфера













Экзосфера













3 топВЕНН диаграммасы бойынша стратосфера мен тропосфера қабатын салыстыру

Блум түймедағы бойынша жаун және жінішке сұрақтарға жауап беру

Қалыптастырушы бағалау смайликтер арқылы

Тапсырма(Д)

Егер.....

Сіз Табиғат қорғау министірі болсаңыз онда...,

Сіз ақын болсаңыз, онда...,

Сіз суретші болсаңыз, онда....,

Табиғатқа тіл бітсе, онда........ деген тақырыпшалар беріледі

1- топ «Озон» тобы.

«Жартыңды тап»әдісі бойынша .Берілген мозайканы біріктіру арқылы оқушылар үйге берілген жанартаудың құрылысы бойынша тапсырмаға жауап береді.

2-топ .Оттегі тобы

«Венн диаграммасы» әдісі бойынша оқушылар жанартауларды салыстырады.Гейзер мен жанартауды салыстырып айырмашылытарын жазуды тапсырамын.
3- топ «Инертті газдар»

1.Географиялық диктант .

Көмірқышқыл тобы

1.Гірек тілінен аударғанда «Литос»- ,,,,,,

«Сфера»-,,,,,,,, деген мағынаны білдіреді.

2. ЛИТОСФЕРАНЫҢ  қабаттары,,,,,,,,,,,,,,,,

3. Мантия ол ,,,,,,,,,.

4. Жер сілкінісін – ,,,,,,,,,, ғылымы зерттейді.

5. Суларда әртүрлі тұздардың ерітіндісі кездесетіндіктен ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, деп те атайды.
Өткен материалды еске түсіріп, жаңғыртуды іске асырады.Оқушылар өзінің деңгейіне байланысты сұрақтарға жауап береді.Топтар бір бірін бағалайды . «Көршіңе әңгімелеп бер» әдісі оқушылар өз ойларын дауыстап айтып беру үшін пайдаланылады.

Оқушыларға ортақ сұрақ қоямын.

1)Неге оттегінің маңызы зор?

2)Неге азоттың маңызы зор?

3)Құрғақ ауа дегеніміз қандай ауа?

одан кейін оқушылардан өз ойларын көршілерімен бөлісуді тапсырамын.


Арнайы ресурстар арқылы жаңа тақырыпты талдайды

Жұп бойынша

Жеке, өзара тақырыпты түсінгендерін мұғалімге қол көтеру арқылы білдіреді


Дескрипторлар:

- ауа құрамын жазады,

  • Атмосфера ауасын құрайтын газдардың пайыздық үлесін диаграммада көрсетеді.


Дескрипторлар:

- Суреттен атмосфера қабатын анықтайды

- Атмосфера қабаттарының ерекшеліктерін ажыратады

- Адам атмосфераның кай қабатында өмір сүріп жатқанын анықтайды

- Озон қабатының маңызын талдайды

- Жаратылыстану пәндерінен алған білімдерін пайдаланады

Дескрипторлар:

- Атмосфераны ластау көздерін анықтайды

- Тіршілік үшін маңызын ажыратады

- Озон қабатына қауіп төндіретін факторларды анықтайды

- Табиғатттың көркемділігі суреттеу

- Озон қабатын сақтаудың жолдарын ұсынады

- Атмосфераны қорғау жолдарын ұсынады

Смаликтер арқылы

ҚБ өзін өзі бағалау

ҚБ «Бәрекелді,әттеген-ай»

Бағалау парақшасын толтырады.
ҚБ Бағдаршам



Ашық сұрап-жауаптар


Оқулық, жұмыс дәптерлері, ДК

Сабақтың соңы

Қорытынды

Ой толғаныс.

Рефлексия

7 мин.


Ойтолғаныс

«3-2-1»

Бүгінгі сабақтан алған 3 маңызды ақпарат;

Бүгінгі сабақта қиындық тудырған 2 аспекті;

Бүгінгі сабақта ұнаған 1 іс-әрекет Кері байланыс

«3 минуттық үзіліс»

  1. Маған ұнады

  2. Маған қиындық туғызды

  3. Мен хабардар болдым

4.Мені таңқалдырды

Рефлексия

«Екі жұлдыз, бір тілек»

- Сабақ уақытында орындаған жұмыстарын бағалау үшін білім алушыларға дескрипторлар арқылы өзін-өзі бағалауды жүргізуді ұсынамын.

Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды.




Рефлексия парағы




Қысқа мерзімді жоспар

7– сынып, 2-тоқсан

2-сабақ

Сабақтың тақырыбы: Ауа райы және метеорологиялық элементтер

Бөлім

3.2 Атмосфера

Педагогтың аты-жөні




Күні




Сынып:7

Қатысушылар саны

Қатыспағандар саны

Сабақтың тақырыбы

Ауа райы және метеорологиялық элементтер

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.3.2.3 -«ауа райы» ұғымын түсіндіреді
7.3.2.4 температура, қысым, жел, бұлттылық, жауын-шашын, ылғалдылық метеорологиялық элементтер мен құбылыстарын сипаттап, зерттеу маңыздылығын анықтайды


Сабақтың мақсаты


Барлық оқушылар: меторологиялық элементтер мен құбылыстарды түсініп сипаттай алу, оларды өлшейтін құрал-жабдықтармен танысу, өлшем бірліктерін анықтау.

Басым бөлігі: метеорологиялық элементтер мен құбылыстарын сипаттау, зерттеу маңыздылығын анықтау.

Кейбір оқушылар: метеорологиялық элементтерінің көрсеткіштері бойынша синоптикалық карта жасау.


Бағалау критерииі

оқушылар метеорологиялық элементтер мен құбылыстардың маңызын түсінеді, климаттық картада қолданылатын шартты белгілерді анықтайды.  

 - температура, қысым, жауын-шашын және желге байланысты өзгерістерді  өлшей алады, шартты белгілерді қолдана отырып, кез-келген аймақтың ауа-райын сипаттайды.

 - метеорологиялық элементтер мен құбылыстардың өзара байланысын анықтайды;

 - метеорологиялық элементтері мен құбылыстары туралы деректер негізінде шартты белгілерді қолданып синоптикалық карта жасайды.


Сабақтың кезеңі/ уақыты

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Ұйымдастыру

Кезеңі

Қызығушылықты ояту

8 мин


Қызығушылықты ояту үшін миға шабуыл.

Жұпта тақырыпқа ену үшін сұрақтарға жауап береді:

Үй тапсырмасын қайталау.

Оқушылара сұрақтар қою.

 Бұл жаттығу сіздерге тақырып туралы қандай ой шақырады?

- Бүгін біздің ауылда қандай ауа райы?

- Бүгінгі сабақтың тақырыбы қандай болады деп ойлайсыздар?

«Жұбыңды тап!» әдісі арқылы топқа 4 топқа бөлемін. Әр оқушының арқасына А-4 форматтағы қағаз бекітіледі, онда температура, қысым, жел, жауын-шашынды сипаттайтын сөздер немесе метеорологиялық құралдар жазылады.

Үй тапсырмасын тексеру кезеңі:

Білімді тексеру кезеңі:\топпен жұмыс\

Жетістік критерийлерін болжайды;

Жетістік критерийлерімен және дескрипторлармен танысады

Оқушы өз жұбын табады

Әдіс арқылы қайталау

Сұрақ жауап орындайды

Қол шапалақ




Дидактикалық материалдар №1


Сабақтың ортасы

Жаңа сабақ

30 мин

«Суреттер сөйлейді» әдісі:

Тапсырма №1  Метерологиялық аспаптардың суретін оқушыларға таратамын.
1. Кестеде берілген «Ауа- райы элементтері, изосызықтар, өлшем бірліктерін» сәйкестендіріңіз. Ауа- райы элементтерінің шартты белгілерін орналастырыңыз. Суретте көрсетілген метеорологиялық аспаптарды сәйкестендіріңіз.

Ауа райы элементтері

Өлшем бірліктері

Изосызықтар

Шартты белгілері

Метеорология-лық құрал

қысым

 

 

 

 

температура

 

 

 

 

ылғалдылық

 

 

 

 

жел

 

 

 

 

Критерий:

- оқушылар метеорологиялық элементтер мен құбылыстардың маңызын түсінеді, климаттық картада қолданылатын шартты белгілерді анықтайды.  

Тапсырма №2

Атмосфералық қысым, температураға  байланысты өзгерісі және жел өрнегін салуға арналған есептарді шығарады.

1-мысал. Ең жоғарғы тәуліктік температура +30ºС, ең төмен температура +20ºС болса, тәуліктік ауа амплитудасын анықтаңдар.

2-мысал. Сағ.1-де +5ºС; 7-де -2ºС; 13-те +10ºС; 19-да +9ºС болғанда тәулік ішіндегі орташа температура мен ТА анықтаңдар, ауа температурасының өзгеру графигін сызыңдар.

3-мысал. Теңіз деңгейіндегі  атмосферадағы температура +19 °С болса, 4700 метр биіктіктегі нүкте температура қанша?

4-мысал. +30ºС 17г су болған жағдайда салыстырмалы ылғалдықты анықтаңдар?

5-мысал. Тау басында атмосфералық қысым 530мм, ал тау етегінде атмосфералық қысым 760мм болса таудың биіктігі қанша?

6-мысал. Жел өрнегін салу. Оңтүстік- батыс желі бір айда 4 күн;

батыс желі 7 күн; шығыс желі 1 күн; оңтүстік-шығыс желі 5 күн;

солтүстіктен 3 күн соқса, тымық күндер саны қанша?

Критерий:

- температура, қысым, жауын-шашын және желге байланысты өзгерістерді  өлшей алады, шартты белгілерді қолдана отырып, кез-келген аймақтың ауа-райын сипаттайды, есептейді.

 «Смайликтер» арқылы бағалау, өзара бағалау.

«Бірге ойлаймыз» әдісі

Тапсырма №3 .Көрсеткіштерді қолданып климатограмманы талдаңыз.
Тапсырма №4  Қосымша мәліметтерді(температура, ауа қысымы, жел бағыты, ылғалдылық, жауын-шашын мөлшері) қолданып Қазақстанның синоптикалық картасын құрыңыз. Қаңтар айының көрсеткіштерін көк түспен, шілде айының көрсеткішін -қызыл түспен бейнелеңіз.

 


Көрсетілген ресурстарды талқылайды

Дескриптор:  Білім алушы

-ауа райының негізгі элементтерін барлық сипаттамаларымен сәйкестендіреді;

-негізгі ауа райы құбылыстарын мазмұндайды, климаттық картада белгіленулерін анықтайды;

- кескін картада ауа-райы элементтерін шартты белгілермен көрсетеді;

-суретте берілген ауа райының негізгі элементтері мен құбылыстарын сипаттайтын метеорологиялық құралдарды сәйкестендіреді.
Дескриптор:  Білім алушы

 - температураның тәуліктік өзгерісін есептейді;

 - температураның биіктікке байланысты өзгерісін есептейді;         

 - тәуліктік амплитуданы есептейді;

 - атмосфералық қысымның биіктікке байланысты өзгеруін есептейді;

 - жел өрнегін сызады;


Смаликтер арқылы

ҚБ өзін өзі бағалау

ҚБ: «Баспалдақ» әдісі 1.Білімім төмен

2.Орташа 3.Орташадан жоғары 4. Жоғары

ҚБ: Мұғалім тарапынан жүретін бағалау «Ауызша мадақтау

Ашық сұрап-жауаптар

Оқулық, жұмыс дәптерлері, ДК

Сабақтың соңы

Қорытынды

Ой толғаныс.

Рефлексия

7 мин.


Рефлексия. Оқушылар қиық қағаздарға жазып береді.

Сабақта маған не пайдалы болды?
Сабақта маған не қызықты болды?
Сабақта маған не қиын болды?

Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды.




Рефлексия парағы





Үйге тапсырма

1.БАҚ-тан тіл туралы мақала оқып,өз пікірін дайындау


Қысқа мерзімді жоспар

7– сынып, 2-тоқсан

3-сабақ

Сабақтың тақырыбы: Ауа райы және метеорологиялық элементтер

Бөлім

3.2 Атмосфера

Педагогтың аты-жөні




Күні




Сынып: 7

Қатысушылар саны

Қатыспағандар саны

Сабақтың тақырыбы


Ауа райы және метеорологиялық элементтер

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.3.2.5 - температура, қысым, жел, бұлттылық, жауын-шашын, ылғалдылық метеорологиялық элементтерінің көрсеткіштерін өлшеп, метеорологиялық құрал-жабдықтарды қолданумен тіркейді
7.3.2.6 - жергілікті жер мүмкіндігі бойынша температура, қысым, жел, бұлттылық, жауын-шашын, ылғалдылық метеорологиялық элементтерінің көрсеткіштері бойынша синоптикалық графикалық материалдарды жасайды


Сабақтың мақсаты


Барлық оқушылар:

Метеорологиялық элементтермен танысып айта алады.

Оқушылардың басым бөлігі: Географиялық далалық зерттеу әдістерін қолданып, температураны өлшейді. Орташа температураны, желдің бағытын анықтай отырып жұмыстар істей алады.

Кейбір оқушылар: Оқушылар метеорологиялық элементтерді сипаттайды, маңыздылығын түсіндіреді

Бағалау критерииі

Түсіну:Ауа райы және метеорологиялық элементтер ұғымдарын түсінеді

Қолдану:Климаттық карта, метеорологиялық құрал- жабдықтарды ауа райына болжам жасауға қолданады.

Талдау: Жергілікті ауа райының тәуліктік амплитудасын салыстырып талдау жасайды.

Жинақтау: Жергілікті ауа райына қорытынды жасайды.

Сабақтың кезеңі/ уақыты

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Ұйымдастыру

Кезеңі

Қызығушылықты ояту

8 мин.

Ұйымдастыру

1.Оқушылармен сәлемдесу,сабаққа даярлықтарына назар аудару.

2. Психологиялық ахуал туғызу «Қызыл микрафон» арқылы бүгінгі күнгі көңіл күйлерін білдіру.

Оқушыларды тақырыпқа байланысты ауа райын өлшейтін құралдар арқылы топқа бөлу.

1 топ 2 топ 3 топ

«Атаулар туралы үш сұрақ» әдісі.

оқушыларға осы фотосуреттерге қатысты мынандай сұрақтарға жауап беру тапсырылады

Қайда? Бұл фотосуреттерді қайда және қандай мағынада кездестіріп едіңіз?

Қалай? Өз тәжірибеңізден осы фотосуреттерді қолданудың мысалдарын келтіре аласыз ба?

Қандай? Осы сабақта бұл фотосуреттер қандай қолданыста болады деп ойлайсыз?

Оқушы өз жұбын табады

Әдіс арқылы қайталау

Сұрақ жауап орындайды

Қол шапалақ



Дидактикалық материалдар
Интерактивті тақ

Сабақтың ортасы

Жаңа сабақ

30 мин

«Ауа райы элементтері аялдамасы»

Оқушыларға сұрақ. Ауа-райын қалай зерттейміз?

Оқушылардың жауаптарын тыңдау.

Жаңа сабақты игеру.Топпен жұмыс. Ауа-райы элементтеріне талдау жасау.
«Достық аялдамасы»

Жұптық жұмыс. Оқушылар оқулықтарын пайдалана отырып, қысым, бұлт, жауын-шашын, ылғалдылық, жел ұғымдарын өздері оқып бір-біріне түсіндіреді.
Бірін-бірі стикер арқылы бағалайды. «Маған ұнады... себебі», «түсінікті болды......өйткені.....» «түсініксіз болды......себебі....»
Мұғалім қорытынды жасайды.


ІV. «Тапсырмалар аялдамасы» Бекіту кезеңі

Тапсырма №1

Метеоролиялық құралдар туралы кестені толдырады

Тапсырма №2

Атмосфералық қысым, температураның биіктікке байланысты өзгерісі және жел өрнегін салуға арналған есептарді шығарады. Температура, қысымға байланысты есептер шығару.

  1. Теңіз деңгейіндегі атмосферадағы температура +19 °С болса, 4700 метр биіктіктегі нүкте температура қанша?

  2. 7.6 км биіктікте температура -34°С болса, теңіз деңгейіндегі температура қанша?

  3. 6.4 км биіктіктегі температура -37°С болса, 800 метр биіктіктегі температура қанша?

  4. Тянь-Шаннь тауының жаз мезгілінде 1565 метр биіктігіндегі температура +14°С болса, сол уакытта Хан-Тәңірі шыңындағы температура нешеге тең?

  5. Алматы қаласында жел оңтүстіктен 2 күн, солтүстіктен 5 күн, батыстан – 7 күн, шығыстан 3 күн, солтүстік батыстан күн соқты. Жел өрнегін салыңыз.


Қосымша дифференцациялық тапсырмалар:

1.Үлкен –Боқтыбай шыңындағы атмосфералық қысым нешеге тең?

2.Монбландағы атмосфералық қысымды гПа көрсеткішімен анықта ?

3.3280 метр биіктіктегі атмосфералық қысымды анықта(мм сын.бағ)?

4.Туристтер абсалюттік биіктігі 800 метр обьектіден тауға қарай саяхат жасау барысында 1650,2400 және 3260 метр биіктіктерге тоқтап атмосфералық қысымды өлшегенде барометр қандай көрсеткіштерді көрсетті?

1.Бір тәулік ішінде әр 3 сағат сайын ауа температурасы 8 рет өлшенді. Онда мынадай көрсеткіштер көрсетілді:

-3,-5,-8,-10,-4,+4,+7,+2. Осы көрсеткіштерді ескере отырып тәуліктің орташа температурасын анықта?

2.Күндізгі температура +17°С, ал түнгі температура -14°С. Тәуліктік температуралық амплитуданы анықта?

3.Күндізгі температура +34°С, ал түнгі температура +12°С.Тәуліктік температуралық амплитуданы анықта?
Тапсырма №3

Климатограмма бойынша жауап беріңіз:

  • Орташа айлық температурасын анықтаңыз -

  • Орташа айлық жауын-шашын мөлшерін атаңыз -

  • Температурасының амплитудасын есептеңіз -

Қорытынды жазыңыз (суық және ыстық айлары туралы, жауын-шашын көп түсетін мерзімі және т.с.с)
«Синоптиктер аялдамасы»

Тапсырма №4

Ауа райын болжау

Еуропаның синоптикалық картасын оқу, ауа райына болжам жасау, өз ойларын қорытындылап, дәлелдеу.
Тапсырмаларды орындап болғаннан кейін топтар бір-бірін бағалайды. «Бармақтар» әдісі бойынша.

Суреттегі метеорологиялық құралдардың аттарын жазыңыз, қолданылуын түсіндіріңіз

А. атаулары

В. Қолданылуы

А
















1




2

3

4

5

В














«Джигсо» әдісі оқушылар мәтінді түсініп оқып, постер қорғайды.

1.Бриз желінің бағытын анықтап сипаттама береді.

2. Изотерма сызықтарын каратадан анықтайды.
1»Барометр тобы». Бриз желіне ауаның алмасуын түсіндіретін сызба жұмысын жасау.

Жылдар

Орташа температура

1850

-0,4

1870

-0,7

1890

0

1910

-0,6

1930

-0,4

1950

-0,3

1970

-0,2

1990

0

2010

0,3

-оқушылар бірін-бірі смайликтер арқылы бағалайды.

3.Картамен жұмыс.

1-топ.Ауа температуралары бірдей аймақтарды кескін картаға белгілейді.

2-топ.Шартты белгілерді қолданып қай аймақта жауын-шашын мол түсетіндігін тауып белгілеу

3. « Сәйкестендіру кестесі» .


Арнайы ресурстар арқылы жаңа тақырыпты талдайды

Жұп бойынша

Жеке, өзара тақырыпты түсінгендерін мұғалімге қол көтеру арқылы білдіреді

Слайдта көрсетілген ресурстарды талқылайды

Видеороликтан тақырыпқа сай берілген түсініктерді дамыту арқылы, мәтіндегі тапсырмаларды орындау барысында ой өрісін жетілдіру арқылы бәсекелеседі

Берілген сұрақ жауапты орындайды

Сұрақ жауап арқылы сұраққа жауап береді, логикалық ойлай білуі мен сыни көзқарасы таныта білу дағдылары қалыптасады

Дескриптор

Бирз желінің бағытына сипаттама берді,құрлықтық және теңіздік бриздің өзіндік ерекшелігін түсіндірді.

Дескриптор.

1.Изотерма сызықтарын каратадан анықтап,кескін картаға түсірді.

2»Термометр тобы» . Дүниежүзілік температуралардың сызықтық графигін құру.

Смаликтер арқылы

ҚБ өзін өзі бағалау

ҚБ «Бәрекелді,әттеген-ай»


Бағалау парақшасын толтырады.

ҚБ Бағдаршам


Оқулық, жұмыс дәптерлері, ДК


Сабақтың соңы

Қорытынды

Ой толғаныс.

Рефлексия

7 мин.


Білімді бекіту:

«Серпілген сауал» әдісі бойынша оқушылар бір-біріне доп лақтыра отырып сұрақтар қояды.
Кері байланыс:

Оқушыларға рефлексия парағын ұсынамын.Сабақ барысында алған білімдері туралы кері байланыс жазады.

«3.2.1.»

3 факт

2 көзқарас

1 тұжырым


Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды.




Рефлексия парағы


Қысқа мерзімді жоспар

7– сынып, 2-тоқсан

4-сабақ

Сабақтың тақырыбы: Қолайсыз атмосфералық құбылыстар

Бөлім

3.2 Атмосфера

Педагогтың аты-жөні




Күні




Сынып:7

Қатысушылар саны

Қатыспағандар саны

Сабақтың тақырыбы


Қолайсыз атмосфералық құбылыстар


Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.3.2.7 - жергілікті компонентті қосымша қамту негізінде қолайсыз атмосфералық құбылыстарды талдай отырып, сақтану шараларын ұсынады

Сабақтың мақсаты


- жергілікті қолайсыз атмосфералық құбылыстар ұғымы мен салдарын түсінеді.

-халық пен шаруашылық үшін қолайсыз атмосфералық құбылыстардың алдын алу жолдарын ұсына алады.

-карта және кескін карталады шартты белгілер арқылы оқи отырып, қолдана алады.

Бағалау критерииі

Түсіну: мәтін арқылы қолайсыз атмосфералық құбылыстардың түрлерімен танысады.

Қодану: Картамен және кесін картамен жұмыс жасап, оны өмірде қолдана алады .

Талдау:қолайсыз атмосфералық құбылыстарды суреттер бойынша ажыратып, себеп-салдарын анықтайды және топтастырады, зияндылығына баға береді.


Сабақтың кезеңі/ уақыты

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Ұйымдастыру

Кезеңі

Қызығушылықты ояту

8 мин.

Сәлемдесу, түгелдеу

ІІ. Психологиялық ахуал

«Назар сал» әдісі арқылы тақырыпты ашу.




Түрткі сұрақтарға қою.



  • Көріп отырған суреттер туралы не айта аламыз?

  • Қандай қолайсыз атмосфералық құбылыстарды білеміз?

Оқушылар пікірі тыңдалады, олар өз ойларын ортаға сала отырып, соңында ортақ бір қорытындыға келеді.

Оқушыларды топқа бөлу «Ой тастау»
1топ –дауыл 2 топ – бұршақ 3 топ –құйын

Дағды: оқушылардың зейінін сабаққа шоғырландыру, қызықтыру, білімді шығармашылық тұрғыдан қолдану дағдыларын дамыту мақсатында беріледі . Топқа осылай бөлінуде мақсаттың бүгінгі оқу мақсатымен

Оқушы өз жұбын табады

Әдіс арқылы қайталау

Сұрақ жауап орындайды

Қол шапалақ



Ұялы телефон

Және интернет желілері

Кітап


Сабақтың ортасы

Жаңа сабақ

30 мин

«Қолайсыз атмосфералық құбылстар»Оқушыларға сұрақ. Қандай қолайсыз атмосфералық құбылыстарды білеміз?

Мұғалім оқушылардың жауабын тындайды, қажет болса түзетіп тұрады.

Қолайсыз атмосфералық құбылыстардың тұстарын анықтай отырып тақырыптың өзектілігін анықтайды.

  1. Қолайсыз атмосфералық құбылыстардың тұстарын анықтай алады;

  2. Қолайсыз атмосфералық құбылыстарды біледі;

  3. Қолайсыз атмосфералық құбылыстарды ажырата алады;


«Достық аялдамасы»Жұптық жұмыс. Оқушылар оқулықтарын пайдалана отырып үсік, анызақ, көктайғақ, жел, шанды дауылдар, қуаңшылық, құрғақшылық ұғымдарын өздері оқып бір-біріне түсіндіреді.Мұғалім атмосфералық қолайсыз құбылыстардың зияндылығының әр түрлі салаларға (шаруашылыққа, өнеркәсіпке, жолға, баспанаға )әсер етуіне баға берудің жолын көрсетеді.

  1. Қолайсыз атмосфералық құбылыстарды салаларға әкелетін зиян әсерін біледі;

  2. Қолайсыз атмосфералық құбылыстарды ажырата алады;

  3. Тақырыпқа қатысты терминдерді мағынасын біледі.


Оқушылар бір-біріне түсіндіру арқылы түсініксіз тұстардын анықтайды.

Бірін-бірі стикер арқылы бағалайды. «Маған ұнады... себебі», «түсінікті болды......өйткені.....» «түсініксіз болды......себебі....»

  1. Атмосфералық қолайсыз құбылыстардың зияндылығын біледі;

  2. Әр түрлі салаларға (шаруашылыққа, өнеркәсіпке, жолға, баспанаға)әсерін біледі.

Мұғалім қорытынды жасайды.

ІV. «Тапсырмалар аялдамасы»Бекіту кезеңі
Тапсырма №1

Жамбыл облысындағы қуаңшылық қаупі қылаң бере бастады. Тындалым дағдысы бойынша тапсырма. Сұрақтарға жауап беру.

  1. Қуаңшылықтыңсебебінеде?

  2. Табиғи апаттың салдары қандай болуы мүмкін?

  3. Тапсырыстың қандай бөлігі келіп тұр?

  4. Орын алған қуаңшылықтан шешу жолы бар ма? Ұсыныс.

  5. Оқушылар бір біріне сұрақ қояды.

Қабылеті жоғары оқушыларға арналған тапсырма.

Қосымша дифференцациялық тапсырмалар:

  1. Орын алған мәселенің шешу жолын ұсыну. Трансшекаралық өзендердің басқа проблемаларын көрсету

Кері байланыс.

Like of like.

  1. Қуаңшылықтың себебін біледі;

  2. Видеоны көріп шешу жолын ұсынады;

  3. Табиғи апаттың салдары қандай болатынын біледі.

Оқушылар қуаңшылықтың себеп салдарын анықтайды, қажет болса мәселенің шешу жолын ұсынады.

Тапсырма №2

Мәтінмен жұмыс. Бұл тапсырма екі кезеңнен тұрады. Бірінші кезеңде (Ауызша) «Стратегия минута» әдісі қолданылады. Мұғалім оқушыларға мәтінді оқымай тұрып үш ашық сұрақ қояды.

  1. Мәтіннің тақырыбын анықтаңыз;

  2. Қуаңшылықтың кері әсерін сипаттаңыз;

  3. Қуаңшылықтың әсерін азайтуүшін қандай стратегия қоланылады.

Мұғалім оқушыларға үш сұрақтың жауабын интарактивті тақтада көрсететеді.(Оқушы өзінің жауабы қаншалықты мұғалімнің жауабына сай болуын көреді, оқушы өзін бағалайды, және сыныптастарының жауаптарын білетін болады)

Екінші тапсырма «Жазбаша» «Формула ПОПСА» әдісі бойынша жүргізіледі. Оқушыларға сұрақ қойылады «Сіз тұратын аймақта қуаңшылық кездесе ме?»
Жауап беруге төрт-бес минут беріледі, мұғалім жауаптарды жинап алады.
Тапсырма № 3

Берілген мәтінді оқып сақтану шараларын ұсын. Жадынама сурет ретінде берілсін.

Мұғалім оқушыларға А-2, А-3 қағаздарын, түрлі түсті қалам таратып береді. Оқушылар қысқы мезгілдегі көктайғақ кезіндегі сақтану шараларын ұсыну кажет.

Әр топтың баяндамашысы постер қорғайды.


Берілген ресурстарды талқылайды
Тақырыпқа сай берілген түсініктерді дамыту арқылы, мәтіндегі тапсырмаларды орындау барысында ой өрісін жетілдіру арқылы бәсекелеседі

Оқушылар топқа біріктіріледі. (төрт-бес адамнан).

Оқушылар өздерінің жұмыстарын таныстырып сынып алдында қорғайды. Мұғалім қажет жағдайда түзеп, жағымды тұстарын көрсетеді. Кері байланыс береді.

Қыс мезгілінде орын алатын оқиғалардан сақтану шаралары қарастырылады. Жадынама сурет ретінде беру арқылы қолдану дағдысы қамтылады.

Топ мүшелері рөлдерді (уақыт сақшысы, хатшы, баяндамашы, төраға, бақылаушы) өзара анықтап алады.

1-топ дауыл,көкмұз ,найзағай

2- топ бұршақ тұман

3- топ құйын, қырау.

Оқушылар оқылым дағдысы арқылы

мәтінге сараптама жасады. Сараптма жайсай отыра оқу мақсатына қатысты қажетті ақпарат алады. Жауаптарды салыстыру арқылы өзін бағалайды.


Смаликтер арқылы

ҚБ өзін өзі бағалау

ҚБ: «Баспалдақ» әдісі 1.Білімім төмен

2.Орташа 3.Орташадан жоғары 4. Жоғары

ҚБ: Мұғалім тарапынан жүретін бағалау «Ауызша мадақтау

Оқулық, жұмыс дәптерлері, ДК

Ашық сұрап-жауаптар

Сабақтың соңы

Қорытынды

Ой толғаныс.

Рефлексия

7 мин.


Екі түрлі түсініктеме күнделігі

Оқушылардан дәптердің бетін (не таратылып берген парақты) ортасынан вертикаль сызықпен бөлу сұралады. Мәтінді оқу барысында олар:



Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды.




Рефлексия парағы





Үйге тапсырма

1.БАҚ-тан тіл туралы мақала оқып,өз пікірін дайындау