Файл: аза тілі дістемелік нсау.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 18.01.2024

Просмотров: 2019

Скачиваний: 2

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.




Сұрақ-

тар

Келісемін

Келіспей-

мін

























































































Қор. бөлім

Сабақ соңы «Екі жұлдыз, бір ұсыныспен» қорытындыланады. Мұнда алдымен біреудің әрекеті мен жасаған ісін мақтаймыз, оның жағымды және тиімді жақтарын атап көрсетеміз, содан соң бұл жұмысты қалай жақсартуға болатындығы туралы ұсыныс айтамыз, бағыт-бағдар

сілтейміз.

3 мин

Сынып- мұғалім




Қосымша ақпарат

Бағалау критерийлері

  1. Жоспар/жазбаларын қолданып, мәтінді толық мазмұндау

  2. Сөйлемнің бірыңғай мүшелерінің тыныс

белгісін (үтір, қос нүкте)/қаратпа сөзден кейінгі сөйлемнің тиісті тыныс белгілерін қолдану

Дескриптор

  • Жоспарға қарап мәтін мазмұнын айтып береді.

  • Сөйлемнің тыныс белгілерін қоя біледі.

Рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары қолжетімді болды ма?




Бүгін оқушылар нені үйренді?




Оқыту ортасы қандай болды?




Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба?




Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?




Қорытынды бағалау. Ең жақсы өткен екі жағдай не?

Қандай екі жағдай сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді?

Осы сабақтың барысында менің келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай мәліметтер немесе сыныптағы жекелеген оқушылар туралы ақпарат алдым?



Сабақтың тақырыбы

Қайталау. (4-тоқсан, 8-тарау). 136-сабақ

Дағды

Оқылым мен айтылым

Оқыту мақсаттары

4.2.1.1 Берілген сөздерге қарама-қарсы мағыналы, мағыналас сөздерді табу және сөйлеу барысында қолдану

4 .2.3.1 Белгілі бір тақырыпта сұхбаттасу барысында шағын мәліметті (4-5 сөйлем) баяндау, кері байланыс орнату, сөйлеу стилін сақтау, дауыс

ырғағын келтіріп сөйлеу

4.2.4.1 Жоспар\ жазбаларын қолданып мәтінді толықтыру

4.3.1.1 Мәтінді іштей түсініп және қажетті ақпаратты тауып\шолып \ белгі қолдану

4.5.1.2 Көптік\тәуелдік\септік\жіктік жалғаулы сөздерді ауызша\жазбаша тілде қолдану

Тілдік міндеттер

Жаңа сөздерді айту барысында қайталап,

Қанша?Неше?сұрақтарына жауап бере білуге үйрету.

Алдыңғы білім

Қайта оралу

Сабақтың барысы

С.кезеңі


Жоспарланған оқыту іс-әрекеттері

уақыты

Қар.қат

Оқыту ресурс- тары
1   ...   131   132   133   134   135   136   137   138   139





Кіріспе

  • Балалар, бүгін қайталау сабағы болғандықтан сағат айта білетіндіктерімізді нақтылап, білімдерімізді пысықтайтын боламыз.

  • Ендеше «Сағат неше болғанын айта аламын» айдарында берілген суреттердегі сағат тілін айтып, түсіндіру жұмыстары жүргізіледі.

2 мин

Мұғалім-сынып

Сағат

«Берілген сөздермен сөз тіркесін құрай аламын» айдарында бұл тапсырмада берілген сөздерден сәйкесінше сөз тіркестерін құрау

көзделеді.

3 мин

Топтық жұмыс

Тақта






Сөздер

Сөз тіркестері































Негізгі бөлім

«Сөйлемдегі сөздердің орын тәртібі» айдарында оқушылар сөздерді орындарына қояды.

Келесі «Адасқан сөздердің орнын тап» айдарында адасқан сөздерді орын тәртібі арқылы орналастыра отырып, дұрыс сөйлемдер шығару

тапсырмасы орындалады.

5 мин

Жеке




«Мәндес сөздерді білемін» айдарында сөздердің мәндес жұптарын тауып жұптастыру тапсырылады. Бұл тапсырма 4.2.1.1 мақсаттарын жүзеге асырады.

5 мин

Мұғалім - сынып

Оқулық


«Мәтінді оқимын және түсінемін» айдарында есепті шығарады, жауабын айтады

3 мин

Мұғалім

-сынып

Оқулық

«Сөздердің мағынасын түсіне аламын» айдарында берілген тапсырмада сөздердің мағынасын өз сөздерімен түсіндіріп, өткен тақырыптардағы жаңа сөздерді еске түсіреді, айтады, қайталайды.

«Бір сөйлемде қорытындылау». Оқушылардан мұғалім оқылған тақырып бойынша қорытындылай отырып бір сөйлем таңдауын және ол сөйлемнің төмендегідей сұрақтарға жауап беруін сұрайды.

«Кім? Не? Қайда? Қашан? Не үшін? Қалай?»

5 мин

Жеке ж. Жұпт. ж.

Сынып

Оқулық

«Сұрақтарға жауап жаза аламын» айдарында «Интервью» әдісін пайдалана отырып, оқушылар сұрақтарға толық жауап беріп отырады. Мұнда айтылым дағдысы арқылы 4.2.3.1мақсатыжүзегеасырылады.

7 мин

жұптық Жұпт.ж. Сынып

«Интер- вью»

әдісі








«Өтірік өлең шығара аламын» айдарында оқушылар өлең жолдары арасындағы бос жолға сәйкес сөзді тауып өлең мағынасын келтіре жазады. Бұл жазылым тапсырмасы болмақ.

ҚБ. «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» оқушылар бір-біріне шығармашылық жұмыстарын, шығарманы, эссені бағалауда қолданылады.

Мұғалім сыныптасының жұмысын тексеруді ұсынады. Оқушылар бір-бірінің жұмысына пікір айтқанда жұмыстарды бағаламайды, олар жұмыс барысындағы екі жағымды сәтті анықтап көрсетеді және

толықтыруды қажет ететін бір сәтіне өз тілектерін білдіреді.

5 мин

Жеке,топтық, жұптыққ жұмыс

(4 оқушы)


Оқулық

Сергіту: «Сағат неше?». Осы сұрақтан басталатын сұрақ- жауап арқылы «Шеңбердегі доп» ойынын ойнату арқылы бірнеше сұрақтар қойылады. Мысалы: Сағат неше? Кешке нешеде жатасың?

Таңғы жаттығуға нешеде тұрасың? т.б.

2 мин

Жеке ж. Жұптық жұмыс




Қор. бөлім

Мұғалім сабақты «3-2-1» әдісі арқылы қорытады. Бүгінгі сабақтан алған 3 маңызды ақпарат.

Бүгінгі сабақта қиындық тудырған 2 нәрсе.

Бүгінгі сабақта ұнаған 1 іс-әрекет.

3 мин

Сынып- мұғалім




Қосымша ақпарат

Бағалау критерийлері:

  1. Берілген сөздерге қарама-қарсы мағыналы, мағыналас сөздерді табу және сөйлеу

барысында қолдану

  1. Белгілі бір тақырыпта сұхбаттасу барысында шағын мәліметті (4-5 сөйлем) баяндау, кері

байланыс орнату, сөйлеу стилін сақтау, дауыс ырғағын келтіріп сөйлеу

  1. Жоспар\ жазбаларын қолданып мәтінді толықтыру

  2. Мәтінді іштей түсініп және қажетті ақпаратты тауып\шолып \ белгі қолдану

  3. Көптік\тәуелдік\септік\жіктік жалғаулы

сөздерді ауызша\жазбаша тілде қолдану

Дескриптор

  • Сөздердің қарсы және мәндес мағыналы сыңарларын анықтай алады.

  • Тақырыппен байланысты сұқбатқа қатыса алады.

  • Сызбаларды сөйлеммен толықтыра алады.

  • Жоспар бойынша мәтін мазмұнын айтып бере алады.

  • Мәтіннен нақты ақпаратты тауып оқиды.

  • Қосымшаларды сөздерге дұрыс жалғайды.

Рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары қолжетімді болды ма?




Бүгін оқушылар нені үйренді?




Оқыту ортасы қандай болды?




Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба?




Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?




Қорытынды бағалау. Ең жақсы өткен екі жағдай не?

Қандай екі жағдай сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді?

Осы сабақтың барысында менің келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай мәліметтер немесе сыныптағы жекелеген оқушылар туралы ақпарат алдым?




Оқулықбасылым

Учебноеиздание


Даулеткереева Нурлыгуль Жузбаевна, Бекетова Айжан Бекетқызы, Кенжина Айгул Хамитовна, Қожагалиева Айымгуль Махсотовна


ҚАЗАҚ ТIЛI

Әдістемелік нұсқау

Оқу орыс тілінде жүргізілетін жалпы білім беретін мектептің

4-сынып мұғалімдеріне арналған
Әдіскері Ф.С. ЛекероваРедакторы М.К. СолтанғазинаКорректоры Б.М.Жампеисова

ҚАЗАҚ ТIЛI

Методическое руководство

Для учителей 4 класса общеобразовательной школы с русским языком обучения
Методист Ф.С.Лекерова

Редактор М.К.Солтангазина

Корректор Б.М.Джампеисова