Файл: аза тілі дістемелік нсау.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 18.01.2024

Просмотров: 2016

Скачиваний: 2

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.







«Жаттығайық» айдары бойынша Тілеухан балаларға өзі бастап жазған алдағы жоспар үлгісін ұсынып, олардың да өзбетінше алдағы айға қандай жоспарлары бар екенін айтып беруді өтінеді. Бұл жазылым алдындағы пысықтау тапсырмасы болып саналады. Мұнда 4.2.4.1 мақсаты жүзеге асырылады. Мұнда оқушылар «Броунд қозғалысы» әдісі арқылы бір-

бірінің жазған жоспарларымен таныса алады.

7 мин

жұптық Жұпт.ж. Сынып

Оқу- лық

«Жазайық» айдарында осы ойларын пысықтап, қағаз бетіне түсіру

«Менің күнтізбелік жоспарым» атты жазба жұмысына оқушылар жұмылдырылады. Бұл орайда 4.4.2.1 мақсаттарының орындалуы көзделеді.

Мұғалім оқушыларды смайликтер жапсыру арқылы бағалайды.

5 мин

Жеке,топтық, жұптық

жұмыс (4

оқушы)

Оқу- лық

«Сөйлесейік» айдары арқылы жазба жұмыстары болған соң, әр оқушы өз жоспарларымен ортаға шығып бөліседі. Мұнда оқушылар «Постер қорғау» арқылы бір-бірінің жазған жоспарларымен таныс бола алады.

2 мин

Жеке ж. Жұптық жұмыс

«Пос- тер қор-

ғау»

Қор. бөлім

Мұғалім сабақты «Іздер» арқылы қорытады. Мұнда оқушылардың әрқайсысына түрлі түсті қағаздардан қиылған іздер таратылады. Әр оқушы өзіне берілген «ізге» бүгінгі сабақта өзіне қызықты болған, жүрегіне із қалдырған нәрсені жазады. Мұғалім ізді «Үлгілі іздер»

тақтасына жапсырады.

3 мин

Сынып- мұғалім

Тақта

Қосымша ақпарат

Бағалау критерийлері

  1. Тыңдаған оқиға\әңгіме бөліктерінің жалғасын болжау

  2. Жоспар\жазбаларын қолданып, мәтінді

толық мазмұндау

Дескриптор

  • Оқиғаның соңын болжап айта алады.

  • Жоспарға сүйеніп мәтін мазмұнын айтып береді.

Рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары қолжетімді болды ма?




Бүгін оқушылар нені үйренді?




Оқыту ортасы қандай болды?




Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба?




Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?




Қорытынды бағалау. Ең жақсы өткен екі жағдай не?

Қандай екі жағдай сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді?

Осы сабақтың барысында менің келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай мәліметтер немесе сыныптағы жекелеген оқушылар туралы ақпарат алдым?



Сабақтың тақырыбы

Өнертапқыш бала. (4-тоқсан, 8-тарау). 133-сабақ

Дағды

Оқылым мен айтылым

Оқыту мақсаттары

4.3.1.1 Мәтінді іштей түсініп және қажетті ақпаратты тауып\шолып\ белгі қойып оқу

4.2.1.1 *Берілген сөздерге қарама-қарсы мағыналы, мағыналас сөздерді

табу және сөйлеу барысында қолдану

Лексикалық минимум

Өнертапқыш, үміт ақтау сөздерін меңгерту. Ауыспалы келер шақ.

Алдыңғы білім

Болашақтың жоспары




Сабақтың барысы

С.кезеңі


Жоспарланған оқыту іс-әрекеттері

уақыты

Қар.қат

Оқыту ресурс- тары

Кіріспе

«Балалар, бүгінгі сабақ ізденіс сабағы болмақ. Бүгін сабақта сөздіктерді пайдаланып сөз мағыналарын анықтаймыз және бірнеше жаңа сөздермен таныс боламыз» - деп мұғалім сабағын бастайды. Оқушыларға мұғалім бұл сабақтың да алдыңғы сабақтармен өте тығыз байланысты болып келетінін айтып өтеді.

2 мин

Мұғалім- сынып


«Сая- хат сабақ»

«Көрсетейік және айтайық» айдарында ұсынылған суретті сұрақтарға жауап беру арқылы сипаттау тапсырылады. Мұнда оқушы қолына көрсеткіш таяқша алып, сурет оқиғасын баяндай отырып, сұрақтарға жауап береді. Оқулықтың бетіндегі суретті интерактивті тақтадан үлкейтіп көрсетуге болады.

3мин

Топтық жұмыс

Сурет, айты- лым

Негізгі бөлім

«Ізденейік» айдарында жаңа сөздердің мағынасын сөздіктерден іздену тапсырмасы беріледі. Мұнда 4.3.5.1 мақсаттары жүзеге

асырылады.

5 мин

Жеке

Сөздік тер

«Оқиық» айдарында мәтінді түсініп оқу 4.3.1.1 мақсаты

орындалады. Мәтінді оқып болып, қарамен көрсетілген жаңа сөздерді синонимдер қатарымен сәйкестендіру тапсырмасын қатар орындатуға болады.

үміт әуес

Үлгі:

өнертабыс сенім құштар еңбегі

5 мин

Мұғалім-сынып

Оқу- лық


«Оқиық және жауап берейік» айдары бойынша 2 тапсырма жүзеге асырылады.

Мәтінді түсініп оқи отырып, мысалға берілген сөйлемдерді оқу және мәтін ішінен мағыналас сөйлемдерді табу көзделеді.

Осы тапсырманы сөйлемдердің тек рет сандарын сәйкестендіру арқылы орындатуға болады.

Оқылым тапсырмасын орындау барысында мұғалім қосымша түсіндірме жұмысын да қатар жүргізуіне болады. Оқитын мәтіннің ішінде кездесетін өнертапқыш, үміт ақтау сынды т.б. сөздерді көпшілік оқушылар түсінбей жатса, мұғалім бүгінгі күнгі өнертапқыш оқушылар мен жас чемпиондар әрекеттері баяндалған бейнероликтерді сабаққа әкеліп түсіндіру жұмысын жүргізе алады.

Оқушыларды өз-өздерін «бағдаршам» арқылы бағалайды.

3 мин

Мұғалім-сынып

Оқу- лық







Келесі мәтінді түсіне отырып оқып, ішінен 4 нақты ақпараттар тауып, кластер құрау тапсырылады.

Нақты ақпарат

5 мин

Жеке ж. Жұпт.

Сынып




«Жаттығайық» айдарында 4 түрлі нұсқадағы тапсырма жүктелген.

Ол тапсырманың ( А ) алғашқысын мәндес сөздерді бірдей түсті бояулармен бояту арқылы анықтатуға болады.

Ә тапсырмасында берілген сөздер мен сөз тіркестерінен сөйлем құрау берілген.

Келесі Б тапсырмасында Сұңғат туралы оқушылар өз ойларын алдын ала ұсынылған жоспарды басшылыққа ала отырып жазады.

Жоспар:

  1. Сұңғат жақсы дос, өйткені ...

  2. Сұңғат өте тәрбиелі, өйткені ...

  3. Сұңғат өте білімді, өйткені ...

  4. Сұңғат ғылымға жақын, өйткені ...

  5. Сұңғат үлкенді сыйлай білетін бала, өйткені ...

  6. Сұңғат қамқор бала, өйткені ...

  7. Сұңғат салауатты өмір салтын ұстанады, өйткені ...

  8. Сұңғат ата-анасының үмітін ақтады, өйткені ... (себеп мәнді құрмалас сөйлем жасайды).

Мұғалім оқушыларды «Шапалақ» әдісі бойынша бағалайды.

7 мин

Жұптық Жұпт.ж.Сынып

Тақта

Жос- пар

В тапсырмасында оқушыларға Сұңғат пен Тілеуханды салыстыра сипаттап беру тапсырылады.

Үлгі: Тілеуханға қарағанда Сұңғат салмақтырақ.

5 мин

Жеке жұмыс (4

оқушы)

Оқу- лық

Сергіту: Сұңғатқа мінездеме беру мақсатында мұғалім Сұңғатқа сай мінез айтылса, қол шапалақтайды, ал сай келмесе, аяқтарын

тарсылдатады. «Ол қандай?» деп аталатын ойын ойнатылады.

2 мин

Жеке ж. Жұптық жұмыс

Оқу- лық

Қорытынды бөлім

Сабақ рефлексиялық эссе арқылы қорытындыланады. Оқушылар жұптаса отырып, мына сұрақтарға жауап беру арқылы сабақта туындаған өз ойларын төмендегі үлгідегідей тізбектейді: Алдымен біз былай деп ойладық...

Одан кейін біз мына проблемаға тап болдық Проблеманы шешу үшін ... жасадық

Бұдан біз ... көрдік

Демек, бұл мынаны білдіреді.....

Сонымен біз деген шешімге келдік.

3 мин

Сынып-мұғалім

Реф- лек- сиялық эссе

Қосымша ақпарат

Бағалау критерийлері

4.3.1.1 Мәтінді іштей түсініп және қажетті ақпаратты тауып\шолып\ белгі қойып оқу

4.2.1.1 *Берілген сөздерге қарама-қарсы мағыналы,

Дескриптор

  • Мәтіннен нақты ақпаратты таба алады.

  • Қарсы немесе мәндес сөздерді мәтіннен таба алады.




мағыналас сөздерді табу және сөйлеу барысында қолдану




Рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары қолжетімді болды ма?




Бүгін оқушылар нені үйренді?




Оқыту ортасы қандай болды?




Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба?




Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?




Қорытынды бағалау. Ең жақсы өткен екі жағдай не?

Қандай екі жағдай сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді?

Осы сабақтың барысында менің келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай мәліметтер немесе сыныптағы жекелеген оқушылар туралы ақпарат алдым?
1   ...   131   132   133   134   135   136   137   138   139



Сабақтың тақырыбы

Айға сапар. (4-тоқсан, 8-тарау). 134-сабақ

Дағды

Оқылым мен жазылым

Оқыту мақсаттары

4.3.5.1 Қажетті ақпараттарды табу үшін түрлі дереккөздерді (сөздіктер, инфографикалар, энциклопедиялар, ғаламтор) қолдана білу

4.4.4.1 Каллиграфиялық нормаларға сәйкес әріптердің өзара байланысын

сақтап, бір сызықта көркем жазу

Лексикалық минимум

Өтірік өлең, түс және Кім?Не?сұрақтары

Алдыңғы білім

Өнертапқыш бала

Пәнаралық байланыс

Дүниетану

Сабақтың барысы

С.кезеңі


Жоспарланған оқыту іс-әрекеттері

уақыты

Қар.қат

Оқыту ресурс- тары

Кіріспе

«Балалар, бүгінгі сабақ шығармашылық сабақ болмақ. Шығармашылық сабақта аты айтып тұрғандай өлең шығаруға тырысамыз» - деп мұғалім бүгінгі сабақты да оқушыларды

қызықтырудан бастайды.

2 мин

Мұғалім- сынып




«Сөйлесейік» айдарында мұғалім оқушыларға ой тастайды.

  • Ал, балалар, ай туралы қандай аңыз, ертегілер білесіңдер?

  • Балалар, қалай ойлайсыңдар, айда тіршілік бола ма екен?

... Оқушылар өз болжамдарын жасайды және болжау стратегиясына сүйене жұмыс жүргізіледі. Мұнда оқушылар осы сұрақты жұпта, кейін топта талқылап болжайды.

3 мин

Топтық жұмыс

Айтылым