Файл: Сабаты типі аралас Сабаты дісі.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 24.10.2023

Просмотров: 17

Скачиваний: 1

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Тақырыбы: Автоматтандырылған жұмыс орны

Сабақтың типі: аралас

Сабақтың әдісі: баяндау, түсіндіру, демонстрациялау, кіші топтармен жұмыс жасау, проблемалық сұрақтарды шешу, компьютермен жұмыс істеу.

Сабақтың өту уақыты: 90 мин.

Сабақтың мақсаты: Медициналық лаборанттың автоматтандырылған жұмыс орнын әзірлеу.

Міндеттері:

  1. Студенттерді медицина қызметкерінің автоматтандырылған жұмыс орны ұғымымен таныстыру.

  2. Мәліметтер базасын медициналық мәліметтерімен толтыруды үйрету.

  3. Мәліметтер базасымен жұмыс істеу негізінде кесте, сұраныс, есеп және батырмалы қалып жасау.

Күтілетін нәтиже:

Осы сабақтың нәтижесінде студенттер меңгеріп, істей алады:

  1. Mісrosoft Access бағдарламасында нысандарды жасай алады.

  2. Нысандарды жасаудың тәсілдерін меңгере алады.

  3. АЖО үғымын біледі және түсінеді.

  4. АЖО қолдану салаларына мысал келтіре алады.

  5. АЖО жасау үшін Mісrosoft Access мәліметтер базасын медициналық ақпаратпен толтыра алады.

  6. Кесте, сұраныс, есеп және батырмалы қалып жасауды меңгереді.


Пән аралық байланыс: информатика,математика, клиникалық лаборатория

Сабақтың жабдықталуы: Интерактивті тақта, мультимедиапроектор, дербес компьютер.

Бағдарламалық қамтамасыз етілуі: MS PowerPoint, MS Word, видеофайл
Сабақтың хронокартасы:


Сабақ кезеңдері

Этапы урока

Уақыты

Время

Оқытушының әрекеті

Действия преподавателя

Студенттің әрекеті

Действия студентов

Күтілетін нәтиже

Ожидаемые результаты

Ресурстар

Ресурсы

І. ШАҚЫРУ КЕЗЕҢІ-ВЫЗОВ

Ұйымдастыру кезеңі

Психологиялық дайындық



2 мин

3 мин

1 мин

2 мин

Сабаққа дайындығын тексереді

Студенттерді белгілейді
Психологиялық

көңіл-күйін көтеру
Көрсетілетін бейнеүзіндіден қорытынды шығару. Не туралы сөз қозғалды?

Проблемалық сұрақ қою: Құрметті студенттер, бүгінгі сабақтың тақырыбы қандай, қалай ойлайсыңдар?

Ал енді сабақтың мақсатын анықтайық.

Сабаққа дайындалады


Сабаққа психологиялық тұрғыдан дайындалу
Бейне үзінді көру, көрсетілген бейнеүзіндіден қорытынды шығарады. Не туралы сөз қозғалды?
Сабақтың тақырыбын, мақсатын анықтайды.



Ұқыптылыққа, медицинлық форманы сақтауға бейімдеу

Студенттердің көңіл-кұйін көтеру, ұйымшылдықа шақыру

Сын тұрғысынан ойлау қаблетін қалыптастыру



Интерактивті тақта, мультимедиапроектор, дербес компьютер.

Білімді өзектендіру




2 мин

5 мин

15 мин (3 мин дайындық, 3 мин жарнамалау)

Сабақ жүргізу ережесімен таныстыру-

Біреу сөйлегенде, қалғандары тыңдайды.

Бағалау критерийлеримен таныстыру.

1 тапсырма:

Топтарға сұрақтар беріледі

2 тапсырма:

Кесте, сұраныс, қалып, есеп сөзеріне орысша, ағылшынша аударма жазу

3 тапсырма: МБ нысандарына (таңдау бойынша) Жарнамалау тапсырмасы


Әр топтан бір сарапшы таңдалып, бағалау парақтарына топ студенттерін белгілейді. Сабақтың барысындағы кезеңдері бойынша бесене қатысқан оқушылар белгіленіп, бағаланады.

Карточкамен берілген сұрақтарға жауап беру,

Кесте, сұраныс, қалып, есепті орысшаға, ағылшын тіліне аудару, жарнамалау



Сабақ нұсқаулығымен танысу

Түсіну, талқылау, анализ жасау, өз ойларын жеткізу
Тыңдай аулу, сөздердің аудармаларын анықтау. Топтар өзара бағалау жүргізеді.

Стикерлер: қызыл, жасыл, сары

Карточкалар

А4, маркерлер



ҰҒЫНУ КЕЗЕҢІ-ОСМЫСЛЕНИЕ

Жаңа сабақты түсіндіру



10 мин


20 мин (5 мин)


Презентация көрсету

АЖО анықтамасын, қолдану салаларын, құрылымын қарастыру

АЖО жасауда мәліметтер базасын қолдануды түсіндіру

4 тапсырма:

1 топ-Стационардың АЖО,

2 топ-Дәріхананың АЖО,

3 топ-Емхананың АЖО,

4 топ-Клиникалық зертхананың АЖО жобаларын жасау, ұсыну.

Бағалау.




Қабылдайды, есте сақтайды, таниды, сұрақтарға жауап береді.

АЖО жобасын құру тапсырмасын орындайды,талқылайды, ұсынады.


Қабылдайды, есте сақтайды, таниды, салыстырады

Ақпаратты өңдейді, талдайды, ұсынады, бағалайды




Презентация, А4, маркерлер, стикерлер

РЕФЛЕКСИЯ




25 мин

5тапсырма:

Mісrosoft Access нысандарын қолдану арқылы АЖО жасауға тапсырма беру,

Бағалау.


Тәжірибелік тапсырманы компьютерде орындау:

Клиникалық лаборатория

АЖО



Mісrosoft Access бағдарламасында жұмыс істеу дағдыларын меңгереді

бағалау


Компьютерлер,

Mісrosoft Access бағдарламасы, бағалау парағы

САБАҚТЫ ҚОРЫТЫНДЫЛАУ


5 мин


Қорытынды баға талдап, шығару
Үй жұмысы: Информатика Байжуманов М.К. бақылау сұрақтарына жуап беру.

Рефлексия парағын толтыру:

Мен білемін...

Мен істей аламын...

Маған қиын болды...


Анализ жасау

Бағалау, рефлексия парақтары




Бағалау парағы


Тапсырма

Топша студенттерінің аты-жөні



















  1. Сұрақтарға жауап беру

  2. Сөздік аударма



















  1. Жарнама құру



















Жарнама талқылау



















Жарнама ұсыну



















  1. АЖО жобарын құру



















АЖО жобарын талқылау



















АЖО жобарын ұсыну



















  1. Тәжірибелік тапсырма



















  1. Қорытынды шығаруға қатысу



















  1. Қорытынды баға



















  1. Оқытушының бағасы





















1 тапсырма: Сұрақтарға жауап беріңдер (әр топшаға 2 сұрақтан)
1. MS Access бағдарламасының негізгі қызметін атаңыз.

2. MS Access бағдарламасының негізгі нысандарын айтып беріңіз.

3. MS Access-те қандай мәліметтер типімен жұмыс жасайды?

4. MS Access-те өріс қандай қасиеттерге ие?

5. МБ деген не?

6. МББЖ деген не?

7. Өріс, жазба деген не?

8. МБ нысандарын, қызметтерін және жасалу тәсілдерін атап беріңіз.
2 тапсырма: Сөздерді аударындар:


қазақша

орысша

ағылшынша

кесте







сұраныс







қалып







есеп







Жауабы:

қазақша

орысша

ағылшынша

кесте

таблица

table

сұраныс

запрос

request

қалып

форма

form

есеп

отчет

report

3 тапсырма: Кесте, сұраныс, есеп, қалыпқа жарнама жасау, талқылау, класстерін сызып, ұсыну.

4 тапсырма:

1 топ-Стационардың АЖО,

2 топ- Клиникалық зертхананың АЖО,

3 топ-Емхананың АЖО,

4 топ- Дәріхананың АЖО жобаларының құрылымдарын анықтау, ұсыну.

5.тапсырма: Mісrosoft Access бағдарламасында медициналық лаборанттың автоматтандырылған жұмыс орнын жасау. Кесте, сұраныс, есеп, батырмалы қалып жасау.

АЖО клиникалық лаборатория

  1. Келесі кестелерді құрыңыз және толтырыңыз:

1-ші кесте: пациенттер (пациенттің коды,аты- жөні, туған жылы, ИИН, участок номері, анализ түрі, ақылы (тегін);

2-ші кесте: лаборатория қызметкерлері (қызметкердің коды, аты- жөні, жұмыс күндері);

3-ші кесте: анализдер тізімі (анализ коды, анализ түрі, бағасы).

  1. Келесі сұраныстарды құрыңыз: пациент кестесінен анализ түрі мен анализдер тізімін кестесімен анализ түрін байланыстырып, сұранысты Анализ нәтижелері деп сақтаңыз.

  2. Лаборатория қызметкерлері кестесіне қалып құрастырып, безендіріңіз, алға, артқа өту батырмаларын жасаңыз.



Рефлексия парағы

Аты-жөні: топ:

Мен білемін

Мен істей аламын

Маған қиын болды