ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 26.10.2023
Просмотров: 36
Скачиваний: 1
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Сабақ №1 | Мектеп: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: | Қатысқан оқушы саны: | Қатыспаған оқушы саны: | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Натурал сандар және нөл. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары | 5.1.1.1 натурал сандар жиыны ұғымын меңгеру; 5.1.1.2 тақ және жұп сандар ұғымдарын меңгеру; | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты: | - натурал сан, жұп және тақ натурал сандар ұғымдарын біледі. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың кезеңі | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Басы 5 минут | Ұйымдастыру сәті Амандасу. Психологиялық ахуал тудыру. «Шапалақ» техникасы бойынша оқушылар жұпқа, үш-үштен, төрт-төрттен бөлінеді. Соңында төрт шапалақ бойынша топқа бөліп отырғызу. Және әр топқа сабақтың тақырыбын ашу үшін сөздер беріледі. Сол арқылы сабақтын тақырыбына шығады және сабақтың мақсатын қояды. | Психологиялық ахуалға берілген тапсырманы орындайды. | | Психологиялық ахуал. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Негізгі бөлім Тақырыпты ашу 10 минут | Жаңа мәліметті түсіну «Түртіп ал» әдісі Натурал сандар — мектептің математика курсында меңгеретін сандардың бірінші түрі. Анықтама. Натурал сандар— бұл заттарды санауда қолданылатын сандар. Бірінші натурал сандар: 1; 2; 3; 4; 5; 6; 7; 8; 9; 10; 11 және т.б. Барлық натурал сандар натурал сандардың жиынтығын білдіреді. Натурал сандардың жиынтығы N белгіленеді. Ең аз натурал сан — бір. Ең көп натурал сан болмайды. Жалғасымды натурал сандар шексіз көп. Нөл натурал санға жатпайды. Натурал сандардың жиынтығы шексіз. Натурал сандарды ретімен нөмірлеуге болады, бірақ әрбір натурал санның соңында өзінен үлкен сан тұрады. Ширату тапсырмасы. «Миға шабуыл» тәсілі арқылы жаңа сабаққа байланысты сұрақтар 1) Қандай сандар натурал деп аталады? 2) Қандай натурал сандар аз болып табылады? 3) Натурал сандар қандай жиынтықты құрайды? Ол қалай белгіленеді? 4) Натурал сандардың жалпы саны қанша? 5) Заттарды санау қай саннан басталады 6) Нөл саны натурал сан бола ма? 7) Ең үлкен санды атауға бола ма? | «Түртіп ал» әдісі арқылы жаңа мәліметпен өз бетінше оқып танысады. Нақты анықтамаларға (+) белгісін қояып отырады. Дескриптор: Білім алушы
| | Үлестірмелі қағаздар Үлестірмелі қағаздар | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқулықпен жұмыс 25 минут | Тапсырма №1 «Карусель» стратегиясы. Топтық жұмыс Сынып және бөлім кестесін натурал сандармен толтырайық 783 502 197 048 натурал сандар мысалымен:
Әр топ класс және разряд натурал сандарының кестесін бір жарым минут ішінде толтырады. 875 124 459 158; 426 875 495 129; 751 459 324 761; 125 846 359 426; 486 265 716 184 Кері байланыс:
Тақырыпты түсініп, толық меңгеру үшін не жасау қажет? Тапсырма №2 Жеке жұмыс Оқушыларға нөлден бастап кез - келген екі таңбалы натурал санға дейін жазылған кестені құруды ұсыныңыз.
Оқушылар кестенің бірінші, үшінші, бесінші және т.с.с бағандарын көкпен, қалған бағандарды қызылмен бояулары қажет. Боялған бағандардағы сандардың айырмашылығы қандай?
Қанеки, жұп және тақ сандардың анықтамасын құрып көрейік. Оқушылар ауызша анықтаманы құрып алғаннан соң, оны дәптерлеріне жазады. Жұп сандар – бұл бүтін сандар, 2 санына қалдықсыз бөлінетін сандар. Мысалы: 2, 6, 10, 16, 22, 28 және т.б.. Тақ сандар–бұл бүтін сандар, 2 санына қалдықсыз бөлінбейтін сандар. Мысалы: 1, 3, 5, 9, 13, 17, 25 және т.б. Тапсырма №3 Жұптық жұмыс Келесі амалдарды орындап нәтежесін анықтаңыз
| Жұмыс дәптеріне жазылым тапсырмаларын орындау Дескриптор: Білім алушы 1) натурал сандар класын ажырата алады; 2) натурал сандар разрядың ажырата алады. Жұмыс дәптеріне жазылым тапсырмаларын орындау Дескриптор: Білім алушы 1) Жұп санды ажырата алады; 2) Тақ санды ажырата алады. | ҚБ: Бас бармақ арқылы бір-бірін бағалау. Жұлдызша арқылы бір-бірін бағалау. Бір-бірін тексеру | Топтық тапсырмалар. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Соңы 5 минут | Сабақты бекіту Рефлексия Үйге тапсырма: Сандар сыры туралы мәлімет жинау | Сабақты пысықтау тапсырмаларын орындау. | | | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Кері байланыс | Рефлексия (жеке,жұпта,топта, ұжымда) | Оқушыларға «Көңілді қоңырау» кері байланыс парағы таратылады. Оқушылар өздері белгілейді. | «СМС» | Кері байланыс парағы. |