ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 08.11.2023
Просмотров: 490
Скачиваний: 10
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Пән: Алгебра 3-тоқсан
Бекітемін:
№1-сабақ
Мұғалімнің аты-жөні: | Тұрсынбай Бек Қайратұлы | |||||||||||||
Мектеп: | ЖШС < | |||||||||||||
Пән/Сынып: | 8Е; 8Д | |||||||||||||
Күні: | | |||||||||||||
Тарау немесе бөлім атауы: | 8.3А Квадрат теңдеулер | |||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Мәтінді есептерді квадрат теңдеулердің көмегімен шешу | |||||||||||||
Оқу мақсаты: | 8.4.2.1 мәтінді есептерді квадрат теңдеулердің көмегімен шешу; | |||||||||||||
Бағалау критериі: |
оқу мақсатына жетеді. | |||||||||||||
Саралап оқыту тапсырмалары | ||||||||||||||
Ұжымдық жұмыс Жаңа тақырыптың түсіндірілуі Сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстыру; Бейнероликті қолдана отырып, бекіту тапсырмаларын орындату | Бірлескен жұмыс (1,2,3 тапсырма) Тапсырманы ұсыну және дұрыс жауапты ұсыну арқылы үйрету Бекітуге арналғантапсырмаларды орындату; Тапсырмалардың жауаптарын жазу. | Жеке жұмыс Тапсырманы ұсыну, оқушылар өз бетімен орындауы | ||||||||||||
Уақыты | Кезең дері | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |||||||||
5 минут | Ұйым дастыру | Сәлеметсіздерме! Бүгін, Мәтінді есептерді квадрат теңдеулердің көмегімен шешу тақырыптарын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: - мәтінді есептерді квадрат теңдеулердің көмегімен шешу; | Амандасу.Сыныпты түгендеу. Сабаққа дайындау, оқу құралдарын алу. Үй тапсырмасын айту. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты айқындалады. | «Екі жұлдыз, бір тілек» | Оқулық | |||||||||
10мин | Негізгі бөлім | Квадрат теңдеу көмегімен мәтіндік есептерді шығару алгоритмі: 1.Белгісізді әріппен белгілеңіз және есеп шарты бойынша теңдеу құрыңыз; 2. Құрылған теңдеуді шешіңіз; 3.Есеп шартына сәйкес жауапты жазыңыз. Мұғалім 1 және 2 мысалдарды талдау, түсіндіру барысында мәселелік әңгіме жүргізеді. (физикалық мағынадағы), оқушылар назарын есеп шартын дұрыс анықтап жазуға. Мысал 1. Тік бұрышты үшбұрыштың катеттерінің бірі екіншісінен 4 см кіші, ал гипотенузасы 20 см. Тік бұрышты үшбұрыштың катеттерін табыңыз. Айталық – кіші катеттің ұзындығы, онда - үлкен катеттің ұзындығы. Пифагор теоремасы бойынша гипотенузаның квадраты катеттердің квадраттарының қосындысына тең: | Сұрақтарға жауап береді. Берілген тапсырмаларды орындайды. 1. Құрылған теңдеуді ықшамдап, аламыз: Есеп мағынасы бойынша - тың мәні оң болуы керек. Бұл шартты 12 саны ғана қанағаттандырады, яғни 12 – кіші катет. 2. - үлкен катет Жауабы: 12 см, 16 см. | . | Интернет ресурстары Слайд | |||||||||
25 мин | Бекіту тапсырмасы | Тапсырмалар. №1 Тік төртбұрыштың ұзындығы енінен 5 см артық. Ауданы 150 см2 болса, төртбұрыштың қабырғаларын табыңдар. №2 Шахтаға лақтырылған тастың дауысы кейін естілді. Дыбыс жылдамдығы , еркін түсу үдеуін деп алып, шахтаның тереңдігін табыңыз. Шешуі: Шахтаның тереңдігін табу үшін, тастың құлау уақытын есептеу жеткілікті, себебі еркін түсі заңы бойынша шахта тереңдігі қа тең. Шарт бойынша , сондықтан шахта тереңдігі метр.Шахтаның тереңдігі, дыбыстың естілуіне дейін, тастың соғылған кезінен бастап дыбыс жылдамдығын көбейту жолымен табуға болады. Яғни секунд. Сонымен, шахта тереңдігі метр. Шахта тереңдігінің екі өрнегін теңестіріп, келесі теңдеуді аламыз . теңдеуді шешеміз. Түрлендіріп, аламыз: Тастың құлау уақыты оң шама болғандықтан, секунд. Сондықтан шахтаның тереңдігі метр. | Оқушылар берілген тапсырмаларды орындайды. №1. Шешуі: Тіктөртбұрыштың ені – х см, ұзындығы – (х+5) см S=a*b x(x+5)=150, x2+5x - 150=0, D=25+600=625, x1, 2 = х1=- 15 есептің шартын қанағаттандырмайды. x2=10, 10+5=15. Жауабы: 10 см және 15 см. Сергіту сәті. Логикалық тапсырмалар. Өз бетімен жұмыс. № 1 есеп. Бірінші сан екінші саннан 10-ға артық және олардың көбейтіндісі 56-ға тең. Осы сандарды тап. | Дескриптор: -айнымалыны дұрыс енгізеді; -жаңа айнымалымен квадрат теңдеуді шешеді; -бастапқы айнымалымен берілген квадрат теңдеуді шешеді; -теңдеудің түбірін дұрыс анықтайды. «Бас бармақ» әдісі арқылы оқушылар бірін-бірі бағалайды. | Интернет ресурстары. | |||||||||
| Жеке жұмыс | Оқулықпен жұмыс. № | Тапсырманы орындайды | | Оқулық | |||||||||
5 минут | | Бүгінгі сабақта: - мәтінді есептерді квадрат теңдеулердің көмегімен шешу Рефлексия
Бағалау. | Тақырыпты меңгергенін анықтау. Үйге тапсырма. № | Кері байланыс | |
Бекітемін:
№2-сабақ
Мұғалімнің аты-жөні: | Тұрсынбай Бек Қайратұлы | |||||||||||||
Мектеп: | ЖШС < | |||||||||||||
Пән/Сынып: | 8Е; 8Д | |||||||||||||
Күні | | |||||||||||||
Тарау немесе бөлім атауы: | 8.3А Квадрат теңдеулер | |||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Мәтінді есептерді квадрат теңдеулердің көмегімен шешу | |||||||||||||
Оқу мақсаты: | 8.4.2.1 мәтінді есептерді квадрат теңдеулердің көмегімен шешу; | |||||||||||||
Бағалау критериі: |
оқу мақсатына жетеді. | |||||||||||||
Саралап оқыту тапсырмалары | ||||||||||||||
Ұжымдық жұмыс Жаңа тақырыптың түсіндірілуі Сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстыру; Бейнероликті қолдана отырып, бекіту тапсырмаларын орындату | Бірлескен жұмыс (1,2,3 тапсырма) Тапсырманы ұсыну және дұрыс жауапты ұсыну арқылы үйрету Бекітуге арналғантапсырмаларды орындату; Тапсырмалардың жауаптарын жазу. | Жеке жұмыс Тапсырманы ұсыну, оқушылар өз бетімен орындауы | ||||||||||||
Уақыты | Кезең дері | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |||||||||
5 минут | Ұйым дастыру | Сәлеметсіздерме! Бүгін, Мәтінді есептерді квадрат теңдеулердің көмегімен шешу тақырыптарын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: - мәтінді есептерді квадрат теңдеулердің көмегімен шешу; | Амандасу.Сыныпты түгендеу. Сабаққа дайындау, оқу құралдарын алу. Үй тапсырмасын айту. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты айқындалады. | «Екі жұлдыз, бір тілек» | Оқулық | |||||||||
10мин | Негізгі бөлім | Квадрат теңдеу көмегімен мәтіндік есептерді шығару алгоритмі: 1.Белгісізді әріппен белгілеңіз және есеп шарты бойынша теңдеу құрыңыз; 2. Құрылған теңдеуді шешіңіз; 3.Есеп шартына сәйкес жауапты жазыңыз. 1-Тапсырма «Джигсо» әдісіарқылыәртопқатапсырмаберемін. 1 топ.Бірінші сан екінші саннан 10-ға артық және олардың көбейтіндісі 56-ға тең.Осы сандарды табыңдар. 2-топ. Бірінші сан екінші саннан 16-ға кем және олардың көбейтіндісі 80-ге тең.Осы сандарды табыңдар. 3 топ. Тіктөртбұрыштың ені ұзындығынан 3 см кем.Егер тіктөртбұрыштың ауданы 130 см2 болса,онда оның ені қандай? | Сұрақтарға жауап береді. Берілген тапсырмаларды орындайды. | Дескриптор:
| Интернет ресурстары Слайд | |||||||||
25 мин | Бекіту тапсырмасы | Тапсырмалар. 2-Тапсырма. «Теңге ілу» әдісі арқылы деңгейлік есептер беремін. А деңгейі. 1.Шаңғышы 12 км жолды жүргендегі жылдамдығын 3 км|сағ-қа арттырып,тағы 30 км жол жүрді.Егер барлық жолға 3 сағ уақыт жіберсе,шаңғышының бастапқы жылдамдығы неге тең? 2.Шаңғышы 45 км жолды жүргендегі жылдамдығын 3км|сағ-қа кемітіп,тағы 24 км жол жүрді.Егер алғашқы жолға 1 сағ артық уақыт жіберсе,онда шаңғышының алғашқы жылдамдығы неге тең? В деңгейі. Қосындысы 22-ге,ал квадраттарының қосындысы 250-ге тең екі санның кішісін табыңдар. Айырмасы 4-ке, ал квадраттарының айырымы 104-ке тең екі санның үлкенін табыңдар. С деңгейі. Тізбектей алынған үш натурал санның қосындысының квадраты олардың квадраттарының қосындысынан 862-ге артық.Берілген сандарды табыңдар. | Сергіту сәті. Логикалық тапсырмалар. Өз бетімен жұмыс. № 1 есеп. Бірінші сан екінші саннан 10-ға артық және олардың көбейтіндісі 56-ға тең. Осы сандарды тап. | Дескриптор:
«Бас бармақ» әдісі арқылы оқушылар бірін-бірі бағалайды. | Интернет ресурстары. | |||||||||
| Жеке жұмыс | Оқулықпен жұмыс. №5. | Тапсырманы орындайды | | Оқулық | |||||||||
5 минут | | Бүгінгі сабақта: - мәтінді есептерді квадрат теңдеулердің көмегімен шешу Рефлексия
Бағалау. | Тақырыпты меңгергенін анықтау. Үйге тапсырма. №7 | Кері байланыс | |
Бекітемін:
№3-сабақ
Мұғалімнің аты-жөні: | Тұрсынбай Бек Қайратұлы | |||||||||||||
Мектеп: | ЖШС < | |||||||||||||
Пән/Сынып: | 8Е; 8Д | |||||||||||||
Күні: | | |||||||||||||
Тарау немесе бөлім атауы: | 8.3А Квадрат теңдеулер | |||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Мәтінді есептерді квадрат теңдеулердің көмегімен шешу | |||||||||||||
Оқу мақсаты: | 8.4.2.1 мәтінді есептерді квадрат теңдеулердің көмегімен шешу; | |||||||||||||
Бағалау критериі: |
оқу мақсатына жетеді. | |||||||||||||
Саралап оқыту тапсырмалары | ||||||||||||||
Ұжымдық жұмыс Жаңа тақырыптың түсіндірілуі Сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстыру; Бейнероликті қолдана отырып, бекіту тапсырмаларын орындату | Бірлескен жұмыс (1,2,3 тапсырма) Тапсырманы ұсыну және дұрыс жауапты ұсыну арқылы үйрету Бекітуге арналғантапсырмаларды орындату; Тапсырмалардың жауаптарын жазу. | Жеке жұмыс Тапсырманы ұсыну, оқушылар өз бетімен орындауы | ||||||||||||
Уақыты | Кезең дері | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |||||||||
5 минут | Ұйым дастыру | Сәлеметсіздерме! Бүгін, Мәтінді есептерді квадрат теңдеулердің көмегімен шешу тақырыптарын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: - мәтінді есептерді квадрат теңдеулердің көмегімен шешу; | Амандасу.Сыныпты түгендеу. Сабаққа дайындау, оқу құралдарын алу. Үй тапсырмасын айту. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты айқындалады. | «Екі жұлдыз, бір тілек» | Оқулық | |||||||||
10мин | Негізгі бөлім | Квадрат теңдеу көмегімен мәтіндік есептерді шығару алгоритмі: 1.Белгісізді әріппен белгілеңіз және есеп шарты бойынша теңдеу құрыңыз; 2. Құрылған теңдеуді шешіңіз; 3.Есеп шартына сәйкес жауапты жазыңыз. Квадрат теңдеудің көмегімен шешілетін есептерге мысалдар қарастырайық: 1 – мысал: Тік төртбұрыштың ұзындығы енінен 5 см артық. Ауданы 150 см2 болса, төртбұрыштың қабырғаларын табыңдар. Шешуі: Тіктөртбұрыштың ені – х см, ұзындығы – (х+5) см S=a*b x(x+5)=150, x2+5x - 150=0, D=25+600=625, x1, 2 = х1=- 15 есептің шартын қанағаттандырмайды. x2=10, 10+5=15. Жауабы: 10 см және 15 см. | Сұрақтарға жауап береді. Берілген тапсырмаларды орындайды. | Дескриптор:
| Интернет ресурстары Слайд | |||||||||
25 мин | Бекіту тапсырмасы | Тапсырмалар. 2-Тапсырма. «Теңге ілу» әдісі арқылы деңгейлік есептер беремін. А деңгейі. 1. Тікбұрышты үшбұрыштың бір катеті см,ал екінші катеті гипотенузадан 2 см кем. Тікбұрышты үшбұрыштытың екінші катеті мен гипотенузасын тап. В деңгейі. 2. Тікбұрышты үшбұрыштың гипотенузасы см,ал катеттерінің айырмасы 3-ке тең.Осы үшбұрыштың катеттерін және периметрін анықта. С деңгейі. Біреуі екіншісінен 6-ауы артық екі натурал санның көбейтіндісі 187-ге тең. Осы сандарды тап. Сергіту сәті. Логикалық тапсырмалар. | Өз бетімен жұмыс. 1.Екі санның қосындысының мәні 15, ал көбейтіндісінің мәні 54.Осы сандарды тап. А.-6;-9; В.3;18; С.-3;-18; Д.6;9. 2.Тізбектей алынған екі натурал санның квадраттарының қосындысы 1513-ке тең. Осы екі санның қосындысын тап. А.55; В.53; С.-55; Д.54. 3.Бөлшектің алымы бөлімінен 1-ге кем.Егер осы бөлшекке оған кері бөлшекті қосса ,онда саны шығады. Бастапқы бөлшекті тап. А. ; В. ; С. ; Д. . | Дескриптор:
«Бас бармақ» әдісі арқылы оқушылар бірін-бірі бағалайды. | Интернет ресурстары. | |||||||||
| Жеке жұмыс | Оқулықпен жұмыс. №8. | Тапсырманы орындайды | | Оқулық | |||||||||
5 минут | | Бүгінгі сабақта: - мәтінді есептерді квадрат теңдеулердің көмегімен шешу Рефлексия
Бағалау. | Тақырыпты меңгергенін анықтау. Үйге тапсырма. №9. | Кері байланыс | |
Бекітемін:
№4-сабақ
Мұғалімнің аты-жөні: | Тұрсынбай Бек Қайратұлы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Мектеп: | ЖШС < | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пән/Сынып: | 8Е; 8Д | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Мұғалімнің аты-жөні: | | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пән/Сынып: | 8 сынып | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тарау немесе бөлім атауы: | 8.3А Квадрат теңдеулер | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Мәтінді есептерді бөлшек-рационал теңдеулердің көмегімен шешу. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқу мақсаты: | 8.4.2.2 мәтінді есептерді бөлшек-рационал теңдеулердің көмегімен шешу; | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критериі: | 1.Оқушылар есеп шартын пайдаланып теңдеуге кесте құрады. 2. Уақыт, жұмыс формулаларын бөлшек рационал теңдеулерді құруға қолданады. 3. Бөлшек рационал теңдеулерді дұрыс құрады. 4. Құрылған теңдеуді дұрыс шығарады. 5. Алынған жауапты дұрыс интерпретация жасайды. 6. Есеп жауабын дұрыс жазады. есеп шартын сауатты жаза алса; | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралап оқыту тапсырмалары | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ұжымдық жұмыс Жаңа тақырыптың түсіндірілуі Сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстыру; Бейнероликті қолдана отырып, бекіту тапсырмаларын орындату | Бірлескен жұмыс (1,2,3 тапсырма) Тапсырманы ұсыну және дұрыс жауапты ұсыну арқылы үйрету Бекітуге арналғантапсырмаларды орындату; Тапсырмалардың жауаптарын жазу. | Жеке жұмыс Тапсырманы ұсыну, оқушылар өз бетімен орындауы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Уақыты | Кезең дері | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
5 минут | Ұйым дастыру | Сәлеметсіздерме! Бүгін, Мәтінді есептерді бөлшек-рационал теңдеулердің көмегімен шешу тақырыптарын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: - мәтінді есептерді бөлшек-рационал теңдеулердің көмегімен шешу | Амандасу.Сыныпты түгендеу. Сабаққа дайындау, оқу құралдарын алу. Үй тапсырмасын айту. | «Екі жұлдыз, бір тілек» | Оқулық | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
10мин | Негізгі бөлім | Бөлшек рационал теңдеулерге келтірілетін есептерді қайталаңыз. Бір шама екінші шамамен бөлшек арқылы өрнектелетін теңдеулерді қарастыру: Қозғалысқа есептер: Жұмысқа есептер: | Сұрақтарға жауап береді. Берілген тапсырмаларды орындайды. | Дескриптор: -Есептің шартымен танысады. -Бастапқы белгісіз айнымалыны берілген және әріппен белгіленген қосымша шамалар арқылы өрнектейді. -Теңдеу құрып,бір шаманы беретін екі өрнекті жазып,теңестіреді. -Құрылған теңдеудің түбірлерін табады. -Табылған түбірлердің қайсысы теңдеуді қанағаттандыратынын тексереді | Интернет ресурстары Слайд | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
25 мин | Бекіту тапсырмасы | Есеп1. Ара қашықтығы 72 км жолды екі велосипедшінің біреуі екіншісіне қарағанда жарты сағат тез жүріп өтті. Біріншісінің жылдамдығы екіншісінен 2 км/сағ артық. Әр велосипедшінің жылдамдығын табыңыз. Шешуі: х км/сағ – ІI велосипедшінің жылдамдығы. . Кесте толтырайық:
Есеп 2. Таңғы сағат 5-те ара қашықтығы 1080 км А станциясынан В станциясына пошталық поезд шықты. Сағат 8-де В станциясынан А станциясына сағатына пошталық поездан 15 км артық жүретін жүрдек поезд жолға шықты. Егер поездардың жолдың ортасында кездескендігі белгілі болса, поездар қашан кездесті? Шешуі: Айталық, поездар жүрдек поезд шыққаннан кейін х сағатта кездескен болсын.
Есеп 3. Автобус 240 км жолдың жартысын кесте бойынша жүріп келді. Жолдың ортасында 20 минутқа аялдама жасады. Баратын жеріне уақытымен жету үшін қалған жолда жылдамдығын 4 км/ сағ арттырды. Автобустың алғашқы жылдамдығын табыңыз? Шешуі: х км/сағ – автобустың бастапқы жылдамдығы болсын. .
|
Сергіту сәті. Логикалық тапсырмалар.
Оқулықпен жұмыс. №10.