ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 08.11.2023
Просмотров: 493
Скачиваний: 10
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Бекітемін:
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
№22-сабақ
Сабақтың тақырыбы:
Бөлім: | 8.3С Статистика элементтері | ||
Мұғалімнің аты-жөні: | Тұрсынбай Бек Қайратұлы | ||
Мектеп: | ЖШС < | ||
Пән/Сынып: | 8Е; 8Д | Күні: | |
Сабақтың тақырыбы: | Жиілік алқабы, жиілік гистограммасы | ||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: | 8.3.3.1 таңдама нәтижелерін жиіліктердің интервалдық кестесі арқылы беру; | ||
Сабақтың мақсаты: | Оқушылар:
|
Сабақтың барысы
Уақыты | Кезең дері | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||||
5 минут | Ұйым дастыру | Сәлеметсіздерме! Бүгін, Жиілік алқабы, жиілік гистограммасы тақырыптарын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: -таңдама нәтижелерін жиіліктердің интервалдық кестесі арқылы беру; | Амандасу.Сыныпты түгендеу. Сабаққа дайындау, оқу құралдарын алу. Үй тапсырмасын айту. | «Екі жұлдыз, бір тілек» | Оқулық | ||||||||||||||||||||||||||
10мин | Негізгі бөлім | Қарасытрылып өткен мысалдың негізінде мұғалім «деректердің интервалдық қатары» және «гистограмма» ұғымдарын енгізеді. Мұғалім: 2, 3, 4 бағаларын «нашар», 5, 6, 7 бағаларын «орта», ал 8, 9, 10 бағаларын «жақсы» деп атайық. Барлық «нашар» бағалар [2; 4] кесіндісіне, «орталар» - [5; 7] кесіндісіне, ал «жақсылар» - [8; 10] кесіндісіне тиісті. Сөйтіп, біз ең үлен және ең кіші варианталардың аралығын бөліктерге бөліп деректерді интервалдық қатарын алдық: 2—4; 5—7; 8—10.
Енді үш тіктөртбұрышты салайық. Бірінші тітөртбұрыштың табаны - [2; 4] кесіндісі, оның ауданы 8, яғни «нашар» вариантаның абсолютті жиілігі. Дәл осылай басқа екі вариантамен де жұмыс жасаймыз. Сөйтіп, бағанды диаграмманы аламыз, немесе абсолютті жиіліктің үлестірім гистограммасын аламыз. | Сұрақтарға жауап береді. | Дескриптор: -Жиілік кестесін дұрыс құрады; -Жиілік алқабын дұрыс салады; -Жиіліктердің интервалдық кестесін дұрыс құрады; -Жиілік гистограммасын құрады. | Интернет ресурстары | ||||||||||||||||||||||||||
25 мин | Бекіту тапсырмасы | Тапсырмалар. №1. 2. 21 мектептегі оқушылардың саны туралы ақпарат берілген. Абсолютті жиілік алқабы мен гистограммасын салыңыз, 19-20, 21-22, 23-24, 25-26, 27-28 интервалдарын алыңыз. №15.7 Жасөспірімдер жасаған телефон қоңырауларының санын зерттеу үшін, сегізінші сынып оқитын 50 оқушыдан сұхбат алынды. «Сен кеше қанша қонырау шалдың?» сұрағына мына жауаптарды алдық:
Берілген кесте бойынша салыстырмалы жиілігін тауып, жиілік алқабын салыңыз. | Сергіту сәті. Логикалық тапсырмалар. Өз бетімен жұмыс. №3. Қосымша тапсырма: Сыныптастарынның бойының ұзындықтарын жазыңдар. Мәліметтер бойынша варициялық қатар жазыңдар, вариациялық қатарды интервалдарға бөліңдер; жиіліктің интервалдық кестесін құрастырыңдар және гистограмманы салыңдар. Дескриптор: Білім алушы
| Дескриптор: -Жиілік кестесін дұрыс құрады; -Жиілік алқабын дұрыс салады; -Жиіліктердің интервалдық кестесін дұрыс құрады; -Жиілік гистограммасын құрады. Дескриптор: Білім алушы
| Интернет ресурстары. | ||||||||||||||||||||||||||
| Жеке жұмыс | №15.1. Сыртқы жиынтық бағалау тапсырудың алдында оқушылар бір емтиханды өздері таңдаған пән бойынша тапсыруы керек. Таңдау физика, химия, биология және информатика пәндері арасында өтеді. Оқушылардың қай пәнді таңдайтыны туралы сауалнама өткізіліп, 50 оқушыдан алынған жауап қорытындысы мынадай болды: (ф – физика, х – химия, б – биология, и – информатика) ф, б, ф, ф, х, х, ф, и, ф, и, х, и, и, б, б, и, ф, х, ф, х, ф, х, ф, ф, х, ф, х, ф, и, ф, ф, х, ф, ф, х, ф, х, ф, х, х, ф, х, и ф, ф, ф, б, б, х, и. Ығыспалы қатардың салыстырмалы жиілік кестесін құрып, таңдаманың модасын, медианасын табыңыз. | Оқулықпен жұмыс. №1, №3. | Дескриптор: - Жиіліктер кестесін құрады;
| Парақша | ||||||||||||||||||||||||||
5 мин | | Бүгінгі сабақта: - таңдама нәтижелерін жиіліктердің интервалдық кестесі арқылы береді. Рефлексия
| Тақырыпты меңгергенін анықтау. Үйге тапсырма. №4. Бағалау. | Кері байланыс | |
Бекітемін:
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
№23-сабақ
Сабақтың тақырыбы:
Бөлім: | 8.3С Статистика элементтері | ||
Педагогтің Т.А.Ә.(болған жағдайда | | ||
Күні: | | ||
Пән/Сынып: | Алгебра, 8 сынып. | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: | Жиілік алқабы, жиілік гистограммасы | ||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: | 8.3.3.2 жиіліктердің интервалдық кестесінің деректерін жиіліктер гистограммасы арқылы беру; | ||
Сабақтың мақсаты: | Оқушылар:
|
Сабақтың барысы
Уақыты | Кезең дері | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |||||||||||||||||||||||
5 минут | Ұйым дастыру | Сәлеметсіздерме! Бүгін, Жиілік алқабы, жиілік гистограммасы тақырыптарын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: - жиіліктердің интервалдық кестесінің деректерін жиіліктер гистограммасы арқылы беру; | Амандасу.Сыныпты түгендеу. Сабаққа дайындау, оқу құралдарын алу. Үй тапсырмасын айту. | «Екі жұлдыз, бір тілек» | Оқулық | |||||||||||||||||||||||
10мин | Негізгі бөлім | Қарасытрылып өткен мысалдың негізінде мұғалім «деректердің интервалдық қатары» және «гистограмма» ұғымдарын енгізеді. Мұғалім: 2, 3, 4 бағаларын «нашар», 5, 6, 7 бағаларын «орта», ал 8, 9, 10 бағаларын «жақсы» деп атайық. Барлық «нашар» бағалар [2; 4] кесіндісіне, «орталар» - [5; 7] кесіндісіне, ал «жақсылар» - [8; 10] кесіндісіне тиісті. Сөйтіп, біз ең үлен және ең кіші варианталардың аралығын бөліктерге бөліп деректерді интервалдық қатарын алдық: 2—4; 5—7; 8—10.
Енді үш тіктөртбұрышты салайық. Бірінші тітөртбұрыштың табаны - [2; 4] кесіндісі, оның ауданы 8, яғни «нашар» вариантаның абсолютті жиілігі. Дәл осылай басқа екі вариантамен де жұмыс жасаймыз. Сөйтіп, бағанды диаграмманы аламыз, немесе абсолютті жиіліктің үлестірім гистограммасын аламыз. | Сұрақтарға жауап береді. | Дескриптор: -Жиілік кестесін дұрыс құрады; -Жиілік алқабын дұрыс салады; -Жиіліктердің интервалдық кестесін дұрыс құрады; -Жиілік гистограммасын құрады. | Интернет ресурстары | |||||||||||||||||||||||
25 мин | Бекіту тапсырмасы | Тапсырмалар. №1. 2. 21 мектептегі оқушылардың саны туралы ақпарат берілген. Абсолютті жиілік алқабы мен гистограммасын салыңыз, 19-20, 21-22, 23-24, 25-26, 27-28 интервалдарын алыңыз. №15.7 Жасөспірімдер жасаған телефон қоңырауларының санын зерттеу үшін, сегізінші сынып оқитын 50 оқушыдан сұхбат алынды. «Сен кеше қанша қонырау шалдың?» сұрағына мына жауаптарды алдық:
|
Берілген кесте бойынша салыстырмалы жиілігін тауып, жиілік алқабын салыңыз.
Сабақтың барысы
Уақыты | Кезең дері | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
3 минут | Ұйым дастыру | Сәлеметсіздерме! Бүгін, Орта мән. Дисперсия. Стандартты ауытқу тақырыптарын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: - дисперсия, стандартты ауытқу анықтамаларын және оларды есептеу формулаларын білу; | Амандасу.Сыныпты түгендеу. Сабаққа дайындау, оқу құралдарын алу. Үй тапсырмасын айту. | «Екі жұлдыз, бір тілек» | Оқулық |
5 мин | Негізгі бөлім | | Сұрақтарға жауап береді. | Дескриптор: -Жиілік кестесін дұрыс құрады; -Жиілік алқабын дұрыс салады; -Жиіліктердің интервалдық кестесін дұрыс құрады; -Жиілік гистограммасын құрады. | Интернет ресурстары |
10 мин | Бекіту тапсырмасы | Тапсырмалар. | Сергіту сәті. Логикалық тапсырмалар. №1. 2. 21 мектептегі оқушылардың саны туралы ақпарат берілген. Абсолютті жиілік алқабы мен гистограммасын салыңыз, 19-20, 21-22, 23-24, 25-26, 27-28 интервалдарын алыңыз. Дескриптор: Білім алушы
| Дескриптор: Білім алушы
| Интернет ресурстары. |
25 мин | Жеке жұмыс | ББЖБ№6 орындайды. | | Мониторинг | Парақша |
2 мин | | Бүгінгі сабақта: - жиіліктердің интервалдық кестесінің деректерін жиіліктер гистограммасы арқылы береді. Рефлексия
| Тақырыпты меңгергенін анықтау. Үйге тапсырма. №6. Бағалау. | Кері байланыс | |
Бекітемін:
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
№26-сабақ
Сабақтың тақырыбы: Орта мән.
Бөлім: | 8.3С Статистика элементтері | ||
Мұғалімнің аты-жөні: | Тұрсынбай Бек Қайратұлы | ||
Мектеп: | ЖШС < | ||
Пән/Сынып: | 8Е; 8Д | Күні: | |
Сабақтың тақырыбы: | Орта мән. | ||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: | 8.3.3.3 жинақталған жиілік анықтамасын білу; | ||
Сабақтың мақсаты: | Оқушылар:
|
Сабақтың барысы
Уақыты | Кезең дері | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
5 минут | Ұйым дастыру | Сәлеметсіздерме! Бүгін, Орта мән. Дисперсия. Стандартты ауытқу тақырыптарын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: - дисперсия, стандартты ауытқу анықтамаларын және оларды есептеу формулаларын білу; | Амандасу.Сыныпты түгендеу. Сабаққа дайындау, оқу құралдарын алу. Үй тапсырмасын айту. | «Екі жұлдыз, бір тілек» | Оқулық |
10 мин | Негізгі бөлім | | Сұрақтарға жауап береді. | Дескриптор: -Жиілік кестесін дұрыс құрады; -Жиілік алқабын дұрыс салады; -Жиіліктердің интервалдық кестесін дұрыс құрады; -Жиілік гистограммасын құрады. | Интернет ресурстары |
25 мин | Бекіту тапсырмасы | Тапсырмалар. | Сергіту сәті. Логикалық тапсырмалар. №1. 2. 21 мектептегі оқушылардың саны туралы ақпарат берілген. Абсолютті жиілік алқабы мен гистограммасын салыңыз, 19-20, 21-22, 23-24, 25-26, 27-28 интервалдарын алыңыз. Дескриптор: Білім алушы
| Дескриптор: Білім алушы
| Интернет ресурстары. |
| Жеке жұмыс | Оқулықтан №7, №8. | | Мониторинг | Парақша |
5 мин | | Бүгінгі сабақта: - жиіліктердің интервалдық кестесінің деректерін жиіліктер гистограммасы арқылы береді. Рефлексия
| Тақырыпты меңгергенін анықтау. Үйге тапсырма. Бағалау. | Кері байланыс | |