Файл: Е здік оырман отбасы сайысы Масаты.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 08.11.2023

Просмотров: 36

Скачиваний: 1

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

«Ең үздік оқырман отбасы» сайысы

Мақсаты: ата-аналар мен балаларды сайысқа қатыстыра отырып, олардың халық ауыз әдебиеті, салт-дәстүрі туралы білімдерін байқау. Ән, би, қолөнер тәрізді халықтық өнерден хабардарлығын анықтау. Отбасы-Отанның бір бөлшегі екендігін ұғындырып, оқушыларды ынтымақ пен бірлікке, татулық пен ұйымшылдыққа тәрбиелеу.

Түрі: ата-аналар мен балалардан құралған командалар арасындағы сайыс түрінде өтеді.

Көрнекілігі: Отан, отбасы, ынтымақ –бірлік туралы мақал-мәтелдер, әр отбасына арналған слайд-шоу.

Сабақтың барысы:

Жүргізуші: Атамыз қазақ «Бала-адамның бауыр еті», «балалы үй-базар» дейді. Өйткені бала –өмірдің жалғасы, отбасының жеміс берер гүлі. Отбасы- бұл қоғамның негізі. Баланың болашақта жақсы азамат болып өсуі үшін, жан-жақты тәрбиелі болуы отбасында берілетін тәрбиеге тікелей байланысты. Бүгінгі біздің ұйымдастырылып отырған «Ең үздік оқырман отбасы» атты сайыс өткелі отыр.
Олай болса, осы сайысымызға қатысушы отбасыларымызды ортаға шақырайық.

Жақсы адам кімге болсын болар пана,

Мол оның тал бойында ақыл сана.

Көркіне ақылы да сай келетін,

-------------отбасы ортамызда.

Қуантады білімімен бәрімізді,

Қол соғып қарсы алайық енді оны.

................отбасы келіп қалды,

Татулықты ту еткен бұл отбасы.

Жігітке ақыл, білім жарасады,

Нағыз ер халқыменен санасады.

Сайысқа бар күшімді саламын деп,

----------------отбасы таласады.
Сайыс кезеңдерімен таныстыру.
«Ең үздік оқырман отбасы» сайысының кезеңдері


  1. Үй тапсырмасы. «Біздің сүйікті кітабымыз» отбасымен бірге кітап оқу, оқып отырған кітапты фотаға, видеоға түсіру.

  2. «Кім тапқыр?» оқылған үзіндінің атын, авторын табу

  3. «Әдебиет кино әлемінде» кинолардан көрініс көре отырып, қай шығарма желісі бойынша түсірілгенін табу

  4. шығармашылық жұмыс
    Өздері оқыған кітаптың ең ұнаған тұсын суреттеп, постер арқылы қорғайды


1-бөлім. «Қанеки, танысайық». Отбасылық командалардың өзін-өзі таныстыруы. Таныстыру әркімнің қалауы бойынша әр түрлі форматта жүргізілуі мүмкін. Мысалы: жанұяның өмірі туралы слайд көрсете отырып тақпақпен, өлеңмен (музыкалық) немесе қара сөзбен мәнерлеп оқу арқылы. Таныстыруда әрбір отбасы мүшелерінің өмір ұстанымдары, атқаратын қызметі, жанұяның жетістіктері туралы баяндалуы тиіс.


2-бөлім. Кім тапқыр?

Берілен шығармадан үзінді оқылады, қатысушы шығарманың қай кезеңінен екенін табады ,жалғастырып айтады.

3 бөлім. Әдебиет кино әлемінде.
кинодан көрініс көре отырып, берілен шығарманың қай кезеңдегі оқиғасы екенін табады

4 бөлім. Шығармашылық жұмыс
Өздері оқыған кітаптың ең ұнаған тұсын суреттеп постер арқылы қорғайды

1-4-сыныптарға ұсынылан шығарма
« »

1-бөлім. «Қанеки, танысайық». Отбасылық командалардың өзін-өзі таныстыруы. Таныстыру әркімнің қалауы бойынша әр түрлі форматта жүргізілуі мүмкін. Мысалы: жанұяның өмірі туралы слайд көрсете отырып тақпақпен, өлеңмен (музыкалық) немесе қара сөзбен мәнерлеп оқу арқылы. Таныстыруда әрбір отбасы мүшелерінің өмір ұстанымдары, атқаратын қызметі, жанұяның жетістіктері туралы баяндалуы тиіс.

2-бөлім. Кім тапқыр?

Берілен шығармадан үзінді оқылады, қатысушы шығарманың қай кезеңінен екенін табады ,жалғастырып айтады.

3 бөлім. Әдебиет кино әлемінде.
кинодан көрініс көре отырып, берілен шығарманың қай кезеңдегі оқиғасы екенін табады

4 бөлім. Шығармашылық жұмыс
Өздері оқыған кітаптың ең ұнаған тұсын суреттеп постер арқылы қорғайды


5-8-сыныптара ұсынылған шығарма
«Менің атым Қожа» повесть


1-бөлім. «Қанеки, танысайық». Отбасылық командалардың өзін-өзі таныстыруы. Таныстыру әркімнің қалауы бойынша әр түрлі форматта жүргізілуі мүмкін. Мысалы: жанұяның өмірі туралы слайд көрсете отырып тақпақпен, өлеңмен (музыкалық) немесе қара сөзбен мәнерлеп оқу арқылы. Таныстыруда әрбір отбасы мүшелерінің өмір ұстанымдары, атқаратын қызметі, жанұяның жетістіктері туралы баяндалуы тиіс.

2-бөлім. Кім тапқыр?

Берілен шығармадан үзінді оқылады, қатысушы шығарманың қай кезеңінен екенін табады ,жалғастырып айтады.

3 бөлім. Әдебиет кино әлемінде.
кинодан көрініс көре отырып, берілен шығарманың қай кезеңдегі оқиғасы екенін табады



4 бөлім. Шығармашылық жұмыс
Өздері оқыған кітаптың ең ұнаған тұсын суреттеп постер арқылы қорғайды

9-11-сыныптарға ұсынылған шығарма
«Қараш-Қараш» хикаят


1-бөлім. «Қанеки, танысайық». Отбасылық командалардың өзін-өзі таныстыруы. Таныстыру әркімнің қалауы бойынша әр түрлі форматта жүргізілуі мүмкін. Мысалы: жанұяның өмірі туралы слайд көрсете отырып тақпақпен, өлеңмен (музыкалық) немесе қара сөзбен мәнерлеп оқу арқылы. Таныстыруда әрбір отбасы мүшелерінің өмір ұстанымдары, атқаратын қызметі, жанұяның жетістіктері туралы баяндалуы тиіс.

2-бөлім. Кім тапқыр?

Берілен шығармадан үзінді оқылады, қатысушы шығарманың қай кезеңінен екенін табады ,жалғастырып айтады.

3 бөлім. Әдебиет кино әлемінде.
кинодан көрініс көре отырып, берілен шығарманың қай кезеңдегі оқиғасы екенін табады

4 бөлім. Шығармашылық жұмыс
Өздері оқыған кітаптың ең ұнаған тұсын суреттеп постер арқылы қорғайды