ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 22.11.2023
Просмотров: 35
Скачиваний: 2
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Пәні: Информатика Тексерілді: __________________
Сабақ:5.3 | Мектеп: №14 Алыбай батыр жалпы орта мектеп | |||||
Күні: 23.04.2021ж | Мұғалімнің аты-жөні: Эрежебова Азиза | |||||
Сынып: 6 сынып | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||
Сабақ тақырыбы: | Гиперсілтемелер | |||||
Сабақ негізделген оқумақсаты | Авторлық құқық, плагиат ұғымдарын түсіндіру | |||||
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар: авторлық құқық, плагиат ұғымдарын білу | |||||
Оқушылардың басым бөлігі: авторлық құқық, плагиат ұғымдарын анықтай алу | ||||||
| ||||||
Кейбір оқушылар: авторлық құқық, плагиат ұғымдарын сипаттау алу | ||||||
| ||||||
Бағалау критерийі | Авторлық құқық,плагиат ұғымдарын түсінеді және қолдана алады | |||||
Тілдік мақсат | Оқушылар: Авторлық құқық, плагиат ұғымдарын біледі, анықтамасын түсінеді | |||||
Негізгі сөздер мен тіркестер: | ||||||
Автор, плагиат, гиперсілтеме | ||||||
Сыныптағы диалог үшін пайдалы тілдік бірліктер: Авторлық құқық, плагиат ұғымдарын қалай түсінеміз? Авторлық құқық бұзылғанда не істеу керек? Авторлық құқық нысанын не болуы мүмкін? | ||||||
Талқылауға арналған тармақтар: | ||||||
| ||||||
Құндылықтарға баулу | Оқушыларды әділдікке, шындыққа, өз құқығын білуге баулу | |||||
Пәнаралық байланыс | Құқық негіздері пәніндегі құқықтық заңның тармақтары кездеседі | |||||
Алдыңғы тақырып | Сілтемелермен жұмыс жасауды түсінеді және біледі | |||||
Жоспар | ||||||
Жоспарлаған уақыт | Жоспарлаған жаттығулар (төмендегі жоспарланған жаттығулармен қатар ескертпелерді жазыңыз) | Ресурстар | ||||
Сабақтың басы «Қаламсап» стратегиясы арқылы өткенді қайталау | І.Оқушылармен сәлемдесу оқушыларды түгендеу,сабаққа дайындығын тексеру. ІІ. Ынтымақтастық атмосферасын құрамын Оқушыларды «Шаттық шеңбер» бойымен тұрғызып «Өрмекші торы» көмегімен оқушылар бір-біріне өздерінің есімдерінің бас әрпінен басталатын жақсы сөздерді айтқызамын. ІІІ.Топқа бөлу. Оқушыларды сапқа тұрғызып, 1-2 дейін санау арқылы 2 топқа бөлу 3. Қауіпсіздік ережесін ескерту ІV.«Қаламсап» стратегиясы Оқушылардың қаламсаптарын жинап кез –келген қаламсапты алып сол қаламсаптың иесінен өткен тақырып бойынша сұрақтар қойылады. | Үлестірмелер, оқулық, жұмыс дәптері | ||||
Сабақтың ортасы Терминдермен жұмыс | Жаңа сабаққа кіріспе: «Авторлық құқық, плагиат ұғымдарын түсіндіру». Тақырып бойынша қысқаша мағлұмат беремін. Сабақтың тақырыбын ашып, мақсатын анықтап түсіндіремін. Жаңа тақырып бойынша бейнефильм корсетемін Топтық жұмыс «Бейнеталдау» әдісі бейнетаспа арқылы оқушылар өз ойларын айтады Негізгі бөлім «Ойлан, бірік, бөліс,талқыла» әдісі Әр топ өздері конверттен таңдап алған тақырыптары жайлы топта жұмыс жасайды, постер қорғайды. 1 топ Авторлық құқық дегеніміз не? 2 топ Плагиат ұғымдары дегеніміз не? VI. «Түртіп алу» стратегиясы. Дәптермен жұмыс Термин сөздерді интерактивті тақта арқылы шығарып таныстырамын. Жаңа тақырыптағы термин сөздердің орысша ағылшын тілінде аудармасымен танысады, қайталайды. | Оқулық, маркерлер, плакаттар, стикерлер, үлестірме қағаздар, интерактивті тақта | ||||
Тапсырмалар | Компьютердегі тәжірибелік жұмыс 1 топ Өлеңнің аты «Қазақ азаматы» Р.Зайытов М.Жұмабаев Осы өлеңнің авторы кім және плагиат жасаған ақын 2 топ Өлеңнің аты «Балқаш» С.Мұқанов Осы өлеңнің авторы кім және плагиат жасаған ақын Осы өлеңді online тексеруде орындаңдар | Оқулық, дәптер, компьютер | ||||
Сабақ соңы Өзіңді тексер | 1.Авторлық құық дегеніміз не? 2.Плагиат ұғымдары дегенімыз не? 3.Мәліметтер мен программаларды заңсыз таратуға қандай шаралар кедергі келтіре алады? 4.Ақпаратты құқықты қорғауды қандай заңдар қамтамасыз етеді? 5.Авторлық құқықтың нысандары қандай? | оқулық, дәптер қағаз | ||||
Критерилер Авторлық құқық, плагиат ұғымдарын түсінеді | Дескриптор 1.Авторлық құқықтың анықтамасын біледі. 2. Плагиат сөзінің мән мағынасын түсінеді. 3. Авторлық құқықты бұзуға болмайтындығын айтады 4.Плагиат сөзінің мазмұнын авторлық құқықтан ажырата біледі 5.Бағдарламамен компьютерде жұмыс жасай алады. | |||||
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? | Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? | Пәнаралық байланыс. Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері. Құндылықтардағы байланыс | ||||
Саралау білімді іріктеуде, нақты оқушылардан күтілетін нәтижеде, оқушылардың жеке қабілеттерін ескеріп тапсырма берумен, уақытты ұтымды пайдалану | «Қаламсап»стратегиясы әдісі, «Бейнеталдау», «Ойлан,бірік, бөліс, талқыла» «Серпілген сауал» Сұрақтарға берген жауаптары бойынша;Топтық жұмыста атқарған жұмыстарынан; Жеке дәптерге орындалатын тапсырма арқылы; | Сабақта таныстырылымдар пайдалану, интернеттен алынған мәліметтер. Оқушылардың компьютер алдында дұрыс отыруын қадағалау; Ағылшын, орыс тілі |