Файл: АТбе облысыны білім басармасы мм 2 психологиялыпедагогикалы Тзеу кабинеті кмм.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 22.11.2023

Просмотров: 14

Скачиваний: 1

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.


«АҚТӨБЕ ОБЛЫСЫНЫҢ БІЛІМ БАСҚАРМАСЫ» ММ

«№2 ПСИХОЛОГИЯЛЫҚ-ПЕДАГОГИКАЛЫҚ ТҮЗЕУ КАБИНЕТІ» КММ

Бекітемін _____________

«№ 2 ППТК» меңгерушісі

Нурсейтова А.К.

«[Ш] дыбысын қою»

тақырыбында ұйымдастырылған ашық сабақ

Орындаған: педагог-логопед

Әбдірашева А.Е.

2023 ж
Тақырыбы: «[Ш] дыбысын қою»
Кезеңі : [Ш] дыбысын қою.

Мақсаты: [Ш] дыбысының дұрыс айтылуын қалыптастыру.

Құрал-жабдықтар: дыбыстық артикуляция профилі [Ш], үстел айнасы, әріптік карталар, әртүрлі жануарладың суреттері (қаз, бақа, жылан, мысық, ешкі және т.б.).

Міндеті:

Түзету -дамыту:

1. Ерін мен тілге арналған артикуляциялық гимнастика арқылы артикуляциялық моториканы дамыту.

2. «Самал» ойынының көмегімен дұрыс сөйлеу тынысын дамыту.

3. [Ш] дыбысын «жылан ысылдайды», «орман шуылдайды», «әуе шары» сынды еліктеу ойындары арқылы шақыру.

4. « Ш дыбысын ұстайық!» ойынының көмегімен фонематикалық есту қабілетін дамыту.
Түзету-тәрбиелік:

1. Тапсырмаларды орындау кезінде табандылық пен зейінді тәрбиелеу

Түзету-білім беру:

1.[Ш] Дыбысының акустикалық және айтылымдық бейнесін нақтылау;
Сабақ барысы:

1.Ұйымдастырушылық сәт.


Логопед: Сәлеметсіңбе! Мен сені көргеніме қуаныштымын! Көңіл-күйің қалай?

Бала: Сәлеметсіз бе, менде бәрі жақсы!

Логопед: ыңғайлы отырамыз, арқамызды тік ұстауды ұмытпаймыз. Біз сабағымызды бастаймыз!

- Біздің әрбір сабағымыз неден басталады... Дұрыс, іс-қимылды жаттығуды еске түсірейік. Айнаға қарап, жаттығуымызды жасаймыз.

Шапалақты соғамыз,

Бетімізді жуамыз,

Құлақтарды тазалап.

Еріндерді бұрамыз (оңға, солға).

2. Сабақтың мақсатын ашу.

Логопед: Бүгін біз [Ш] дыбысын дұрыс және әдемі айтуды үйренеміз.

Артикуляциялық гимнастика.

Логопед: біз қазір тіл мен ерінге арналған гимнастика жасаймыз. Сен бұл жаттығулардың барлығын жақсы білесің, ендеше оларды бірге қайталайық. Мұқият бол және қателеспеуге тырыс!

1. «Аккордеон»

Аузымызды кең ашып,

Аккордеонда ойнайық!

Тілімізді таңдайға, жабыстырып аламыз!

Бір, екі, үш, төрт, бес,

Бізге қайталау қиын емес!

2. « Тістерді тазалаймыз»

Таң ертең және кешкі,

Тазалаймыз тісті.

3. «Сылақшы»

Біз төбені бояймыз,

Сылақшы біздің тіліміз,

Таза болады мінекей,

Алыстағы бұрыш!

«Тәтті тосап», «Саңырауқұлақ», «Әткеншек», «Жылқы» жаттығулары.

Логопед:

сен барлық жаттығуларды орындадың.Жарайсың!

Тыныс алуын дамыту:

Логопед: Бұл сиқырлы ағаш деп елестетеміз. Жел соғып, жапырақтары жерге түсті. (Логопед қағаз жолақтарға үрлейді, содан кейін балаға оны үрлеуді ұсынады). Енді сен үрлейсің!
Дыбысты қою:

[Ш] дыбысын дұрыс артикуляцияға сүйене отырып қою.

  1. Еріндер сәл алға созылады;

  2. Тілдің ұшы аспанға көтеріледі (артында альвеолалар), бірақ оған тиіп тұрмайды, саңылау жасайды;

  3. Тілдің бүйір жиектері ішінен жоғарғы азу тістерге басылады, бүйірлерінде дем шығаратын ауа ағыны болмайды;

  4. Тілдің ортасында жылы ауа ағыны шығады.


[Ш] дыбысын оқшаулап айту:

Логопед:

«Жылан қалай ысылдайды» ойыны.

Айша орманға саңырауқұлақтарды жинауға кетті. Мен орманда кезіп, жапырақтар мен бұталардың астына қарадым. Кенеттен күн жылынған уақытта жыланды көрдім. Айша оған сәлем берді, ал жылан оған жауап ретінде: «ш - ш - ш - ш»деп ысқырды. Қыз оның жағдайын сұрады, ал жылан тағы да: «ш-ш-ш» деді де, жорғалап кетті. Айша жыланнан қорықпады, бірақ жыланның қалай ысқылдағанын қайталай отырып, орманда көңілді жүрді: «ш-ш-ш-ш».

Орманда жыланның қалай ысқырғанын есіңде сақта ! Мен саған суреттерді көрсетемін, ал сен жыланды көргенде, ол сияқты ысқыр (ересек адам балаға әртүрлі жануарлармен суреттерді көрсетеді, ал бала жыланды көргенде ш-ш-ш-ш-ш дейді). Мысалы: аю, түлкі, жылан (ш-ш-ш-ш), кірпі, қарға, жылан (ш-ш-ш-ш), жылан (ш-ш-ш-ш) және т. б.

«Шулы орман» ойыны

Балаңызбен жазда орманға (саябаққа) барғаныңызды және онда биік ағаштарды көргеніңізді, олардың жасыл шыңдары, бұтақтары және көптеген жапырақтары бар екенін еске түсіріңіз. Жел соғып, ағаштардың шыңдары дірілдей бастайды, олар тербеліп, шу шығарады: ш-ш-ш-ш. Тұрыңыз және қолыңызды жоғары көтеріңіз, қолдар-ағаш бұтақтары. Алдымен қолдарыңызды бүйірден екінші жаққа баяу шайқаңыз (жеңіл жел соғады) және тыныш сөйлеңіз ш-ш-ш-ш-ш, содан кейін қолдарыңызды қатты шайқаңыз (қатты жел соғады) және қатты сөйлеңіз ш-ш-ш-ш.


«Әуе шары» ойыны

Бала тұрып, саусақтарын құлыпқа бүктеп, қолдарын басынан жоғары көтеріп, қолынан доп жасайды. Ересек адам қол шапалақтап: «доп жарылды!». Бала қолдарын шешіп, еңкейіп, дыбысты айтады: ш-ш-ш-ш

Фонематикалық есту қабілетін қалыптастыру бойынша жұмыс:

Логопед: ойын ойнайық. Мен саған әр түрлі буындарды айтамын, ал сен [Ш] дыбысын естігенде қолыңды шапалақтайсың. Дайынсың ба? Мұқият тыңда!

Буындар:

ТА-ША-ЛА-НА

ПО-РО-ШО-СО

МЕ-ГЕ-СЕ

ШУ-ТУ-ДУ-ВУ

СЫ-ША-РЫ

Логопед: енді біз басқаша ойнаймыз. Мен сөздерді айтамын, ал сен [Ш] дыбысын естігенде қолыңды шапалақтайсың .

« үстел-аю-мысық-көктем - шыбын-қалпақ-қар-конус-шырын».

Үй тапсырмасы.

Логопед: үйде анаңмен немесе әкеңмен бірге біз жасаған жаттығуларды қайтала: « тәтті тосап», «саңырақұлақ», «тісімізді тазалаймыз», «сылақшы».

Қорытынды.

1. Бүгінгі сабақ саған ұнады ма?

2. Бүгін біз қандай дыбысты айтуды үйрендік? Соңында оны айтайық және оның сипаттамасын еске түсірейік : дыбыс [Ш] (еріндер дөңгелектенеді, тілдің ұшы жоғары көтеріледі, тіл «кесе»-ге айналады,

- Жарайсың. Бүгін сен өте жақсы жұмыс жасадың.