Файл: Денсаулыты ныайтуа байланысты жаттыу трлерімен танысады.docx
ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 23.11.2023
Просмотров: 174
Скачиваний: 2
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Бөлім | | ||||
Педагогтың аты-жөні | | ||||
Күні | | ||||
Сынып | Қатысушылар саны | Қатыспағандар саны | |||
Сабақтың тақырыбы | Қауіпсіздік ережесі Белсенді қозғалыс және төзімділік | ||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 2.3.4.1. Денсаулықты нығайтуға ықпал ететін аз ғана дене жаттығуларын орындау кезінде қиындықтар мен тәуекелдерді түсінеді, оларға жауап қайтарудың кейбір негізгі жолдарын анықтайды 2.3.3.1 Дене жаттығуларын орындау кезінде ағзадағы өзгерістерін қалай бақылайтынын біледі. | ||||
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар қозғалыс кеңістігінде толық топ ретінде қауіпсіз жұмыс істеу | ||||
Бағалау критерииі | Қол-аяқтың дұрыс қимыл жасауы Мәреге жету техникасы жаттығуларды біледі Оқушылардың көбісі; Жабдықтарды жаттығулармен бірге қолдана алады : Өздерінің және өзгелердің орындаған жаттығуларын бағалайды, дамыту үшін ақыл кеңес береді | ||||
Сабақтың кезеңі/ уақыты | Мұғалімнің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |
Басы | Сәлемдесу. Сапқа отырғызу. сабақ барысын түсіндіру. Қауіпсіздік және тәртіп ережелері.жүру , Кеңістікте топпен жүгіргенде неге сақ болу керек екенімізді айта аласын ба? орташа қалыпта жүгіру , алаңның оң жағынан сол жағына қарай . 1 . Екі қол жоғарыда аяқтың ұшымен, екі қол белде өкшемен жүру. 2. Жеңіл жүгіріске көшу . 3.аяқты артқа , қолға жеткізе жүгіру, екі қол алдыда тізені биік көтере жүгіру. 4.Оң және сол жақ қырымен адымдап жүгіру екі қол белде 5 .Жылдамдыққа жүгіру 6. қолды екі жақтан тыныс ала көтеріп , түсіру, демді қалпына келтіру. Ж.Д.Ж. орнында | Оқушы өз жұбын табады Әдіс арқылы қайталау Сұрақ жауап орындайды | Қол шапалақ | Тренинг жазылған парақшалар | |
Ортасы | Қауіпсіздік техникасы Гимнастика қауіпсіздік техникасын қайталау, әнгімелесу, түсіндіру, көрсету. Қауіпсіздік техникасын журналына оқушылар тансыну арнайы аты жөніне қарама- қарсы қол қояды. Мектепте және денешынықтыру сабағында тәртіп ережелерін сақтауды жүруді қайталау, түсіндіру, әнгімелесу. Әртүрлі физикалық жаттығулар арқылы күшті дамыту (К, П) Оқушыларға қол күшін қатайту, күшін (қуатын) дамыту, сондай-ақ, ептілік, тепе-теңдік, үйлестіру бойынша бірнеше қатар жаттығулармен жұмыс істеуді түсіндіру. Нақты физикалық жүктемелерде (ептілік, тепе-теңдік, үйлесім, күш, жылдамдық) анықталуы қажет әрбір физикалық дағды туралы айтыңыз. Гимнастикада барлық осы физикалық дағдылар дамытылады. Оқушылардан сұрау: олар осы физикалық дағдыларды түсінеді ме? Бұл суретте көрсетілгендей гимнастикаға арнайы жаттығуларді орындау қажет. Қауіпсіздік ережені сақтау біледі. Бастапқы тұрысқа дұрыс тұрады. Жалпы дамытатын жаттығуларды орындауда, дұрыс жасайды және көрсетеді. | Оқушылар жаттығуларды бірге жасайды және дұрыс орындалуын есереді Допты дұрыс тебу, тоқтату тәсілдерін көрсетеді. Ойын ережесінің қатаң түрде сақталуын ескереді. | Смаликтер арқылы ҚБ өзін өзі бағалау ҚБ «Бағдаршам» ҚБ «От шашу» | | |
Сабақтыңсоңы | Кері байланыс: Мадақтау сэндвичі 1 бөлік – позитивті комментарий. Не ұнады? 2 бөлік – сындарлы сын. Не нәрсені жақсарту керек? 3 бөлік – келешекке арналған комментарий. Маған ұнады, бірақ келесі жолы … | Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды. | | Рефлексия парағы |
Бөлім | | ||||||||||
Педагогтың аты-жөні | | ||||||||||
Күні | | ||||||||||
Сынып | Қатысушылар саны | Қатыспағандар саны | |||||||||
Сабақтың тақырыбы | Дене жаттығулары кезінде ағзаның өзгеруі | ||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 2.3.1.1 Дене жаттығулар жасау барысында сауықтыру артықшылығын талқылау және сипаттау. 2.1.4.1 Қимыл кемшіліктерін түзету қабілеттілігін дамыту үшін қозғалу машықтары бойынша өзінің күшті жақтарын және кемшіліктерін түсінеді және түсіндіреді | ||||||||||
Сабақтың мақсаты | Оқушыларға ұлттық ойынның тарихын таныстыра отырып, негізгі ережелерін үйрету. Оқушылардың ойлау қабілетін дамыту | ||||||||||
Бағалау критерииі | Біріккен әрі тиімді жұмыс көрсетеді; Ойын кезінде әртүрлі әрекеттерде дағдыларды түсініп қолданады. | ||||||||||
Сабақтың кезеңі/ уақыты | Мұғалімнің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |||||||
Басы | Сәлемдесу. Сапқа отырғызу. сабақ барысын түсіндіру. Қауіпсіздік және тәртіп ережелері.жүру , Кеңістікте топпен жүгіргенде неге сақ болу керек екенімізді айта аласын ба? орташа қалыпта жүгіру , алаңның оң жағынан сол жағына қарай . 1 . Екі қол жоғарыда аяқтың ұшымен, екі қол белде өкшемен жүру. 2. Жеңіл жүгіріске көшу . 3.аяқты артқа , қолға жеткізе жүгіру, екі қол алдыда тізені биік көтере жүгіру. 4.Оң және сол жақ қырымен адымдап жүгіру екі қол белде 5 .Жылдамдыққа жүгіру 6. қолды екі жақтан тыныс ала көтеріп , түсіру, демді қалпына келтіру. Ж.Д.Ж. орнында | Оқушы өз жұбын табады Әдіс арқылы қайталау Сұрақ жауап орындайды | Қол шапалақ | Тренинг жазылған парақшалар | |||||||
Ортасы | Саптық жаттығулар түрлері. Сапта тұрып екіге,үшке саналып топқа бөлінеді.Бірлер алдыға шығады,екілер орнында тұрып,үштер артқа тұру арқылы үш немесе екі лек сап түзе алады.Үш қатар сапта тұрыпта оңға,солға жаттығуын орындауға болады. Екі қатар сапқа тұрып,екі қатар саппен жүру.Жүріп келе жатып қайта сапқа түру. 1-2 рет 1-2 рет Бірінің артынан бірі жүрмеуін қадағалау. Құлап қалмауын ескеру. Оқушыларға қозғалыста демалыс жаттығу жасатып, сапқа тұрғызып,сабақты жіберген кемшіліктері мен жеткен жетістіктерін айтып бағалап, | | Смаликтер арқылы ҚБ өзін өзі бағалау ҚБ «Бағдаршам» ҚБ «От шашу» | Ысқырық, уақыт өлшегіш Тоғызқұмалақ тақтасы | |||||||
Сабақтыңсоңы | Кері байланыс
5. Үйге тапсырма: Сіз жазғы демалыста Оңтүстік Қазақстан өңіріне «Туған Елге тағзым» бағдарламасы бойынша сыныптастарыңызбен саяхат жасап бардыңыз. Сол өңірдегі тарихи жерлерден алған әсеріңізбен бөлісіп, жоспар құра отырып шағын эссе жазыңыз. 100-150 сөз. | Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды. | | Рефлексия парағы |
Бөлім | | ||||
Педагогтың аты-жөні | | ||||
Күні | | ||||
Сынып | Қатысушылар саны | Қатыспағандар саны | |||
Сабақтың тақырыбы | Дене жаттығулары кезінде ағзаның өзгеруі | ||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 2.3.1.1 Дене жаттығулар жасау барысында сауықтыру артықшылығын талқылау және сипаттау. 2.1.4.1 Қимыл кемшіліктерін түзету қабілеттілігін дамыту үшін қозғалу машықтары бойынша өзінің күшті жақтарын және кемшіліктерін түсінеді және түсіндіреді | ||||
Сабақтың мақсаты | Барлығы: гимнастикалық скамейкадан секіруді, гимнастикалық қабырғада мініп — түсуд і Көбі: Анық сөйлеу арқылы, тақырыпты талқылайды. Кейбірі: Анық және толық сөйлеу арқылы, мәселені түсінгенін көрсетеді. | ||||
Бағалау критерииі | Жағдаятты түсініп игеру үшін бірқатар тактикалар мен стратегияларды, құрылымдық идеяларды таңдайды және қолданады; Команда бойынша өзінің «күн немесе түн» екенін дұрыс анықтайды; Допты бір қолымен алып жүреді. | ||||
Сабақтың кезеңі/ уақыты | Мұғалімнің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |
Басы | Бой сергіту жаттығулары. Тақырыптың маңыздылығымен танысады, денелерін жаттықтырады білуге үйренеді, тапсырмаларды дұрыс құруға, ойын тиянақтай білуге дағдыланады Балалар, айналамызда көңіл-күйі көтеріңкі, жақсы адамдардың болғанын бәріміз ұнатамыз. Ендеше қол ұстасып, бір-бірімізге жақсы көңіл-күй мен саулық тілейік. Қолданылатын құрал саймандар: гимнастика төсеніш, гимнастикалық скамейка, гимнастикалық қабырға. Мотивациялық – қозғаушы Балалар әдемі әуен ырғағымен шеңберге тұрады. Шеңбер бойымен жүру, қолға арналған жаттығулар жасап жүру – алдыға, жан — жаққа, белге, иыққа – шынтақты әр жаққа 5 реттен айналдыру. Қол жоғарыда аяқтың ұшымен – «күнге созыламыз», өкшемен – «балапандар»; балапандар өсті, қораздар тәрізді тізені жоғары көтеріп жүреміз. Жүру, дем алу жаттығулары, 3 саптізбек құру. Ұйымдастырушы — ізденуші: 1. Басқа арналған жаттығулар 1. Алға 2. Бастапқы қалыпқа келу 3. Артқа ию 4. Бастапқы қалыпқа келу (2 — рет) 2. Иыққа арналған жаттығулар 1. Оң иықты көтеру. 2. Бастапқы қалып 3. Сол иықты көтеру 4. Бастапқы қалыпқа келу (2 рет) 3. Қолға арналған жаттығулар 1. Қолды алға созу 2. Жоғары созу 3 Жанға созу | Оқушы өз жұбын табады Әдіс арқылы қайталау Сұрақ жауап орындайды | Қол шапалақ | Тренинг жазылған парақшалар | |
Ортасы | Жаңа сабақты түсіндіру Оқулықтағы тапсырмаларды орындау. Тақырып бойынша жинақталған ресурстармен танысу. Қимылды ойын: «Балапандар» Ойыншылар үш топқа бөлінеді. Әрбір топта – отырған тауық және оның балапандары бар. Таңдап алынған үш лашын құстар балапандарға алақандармен тигізуі қажет, содан кейін ойыннан қуып шығылады. Отырған тауық өз балапандарын қорғайды. Шабуыл кезінде балапандарын қорғаған тауықтың қолы лашынға тисе, ой ойыннан шығып қалады. Рефлексивті – коррекциялаушы: Сап тізбекте бір — бірден жүру, дем алу жаттығулары, нүктелі массаж Ойынды қорыта келе: сендерге не ұнады? Не қиын болды? – деп балалардан сұрау. Ұлттық ойындар: Асау мәстек Ойын бастаушы арқанды жерден 50 см –дей биік етіп керіп байлайды да қасындағы балаларға Былай дейді. Ер екеніңді білейін Ешкі сойып берейін Тақия алсаң еңкейіп Құламасаң теңкейіп Ерлігіңе сенейін Ойын шартын қабылдап ,ортаға шыққан бала: Асау мәстек бұл болса Үйретейін көріңіз Маған таяқ беріңіз!-дейді де таяқпен арқаннан асылып жердегі тақияны іліп алуы керек.Ойынды келесі бала осылай жалғастырады. | Оқушылар ондық бөлшектер туралы өз ойларын ортаға салады . Әр оқушы өз деңгейінің түсніктерін көрсетеді Қимыл-қозғалыс ойындар кезінде қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқауларды сақтайды | Смаликтер арқылы ҚБ өзін өзі бағалау ҚБ «Бағдаршам» ҚБ «От шашу» | Кең, таза кеңістіктер әрбір әрекет үшін. Ысқырық, секундомер мұғалім үшін. Футбол, волейбол, баскетбол доптары, шар, таяқшалар http://teacher-of-russia.ru | |
Сабақтыңсоңы | Рефлексия 1.Сәтті шыққаны .... 2.Келесі қадамда нені ескеру керек? Оқушылар сабақ бойынша пікір айтып, жетістіктер мен жіберілген кемшіліктерді сараптап, келесі қадамды айқындап, сабақты қорытындылайды. | Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды. | | Рефлексия парағы |
Бөлім | | ||||
Педагогтың аты-жөні | | ||||
Күні | | ||||
Сынып | Қатысушылар саны | Қатыспағандар саны | |||
Сабақтың тақырыбы | Дәстүрлі қазақтың жүгіру ойындары. | ||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 2.1.5.1 Кеңістікте және динамикада қарапайым өзгерістермен іс-қимылдарды ұғынады және жеткізе біледі | ||||
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар қозғалыс кеңістігінде толық топ ретінде қауіпсіз жұмыс істеу | ||||
Бағалау критерииі | Негізгі қимыл-қозғалыс жаттығуларының байланысын анықтайды. | ||||
Сабақтың кезеңі/ уақыты | Мұғалімнің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |
Басы | Сәлемдесу. Сапқа отырғызу. сабақ барысын түсіндіру. Қауіпсіздік және тәртіп ережелері.жүру , Кеңістікте топпен жүгіргенде неге сақ болу керек екенімізді айта аласын ба? орташа қалыпта жүгіру , алаңның оң жағынан сол жағына қарай . 1 . Екі қол жоғарыда аяқтың ұшымен, екі қол белде өкшемен жүру. 2. Жеңіл жүгіріске көшу . 3.аяқты артқа , қолға жеткізе жүгіру, екі қол алдыда тізені биік көтере жүгіру. 4.Оң және сол жақ қырымен адымдап жүгіру екі қол белде 5 .Жылдамдыққа жүгіру 6. қолды екі жақтан тыныс ала көтеріп , түсіру, демді қалпына келтіру. Ж.Д.Ж. орнында | Сәлемдеседі, жақсы тілектер айтады, сәттілік тілейді. Үй тапсырмасын айтады, сұрақтарға жауап береді. | Қол шапалақ | Тренинг жазылған парақшалар | |
Ортасы | Қауіпсіздік техникасы (К, Г, Ф) Оқушылар «Ақ аюлар» ойынын ойнайды. Кең алаңда кішігірім орын сызылады, мұздақ. Оның үстінде жүргізуші — «ақ аю». Қалған «қонжықтар» өз еркімен барлық алаңда тұрады: «Аю» ақырады: «Ұстауға шығамын!» — «қонжықтарды» ұстауға ұмтылады. Алдымен ол бір «қонжықты» ұстайды (мұздыққа алып келеді), содан кейін басқа қонжықты ұстайды. Бұдан кейін екі ұсталған «қонжықтар» қолдарынан ұстайды, басқа ойнап жүрген қонжықтарды ұстай бастайды. «Аю» мұздыққа келеді. Біреуін қуып жетіп, екі «қонжық» бос қолдарын «ұсталған» қонжық екі қолдың арасында қалатындай етіп біріктіреді және айқайлайды: «Аю, көмекке!» «Аю» жүгіріп келеді, ұсталған қонжықты тоқтатып, мұздыққа алып барады. Ұсталған келесі екі қонжықтар да қолдарынан ұстап, «қонжықтарды» ұстайды. Ойын барлық «қонжықтар» ұсталып болғанша жалғаса береді. Соңғы ұсталған оқушы «Ақ аю» болады. Соңғы ұсталған ойыншы жеңеді. Эстафета ойындары Қозғалыс ойындар | Оқушылар ондық бөлшектер туралы өз ойларын ортаға салады . Әр оқушы өз деңгейінің түсніктерін көрсетеді Қимыл-қозғалыс ойындар кезінде қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқауларды сақтайды | Смаликтер арқылы ҚБ өзін өзі бағалау ҚБ «Бағдаршам» ҚБ «От шашу» | бос ойын кеңістігі, мұғалімге арналған ысқырық. Ойын 5-сыныптар үшін қозғалыс ойындарының ресурсына сілтеме: http://www.fizkult-ura.ru | |
Сабақтыңсоңы | Кері байланыс: Екі жұлдыз, бір тілек әдісі. Оқушылар әр топтық екі сәтті жұмысын, бір ұсынысын береді. | Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды. | | Рефлексия парағы |
Бөлім | | ||||
Педагогтың аты-жөні | | ||||
Күні | | ||||
Сынып | Қатысушылар саны | Қатыспағандар саны | |||
Сабақтың тақырыбы | Дәстүрлі қазақтың жүгіру ойындары. | ||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 2.1.5.1 Кеңістікте және динамикада қарапайым өзгерістермен іс-қимылдарды ұғынады және жеткізе біледі | ||||
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар қозғалыс кеңістігінде толық топ ретінде қауіпсіз жұмыс істеу | ||||
Бағалау критерииі | Қол-аяқтың дұрыс қимыл жасауы Мәреге жету техникасы жаттығуларды біледі Оқушылардың көбісі; Жабдықтарды жаттығулармен бірге қолдана алады : Өздерінің және өзгелердің орындаған жаттығуларын бағалайды, дамыту үшін ақыл кеңес береді | ||||
Сабақтың кезеңі/ уақыты | Мұғалімнің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |
Басы | Сәлемдесу. Сапқа отырғызу. сабақ барысын түсіндіру. Қауіпсіздік және тәртіп ережелері.жүру , Кеңістікте топпен жүгіргенде неге сақ болу керек екенімізді айта аласын ба? орташа қалыпта жүгіру , алаңның оң жағынан сол жағына қарай . 1 . Екі қол жоғарыда аяқтың ұшымен, екі қол белде өкшемен жүру. 2. Жеңіл жүгіріске көшу . 3.аяқты артқа , қолға жеткізе жүгіру, екі қол алдыда тізені биік көтере жүгіру. 4.Оң және сол жақ қырымен адымдап жүгіру екі қол белде 5 .Жылдамдыққа жүгіру 6. қолды екі жақтан тыныс ала көтеріп , түсіру, демді қалпына келтіру. Ж.Д.Ж. орнында | Оқушы өз жұбын табады Әдіс арқылы қайталау Сұрақ жауап орындайды | Қол шапалақ | Спорт киімдерінің дұрыстығына назар аудару | |
Ортасы | Қауіпсіздік техникасы (К, Г, Ф) Оқушылар «Ақ аюлар» ойынын ойнайды. Ұлттық ойындар: Соқыр теке. Балалар дөңгелене тұрады.Бір баланың көзі байланып қойылады. Балалар:Бота,бұзау,қозы,лақ Қайда кеткен құлыншақ Соқыртеке бақ-бақ Мені ізден тап-тап Деп тақпақтайды. Содан кейін Соқыртеке (баланың көзі байлаулы(баларды қуалайды немесе балалар оның жанына келіп түртіп қашады.Соқыр теке ұстап алған баланың көзі байланады да ол «соқыр теке» ролін атқарады.Ойын осылайын жалғаса береді. Күш сынаспақ Бұл ойын стол үстінде екі баланың білек сынасуымен орындалады.2 бала шынтақтарын столға тірек қол бастарын айқстырады.Кім білекті столға жықса сол бала жеңіске жетеді. Ағаш аттың үстінде аттың басын ұстап тұрып 2-ші қашан білектен тартысып сынасуға да болады.Бірақ баланың қауіпсіздігі қатаң бақыланады. Тауық күрес. Балалар екі топқа бөлінеді.Осы екі топтан екі бала шығып ,кәдімгідей күреседі.Оның ең қызығыда,басқаша күрестен айырмасы да –тек жалғыз аяғымен ақсаңдай жүріп,иықтарын қағып күресуінде.Бұл күрес балалардың нық басып,орнықты жүруін жетілдіреді.Күрестің 1 аяғн тізесін бүгіп,мата белбеуін байлап тастайды.Қайсысы сүрініп жығылса ,сол ұтылады. Эстафета ойындары Қозғалыс ойындар | Алдыңғы, кейінгі келе жатқан әпіптесіңе кедергі жасама. Қолды түзі ұста. Денені барынша артқа бұр. Тізені бүкпеу керек. Тарсылдатпай жасау керек Уақытқа жүгіру | Смаликтер арқылы ҚБ өзін өзі бағалау ҚБ «Бағдаршам» ҚБ «От шашу» | футбол доптары, ысқырғыш | |
Сабақтыңсоңы | Тазалық» Еттартқыш- ақпаратты оқуым,толықтыруым керек Чемодан-тақырып бойынша алған керекті ақпараттар Қоқыс жәшігі- Керек емес артық ақпарат . | Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды. | | Рефлексия парағы |