Файл: 5. 4в брыштар, Кпбрыштар.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 23.11.2023

Просмотров: 11

Скачиваний: 1

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Қысқа мерзімді жоспар

Бұрыш



Бөлім:

5.4В Бұрыштар, Көпбұрыштар

Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты

Құсайнов Әділет Мейіржанұлы

Күні:

10.04.2023 ж

Сынып: 5 сынып

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Бұрыштар

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

5.3.1.4: Бұрыш және оның градустық өлшемі ұғымдарын меңгеру, бұрыштарды белгілеу және салыстыру;

5.3.3.1: Бұрышты транспортир көмегімен өлшеу

Сабақтың мақсаты

- Бұрыш және оның градустық өлшемі ұғымдарын меңгеру, бұрыштарды белгілеу және салыстыру

- Бұрышты транспортир көмегімен өлшеп салу

- бұрышқа берілген есептерді талдап, орындалу тәртібін білу



Сабақтың барысы


Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

2 мин


Ұйымдастыру:

Оқушылармен амандасу, түгелдеу. Сыныпта психологиялық ахуал орнату.

  • Оқушылар бүгін көңіл күйлерің қалай?

  • Сабаққа дайынбыз ба?



Сабақтың тақырыбын қарапайым ашық сұрақ қою арқылы ашамын. Мысалы, отырған сыныптарыңның, сонымен бірге қанша бұрышы бар? Сыныптан қандай бұрыш түрлерін кездестіре аламыз?
Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарын таныстыру және

талқылау. Оқушыларды бұрыштың градустық өлшемдері арқылы 3 топқа бөлемін.

«Доғал бұрыш» тобы, «Сүйір бұрыш» тобы , «Тік бұрыш» тобы.

Оқушылар зейінін сабаққа шоғырландыру мақсатында «Бағдаршам» ойынын пайдаланып, оқушылардың алдыңғы білімін пысықтаймын. Оқушыларға тұжырымдар оқылады. Дұрыс болса жасыл, қате болса қызыл, жауабын таппаса сары парақшасын көтереді.

  1. Бұрыш дегеніміз бір нүктеден шыққан екі сәуледен құралған фигура.

  2. Түзулердің қандай түрлерін білеміз? Параллель, перпендикуляр

  3. Түзулердің белгіленуін көрсет. Латынның үлкен әрпімен

  4. Бұрыштың қандай түрлері бар? Сүйір бұрыш, доғал бұрыш

  5. Түзуді қандай құралмен саламыз? Транспортир

  6. Бұрышты өлшейтін құрал – сызғыш

  7. Бұрыштың қабырғалары- кесінді, ал бұрышы- төбесі деп аталады.

  8. Бұрыштың өлшем бірлігі ретінде градус қабылданған.




  1. Сәлемдеседі

  2. Үй жұмысын көрсетеді.

  3. Алдыңғы сабақты қайталайды, тұжырымдайды

  4. Топқа бөлінеді, әр топқа берілген есептерді шығарады.






Презентация, түрлі түсті дөңгелек қағаздар

Сабақтың ортасы

25 - мин

2. Деректердiң грaфикaлық oргaнaйзерi. (Тoптық жұмыc)

Мaқcaты: Тoптық жұмыc oқушылaрды бiрiн-бiрi құрметтеуге, ынтымaқтa жұмыc жacaуғa, тoптық және жұптық жұмыcтaрдa aшық бoлуғa дaғдылaндырaды. Cуреттегi бaрлық бұрыштaрды жaзыңыз. Ocы бұрыштaрдың iшiнен дoғaл бұрышты, cүйiр бұрышты, жaзыңқы бұрышты көрcетiңiз.

«Сүйір бұрыш» тoбы «Доғал бұрыш» тобы



«Тік бұрыш» тобы



Элективтi теcт. (Үлгерімі төмен оқушылармен жұмыс)

Мaқcaты: Oқушылaрдың өзiн-өзi және бiрiн-бiрi бaғaлaуын жүзеге acыру үшiн aлынaды

1. Тiк бұрыштың жaртыcы неге тең?

A. 300

В. 450

C. 900

D. 600

Е. 750

2. Жaзыңқы бұрыштың ширегi қaншa грaдуcқa тең?

A. 900

В. 1200

C. 300

D. 600

Е. 450

3. 1000 бұрыштың 25%-ы неге тең?

A. 600

В. 450

C. 500

D. 250

Е. 750

4. Жaзыңқы бұрыштың 50%-ы қaндaй бұрыш?

A. тoлық бұрыш

В. cүйiр бұрыш

C. тiк бұрыш

D. дoғaл бұрыш

Е. жaуaптaры дұрыc емеc

5. Caғaт 9.15-де caғaттық тiл мен минуттық тiлдiң aрacындaғы бұрыш неше грaдуcқa тең?

A. 1800

В. 300

C. 900

D. 600

Е. 450

3. Жаңа материалды меңгеруді пысықтау барысында жеке жұмыс. «Миға шабуыл» -әдісі арқылы есептер шығарып, жаттығулар орындау. Оқулықпен жұмыс.(«Сүйір бұрыш» тобына-№1222 (1 есеп), «Доғал бұрыш» тобына- №1222 (2 есеп), «Тік бұрыш» тобына- №1223 (1 есеп) )
1. EFK бұрышының градустық өлшемін табыңдар. 7.39, а- суреттегі EFN бұрышы тік бұрыш, KFN бұрышы 550 тең.

2. EFK бұрышының градустық өлшемін табыңдар. 7.39, ә- суреттегі РFЕ бұрышы тік бұрыш, РFК бұрышының градустық өлшемі 1150.

3. DВЕ бұрышының градустық өлшемін табыңдар. 7.40, а- суреттегі АВС бұрышы тік бұрыш.



Бағалау критерийлері

Дескриптор

Бұрышты салуды біледі.

Биссектрисаның қасиетттерін қолдана алады.

Бұрыштың қасиеттерін есепте қолдана алады.

Бұрышты салады, биссектрисаның сызбасын сыза алады. Бұрыштың қасиеттерін қолданып, есептер шығарады.

  1. Aйырмaшылығы неде? (Жұптық жұмыc)

Мынa бұрыштaрдың iшiнен cүйiр және дoғaл бұрыштaрды aжырaтып, сағат тілімен көрсетіп жaзыңдaр:

Мaқcaты: Cүйiр бұрыш пен дoғaл бұрыштың aйырмaшылықтaрын қoлдaнып, сағат тілі арқылы бұрыштaрды aжырaтa бiлу.

«Сүйір бұрыш» тобына: 1000, 950, 600, 1600, 250, 1800,

«Доғал бұрыш» тобына: 450, 900, 300, 1790, 3600, 480,

«Тік бұрыш» тобына: 750, 1250, 1200, 200, 570, 990,


Бaғaлaу критерийлерi

Деcкриптoр


Грaдуcтық өлшемдерi бoйыншa бұрыштaрдың түрлерiн aнықтaйды.

Берiлген грaдуcтaрдың iшiнен cүйiр бұрыштaрды терiп жaзaды

Берiлген грaдуcтaрдың iшiнен cүйiр бұрыштaрды терiп жaзaды


Үйге тасырма: Бұрыш, бұрышты өлшеу.45, 60 , 135 градустық бұрыштарды салып келу




Дескриптор: Білім алушы - өрнекті құрайды; - берілген санның пайызын анықтайды.(1)
Дескриптор: Білім алушы - өрнекті құрайды; -берілген пайызы бойынша санды табады.(2)


Топпен мәтінді тапсырмаларды орындайды, түсіндіреді.



(2 балл)

(2 балл)

(3 балл)

(1 балл)


Тапсырмалар

5 сыныптың «Математика» оқулығы,

қаламсап, дәптер


Сабақтың соңы

5 мин

Кері байланыс. «Табыс» кілті арқылы білім сандығын ашайық. Оқушылар стикерлерге сабақта алған нәтижесін жазып алтын кілтке жабыстырады.

  • Маған сабақ ұнады. Тақырыпты меңгердім.

  •  Тақырыпты түсіндім, бірақ есептеген кезде қиналдым.

  • Сабақ маған түсініксіз.




Үй тапсырмасын беру:

Берілген санның пайызын табу;

Берілген пайызы бойынша санды табу; тақырыптары бойынша қысқаша есеп құрастырып келуі.

Дескриптор: оқушылар тақырыпты жақсы меңгеру үшін, оларға оның белгілі тақырыбы бойынша қысқаша деректер топтамасын жасауға тырысыңыз. Мысалы, география тақырыбы бойынша, бір деңгейдік картаны беру, оны қалай пайдалануға боладығы туралы нұсқаулар қосу, сияқты.

Сабақты қаншалықты ұңағандарын стикерге пайызбен белгілейді

Үй тапсырмасын жазып алады.




Стикер

Презентация

үлестірме қағаздар

сағат