Файл: Білім беру йымыны атауы Блімі Кинематика Педагогті атыжні.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 23.11.2023

Просмотров: 18

Скачиваний: 2

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Білім беру ұйымының атауы




Бөлімі:

Кинематика

Педагогтің аты-жөні:

Тажина М.Г.

Күні:06.09.22




Сыныбы:

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Векторлар. Векторларға қолданатын амалдар.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

9.1.1.1 - параллель және параллель емес векторларды қосу мен азайтуды жүргізе білу.

Сабақтың мақсаты:

  • Барлық оқушылар: Параллель (коллинеар) векторларды қосу және азайту тәсілдерін көрсетеді

  • Көпшілік оқушылар: Параллель емес (коллинеар емес) векторлар үшін үшбұрыштар ережесін қолданады

Кейбір оқушылар: Параллель емес (коллинеар емес) векторлар үшін паралелограмм ережесін қолданады

Бағалау критерийлері


  • Векторды өз-өзіне параллель, модулі бойынша тең етіп көшіреді.

  • Коллинеар және коллинеар емес векторларды ажырадаы;

  • Параллель емес (коллинеар емес) векторлар үшін үшбұрыштар ережесін қолданады

Параллель емес (коллинеар емес) векторлар үшін паралелограмм ережесін қолданады


Құндылықтарға баулу

Жұптық жұмыс кезіндегі өзаракөмек, академиялық шындық;

Реттеу және өзін реттеу дағдыларын дамыту;

Зияткерлік, зерттеушілік, ақпараттық мәдениетті қалыптастыру;

Пәнге деген тұлғалық-мәдениеттік қарым-қатынасты қалыптастыру;

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

ЕБҚ

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

6 мин

Ұйымдастыру кезеңі:

7-сынып материалын еске түсірейік!

1. Физикалық шамалар қандай түрге бөлінеді?

2. Векторлық шамаларға анықтама беріңіз. 3 векторлық шаманы атаңыз.

4 Скаляр шамаларға анықтама беріңіз. 5 скаляр шаманы атаңыз.

Сұрақтарға жауап береді. Сыныптастарының жауабын тыңдап, ұсыныстар айтады.

Векторлық шамалар: күш, жылдамдық, салмақ, үдеу
Скаляр шамалар: масса, уақыт, қысым, ұзындық




Дескиптор


  • Векторлық шамаларды және скаляр шамаларды ажырата алады



//www.flightradar24.com
Презентация

Сабақтың ортасы


15 мин



Вектор деп бағытталған кесіндіні айтады.

Кеңістіктегі кез келген нүкте нульдік вектор ретінде қарастырыла алады. Нөлдік вектордың басы мен аяғы сәйкес келеді. Нөлдік вектор деп белгіленеді.

Вектордың ұзындығы деп оның кесіндісінің ұзындығын айтады. Нөлдік вектордың ұзындығы нөлге тең.



Екі нөлдік емес векторлар бір түзу бойында немесе параллель түзулердің бойында жататын болса, бұндай векторлар коллинеар деп аталады.


Векторларға қолданылатын амалдар:

1. Вектордың скалярға көбейтіндісі.

2. Векторларды қосу:

  • Үшбұрыш ережесі.

  • Параллелограмм ережесі

  • Көпбұрыш ережесі

3. Векторларды азайту.





Дескриптор

Векторларды өз-өзіне параллель көшіреді;

Колленинеар емес векторлар үшін үшбұрыш, параллелограмм, көпбұрыш ережелерін қолданады.

Қосымша 2

http://miro.com/

Презентация, слайдтар:15-16, үлестірме материал

20 мин


Сандық есептер

  1. Ұшақ 400 км жүріп, перпендикуляр бағытта тағы да 350 км өтеді. Ұшақтың жолы мен орын ауыстыруын табыңыз.

  2. Оқушы көше бойымен шығысқа қарай 2 квартал және солтүстікке қарай тағы 2 квартал жүреді. Кварталдың ұзындығы 150 м. Жол және орын ауыстыру неге тең?

  3. Адам батысқа қарай 35 км, солтүстікке қарай 35 км жүреді. Жол және орын ауыстыру неге тең?

  4. Футболшы футбол алаңында солтүстікке 40 м, шығысқа қарай 10м, оңтүстікке 10м, шығысқа қарай 35 м жүрді. Футболшының орын ауыстыру модулі қандай?

  5. Мектеп пен үйдің арасындағы жолы 500 м тең. Оқушының мектепке және мектептен келгендегі жолы мен орын ауыстыруы

  6. Доп 5 м биіктіктен құлап еденнен 1 м биіктікке көтерілді. Доптың орын ауыстыруы

  7. Гараждан шыққан автобус 12 рейс жасайтын болса, такси осы бағыттағы 6 рейс жасайды. Орын ауыстыруы мен жолын салыстырыңыз.






3 H

5 H
13H



Дескрипторлар:

1. Қорытқы вектордың бағытын дұрыс анықтайды

2. Қорытқы вектордың ұзындығын дұрыс табады

3. ХБ жүйесіне дұрыс айналдырады


Таратпа материал

Сабақтың соңы.

4 мин

Сабаққа керібайланыс береді .

Сабақтың соңында оқушылар рефлексия жасайды:

- не білдім, не үйрендім.

- не түсініксіз болып қалды.

- немен әлі жұмыс істеу керек.
Үй тапсырмасы


Оқушылар стикерлер бойынша сабаққа рефлекисия жазады





Бірнеше оқушы өз ойымен бөлісіп, оқу мақсатына қалай қол жеткгзені туралы пікір бөліседі.

Стикер, слайд