Файл: Педагогиканы оыту дістемесі бл.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 29.11.2023

Просмотров: 115

Скачиваний: 2

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.


C) Дамыту біртұтас педагогикалық үдеріс ретінде.

D) Оқыту біртұтас педагогикалық үдеріс ретінде.

E) Педагогикалық іс-әрекет үдеріс ретінде.

F) Танымдық үдеріс .

G) Әлеуметтендіру біртұтас педагогикалық процесс ретінде.

H) Оқу әрекеті үдеріс ретінде.

{Дұрыс жауабы} = A, В, D

$$$032

Дидактиканың негізгі ұғымдары

A) Оқыту.

B) Үйрету.

C) Сабақ беру.

D) Дамыту.

E) Аудиториядан тыс әркет.

F) Аудиториядағы тәрбие жұмысы.

G) Сабақтан тыс әркет.

H) Тәрбие технологиялары.

{Дұрыс жауабы} = А,В,С

$$$033

Педагогика курсының мазмұнын құрастыру .... тәуелді

A) Жас ерекшелікке.

B) Даярлық бағыты мен деңгейіне

C) Педагогикалық іс-әрекет сипатына.

D) Мемлекет мақсаты мен педагогикалық іс-әрекет сипатына.

E) Басқа жоғары мектептердің байланысына.

F) Педагогтың белсенділігіне.

G) Білім алушының темпераменті мен белсенділігіне.

H) Оқыту әдістері, ұстанымдары және оқытушының ерекшелігіне.

{Дұрыс жауабы} = А,В,С

$$$034

Білім берудің мазмұнын таңдау факторларын көрсет:

A) Кәсіпорын, фирманың қажеттеліктері.

B) Қоғамның бітірушілерге қоятын талабы.

C) Педагогтың тілегі.

D) Педагогикалық ғылымның дамуы.

E) Психологиялық ғылымның даму деңгейі.

F) Дүние, мәдениет туралы түсініктің ғылыми білім деңгейіне сәйкестілігі.

G) Дүние, мәдениет туралы түсініктің жүйелілік, бірізділік принципіне сәйкестігі.

H) Білім алушылардың деңгейі.

{Дұрыс жауабы} = B, F , G

$$$035

Білім беру мазмұнының элементтері:

A) Білік.

B) Оқыту құралдары, әдістері.

C) Дағдылар.

D) Білім, білік, дағдылар, іс-әрекет әдістері, шығармашылық іс-әрекет тәжірибесі.

E) Оқыту әдістері.

F) Іс-әрекет әдістері, шығармашылық іс-әрекет тәжірибесі.

G) Білім мазмұны, құралдары.

H) Білім, дағды, іскерлік, іс-әрекет әдістері.

{Дұрыс жауабы} = D, F, H

$$$036

Оқу процесіндегі оқытушының әрекеттері:

A) Жаңа педагогикалық білім туралы ақпараттандырады, түсіндіреді.

B) Оқу ақпаратын қабылдайды, оны талдайды және жүйелейді.

C) Бұрын өткен және меңгерілген ғылыми-теориялық материалды жалпылайды.

D) Меңгерілгенді қайталау және бекіту арқылы пысықтайды.

E) Меңгерілгенді әртүрлі жаттығуларды орындау процесінде қолданады.

F) Меңгерілген білімді тексереді, жариялайды.

G) Жаңа педагогикалық білімді түсіндіреді, педагогикадан оқу материалын зерттеуді ұйымдастырады.

H) Жаңа педагогикалық білім туралы ақпарат береді, педагогикадан оқу материалын бекітуді ұйымдастырады.


{Дұрыс жауабы} = A, G, H

$$$037

Деңгейлеп, саралап оқыту технологиясының ерекшелігі

A) Қабілетті студенттер өздерінің іскерліктерін, икемділіктерін бекіте түседі.

B) Оқушыларға ыңғайлы.

C) Білім алушылардың оқуға деген ынтасы артады.

D) Білім алушылардың әлеуметтік жағдай есепке алынады.

E) Білім алушылардың деңгейі есепке алынады.

F) Білім алушылардың үстемдігі айқындалады.

G) Оқытушыға жеңілдік беріледі.

H) Оқытушы мен студент деңгейі есепке алынады.

{Дұрыс жауабы} = А,С,E

$$$038

Педагогтың профессиограммасына ... енеді

A) Педагогикалық әрекеттің мақсаты.

B) Біліктілік пен сипаттама.

C) Мұғалімнің тұлғалық қасиеттері.

D) Білім, білік, дағды және құзыреттілікке қойылатын талаптар.

E) Білім беру бағдарламасын құру тәртібі.

F) ЖОО әркеттерін бөліп беру.

G) Мектептің оқу траекториясын түзу.

H) Педагогикалық іс-әрекеттің міндеттеріне.

{Дұрыс жауабы} = C

$$$039

Оқыту үдерісінің сипаттамасы-

A) Белсенділік, нақтылық, маңыздылық.

B) Мақсаткерлік, динамикалық, тарихилық.

C) Динамикалылығы.

D) Екі жақты сипаты

E) Тұтастығы.

F) Басқарушылық,қарым-қатынас жасаушылық.

G) Оқытушылық, сабақ берушілік, тәрбиелеушілік

H) Дамытушылық.

{Дұрыс жауабы} = C, D,Е

$$$040

Педагогикадағы оқыту ұстанымдары – бұл ...

A) Оқушылардың танымдық іс-әрекетін ұйымдастыру жолдарын көрсететін бастапқы ережелер мен заңдылықтар.

B) Оқыту мақсаттарына сай оқу жұмысының мазмұнын, ұйымдастыру формалары мен әдістерін анықтайтын бастапқы ережелер.

C) Қоғамдық-экономикалық формацияның қажеттіліктеріне сай мұғалім жұмысының әдістері мен заңдылықтары.

D) Мұғалімнің іс-әрекетіне қойылатын талаптар.

E) Оқу материалының мазмұнына қойылатын талаптар.

F) Тәрбие мақсаттарына сай оқу жұмысының мазмұнын, ұйымдастыру формалары мен әдістерін анықтайтын бастапқы ережеле.р

G) Оқыту,тәрбиелеу мақсаттарына сай оқу жұмысының мазмұнын, ұйымдастыру формалары мен әдістерін анықтайтын бастапқы ережелер.

H) Оқу-тәрбие ұстанымдары.

{Дұрыс жауабы} = B, F, G

$$$041

Мәселелік оқытудың мәні – ...

A) Оқушылардың танымдық мүмкіндіктерін зерттеу.

B) Оқушылардың танымдық іс-әрекетін басқару.

C) Оқушылардың алдына оқу мәселесін қою.

D) Ғылымның дайын тұжырымдарын меңгерумен үйлесетін оқушылардың ізденістік өзіндік іс-әрекетін ұйымдастыру.

E) Алдын ала тапсырма беріліп, мәліметтер жинақтау.

F) Мәселе қою және дайын тұжырымдарды меңгеру.


G) Нақты теорияларды талдау.

H) Қойылған мәселені шешу арқылы тұжырым жасау, ортақ шешімге келу.

{Дұрыс жауабы} = C,Е,Н

$$$042

Мәселелік оқытуда ойлауды басқарудың құралы:

A) Мәселелік сұрақ.

B) Танымдық міндет.

C) Әрекеттің бағдарлы негізі.

D) Оқу мотивациясы.

E) Оқу әрекеті.

F) Ойлау әрекеті.

G) Фасилитатор рөлі.

H) Білім алушының білімі.

{Дұрыс жауабы} = A, F, G

$$$043

Оқыту тәсілі – бұл ...

A) Модель немесе оқыту тәсілі.

B) Тәсіл немесе оқыту элементі.

C) Оқыту әдісінің құрамды бөлігі.

D) Оқыту құралы.

E) Оқыту кезеңдері.

F) Оқыту әдісін жүзеге асыру жолы.

G) Оқытушының сабақты жүргізуі.

H) Қарым-қатынас.

{Дұрыс жауабы} = C, F, G

$$$044

Педагогиканы оқыту әдісі қарастырмайды:

A) Педагогикалық пәндерді қандай тәртіппен оқу керек.

B) Педагогикалық пәндер өзара қалай байланысады.

C) Педагогикалық пәндерді оқытуда қалай бірін-бірі қайталамау қажет.

D) Пәнді қалай оңай меңгеруге болады.

E) Оқытуда қандай тиімді әдіс-тәсілдерді қолдануға болады.

F) Пәнді қалай жеңіл үйренуге болады.

G) Ата-аналармен қалай байланыстырамыз.

H) Тақырыпқа байланысты әдістерді қалай таңдауға болады.

{Дұрыс жауабы} = D, F, G

$$$045

Педагогиканы оқыту әдістемесіне сәйкес, оқытуда не үшін белсендендіру тәсілдерін қолданамыз-

A) Оқушылардың өзіндік жұмыс жасауын қалыптастыру үшін.

B) Оқытуды өзіндік ұйымдастыру, бағалау үшін.

C) Табиғат туралы білім қалыптастыру үшін.

D) білімге назар аударту үшін.

E) Тұлғаны өзіндік тану үшін.

F) Метатанымдық қабілет қалыптастыру үшін.

G) Минитанымдық қабілеттер қалыптастыру үшін.

H) Материалды неғұрлым терең оқып білу үшін.

{Дұрыс жауабы} = А,D,H

$$$046

В.Т.Кабуш технологиясының мақсатты бағыты-

A) Оқушылардың өзін-өзі жетілдіру қабілетін арттыру.

B) Техниканы меңгерту.

C) Оқушылардың өзін-өзі тануын және қызығушылықтарын арттыру.

D) Тірек сызбаларды қолдануға үйрету.

E) Оқушылардың бойында ізгілікті қасиеттер қалыптастыру.

F) Оқушылардың деңгейлерін айқындау.

G) Мұғалімдердің қабілетін айқындау.

H) психологиялық ерекшелікті айқындау.

{Дұрыс жауабы} = А,C,Е

$$$047

Мәтінді жалғастырып соңында: «Не болуы мүмкін?» – деген сұраққа жауап іздейтін оқытудың интерактивті әдісі:

A) Жобалау әдісі.

B) Көрнекілік, әңгіме әдісі.

C) Болжау, жобалау әдістері.

D) Топпен зерттеу әдісі.

E) Болжау әдісі.

F) Қайталау әдісі.

G) Саралау әдісі.

H) Құрастыру әдісі.


{Дұрыс жауабы} =А,С, E

$$$048

Дәріс түрлері:

A) Мәселелік дәріс.

B) Аяқтау дәрісі.

C) Кеңес беру дәрісі.

D) Жинақтау дәрісі.

E) Шолу дәрісі.

F) Түзету дәрісі.

G) Техникалық дәріс.

H) Айқындау дәрісі.

{Дұрыс жауабы} = A,С,Е

$$$049

Сынып-сабақты жүйеге тән негізгі ерекшеліктердің бірі:

A) Дарынды оқушыларға бағдарлануы.

B) Үлгермеуші оқушылармен жұмыс.

C) Оқушылар құрамы тұрақты болмауы.

D) Жастары және дайындық деңгейлері біркелкі оқушылардың тұрақты құрамы.

E) Жаңа материалды түсіндіру.

F) Жастары біркелкі оқушылардың тұрақты құрамы.

G) Деңгейлерінің біркелкілігіне байланысты құралған топ.

H) Дайындық деңгейлері біркелкі оқушылардың тұрақты құрамы .

{Дұрыс жауабы} = D, F, H

$$$050

Дәріске қойылатын талаптар

A) Тез оқып, көп ақпарат беру.

B) Жоспар құру,нақты сұрақтың және жауаптың болуы.

C) Теориялық өзекті мәселелерді анықтап алу, түсінікті тілмен жеткізу.

D) Мәтіннің мазмұнын аса күрделендіру.

E) Нақты дәлелдер мен мәліметтерді жеткілікті мөлшерде қолдану.

F) Мәтінде міндетті түрде мақал-мәтелдерді қолдану.

G) Ғылыми терминдерді өте көп қолдану.

H) Бір жақты баяндау, кері байланысқа түспеу.

{Дұрыс жауабы} = B,С,Е

$$$051

Семинардың мақсаты:

A) Білім алушының игерген білімін тексеру, белсенділігін жетілдіру.

B) Педагогикалық жүйені түсіндіру.

C) Оқытуды ұйымдастыруды жүзеге асыру.

D) Білім алушылардың өзіндік ізденісін қалыптастыру.

E) Оқыту құралдарын қолдануға үйрету.

F) Оқытушы деңгейін айқындау.

G) Өзіндік көзқарас қалыптастыруға дағдыландыру.

H) Оқытушының белсенділігін жетілдіру.

{Дұрыс жауабы} = А, D,G

$$$052

Оқытуды ұйымдастырудың формасы емес-

A) Кеңес беру.

B) Экскурсия.

C) Практикум.

D) Семинар.

E) Оқу.

F) Реферат жазу.

G) Дәріс.

H) Диплом жазу.

{Дұрыс жауабы} = E, F, H

$$$053

Оқыту процесінде бақылаудың мынадай формалары қалыптасқан:

A) Фронтальдық, топтық және дербес.

B) Ұжымдық, жеке, жаппай.

C) Жазбаша бақылау, ауызша.

D) Практикалық бақылау.

E) Машиналы бағдарламалап бақылау.

F) Фронтальдық, топтық.

G) Үзік-үзік, үнемі.

H) Топтық және дербес.

{Дұрыс жауабы} = A, F, H

$$$054

Кредиттік жүйенің негізгі бағыттары:

A) Білім алушыны өзіндік жұмыс жасауға бағыттау.

B) Техникалық құралдарды меңгерту.

C) Білімге деген сұранысын қамтамасыз ету.

D) Тәрбиеленушіге тәрбие әдістерін үйрету.

E) Білім алушылардың өзара бәсекелестігін тудыру.


F) Сабақ кезінде білім алушыға нақты теориялық білім беру.

G) Кредит жүйесін түсіндіру.

H) Дәстүрлі әдістерді кеңінен қолдануға үйрету.

{Дұрыс жауабы} = А,С,Е

$$$055

Мұғалім функциялары:

A) Қалыптастырушы, педагогикалық.

B) Шығармашылық, көркемдік, ұйымдастырушы.

C) Орындаушылық, бақылау, конструкти втік.

D) Ақпараттық, дамыту.

E) Көркемдік, орындаушылық, ұйымдастырушылық.

F) Коммуникативтік, зерттеу.

G) Ұйымдастыру, тәрбиелеу.

H) Ата-ананы оқыту.

{Дұрыс жауабы} = D, F, G

$$$056

Біртұтас педагогикалық процестің компоненттері:

A) Мақсат, міндет, әдістер.

B) отбасы, мектеп және басқа да әлеуметтік институттар.

C) оқыту және тәрбие процестері.

D) педагог және оқушы, ата-ана.

E) Мазмұн, оқушы, оқытушы.

F) Құралдар, нәтиже.

G) Директор, мұғалімдер.

H) Директордың орынбасарлары, мұғалімдер.

{Дұрыс жауабы} = A, E, F

$$$057

Дидактиканың міндеттерінің бірі:

A) Педагогиканың әдіснамалық негіздері туралы түсінік қалыптастыру.

B) Тәрбие теориясының заңдылықтары мен принциптеріне сәйкес студенттің тиімді шешім қабылдау қабілетін дамыту.

C) Болашақ мамандарға қазіргі педагогика ғылымының теориялық негіздері мен оқыту процесін ұйымдастыру үшін қажетті біліктерді игеруге көмектесу.

D) Педагогикалық процесті ұйымдастыру үшін қажетті біліктерді игеруге көмектесу

E) Оқушыларды тәрбиелеу мақсатын, міндеттерін анықтау.

F) Қалай, неге, қайтіп оқытамын деген сұрақтарға жауап беру.

G) Оқытудың заңдары, заңдылықтары, ұстанымдарымен таныстыру.

H) Тәрбие әдістерін, технологияларын үйрету.

{Дұрыс жауабы} = C, F, G

$$$058

Оқыту процесінің өзіне тән ерекшелігі:

A) Нәтижесі тез анықталмайтын процесс.

B) Оқыту процесі екі жақты процесс.

C) Оңай басқарылатын, нәтижесі тез тексерілетін процесс.

D) Оңай басқарылмайтын процесс.

E) Тез іске асырылатын, оңай басқарылатын процесс.

F) Оңай басқарылмайтын, тез іске асырылатын.

G) Оқу процесі басқарылуының тез жүзеге асырылуы.

H) Нәтижесі уақыт күттіретін процесс.

{Дұрыс жауабы} = В,C,Е

$$$059

Тәрбие әдістерін таңдап алу шарттары:

A) Тәрбиеленушілердің ата-аналарының тілегіне қарай.

B) Ұжымның ұжымшылдығына қарай.

C) Оқушыларға кәсіптік бағдар беруге сәйкес.

D) Тәрбиенің мақсаты мен міндетіне қарай.

E) Оқушыларға политехникалық білім беруге қарай.

F) Тәрбиенің мақсаты мазмұнына қарай.

G) Тәрбие құралдарына қарай.

H) Тәрбиенің міндеті, мазмұнына қарай.