ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 30.11.2023
Просмотров: 84
Скачиваний: 7
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Идеал газ күйінің теңдеуі.Изопроцестер.Адиабаталық процесс
Бөлімі: Газ заңдары | |
Педагогтің аты-жөні: | |
Күні: | |
Сыныбы:10 | Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: | Идеал газ күйінің теңдеуі Изопроцестер.Адиабаталық процесс |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты | 10.2.2.1 - идеал газ күйінің негізгі теңдеуін қолдану және изопроцестер графиктерін ажырату |
Сабақтың мақсаты: | 1.Идеал газ күйінің негізгі теңдеуін қорыту; 2.Идеал газдың тәуелділік графигіне есептер шығару; 3.Изопроцестер мен адиабаталық процестердің мәніне талдау жасау. |
Бағалау критерийлері | Менделеев- Клапейрон теңдеуін қорытып шығарады; Идеал газдың P(V), P(T), T(V) тәуелділік графигін ажырата алады және есептер шығарады; Изопоцестердің маңыздылыған өмірмен байластыра талдайды. |
Құндылықтарға баулу | «Мәңгілік ел» жалпы ұлттық идеясының «Индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсім» құндылығы шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау, қарым-қатынас жасау қабілеті, жауакершілік, өзгелердің мәдениетіне және көзқарастарына құрметпен қарау. -айналасына қамқорлық көрсету. -өндірісті, білім мен ғылымды біріктіру |
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі/ Уақыты | Педагогтің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |||||||||||
Сабақтың басы 3 мин. 5 мин. «Миға шабуыл» әдісі 2 мин | Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын бақылау. – жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру Алдыңғы оқу бойынша қайталау. «Миға шабуыл» 1. Идеал газ күйінің теңдеуі ғылыми әдістері қандай? 2. Идеал газ деп нені айтамыз? 3. Изопроцестер басқа ғылыми әдістерден ерекшелігі неде? 4. Ғылыми болжам деген не? 5. Макроскоптық денелер деп нені түсінесіңдер? Bilimland.kz сайтынан видиоролик Адиабаталық процесс құрылу тарихы туралы видео фильм көрсету | Оқушылар сұрақтарға жауап береді. Оқушылар экранда видео көреді | Дескриптор – сөздердің мағынасын біледі айырмашылықтарын ажырата алады Жалпы балл -2 | Оқулық, өтілген материал бойынша дайындалған сұрақтар ДК экраны | |||||||||||
Сабақтың ортасы. 5 мин. «Тірек сызба» әдісі | тапсырма: «Тірек сызба» тапсырма. (Жұптық жұмыс, деңгейлік тапсырма) 1).Оқушылар оқулықпен жұмыс жасайды.Менделеев- Клапейрон теңдеуін қорытып шығарады. Әр топтан бір оқушы қорытып шыққан теңдеулерін қорғайды. 2).«Сәйкестендіру» тапсырмасы.
| Топ ережесін сақтай отырып, оқушылар физикалық шаманың өлшем бірліктерін айтады. | «Көңіл-күй шеңбері» арқылы бағаланып отырады. | Кесте, тірек сызба | |||||||||||
7 мин. Топтық жұмыс | 2-тапсырма: «Plickers» тапсырмалары арқылы изопроцестердің түрлерін ажыратады . 1). Төмендегі графиктердің қайсысы изотермалық процесс графигі? А. 1-2 В. 1-3 С. 1-4 D. барлығы 2). Төмендегі графиктердің қайсысы изобаралық процесс графигі? P V А. 1-2 В. 2-3 С. 1-3 D.Барлығы емес | Оқушылар топпен бірлеседы | Дескриптор изобаралық процесстерын графигі процестерын анықтай алады. Жалпы балл -3 | https://www.plickers.com Plickers карталары | |||||||||||
8мин | Суретте идеал газдың күйінің өзгеру процестері көрсетілген. P V А. 1-2 изохоралық,2-3изобаралық,3-1изотермиялық; В. 1-2 изотермиялық,2-3изобаралық,3-1изохоралық; С. 1-2 изобаралық,2-3изохоралық,3-1изотермиялық; D.1-2 изохоралық,2-3изотермиялық,3-1изобаралық; | | Дескриптор - Жауаптар ішінен дұрысын тапады Жалпы балл -3 | Кесте, тірек сызба | |||||||||||
Сабақтың соңы. 5мин Топтық жұмыс. «Ойлан-жұптас-бөліс» Рефлексия 5-мин Бағалау Үй тапсырмасы | Топтық жұмыс: «Ойлан-жұптас-бөліс».Изопоцестердің маңыздылыған өмірмен байластыра талдау. 1). Үйдегі газ балондарын ыстық жерге неге қою қауіпті. 2). Үрілген шарды неге қалағанымызша қысып кішірейте алмаймыз? 3). Газ тасымалында газ толтырылған цистерналардың қатты соққы алмауына неге көңіл бөлуіміз керек? Шеңбердегі рефлекция. Интерактивті тақтада аяқталмаған сөздер беріледі, оқушылар берілген сөйлемді толықтырады. Бүгінгі сабақта түсінгенім… Менің мықты жағым… Маған бәрінен ұнағаны… Сабақ соңында мен… Менің қолымнан келді… Ең қызықтысы… Ең қиыны…. Мен үйрендім… Мені таңқалдырды… Әр тапсырманың бағалау критериилері бойынша 10 баллдық жүйемен бағалау | «Көңіл-күй шеңбері» арқылы бағаланып отырады. Әр оқушы ойларын жазады, сұрақтарын жауабымен бірге түсіндіреді Өз пікірлерін айтады . | Дескриптор Сабақ соңында әр оқушының жинаған «Көңіл-күй шеңберлері» саналады. Жалпы балл -2 Жалпы тапсырмалар бойынша 10 балл | Дәптер Стикерлер (әр оқушыға 3 стикер), |