ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 30.11.2023
Просмотров: 31
Скачиваний: 2
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Жамбыл облысы әкімдігі білім басқармасының
«Жамбыл политехникалық жоғары колледжі»
мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны
(білім беру ұйымының атауы)
Оқу сабағының жоспары
Сабақ тақырыбы | Массаалмасу (диффузиялық) процесі. Адсорбция процесін зерттеу. Су буын сіңіру кезіндегі тұрақты адцорбцияның шекті мәнін табу. Өлшеу нәтижелері. |
Модуль /пән атауы | ОН 2.6. Технологиялық жабдықты іске қосуды және тоқтатуды орындау |
Дайындаған педагог | Құрымбаева Б |
Күні, айы, жылы | 26 желтоқсан 2022 жыл |
1.Жалпы мәліметтер | |
Курс, топ | 2 курс, 2ХТП-21-1 |
Сабақ типі | Білім, білік және дағдыларды қалыптастыру сабағы |
2. Мақсаты, міндеттер | Оқу: Адсорбция процесін зерттеу. Массаалмасу (диффузиялық) процесі. Дамытушылық: Жаңа тақырыпты оқыта отырып, ойлау қабілеттерін, шеберліктерін дамыту. Тәрбиелік: Студенттердің өз мамандықтарына қызығушылықтарын арттыру, ұқыптылыққа, сақтықпен жұмыс жасауға тәрбиелеу. |
3. Оқу-жаттығу процесінде білім алушылар меңгеретін күтілетін нәтижелер және (немесе) кәсіби дағдылар тізбесі | Меңгереді: Адсорбция стендімен жұмыс істеп үйренеді. |
4. Қажетті ресурстар | Құрал-жабдықтар, бейнеролик, таратпалар, слайд, технологиялық карта Әдебиеттер: 1.Фурмер И.,Зайцев В., Общая химическая технология.-М.:Высш.шк., 1986. 2.Н.Жакирова. Жалпы химиялық технология. Оқу құралы.-Алматы, ССК, 2018. 3.Аппаратчик коксохимического производства.Мениович Б. –М.:Металлургия, 1987. 4. www.measlab.ru |
Сабақтың барысы
Кезеңдері | Уақыты | Мазмұны |
Ұйымдастыру кезеңі | 5минут | 1. Білімгерлерменсәлемдесу. 2. Білімгерлерді түгендеу. 3. Сабаққа ынталарын ояту, мотивация беру. Соңғы әлемдік оқиға - Катардағы 2022 жылғы футболдан әлем чемпионаты өтті. Футбол жанкуйерлерінің қалай қолдау көрсеткенін көрсетіп, студенттерге мотивация беру. 4. Дайындықтарын тексеру. Халаттарын, арнайы зертхана киімдерін кигізу. 5. Қауіпіздік ережелерін қайталату |
Кіріспе нұсқау: | 40 минут | 1.Өткен сабақты қайталау «Химиялық процесстердің түрлері. Процесстер мен аппараттарды есептеудің жалпы принциптары. Процестердің өту жылдамдығын анықтайтын заңдар. Негізгі процесстердің ұйымдастыру тәсілдері». «Сұрақ-жауап» әдісі
2.Жаңа сабақты түсіндіру «Болжау» әдісі Тақтаға жаңа сабаққа қатысты суреттер беріледі. Студенттер өз ойларымен бөліседі. Студенттер ойлары мен суреттерді ұштастыра отырып жаңа сабақтың тақырыбын табу. «Массаалмасу (диффузиялық) процесі. Адсорбция процесін зерттеу. Су буын сіңіру кезіндегі тұрақты адсорбцияның шекті мәнін табу. Өлшеу нәтижелері» «СТОП-КАДР» әдісі. Жаңа тақырыпқа байланысты видое-слайд көрсетіледі. Кез келген тұсында тоқтатып, «СТОП-КАДР» деп студенттерден не туралы айтылғанын сұрау. Зертханалық қондырғының сызбасымен таныстыру. Зертханалық қондырғының сызбасы 1-компрессор, 2-шығын өлшегіш(расходомер), 3- сулы колба, 4-адсорбентті колба, 5- ауа бөлгіш(рассекатель воздуха), 6-ылғал бергіш (датчики) Өнеркәсіпті американдық профессор Эдвард де Бононың «Алты қалпақ» стратегиясы арқылы талдаймыз. 2.1 Жұмыстың бағытымен таныстыру 2.2 Орындалатын жұмыстың тәсілдерін көрсету Адсорбция стендімен жұмыс істеудің тәртібінстуденттерге түсіндіру 2.3.Қауіпсіздік техникасы бойынша кіріспе нұсқау Зертханалық қондырғының сызбасы 1-компрессор, 2-шығын өлшегіш(расходомер), 3- сулы колба, 4-адсорбентті колба, 5- ауа бөлгіш(рассекатель воздуха), 6-ылғал бергіш (датчики) Өлшенетін параметрлер: - ауа ылғалдылығы (датчиктер 6); - ауа шығыны;- адсорбциялық колонна алдындағыауатемпературасы; Зертханалық құрылғы жинақталған нұсқада жеткізіледі. Қаптаманы ашқан кезде жабдықты (қосылатын шлангтар мен жабдық элементтері) зақымдамау үшін орауыш пленканы мұқият алып тастау қажет. Стендті жұмыс жағдайына келтіру үшін: - құрылғыны кернеуі 220В болатын желіге қосыңыз; - 3 колбаға су құйыңыз, ол үшін төменгі мөлдір бөлігін бұрап алыңыз және тазартылған судың 2/3 көлемін құйыңыз |
Өзіндік жұмыс және ағымдық нұсқау | 290минут | 1.Еңбек орнын ұйымдастыру. 1.1 Студенттерге өзіндік жұмыс-тапсырмаларды беру 1.2 Жұмыс процесінің ретімен орындалуын қадағалау 1.3 Жекелеген студенттерге көмек беру. (Зертханалық жұмыс) Жұмыстың орындалу тәртібі
1.1-кесте: Өлшеу нәтижелері (кестеге жазу) |
Қорытынды нұсқау | 20 минут | 1.Берілген тапсырма бойынша анықталатын қателіктерді талдау. 2.Орындалған жұмыстарының дұрыстығын тексеру. 3.Студенттердің жақсы жұмыстарын атап көрсету. 4.Жұмыс орындарының тазалығын тексеру. |
Бағалау | 2 минут | Бағалау парағында көрсетілген критерилерге сәйкес студенттерді бағалау. |
Рефлекция | 2 минут | «3Қ» әдісі Қызық- Қажет- Қиын- |
Үй тапсырмасы | 1 минут | 1.[4]. 6-76б |
Жамбыл облысы әкімдігі білім басқармасының
«Жамбыл политехникалық жоғары колледжі»
мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны
(білім беру ұйымының атауы)
БЕКІТЕМІН
Директордың оқу ісі
жөніндегі орынбасары
___________ С.Қойшыбаев
«___»__________ 2022ж.
Ашық практикалық сабақ
Тақырыбы: Массаалмасу (диффузиялық) процесі. Адсорбция процесін зерттеу.
Су буын сіңіру кезіндегі тұрақты адцорбцияның шекті мәнін табу.
Өлшеу нәтижелері.
Пәні/модуль: ОН 2.6. Технологиялық жабдықты іске қосуды және тоқтатуды орындау
Мамандығы: 07110100 «Химиялық технология және өндіріс» (түрлері бойынша)
Біліктілігі: 3W07110101
Тобы: 2ХТП-21-1
Өндірістік оқыту шебері: Құрымбаева Б.Е.
Өткізілетін мерзімі: 26.12.2022ж
Қаралды
«Химиялық технология және өндіріс» ЦӘК
Хаттама №___ «___»____2022ж
Төрайымы ____________ Кулмаханова Т.
Тараз қаласы