Файл: Блім асырлы туынды Мектеп.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 30.11.2023

Просмотров: 27

Скачиваний: 1

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Бөлім

Ғасырлық туынды

Мектеп:

«Қопа жалпы орта білім беретін мектебі» КММ

Күні:

10.01.2023

Мұғалімнің аты - жөні:

Барсаев Жамбул Дуйсенбиевич

Сынып: 11

Қатысқандар: 14

Қатыспағандар:0

Сабақтың тақырыбы:

М. Әуезовтің «Абай жолы» роман-эпопеясы

Осы сабақта қол жеткізіетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

Шығармадағы эпизодтар мен бейнелерді салыстыру

Бағалау критерийі

Шығармадағы эпизодтарды салыстырады.

Кейіпкерлер іс-әрекеттерін салыстырады.

Тақырып бойынша алдыңғы білім

М.Әуезовтің өмірі мен шығармашылығы туралы біледі. «Абай жолы»

Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы
5 мин


Сабақтың ортасы
30 мин


1.Ұйымдастыру

Психологиялық ахуал туғызу

3.Үй тапсырмасы. Берілген сөз тіркестерін пайдалана отырып ,3 маңызды ақпарат, қиындық тудырған 2 жағдайды, ұнаған 1 іс-әрекетті (Менің байқағаным,...Менің ойымша,... Мен ойлаймын...») деп бастап айтып шығады.

Кері байланыс.

Өзінің ойын көркемдеп, керекті мәліметтермен толықтыра сөйлеген оқушыларға «ЖАРАЙСЫҢ», «КЕРЕМЕТ» деген марапат сөздер тағылады.

4.Жаңа сабақ.Болжам жасау.

1.Жеке тапсырма: «Абай жолы»роман эпопеядағы Құнанбай бейнесі ашылатын эпизодтардан

Құнанбай іс-әрекетін анықтай отырып салыстырмалы түрде пікіріңді айт.



Эпопеяныңнегізгібөлімдері

Құнанбайдыңіс-әрекеті



Қайтқанда

а) Қодармен Қамқаныөлімжазасынакесу.

ә) Қарашоқыдаүкімдіорындату

1

«Қат-қабатта»

«Жолда»

а) Құнанбайдың аталас руларға өктемдігі.

ә) Бөкенші, Борсық қыстауына кіріп алуы.

б) Атшабарлары жазалағаннан кейін,

Үркімбай аулын жігіттерімен келіп шабуы,

Бөжейді дүрелеуі.

в) Жігітек, Бөжей аулын шабуы

2

«Шытырманда»

а) Қарқаралыда мешіт салдыруы.

ә) Бөжейлердің Құнанбаймен татуласуы. Кәмшат трагедиясы.

3

«Бел-белесте»

а) Абайды Құлыншаққа жіберуі

(Ақпердіге – Бетқұдықтық жайылымын шауып алу жөнінде).

ә) КәмшатжайынАбайданестуі.

б) Өзмойнынакінәалуы.

4

«Өрде»


а)Бөжей қыздарының Құнанбайды өлең арқылы жазалауы.

ө) Құнанбайдың Майбасар мен Құдайбердіні жазалаған жігітек аулын шабуға жиналуы.

б)Қаралы көшке шабуылы.

в) «Мұсағұл соғысы».

г) Құнанбайдың шегінуі (Құнанбайды
ұлықтардың тергеуге алуы)

5

«Тайғақта»

а) Құнанбайдың қажыға аттануы. ә) Дәркембайдың Дәрмен қарызын сұрай келуі

6

«Оқапта»


а) Өз немересі Әмірді өлтірмек болуы.
ә) Әмірді Абайдың қорғауы.

б) Ақшоқыда туған Абай әнінің Құнанбайға жат естілуі, әнге тыйым салуы

Кері байланыс. Құнанбайдың іс-әрекетін қалай бағалайсың? Себебі...

Ж.Ж

Абай,Құнанбай,Бөжей әрекетіне эпизодтар бойынша шығармадан дәлел келтіре отырып салыстырайық

Салыстыру аймағы

Іс-әрекеті


Қорытынды

пікірім

Абай







Құнанбай







Бөжей







Дескриптор: Эпизодтар бойынша шығармадан дәлел келтіре алады;

Абай,Құнанбай,Бөжей іс-әрекетін ажырата алады.

Құнанбай мен Бөжей іс-әрекетінде ұқсастық бар ма? Қайсысы қаталырақ?

Т.Ж «Екі жақты түсіндірме» әдісі .Берілген үзінділерден Құнанбай мінезіне сәйкес келетін тұстарын шығармамен салыстыр,дәлелде, тұжырымда.



Құнанбай іс-әрекеті

Автор суреттеуіндегі кейіпкер мінезі

1

Байтас пен Жұмабай тақай бергенде,Құнанбай тез бұрылып сәлемдерін алды да,қысқа ғана амандық сұрады.Тұрған орнынан қозғалмады. Баласын жанына шақырмады.




2

«Балам, бойың өсіп, ержетіп қалыпсың –ау!Молда болдың ба?Бойыңдай боп білімің де өсті ме?»-деді.




3

«Ей,Сүйіндік!Албасты да қабаққа қарай басатын.Қыры жоқ,қасиеті жоқ басшы болса,ібіліс,жын иектемей нетеді?Адал десек,аман десек,жан берейік.Ақтайық.Ақыретте айыбын өз мойнымызға алайық.Бірақ менің екі бірдей жаным жоқ.Майысар болсаң ,жаныңды да берерсің.Беремісің жаныңды?»-деп қадалды Сүйіндікке.




4

 Құнанбай бар дауысымен: «Әлі жаны шыққан жоқ. Енді анау кәпірден өз жанымызды ақтап, аулақ әкету үшін қырық рудың қырық кісісі кесек атсын», – деп, өзі де кесек алып атады. 





Креібайланыс :Құнанбайдың осындай әрекетіне қандай баға бересіз?
Дескриптор:

-сәйкестігін салыстыра алады;

-Тұжырым жасай алады.


Сауалнама сұрақтары

Жауаптары

Құнанбай типтестерге(типтерге) кімдерді жатқызасың?

Оразбай, Тәкежан, Әзімбай, Дайырбайлар.



Не себептіолардыҚұнанбайтиптестергеқосасың?


Барлығы да үстем тап өкілдері.

Барлығы да жаңалыққа, прогреске, Абайғақарсы.

Құнанбайбейнесінашатынеңнегізгіоқиғаларқайсы? Оларқайбөлімде?


«Қайтқанда» бөлімінде Қодар мен Қамқаны өлтіреді.

«Оқапта» бөлімінде Әмір өлтірмек болады

Оразбайдың бейнесін ашатын оқиғалар қайсы?

«Өкініште» бөлімінде Сейітті тірідей жерге көмеді.

«Қастықта» бөлімінде Абайға қастық ұйымдастырады.








Слайд арқылы қаламсаптарға оқушылардың аты жазылады сабақ бойына сол қаламсаптағы есімдер бойынша сұралып отырады.
интернет

Ж.-жеке тапсыр

ма. Оқулық

Графикалық органайзер








Сабақтың соңы

5 мин.

Рефлексия

3-2-1 стратегиясы бойынша

Бүгінгі сабақтан алған 3 маңызды ақпарат

Бүгінгі сабақта қиындық тудырған 2 жағдай

Бүгінгі сабақта ұнаған 1 іс-әрекет.

Үй тапсырмасы: Құнанбай және басқа үстем тап өкілдері