Файл: Мектеп 61 жоббм кмм.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 01.12.2023

Просмотров: 12

Скачиваний: 1

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.




Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

5.1А-бөлім. Компьютер және кауіпсіздік


Мектеп: №61 жоббм кмм

Күні: 19.04.2023 жыл

Мұғалімнің аты-жөні: Жорабектегі Абдуқадірұлы Елшібек

Сынып: 5

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:




Сабақ тақырыбы

Интернетте жұмыс істеу қаншалықты қауіпті? 1-сабақ

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

5.4.2.1- біреудің жұмысын көшіріп алудың заңсыздығын талқылау

Сабақ мақсаттары

барлық оқушылар:

Барлық оқушылар ғаламторда жұмыс істей алады.

Ғаламторды қолданудың қауіпсіздік ережелерін меңгерген. Плагиат ұғымын түсінеді. Кез келген сайтқа тіркеле бермеуді біледі. Біреудің жұмысын көшіріп алу заңсыздық екенін біледі.

басым оқушылар:

Ғаламторда пайда болатын жағымсыз және қауіпті жағдайларды шешу мүмкіндіктері туралы біледі және зақымдалған компьютердегі қауіпті белгілерді анықтай алады.

кейбір оқушылар:

Компьютерде қауіпсіздік шараларын орнатуда антивирус бағдарламасын орната алады және оны үнемі жаңартып отыра алады.

Лицензиясы бар бағдарламаларды ажырата алады.

Бағалау критерийлері





  • Ғаламторды қолданудың қауіпсіздік ережелерін біледі.

  • Ғаламторда пайда болатын жағымсыз және қауіпті жағдайларды анықтайды

  • Антивирус бағдарламасын орната алады және оны үнемі жаңартып отыра алады. Лицензиясы бар бағдарламаларды ажырата алады.




Тілдік мақсаттар


Пәнге тән лексика мен терминология:

Интернет, плагиат, браузерлер, спам, электрондық пошта, антивирус,

Ағылшын – орыс - қазақ тілдерінде атап шығу

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

Қауіпсіздік ережелерін сақтау үшін ……… орнату қажет

Құндылықтарға баулу


Ұлттық қауіпсіздік және еліміздің бүкіләлемдік өңірлік мәселелерді

шешуге жаһандық тұрғыдын қатысуы

Пәнаралық байланыстар

Ағылшын тілі, орыс тілі

Алдыңғы білім


Ғаламтормен жұмыс жасай алады. Ғаламторда қажетті ақпараттарды іздей

алады.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы


Сыныппен амандасып, «Бір-бірімізге жымиямыз»

әдісі арқылы оқушылардың көңіл-күйін көтеру

(Ұ) Топтастыру

Оқушылар «1, 2, 3»-ке саналып,

1 саны – «Ғаламтор», 2 саны - «Браузер», 3 саны - «Антивирус» болып топтастырылады.

Миға шабуыл жаттығуы арқылы тақырыпты ашып аламын

1 Ғаламтор деген не?

2 Провайдер деген не?

3 Электрондық пошта деген не?

4 Браузер қандай қызмет атқарады? Қандай браузерлерді білеміз?

5 Интернетті пайдалануда қандай қауіп болуы мүмкін?

Қызығушылықтарын ояту мақсатында видео

көрсету

Youtobe желісінің көмегімен

Видео 1 «Қауіпсіз ғаламтор»

Видеоға қатысты түсініктемелер айтып отыру

Видео 2 «Плагиат»



https:

//www.youtube.com/

watch?v=

3MyhKqClR9M

(қауіпсіз ғаламтор)

https://www.youtube.com/watch?v=uHFIWU_fLco

(плагиат)

Сабақтың ортасы



Тапсырма № 1 (10 мин)

(Т) « Ойлан-топтас-бөліс» әдісі бойынша

оқушылар топ ішінде жауабын ақылдасып

жазып, ортаға салып әңгімелейді

1 топ

Ғаламтордың пайдасы туралы айтады

2 топ

Ғаламтордың зияны туралы айтады

3 топ

Ғаламтордағы мәліметтердің бәріне сенуге болмайды. Барлық сайттағы ақпарат «дұрыс» деген пікірді

Тапсырма №1 бойынша дескрипторлер

- Ғаламтордың пайдасы туралы біледі

- Ғаламтордың зиян жақтарын айта алады

- Ғаламтор желісіндегі қауіпсіздіктерді анықтай

алады.

(Т) Тапсырма №2

Әр топ жеке компьютерге отырып, тест шешеді:



Тапсырма №2 бойынша дескриптор

30-55% - оқушымен біраз жұмыс істеу керек - қызыл түс

55-80% – оқушы жақсы меңгерген - сары түс

80-100% - оқушы өте жақсы меңгерген – жасыл түс




(Ө) Тапсырма №3

«Кім жылдам» әдісі арқылы

Әр оқушы өзіне электронды пошта ашып,

сыныптастарына хат жолдайды

Тапсырма №3 бойынша дескрипторлер

- электронды пошта аша алады

- құпия хаттар жібере алады

(Ө) Тапсырма №5

Тиімді антивирус бағдарламасын орнату және

лицензиясы бар бағдарламаларды ажырата алу

windows 7; windows 7;

ubunty; gimp; vlc;

draw; winamp; power DVD; 3d max;

eugene; open office; open shot; libre office; avg; stduviewer; wings; notepad++;


Лицензиясы бар

Лицензиясы жоқ

windows 7; photoshop; corel draw; winamp; power DVD; 3d max; notepad; ms office; sony vegas.

inkscape; aimp; ubunty; gimp; vlc; blender; wings; notepad++; geany; eugene; open office; open shot; libre office; avg; stduviewer

Тапсырма №5 бойынша дескрипторлер

- Оқушылар өздеріне тиімді, қолайлы антивирус орната алады

- лицензиясы бар бағдарламаларды ажырата алады

Оқушыларға берілетін тест

http://der.nis.edu.kz/Informatics/KZ/Project03/public_html/index.html


Сабақтың соңы

«Басбармақ»

әдісін қолданып оқушылардың тақырыпты

қаншалықты меңгере алғанын анықтаймын

Басбармақ жоғарыға қарай = Мен түсінемін. 

Басбармақ көлденең = Мен түсінгендеймін. 

Басбармақ төмен қарай = Мен түсінбедім

Үйге тапсырма



Ғаламторда жұмыс істеу қауіпсіздіктері туралы

буклет жасап, оны ата-аналарына, достарына, туған-

туыстарына тарату



Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

Алдымен барлық оқушыларға бірдей жеңіл тапсырмадалардан бастадым. Кейін оқушылардың деңгейіне байланысты тапсырмаларды

Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін.

Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады

Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз

Денсаулықсақтаутехнологиялары.

Сергітусәттеріменбелсендііс-әрекеттүрлері.

Осысабақтақолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерініңтармақтары

Сабақбойыншарефлексия
Сабақмақсаттары/оқумақсаттарыдұрысқойылғанба? ОқушылардыңбарлығыОМқолжеткіздіме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақтасаралаудұрысжүргізілдіме?

Сабақтыңуақыттықкезеңдерісақталдыма?

Сабақжоспарынанқандайауытқуларболды, неліктен?

Бұлбөлімдісабақтуралыөзпікіріңіздібілдіруүшінпайдаланыңыз. Өзсабағыңызтуралысолжақбағандаберілгенсұрақтарғажауапберіңіз.